Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#763263 Δεν θέλω να σας αγχώσω guys αλλά αν του μπεί στο μυαλό να καβαλήσει μηχανάκι, δεν θα μπορέσετε να κάνετε και πολλά. Σύμφωνοι, από το σπίτι μπορεί να πάρει(;) τα ερεθίσματα που θέλετε να του περάσετε(περί άρνησης λογω επικινδυνότητας κλπ.) οι...Σειρήνες όμως εκτός σπιτιού μπορεί να είναι δυνατότερες, και ο νοών νοείτω.
Σε ένα αμάξι, περικλείεσαι από λαμαρίνες με ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια και αυτό είναι κάτι που πιστεύω πως είναι βαθιά ριζωμένο στην ανθρώπινη αντίληψη αλλιώς όλος ο κόσμος θα είχε από ένα μηχανάκι για το αστικό νταχάου που περνάμε καθημερινά. Δεν συμβαίνει όμως έτσι.
Και όπως ειπώθηκε παραπάνω, ώρες ώρες θυμάμαι τι ΜΛΑΚΙΕΣ έχω κάνει με μηχανάκια(από παπάκια μέχρι μηχανές), που απορώ πως αυτή τη στιγμή κάθομαι και γράφω εδώ.
Κακά τα ψέμματα, οι ηλικίες ξέρωγω 16-17 μέχρι ας πούμε 25, δεν νομίζω πως είναι σε θέση να καταλάβουν τα κόζια της οδήγησης μιας μηχανής.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763265
Dimitris_P έγραψε:Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι με τις μηχανές. Εγώ έβγαλα πριν δύο χρόνια δίπλωμα και κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω μια. Από την άλλη όμως σκέφτομαι όλα τα παραπάνω και κωλώνω. Σχεδόν κάθε μέρα όλο κάτι ακούω και βλέπω.

Εντελως λαθος κινηση για αστικη μετακινηση.

Τις μηχανες τις αποκτας νεος, να κανεις τα λαθη σου τοτε που δεν πολυ φοβασαι ωστε να μαζεψεις εμπειρια. Ολοι κανανε χαζομαρες με τα μηχανακια οπως και με τα αυτοκινητα. Αλλες ο 16αρης αλλες ο 22αρης.

Αν βγεις στον δρομο με μηχανη τωρα χωρις εμπειρια σε 2 ροδες, δεις το τι γινεται στον δρομο και σκεφτεσαι ταυτοχρονα και τις υποχρεωσεις που τρεχουν, θα οδηγεις σφιγμενος με το μυαλο αλλου. Η τελεια συνταγη αν γινει η στραβη να μην μπορεσεις να αντιδρασεις σωστα.
Δεν ξερω την ηλικα σου αλλα αν εισαι πανω απο 35 οι φοβιες θα ειναι μπολικες και δεν θα το απολαυσεις. Γιατι ειναι απολαυση απλα οχι στην κινηση της πολης, εκει ειναι ταχυτητα μετακινησης και ευκολια παρκαρισματος.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#763266 Εγώ έχω μια γνωστή που χρειάστηκε τρεις πλαστικές γιατί της έσκασε η χύτρα στην μούρη την ώρα που μαγείρευε κοκκινιστό. Να μην τα πολυλογώ, μόνο τηγανητά τρώμε πλέον και αυτά μόνο με αυτές τις πλαστικές προσωπίδες που βγήκαν για τον covid. Αν κάνω ποτέ παιδί δε, μόνο delivery. Δεν είναι να παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα με μαχαίρια ή να χάσεις κανένα δάχτυλο τρίβοντας κρεμμύδια στον τρίφτη.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#763269
blinkys έγραψε:Εγώ έχω μια γνωστή που χρειάστηκε τρεις πλαστικές γιατί της έσκασε η χύτρα στην μούρη την ώρα που μαγείρευε κοκκινιστό. Να μην τα πολυλογώ, μόνο τηγανητά τρώμε πλέον και αυτά μόνο με αυτές τις πλαστικές προσωπίδες που βγήκαν για τον covid. Αν κάνω ποτέ παιδί δε, μόνο delivery. Δεν είναι να παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα με μαχαίρια ή να χάσεις κανένα δάχτυλο τρίβοντας κρεμμύδια στον τρίφτη.
Υπερβάλλεις.

Σε ότι κάνουμε υπάρχει κίνδυνος. Σε άλλα λιγότερος, σε αλλά περισσότερος.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#763271
saxon_747 έγραψε:
blinkys έγραψε:Εγώ έχω μια γνωστή που χρειάστηκε τρεις πλαστικές γιατί της έσκασε η χύτρα στην μούρη την ώρα που μαγείρευε κοκκινιστό. Να μην τα πολυλογώ, μόνο τηγανητά τρώμε πλέον και αυτά μόνο με αυτές τις πλαστικές προσωπίδες που βγήκαν για τον covid. Αν κάνω ποτέ παιδί δε, μόνο delivery. Δεν είναι να παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα με μαχαίρια ή να χάσεις κανένα δάχτυλο τρίβοντας κρεμμύδια στον τρίφτη.
Υπερβάλλεις.

Σε ότι κάνουμε υπάρχει κίνδυνος. Σε άλλα λιγότερος, σε αλλά περισσότερος.


Προφανώς και υπερβάλλω. Απλά δεν είμαι ο μόνος.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#763272 Πόσοι να νοσηλεύονται σήμερα σε νοσοκομεία από χύτρες και πόσοι από μηχανάκια...

Και εγώ γουστάρω δίτροχο αλλά...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763275 Αντιστοιχα χιλιαδες πεθαινουν απο καρδια, απο εμφραγματα, απο εγκεφαλικα αλλα οι περισσοτεροι ειμαστε αγυμναστοι, υπερβαροι, κανουμε καθιστικες δουλειες, καπνιζουμε.

Οδηγω μηχανη 32 χρονια, εχω γυρισει ολη την Ελλαδα, την μιση Ευρωπη, εχω παει 4 καλοκαιρια στην Κρητη και επιβιωσα :lol: :lol:

Ατυχηματα ειχα 2, ενα ψιλο με εκδορες και ενα πιο σοβαρο το 2007 με λαμα και βιδες στον καρπο. Και στις 2 περιπτωσεις ο εξοπλισμος με εσωσε απο τα χειροτερα. Δεν οδηγουσα ομως χωρις αυριο αλλιως δεν θα τα λεγαμε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#763276 Το εξισου σημαντικο ειναι οτι και ο απεναντι οδηγουσε συντηρητικα. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763277
g8777 έγραψε:Το εξισου σημαντικο ειναι οτι και ο απεναντι οδηγουσε συντηρητικα. :s_wink

Ο απεναντι παραβιασε προτεραιοτητα και τις δυο φορες.

Το δικο μου μυαλο που ηταν μεσα στο κεφαλι εσωσε τα χειροτερα μαζι με τον εξοπλισμο φυσικα :s_wink
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#763287
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ατυχηματα ειχα 2, ενα ψιλο με εκδορες και ενα πιο σοβαρο το 2007 με λαμα και βιδες στον καρπο. Και στις 2 περιπτωσεις ο εξοπλισμος με εσωσε απο τα χειροτερα. Δεν οδηγουσα ομως χωρις αυριο αλλιως δεν θα τα λεγαμε.


Αν, στις ίδιες περιπτώσεις, οδηγούσες αμάξι τι θα γινόταν;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763288
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ατυχηματα ειχα 2, ενα ψιλο με εκδορες και ενα πιο σοβαρο το 2007 με λαμα και βιδες στον καρπο. Και στις 2 περιπτωσεις ο εξοπλισμος με εσωσε απο τα χειροτερα. Δεν οδηγουσα ομως χωρις αυριο αλλιως δεν θα τα λεγαμε.


Αν, στις ίδιες περιπτώσεις, οδηγούσες αμάξι τι θα γινόταν;

Δεν θα υπηρχαν τραυματισμοι. Αλλα αυτο δεν λεει κατι απο μονο του. Δεν ειναι καν λογος μη χρησης. Ατυχηματα παντα θα συμβαινουν. Μυαλο θελει και μετρα προστασιας να το χαιρεσαι και να κινδυνευεις λιγοτερο.

Στην δουλεια εχω εναν δισκο κοπης και μια καρμανιολα, αμφοτερα 40 ετων και βαλε, δεν εχουν μηχανισμους ασφαλειας. Καλλιστα μπορεις να ακρωτηριαστεις. Δεν εχω γρατζουνιστει καν εδω και 33 χρονια. Αλλα εχω κοπει και μαλιστα ασχημα πολλες φορες απο χαρτι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#763290 Μηχανή αν χρησιμοποιεί κάποιος καθημερινά σε μια μεγαλούπολη, μόνο με πλήρη (εννοώ τα πάντα) εξοπλισμό και με πολύ αμυντική οδήγηση. Και πάλι...

Χίλιες φορές κάποιο Smart δηλαδή ή iQ.

Λέμε ναι για casual μετακίνηση ή πολύ απλά για βόλτα , εκτός πόλης.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#763292 Απλά να θυμίσω για τους "εμένα δεν μου έχει τύχει" ή τους "μπορεί να πέσει τούβλο στο κεφάλι την ώρα που περπατάς" κλπ ότι υπάρχει ένα χρήσιμο εργαλείο που λέγεται στατιστική.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#763294
Νίκος Παππάς έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ατυχηματα ειχα 2, ενα ψιλο με εκδορες και ενα πιο σοβαρο το 2007 με λαμα και βιδες στον καρπο. Και στις 2 περιπτωσεις ο εξοπλισμος με εσωσε απο τα χειροτερα. Δεν οδηγουσα ομως χωρις αυριο αλλιως δεν θα τα λεγαμε.


Αν, στις ίδιες περιπτώσεις, οδηγούσες αμάξι τι θα γινόταν;

Δεν θα υπηρχαν τραυματισμοι. Αλλα αυτο δεν λεει κατι απο μονο του. Δεν ειναι καν λογος μη χρησης. Ατυχηματα παντα θα συμβαινουν. Μυαλο θελει και μετρα προστασιας να το χαιρεσαι και να κινδυνευεις λιγοτερο.

Στην δουλεια εχω εναν δισκο κοπης και μια καρμανιολα, αμφοτερα 40 ετων και βαλε, δεν εχουν μηχανισμους ασφαλειας. Καλλιστα μπορεις να ακρωτηριαστεις. Δεν εχω γρατζουνιστει καν εδω και 33 χρονια. Αλλα εχω κοπει και μαλιστα ασχημα πολλες φορες απο χαρτι. :lol:


:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Σε περιπτωση συγκρουσης δλδ με αλλο οχημα, στην μια περιπτωση εισαι

εντος ενος κλωβου που εχει μελετηθει με ζωνες παραμορφωσης, αεροσακους, ζωνες , αυτοματισμους ασφαλειας κλπ

και στην αλλη

εισαι πανω σε αυτο

Εικόνα

φορωντας αυτο


Εικόνα

ΕΝΤΑΞΕΙ. :vava: