Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#753137 Δεν έχω OBD reader, θα το πάω την Δευτέρα στο συνεργείο να το κοτσάρει πάνω να δουμε τι σφάλμα έγραψε.
Η φωτογραφία είναι από το ιντερνετ αλλά μου βγάζει το ίδιο σφάλμα. Το θερμόμετρο δείχνει νορμάλ θερμοκρασίες.
Βενζίνη είναι το αμάξι. Προθέρμανση πάντως καμπίνας και τέτοια μοντέρνα δεν έχει. Για focus mk2 του 2008 μιλαμε. :lol:

Το απόγευμα που πήγα σπίτι, πήρε μπρος κανονικά. Το πήγα μια βόλτα μέχρι το βενζινάδικο, 2 χιλιόμετρα.
Εσβησα, γέμισα, ξαναπήρε μπρος τσακμάκι. Το πήγα παρακάτω στον άερα να τσεκάρω την πίεση στα λάστιχα. Το ξαναβαλα μπροστά, κομπλέ.
Και γύρισα σπίτι. Την Δευτέρα τα νεότερα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#758348
glf έγραψε:Μετά από μια ημέρα στο μηχανικό, η απόφαση είναι ότι έχει παραδόσει... μεμβράνη η βαλβίδα ελέγχου πίεσης στη μπεκιέρα. Είναι και λογικό σε αυτόκινητο με αέριο που κουράζει λίγο παραπάνω τη μεμβράνη που έχει μέσα, στις φάσεις εναλλαγής βενζίνης/LPG.
Το θέμα είναι ότι σαν ανταλλακτικό κοστίζει υπερβολικά θα έλεγα, κάπου στο 100αρικό και άνω.

Ο μηχανικός μου λέει ότι η λύση σε αυτό το mondeo είναι να μπει μπεκιέρα που δεν έχει βαλβίδα ελέγχου της πίεσης με είσοδο υποπίεσης (που έχει μεμβράνη δηλαδή). Υπάρχει η "τετράγωνη" μπεκιέρα και καλύτερα να βρω μια τέτοια για να μην έχω το άγχος μιας τέτοιας βλάβης.

Το έχει ξανακούσει κάτοχος Mondeo αυτό το θεματάκι;


Follow-up σε αυτό το θέμα. Στ διάστημα που πέρασε αποφάσισα να παραγγείλω από τα βάθη της Κίνας το ανταλλακτικό. Ρίσκο μεν αλλά στο 1/4 της τιμής που κάνει εδώ..
Τώρα που το περίμενα, βρήκα ένα γνωστό με ίδιο μοτέρ Mondeo και περίπου ίδια χρονολογία. Ε σε αυτόν έβγαλε πέρυσι το καλοκαίρι το ίδιο πρόβλημα! και έβαλε την τετράγωνη μπεκιέρα που μου είπαν κι εμένα. Την είδα κιόλας περασμένη, έβγαλα και φωτο να έχω τον κωδικό αμα χρειαστεί ποτέ. Νομίζω την ίδια φοράνε και τα Mazda 6 εκείνης της εποχής.

Σήμερα ήρθε η βαλβίδα που τελικά δεν είναι ακριβως βαλβίδα. Ο ρόλος του είναι μόνο να παίρνει κρουστικά φορτία που μπορεί να φέρει η αντλία καυσίμου. Όταν στέλνει απότομα βενζίνη δηλαδή. Όταν εβγαλα το παλιό ναι, φαίνεται ότι εχει βενζίνη στην άκρη που πάει το σωληνάκι υποπίεσης που κανονικά πρέπει να είναι ολόστεγνο εκεί. Αν έχει βενζίνη πάει να πει ότι έχει διαρροή η μεμβράνη μέσα στη βαλβίδα.

Σε 2 λεπτά το είχα αλλάξει, και το Mondeo πήρε μπρος με μια μιζιά... Θα δει ο father πως πάει και να σβήσω μετά και το error για πλούσιο μίγμα.

Πάντα τέτοια εύκολα :)
Άβαταρ μέλους
By glf
#759641 Στο εν λόγω Mondeo ρίξαμε λίγο ψάξιμο για καμιά ζάντα αλουμινίου της Ford.
Η μόνη 4αδα που υπήρχε στα μτχ ανταλλακτικά της πόλης είναι αυτή αν και είναι από το επόμενο μοντέλο το MK4.

Ε και το offset απο 52,5 τώρα πήγε στο 50..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#763022 Έχει βάλει κανείς στο fiesta mk 7,5 του,μαρσπιε πλαϊνά,στους προφυλακτήρες,αεροτομη από sport/st και γενικά αυτό το πακέτο αισθητικής αναβάθμισης,αξίζει τα χρήματα και την τοποθέτηση(τρυπήματα,βιδωματα κλπ)? Ποιο είναι βασικά το κόστος δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#763041 Έχοντας τα απ' το εργοστάσιο, μόνο τα πλαϊνά μασπιε έβαλα στην Ελλάδα πριν 11 χρόνια.
400€ μου είχαν κοστίσει αγορά, βάψιμο και εγκατάσταση.

Γενικά δίνει ένα ωραίο look. Αλλά είναι μόνο look.

.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#763076 στο δικό μου τουλάχιστον , τα "μαρσπιέ" ταιριάζουν , imho , αν έχεις 17άρες ζάντες

στις 16άρες δείχνουν λίγο οτι βρίσκεσαι στον όγκο

για κόστος όλου του πακέτου για το 7.5 , ρώτα και στο παραδίπλα φόρουμ των φορντίστι , ρίξε ματιά και στην Pumaspeed για διάφορα καλούδια

https://pumaspeed.co.uk/car-Fiesta-Mk75-10_1_325.jsp
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#763224 Κατάλαβα...όχι τις 16αρες έχω,απλά μου αρέσει το bodykit,μασπιε,σπορτ αεροτομή,diffuser,αλλά μάλλον το κόστος είναι σημαντικό και ίσως να μην αξίζει τελικά η επενδυση απλά για την αναβάθμιση του look.Εχω το titanium 1.0 του 2015 σε impact blue.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#763534 Aναφερομαι σε αυτο το body kit αισθητικης αναβαθμισης,διακριτικο και ωραιο,αλλα μαλλον ακριβο ακομη και αν τα αγορασεις ως μεταχειρισμενα και τα βαψεις.

https://www.autowereld.nl/ford/fiesta/1 ... tails.html
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#763636
georgetz έγραψε:πολύ ωραίο , εμπ1 δίχως χειρόφρενο :lol:


Δεν μας ενδιαφερει το χειροφρενο,το body kit μονο. :(
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#763641
georgetz έγραψε:Πάρτο βρε αδερφέ , χωρίς χειρόφρενο :lol:


Ταχυτητα και ενα τουβλο στις ροδες και ειναι ενταξει. :metalo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#763777 Στο fiesta mk7 3d στην πλευρά του οδηγου μπορούν να αλλαχθούν ανεξάρτητα οι διακόπτες των παραθύρων η πάει όλο μαζί;

.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#763795 Δεν αλλάζονται ανεξάρτητα τελικά, αλλά το επισκευασαμε.

.