Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#762382 https://www.youtube.com/watch?v=13OtZFWdhwQ
:omg:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#762947 Οπως ισως αρκετοι, προβληματιστηκα σχετικα με την βαση ποδηλατων στο αυτοκινητο μου, διοτι το τελειωμα της 5ης πορτας ειναι πλαστικο φιλετο. Και επειδη και ο κατασκευαστης αναγραφει να μην εφαρμοζεται πιεση εκει, δεν το επιχειρησα να προσαρμοσω καποια βαση με ιμαντες.

Εως τωρα
Βρηκα λοιπον αυτα τα πλαστικα ανταπτορακια, στα οποια θηλυκωνει το γαντζακι του καθε ιμαντα, τα περνας απο μεσα απο την πορτα και ουσιαστικα αγκιστρωνουν στην σχισμη. Τολμω να πω οτι ειναι ποιο σταθερο, δεν φοβασαι μηπως φυγει καποιο γαντζακι απο τα 2 επανω, τα οποια ουσιαστηκα φερουν ολο το βαρος
Πλεον η βαση των ποδηλατων ειναι πιο σταθερη, καλο δεσιμο με εξτρα ιμαντα και φυγαμε για βολτες

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#762964 Τέτοια έχει και η δικιά μου και η αλήθεια είναι πως δεν γνώριζα την χρησιμότητα τους.
Από την άλλη βέβαια, έχω την αίσθηση πως είτε έχεις τα άγκιστρα είτε τα ανταπτοράκια, η πίεση στην πλαστική αεροτομή είναι η ίδια :hmmm:
Επειδή τέτοιου τύπου αεροτομή έχει και το QQ μας, δεν έχω τολμήσει να του φορτώσω στην σχάρα ποδηλάτων.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#762967
axel12p έγραψε:Από την άλλη βέβαια, έχω την αίσθηση πως είτε έχεις τα άγκιστρα είτε τα ανταπτοράκια, η πίεση στην πλαστική αεροτομή είναι η ίδια :hmmm:
Έτσι όπως το βλέπω στη φωτό κι εγώ έτσι νομίζω. Και ακόμα κι αν δεν σπάσει-ξεκολλήσει θα φαγωθεί η μπογιά από τον ιμάντα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#762968
sknipper έγραψε:
axel12p έγραψε:Από την άλλη βέβαια, έχω την αίσθηση πως είτε έχεις τα άγκιστρα είτε τα ανταπτοράκια, η πίεση στην πλαστική αεροτομή είναι η ίδια :hmmm:
Έτσι όπως το βλέπω στη φωτό κι εγώ έτσι νομίζω. Και ακόμα κι αν δεν σπάσει-ξεκολλήσει θα φαγωθεί η μπογιά από τον ιμάντα.


Το κάτω μέρος του τελειώματος της πόρτας είναι λαμαρίνα, το τσέκαρα όταν άνοιξα την πόρτα. Για κάποιο λόγο μόνο το επάνω μέρος είναι πλαστικό

Τώρα για εάν λες εκεί που εφάπτεται ο ιμαντας άμα τριβεται ναι έχεις δίκιο. Ίσως θα έπρεπε να μπει κάτι μαλακο,κάποιο πανακι μεταξύ ιμάντα και χρώματος
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#763254 Χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από αυτά για να αλλάξω συρματόσχοινα ταχυτήτων; Το ποδήλατο είναι ένα τυπικό hybrid που φοράει Shimano Acera (3χ8)

https://www.chainreactioncycles.com/cla ... prod121151
https://www.chainreactioncycles.com/cla ... -prod71664
https://www.chainreactioncycles.com/tra ... prod164201
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#763315 Θες και κοφτήρι. Δες και οδηγίες αλλά θα έβαζα και λίγο λιπαντικό τεφλόν μέσα στο σωληνάκι.
Αν τα καλώδια είναι εξωτερικά όλα καλά. Αν όμως μπαίνουν και μέσα στο σκελετό θέλει προσοχή. Αν μπαίνουν μέσα και έχει κοπεί τότε θέλει προσοχή και μαεστρία και τύχη.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#766315
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#766741 Δεν ξέρω πως κυκλοφορείτε εσείς και πόσο ανταγωνιστικοί είστε όταν πάτε στη δουλειά σας με το ποδήλατο αλλά δείτε έναν τυπικό commuter του Λονδίνου. :lol: :dizzy:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#766786 Μπαίνω στο Mediamarkt στη Χάγη… φάτσα κάρτα αριστερά μια μεγάλη βιτρίνα με σκούτερ ηλεκτρικά πάνω από 10-15 μοντέλα .
Ώπα λέω…. Πως και έτσι …
Κοιτάω κάτι άλλο και όταν πάω να φύγω είναι δυο τύποι μαζί με υπάλληλο που του λενε πιο να πάρω ποιο έχει πιο καλά σπεκς αυτονομία κτλ … μιλάνε για ώρα και καταλήγουν… όλα καλά τους λέει να δω αν το έχουμε αποθήκη ετοιμοπαράδοτο , χαρούμενοι οι υποψήφιοι κάτοχοι …

Να σε ρωτήσω του λέω , αλλαξε κάτι και επιτρέπεται να τα κυκλοφόρησεις αυτά στο δρόμο; ( όχι γιατί έφαγα την ήττα με το δικό μου που με είχε βολέψει πολύ Βιέννη και εδώ πλέον απαγορεύεται )
Εεε όχι μου λέει
Και τότε τι τα έχεις , που μπορείς να τα οδηγήσεις;
Σε private property λέει ….
Οι τύποι που το είχαν έτοιμο για αγορά έμειναν με το στόμα ανοικτο…. Έφυγα με ελαφρό μειδίαμα ενώ πισω μου ξεκίναγαν να τον ψέλνουν …. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#766800
KiloMeater έγραψε:Μπαίνω στο Mediamarkt στη Χάγη… … μιλάνε για ώρα και καταλήγουν… όλα καλά τους λέει να δω αν το έχουμε αποθήκη ετοιμοπαράδοτο

Languages of Belgium - Wikipedia

The Kingdom of Belgium has three official languages: Dutch (Flemish), French, and German.

Ομιλείτε και την Φλαμανδικήν μεσιέ Kilo?