Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#761776 Καλά αυτά τα γιωτόμπαλα δεν μπορούσαν πεταχτούν σε ένα βουλκανιζατέρ με το τζιπ να ξεζαντάρουν το λάστιχο όμορφα και ωραία?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#761791
panos2171 έγραψε:Ένα κοινό run flat δεν είναι;


Michelin Pilot Sport 4 235/45ZR18 98Y XL T0 Acoustic

Το λεκτικό Acoustic υποθέτω διαφοροποιεί από την κλασική γραμμή παραγωγής των Pilot Sport 4.
Άβαταρ μέλους
By glf
#761800
BARHonda έγραψε:Καλά αυτά τα γιωτόμπαλα δεν μπορούσαν πεταχτούν σε ένα βουλκανιζατέρ με το τζιπ να ξεζαντάρουν το λάστιχο όμορφα και ωραία?
έχασα αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα που το έβαλα σε fast forward να το δω.
Εκεί που το χτυπούσε με το μαχαίρι και τον καμάρωνε ο γιος ειδικά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#762742 ειναι οπτικα ιδια με του εβο 8,αλλα στο εβο ειναι 5μπουλωνη.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#762862
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#764630 Εκεί που πήγαινα με 100 στους αθάνατους ελληνικούς δρόμους,Τσακ σε μια λακκούβα ,και σπαει το πίσω αριστερά λάστιχο.Δεν κατάλαβα τίποτα,παρά μόνο ένα μικρό θόρυβο και η ένδειξη του tpms που άναψε στην οθόνη ότι χάνω αέρα.Πήγα για αλλαγή για 195/55/16. Τα λάστιχα ήταν περσινά με 49-50 χιλιάδες χιλιόμετρα,Οποτε πήγα για 4αδα.Τιμή για τα Michelin primacy 4 480€!!!!! Οποτε πήρα την απόφαση και έβαλα 205/55/16 ίδια μάρκα με 380€! Μια βδομάδα τώρα ολα καλά και απορώ πως δεν το έκανα πιο πριν.από το 18 που το έχω το αμάξι αυτή είναι η 3η τετράδα.
Nissan micra k14 1.5diesel
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#764639 Μπορουσες να κρατησεις κι αλλο τα 2 και να αλλαξεις τα άλλα 2 . Φανταζομαι δεν ειχαν φθαρει πολυ
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#764669
alexandros.K έγραψε:Μπορουσες να κρατησεις κι αλλο τα 2 και να αλλαξεις τα άλλα 2 . Φανταζομαι δεν ειχαν φθαρει πολυ
Το σκέφτηκα αλλά μετά λέω ότι μέχρι Οκτώβριο θα έχω αλλά 20κ σιγουρα Οποτε θα έπρεπε ξα αλλάξω και τα αλλά 2 και αυτά που θα έβαζα τώρα θα είχαν 20k Οποτε εκεί που θα έδινα 240 για αλλαγή των 2 σε 195 ,και 240 τον Οκτώβριο ειπα να αλλάξω τωρα τετράδα (κάθε μέρα 190 χιλιόμετρα κάνω)και ας πάω σε 205 για να έχω κι ένα 100αρικο επιπλέον στην τσέπη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#765334 Καλοκαίρι είναι η ώρα μου να αλλάξω λάστιχα

Θέμα 1
Να βάλω λάστιχα στη Ελλάδα ; Από τιμή μια η άλλη θα είναι πιστεύω μαζί μετά περαστικά , χρόνο θα έχω καλοκαίρι Ελλάδα όποτε καλύτερα να το κάνω εδώ από το να τρέχω Ολλανδία το Σεπτέμβρη . Η ερώτηση έχει να κάνει με το είναι risky, ποσό συχνά τυχαίνει να βγάλουν πρόβλημα τα λάστιχα και να πρέπει να τα πας πίσω για κάποια αλλαγή

Θεμα 2
Ψάχνω κάνα all weather χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για αποδόσεις σε χιόνια κτλ… τα βασικά να αντέχει τα αστικά κλίματα στις βόρειες χώρες κάνα χιόνι το πρωί όπως πας δουλειά και να μην έχεις αλλάζεις δυο φορές το χρόνο που το βαριέμαι αφόρητα .
Σκέφτομαι τα Michelin crossclimate ., διάσταση 225/55/R18
-υπάρχει και crossclimate 2 και είναι προτιμητέο;
- καμία άλλη πρόταση; Αν γίνεται να είναι σχετικά αθόρυβο θα προτιμηθεί.επιδόσεις συμπεριφορες κτλ αδιάφορα.
Άβαταρ μέλους
By harisman
#765744 Καλημέρα σε όλους!

Για τα Hankook Ventus Prime 4 K135 έχει κάποιος εμπειρία?
Τα σκέφτομαι σε διάσταση 195/55R16 ή 205/55R16 για MB A150.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#765764 Αν πατάνε πάνω στη δοκιμασμένη συνταγή των Ventus Prime 3 , τότε μιλάμε για αξιοπρεπή all around επιλογή, δοκιμασμένη :)

Διάσταση 195/45/16 εδώ , mk7 Fiesta Sport
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#765835
harisman έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Για τα Hankook Ventus Prime 4 K135 έχει κάποιος εμπειρία?
Τα σκέφτομαι σε διάσταση 195/55R16 ή 205/55R16 για MB A150.


Τα έβαλα πριν λιγες μέρες σε ένα ΜΧ5 που έχω και τελείωσαν τα παιχνίδια!! :x :lol: :lol:

Πολύ καλές είναι οι πρώτες εντυπώσεις.
Έχω τα Ventus Prime 3 πολλά χρόνια σε ένα Μίνι και έχω πει ότι δεν με εντυπωσιάζουν πουθενά. Παντου καλούτσικα και χλωμά.

Τα ventus prime 4 δείχνουν να έχουν καλυτερο τιμόνι και καλυτερο feedback σαν πληροφορία.
Διάσταση 215/45/17
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#765839 Κι εγώ Hankook φοράω. Ventus S1evo3. Καλά κρατάνε, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο απρόοπτο μέχρι στιγμής.