Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#745526
REALZEUS έγραψε:
Θα ακουστεί πριμιτίφ και μπρουτάλ, αλλά η καλύτερη δουλειά γίνεται με τσιμπιδάκι και ξερίζωμα. ΟΚ, πονάς και δακρύζεις στην αρχή, αλλά μετά συνηθίζεις.


Πριμιτιφ και μπρουταλ θα ήταν να έλεγες τπτ για κερί ή φωτιά. Με τσιμπιδακι απλά είναι χρονοβόρο και κάπως επικίνδυνο γιατί αφήνει ανοιχτούς πόρους για μικρόβια κτλ
Ένα καλό τρίμερ κάνει τη δουλειά, αλλιώς ψαλιδισμα με λεπτό ψαλιδακι νυχιών.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#745534 Στα μέρη μας αφθονούν εσχάτως τα barber shops, που ως επι το πλείστον στελεχώνονται από Κούρδους. Ένας από αυτούς μου είχε κάνει με πολύ επιδέξιο τρόπο ένα βασανιστήριο με οδοντικό νήμα για να αφαιρέσει κάποιες τρίχες που αυτός θεωρούσε περιττές, κυρίως απο τα αυτιά μου. Μετά το έψαξα και στο Google, το λένε threading, δεν το συνιστώ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#745535
rx8_drifter έγραψε:Εδώ και κάμποσο καιρό το χω γυρίσει στο παραδοσιακό ξυράφι.
Εχω να πω οτι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να πετάς λεφτά σε mach3 (που ήταν το μονο που με ξύριζε σωστα)

Aγόρασα το συγκεκριμένο

https://hensonshaving.com/

Ξυραφάκι Astor, feather.

Ελειπε το πινέλο, οποτε προστέθηκε κι αυτο σήμερα:
https://www.bol.com/nl/nl/p/haryali-met ... 042334233/
Το συγκεκριμένο λόγω γωνίας στο άνω μέρος θα δυσκολεύει στην περιοχή κάτω από την μύτη.

Γενικά ξυριζοντας όλο το κεφάλι και περιμετρικά το μούσι τα τελευταία χρόνια έχω καταλήξει σε παραδοσιακό ξυράφι και 2ο σε αποτελεσματικότητα το μαύρο Bic με την μόνη λεπίδα και το σίδερο στην άκρη.

Το 2ο είναι και το πιο γρήγορο για κάποιον που δεν έχει χρόνο και σαφώς πιο οικονομικό.

Αν υπάρχει χρόνος για πολλαπλά περάσματα τότε το παραδοσιακό είναι καλύτερο με λιγότερους ερεθισμούς.

Για την μύτη οποιαδήποτε "καλό" trimmer πχ της Philips που κάνει μούσι-μαλλιά-σώμα έχει και περιστροφικό εξάρτημα για μύτη.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#745537 τρίχες.

Πάντα στα λάθος σημεία.Εκεί που τις θες πέφτουν και εκεί που δεν τις θες θεριεύουν.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#745539
dimik έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Εδώ και κάμποσο καιρό το χω γυρίσει στο παραδοσιακό ξυράφι.
Εχω να πω οτι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να πετάς λεφτά σε mach3 (που ήταν το μονο που με ξύριζε σωστα)

Aγόρασα το συγκεκριμένο

https://hensonshaving.com/

Ξυραφάκι Astor, feather.

Ελειπε το πινέλο, οποτε προστέθηκε κι αυτο σήμερα:
https://www.bol.com/nl/nl/p/haryali-met ... 042334233/
Το συγκεκριμένο λόγω γωνίας στο άνω μέρος θα δυσκολεύει στην περιοχή κάτω από την μύτη.

Γενικά ξυριζοντας όλο το κεφάλι και περιμετρικά το μούσι τα τελευταία χρόνια έχω καταλήξει σε παραδοσιακό ξυράφι και 2ο σε αποτελεσματικότητα το μαύρο Bic με την μόνη λεπίδα και το σίδερο στην άκρη.

Το 2ο είναι και το πιο γρήγορο για κάποιον που δεν έχει χρόνο και σαφώς πιο οικονομικό.

Αν υπάρχει χρόνος για πολλαπλά περάσματα τότε το παραδοσιακό είναι καλύτερο με λιγότερους ερεθισμούς.

Για την μύτη οποιαδήποτε "καλό" trimmer πχ της Philips που κάνει μούσι-μαλλιά-σώμα έχει και περιστροφικό εξάρτημα για μύτη.

< >


Θέλει οντως συνήθεια στην μύτη, δεν ειναι τοσο εύκολο όσο στο υπόλοιπο πρόσωπο. Στην αρχή μου έμενε αξύριστη αυτή η περιοχή, αλλά θελει απλά να την τεντώνεις καλά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745542
REALZEUS έγραψε:
Θα ακουστεί πριμιτίφ και μπρουτάλ, αλλά η καλύτερη δουλειά γίνεται με τσιμπιδάκι και ξερίζωμα. ΟΚ, πονάς και δακρύζεις στην αρχή, αλλά μετά συνηθίζεις. :lol:


Σωραίος. Και εγώ το κάνω. Για όσες δεν τις φτάνει το τριμάρισμα με το ανάλογη κεφαλή της μηχανής.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#745562 Όχι ρε σεις, τι λέτε. Αυτή είναι όντως η λύση, τουλάχιστον για τις τρίχες που έχουμε στην ηλικία μας. Μεγαλώνοντας βλέπουμε :innocent:

rx8_drifter έγραψε:αλλά θελει απλά να την τεντώνεις καλά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#745570 Τι να τεντώσεις ρε συ μέσα στην μύτη; :lol:

Για να μην μιλήσουμε για άλλες περιοχές... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#745588 Στην μηχανή που πήρε ο GB από Lidl έχει ματζαφλάρι και για την μύτη. Μια χαρά κάνει την δουλειά του. Το έχω βολευτεί.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#745721 Εικόνα

Η δικη μου η αναχρονιστικη "τριμαριστικη" μια χαρα τα κοβει τσικι τσικι χωρις ομως μπαταριες και κυριως χωρις ημερομηνια ληξεως γιατι παλιωσε.
Εσεις παρτε Τεσλα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#748943 Για όποιον ενδιαφέρεται, η Wahl που έχει αυτή τη βδομάδα το λιντλ είναι πολύ καλή. Την έχω 3+ χρόνια και συνεχίζει απροβληματιστα.