Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#749249
axel12p έγραψε:Έχει φάση που πριν μια μέρα, το σχόλιο που έπαιζε ήταν:
MIXOStsi έγραψε:Μας έχει πρήξει τα @@ το 112!

Δεν ξέρω κατά πόσο έδωσαν βάση οι περισσότεροι σήμερα στο μήνυμα του 112. :hmmm:

Όσο για τα χειμερινά λάστιχα, υπάρχουν πλέον εδώ και χρόνια λάστιχα όπως τα Crossclimate, από όλους τους μεγάλους κατασκευαστές ελαστικών, τα οποία τα πηγαίνουν μια χαρά σε συνθήκες όπως τις σημερινές.
Θεσσαλονίκη σπάνια χιονίζει, αλλά τα τελευταία χρόνια βάζω μόνο Crossclimate για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ενώ είμαι και πιο χαλαρός αν χρειαστεί να πάω στα χιόνια.
Προφανώς δεν κάνουν για όλους, αλλά πιστεύω ότι για την πλειονότητα είναι μια χαρά λαστιχάκι.


Κάνουν για χιόνι δηλαδή και μπορεί ν'ανταπεξέλθει σε 30+ πόντους;
Δεν διαβάζω και τις καλύτερες κριτικές πάντως εδώ https://www.michelin.gr/auto/tyres/mich ... gs-reviews
Για πολύ γρήγορη φθορά και μη καλή συμπεριφορά στη ζέστη.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#749250 Εγω πάντως βγάζω όλες τις εφαρμογές απο το κινητό ΠΛΗΝ gov.gr , emy.gr ... :yahoo:

#mitsotakisforeverprimeminister
#mitsotakisbesteverprimeminister
#mitsotakisF@ckAOOSEasaliota
#mitsotakisnationalstud
#mitsotakis13tholympiangod
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#749252 Παίδες νομίζω ότι χάνουμε το νόημα.

Στην Αθήνα δεν κάνει κρυο. Μέχρι τα Φώτα είχαμε 15-16° καθε μερα μέγιστη. Από τότε κρυωσε ο καιρός αλλά κάτω από 6-7 βαθμούς δεν έπεφτε το βράδυ. Χιόνια που να μένουν στο κέντρο κάθε 10-15 χρόνια εχουμε. Δεν μαθαίνεις έτσι να κυκλοφορείς.

Πέρσι με την Μήδεια ήμασταν σε lockdown και αυτοί που επρεπε να κινηθούν ήταν ελάχιστοι σε σχέση με χθες. Επίσης χθες ο καιρός αγρίεψε μετά τις 9 το πρωι.

Πέρα όμως από το τι ξέρει κάθε πολιτης ΕΙΝΑΙ δουλειά της πολιτειας, του κράτους, να μεριμνήσει για την κυκλοφορία των πολιτων.
Γιατί ας πουμε δεν έριξαν αλάτι στους δρόμους; Αυτό πρεπει να πεσει ΠΡΙΝ το χιόνι για να κάνει δουλειά.
Γιατί δεν επέβαλαν υποχρεωτική τηλεργασία αφού έβλεπαν τι έρχεται;
Μιλαω με φίλους και κανένας δήμος δεν μοίρασε αλάτι, πλην αυτών που έχουν κάθε χρόνο χιόνι στα ορεινά.
Γιατί;

Γιατί με χιόνι θαβομαστε, με βροχή πνιγομαστε, με ζέστη καιγόμαστε και με κρυο παγωνουμε;

Τι διάολο μόνο με ιδανικές συνθήκες λειτουργεί η κωλοχωρα, όπως λειτουργεί;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#749254 Γιατί δεν μαθαίνουνε από πρακτικές σε χώρες της Β. Ευρώπης;

Από το γεγονός ότι όλοι οι σχετικοί επιστήμονες δεν έλεγαν κάτι άλλο εδώ και 10 μέρες περίπου, δεν έπρεπε να κηρυχτεί αργία η Δευτέρα, πριν να συμβούν όσα συνέβησαν; Η πρακτική και στην Β. Αμερική είναι να κλείνουν όλα πριν να συμβεί η θεομηνία :rtfm: :vava:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#749255
BARHonda έγραψε:Έμαθα ότι Χαλάνδρι (Τούφα) επέστρεψε το ρεύμα


Εγω (Τουφα) κλεινω 27 ωρες χωρις ρευμα και ακομα να ερθει.
Οι δυο γυιοι μου (παλι Τουφα), εκτος απο απο μια διακοπη λιγων ωρων, απο χθες εχουν κανονικα!

Ας ειναι καλα το τζακι, η ψησταρια υγραεριου με το πλαινο ματι και οι 6 λαμπες πετρελαιου των 100+ ετων που εχω μεν διακοσμητικες, αλλα διατηρω λειτουργικες.
Αλλιως θα 'χαμε σαλταρει.
Βλεπω τις γυρω πολυκατοικιες στο σκοταδι και απορω πως αντεχουν...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#749258 Kαρμανλης στις ειδησεις....ειμαστε οι πρωτοι στην Ευρωπη που δινουμε 2000 ευρω

Σκερτσος Δεν υπηρχε μηχανισμος στηριξης,εμεις τον φτιαξαμε.


ειναι αυτοι που στο Ματι θα το εκκενωναν σε 20 λεπτα.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#749265
mirage έγραψε:
axel12p έγραψε:
cabala10 έγραψε:γιατι δεν μας λενε τι κανουν με αυτα τα λεφτα? δεν ειναι και λιγα...δηλαδη δεν ειχαν λεφτα να παρουν 12 μηχανηματα και να κρατηθει ανοιχτη? ε οχι..

Τα 12 μηχανήματα που αναφέρεις, αντιστοιχούν σε 6 ανά κατεύθυνση. Αν καθάριζαν ταυτόχρονα και τις 3 λωρίδες, καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για 2 γκρουπ των 3 μηχανημάτων τα οποία θα απέχουν χιλιόμετρα μεταξύ τους. Μέχρι να φτάσει να καθαρίσει το δεύτερο γκρουπ, ο δρόμος θα έχει πιάσει ήδη χιόνι και αυτοί με τα θερινά ελαστικά θα έχουν ήδη μπλοκάρει τον δρόμο και όλους αυτούς που ακολουθούν.

Επίσης, το ότι έχουν ευθύνη οι οδηγοί δεν σημαίνει ότι δεν έχει ευθύνη η Α.Ο. η Περιφέρεια ή οι Δήμοι, γιατί αντίστοιχη απόδοση είδα ότι είχαν όλοι εχθές. Ο Πατούλης είχε παρουσιάσει και τα εκχιονιστικά πριν λίγες μέρες... :thumbsdown:

Εικόνα

Στην Θεσσαλονίκη αντίστοιχα, πριν λίγα χρόνια, είχε παγώσει το αλάτι στις αλατιέρες του Δήμου.

Εκτός απο ποζεριά τι ακριβώς προσφέρει το συγκεκριμένο όχημα με τις ερπύστριες σε αστικό περιβάλλον; :s_whiteflag
https://grgenesis.gr/

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#749267 Θλίψις.


Κάποιος μου είπε ότι στην δουκισης είχαν αφήσει την ταμία από τις 5 τι πρωί που ξεκίνησε η βάρδια και ήταν ακόμα εκεί μέχρι τις 10 το βράδυ.


Το τρομερό σε αυτή την κακοκαιρία, που μπορεί να ήταν σφοδρή, ήταν ότι έδειξε από το πρώτο 20λεπτο που θα πάει και πήγε εκεί σιγά σιγά. Ακόμα και προβλέψεις να μην είχαν που λένε είχαν ενδείξεις με το καλημέρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#749269 Βλεποντας χθες οτι άδικα περιμένω να μειωθεί η κίνηση, και με τη σιγουριά λόγο των χειμερινών, βγήκα στον πηγαιμό για τη Γλυφάδα από το μακρινό Ψυχικό....

https://youtu.be/VFY77LJeQKA

Τυχερός, παρά τα κολλήματα στα στενά του Χολαργου και του Καρέα (που δεν φαίνονται στο βίντεο), έκανα μόνο 2.5 ώρες!!