Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#749116
ArrowsFA1 έγραψε:Κοιτάω να δω τι επιλογές υπάρχουν σε 185/55/15 - α' ποιότητας - για την αντικατάσταση των ελαστικών του Fiat 500 σε περίπτωση που το αγοράσουμε.
Προς έκπληξή μου, οι τιμές που έλαβα για "οικολογικά" ελαστικά Michelin/Bridgestone/Continental ήταν της τάξης των 360-380 €.
Ακριβότερα από τα 205/55/16 του Golf μου.
Προφανώς δεν είναι ιδιαίτερα εμπορική η διάσταση.
Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστη εναλλακτική σε αυτή τη διάσταση (185/55/15), σε καλής ποιότητας ελαστικό, κατά προτίμηση μη οικολογικό;
Εναλλακτικά, μπορεί να τοποθετηθεί κάποια 'κοντινή" αλλά πιο εμπορική-οικονομική διάσταση;

Την ίδια διάσταση φόραγε και το punto hgt και απο την πρωτη αλλαγή πήγα σε 195/50-15
Εβαλα πριν μια εβδομάδα Michelin pilot sport 3 στα 300€.Η αλλαγη απο τα 6ετίας kleber φαίνεται αλλά δεν έχω κανει και πολλά χλμ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#749118
ArrowsFA1 έγραψε:Εναλλακτικά, μπορεί να τοποθετηθεί κάποια 'κοντινή" αλλά πιο εμπορική-οικονομική διάσταση;


195/50/15.

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα με το 206, που έβγαινε σε 185/55/15 από το εργοστάσιο. Κόστος για την "κανονική" διάσταση (τότε): γύρω στα 400€.

Όλοι πήγαιναν σε 195/50/15 => γύρω στα 250€ για επώνυμα και καλά μοντέλα.

Λίγο περισσότερο κοπάνημα (ελάχιστο) το τίμημα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#749386 Μόλις τσίμπησα μεταχειρισμένα Cormoran χειμερινά 205/55/16 για το Mondeo του πατρός.
Τεφαρικι και πάλι. Σα καινούργια.
Και το ξαναλέω. Και πέρυσι και φέτος πιο πολύ χιόνισε στην Αττική παρά σε μένα στην Κοζάνη...
Άβαταρ μέλους
By glf
#749427 Αυτός πουλάει και το... αυτοκίνητο.
Zafira που έβγαλε πρόβλημα πλεξούδα η εγκέφαλο και κοστίζει πολύ η επισκευή.
Το χει και αυτό αγγελία, για ανταλλακτικά.
Εν τέλει είναι και γνωστός του λαστιχά μου, απο κει τα πήρε. Χαχα μια γειτονιά είμαστε τελικά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#749434 Εντάξει, απλώς τα Kormoran είναι μόνιμα τα φθηνότερα λάστιχα από τα σχετικά γνωστά και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα τα προτιμούσα όσο καλή τιμή και να είχαν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#749528 Ερωτηση στους βορειους που εχουν εμπειρια...
Ειναι δυνατον λογω πολυ φρεσκων ελαστικων εστω και θερινων να βρισκουν προσφυση σε χιονι πατημενο; :hmmm:

Βγηκα σημερα για την δουλεια και ειχα 5-6 μετρα παγωμενου, πατημενου χιονιου και ενω ελεγα οτι δεν θα βγει, εκανα μισο μετρο πισω, λιγο δεξια το τιμονι, 1η χαλαρα και βγηκε με χαρακτηριστικη ανεση. ΟΚ, δεν ειχε 0° και κατω, γυρω στους 2-3° εκεινη την ωρα και ισως εσπαγε στο πατημα αφου ακουγα πολλα κρακ,κρακ. Εστριψα στον δρομο μου που ηταν καθαρος στις ροδιες και εφυγα σιγα και με προσοχη.
Γειτονας στην απεναντι θεση ακριβως, πισω απο εμενα δεν μπορουσε να το κανει να ξεκινησει καν ομως.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#749531 Mε το panda ήσουν;
Το φρέσκο λάστιχο δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο τόσο, όσο το uniroyal που έχει μεγάλα αυλάκια, οπότε μπορούσε να "σκάψει" και με το λιώσιμο του χιονιού το νερό μπορούσε να φύγει. Λίγο και το χαμηλό βάρος του panda, λίγο το ότι το panda είναι αμαξάρα...
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#749534
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερωτηση στους βορειους που εχουν εμπειρια...
Ειναι δυνατον λογω πολυ φρεσκων ελαστικων εστω και θερινων να βρισκουν προσφυση σε χιονι πατημενο; :hmmm:

Βγηκα σημερα για την δουλεια και ειχα 5-6 μετρα παγωμενου, πατημενου χιονιου και ενω ελεγα οτι δεν θα βγει, εκανα μισο μετρο πισω, λιγο δεξια το τιμονι, 1η χαλαρα και βγηκε με χαρακτηριστικη ανεση. ΟΚ, δεν ειχε 0° και κατω, γυρω στους 2-3° εκεινη την ωρα και ισως εσπαγε στο πατημα αφου ακουγα πολλα κρακ,κρακ. Εστριψα στον δρομο μου που ηταν καθαρος στις ροδιες και εφυγα σιγα και με προσοχη.
Γειτονας στην απεναντι θεση ακριβως, πισω απο εμενα δεν μπορουσε να το κανει να ξεκινησει καν ομως.
Είναι το τρακτερωτο πέλμα της λαστιχαρας σου σε συνδυασμό με το μικρό πλάτος του ελαστικού που αυξάνει την πίεση που ασκεί το ελαστικό στο χιόνι. Όσο μικρότερη η επιφάνεια τόσο μεγαλύτερη η αντίστοιχη πίεση. Το τρακτερωτο πέλμα μειώνει τη συνολική επιφάνεια και "σκάβει". Σου είπα, ότι καλύτερο!

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#749535 Χαμηλό βάρος, στενό λάστιχο, σχετικά πατημένο χιόνι, συνταγή επιτυχίας. Αν στο ίδιο σημείο ήταν πχ το T-roc μου, θα γελάγαμε ακόμη. Με την BMW ίσως και να κλαίγαμε γιατί δεν θα μπορούσε να κουνηθεί και θα κουτούλαγε κάπου.
Φυσικά, όσο πιο καινούριο το λάστιχο, τόσο το καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#749536 Εγω θυμάμαι τα Yokohama A539 πόσο καλή πρόσφυση είχαν στο χιόνι σε 185/60-14 στην ΑR33
https://usa.minisport.com/yok1755013a53 ... -mini.html
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#749537
Νίκος Παππάς έγραψε:Ειναι δυνατον λογω πολυ φρεσκων ελαστικων εστω και θερινων να βρισκουν προσφυση σε χιονι πατημενο; :hmmm:

Ενονοείται.... Εβρος speaking .