Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745913 Δημητρη ενα μινι μαρκετ διπλα μας φερνει ψωμι Χασιας.Φρατζολα κιλου 1,80,αλλα ασχετα απο τη τιμη,ειναι οπως αυτο που τρωγαμε παλια στο χωριο.Κραταει 4-5 μερες ανετα.Nοστιμο παει με ολα,οχι σαν τα αχυρα που πουλανε για ψωμι.
Χτες ειχαμε φασολαδα.Εφαγα μια γαβαθα γεματη με 3 φετες ψωμι και τριμμενη φετα.
Εφαγα και το βραδυ μια απο τα ιδια.
Ολο το βραδυ δεν εκλεισε το antilag :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#745916 Καλό -"χωριάτικων προδιαγραφών" -ψωμί, για όσους το θεωρούν απαραίτητο στο φαγητό (και εμείς οικογενειακά , το τιμούμε δεόντως) είναι δύσκολο πλέον να βρείς.
Περνώντας απο Αθηνάς μιά μέρα στο ξεκίνημα των γιορτών, είδα μαγαζί κοντά και απέναντι απ΄ την κρεαταγορά, να διαφημίζει ψωμί Χασιάς-σε ξυλόφουρνο τόνιζε στη χειρόγραφη ταμπέλα της βιτρίνας- αλλά δεν έτυχε να χρειάζομαι και δεν....
Το είδα όμως και ήταν ... χοντρό και όλο τρύπες, απ το προζυμένιο φούσκωμα-ψήσιμο και όντως , το ζήλεψα. ΄ :eat: :svivhaha:
Θα το τιμήσω σύντομα ! :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#745917
dimviii έγραψε:Δημητρη ενα μινι μαρκετ διπλα μας φερνει ψωμι Χασιας.Φρατζολα κιλου 1,80,αλλα ασχετα απο τη τιμη,ειναι οπως αυτο που τρωγαμε παλια στο χωριο.Κραταει 4-5 μερες ανετα.Nοστιμο παει με ολα,οχι σαν τα αχυρα που πουλανε για ψωμι.
Χτες ειχαμε φασολαδα.Εφαγα μια γαβαθα γεματη με 3 φετες ψωμι και τριμμενη φετα.
Εφαγα και το βραδυ μια απο τα ιδια.
Ολο το βραδυ δεν εκλεισε το antilag :metalo:


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#745918 Επειδή έμαθα στην καραντίνα να φτιαχνω ψωμί με προζύμι με δικό μου προζύμι, και έριξα πολύ μελέτη στο θέμα προζύμι και προζυμενιο ψωμί γενικά, δοκίμασα ένα "πείραμα" με κάμποσους φούρνους της γειτονιάς..
Έπαιρνα τηλέφωνο και ζητούσα αν μπορούν να μου δώσουν λίγο προζύμι από αυτό που έχουν (έστω και 50 γρ. και να το πληρώσω).
Κανένας δεν είχε ή έλεγαν δικαιολογίες...
Κοινώς, ελάχιστοι φούρνοι κάνουν όντως δικό τους ψωμί με δικό τους προζύμι.. και τα περισσότερα "προζυμενια" που πωλούνται δεν είναι μόνο με προζύμι, βάζουν και μαγιά ή ακόμα χειρότερα απλά λένε ψέματα.
Αυτός ο φούρνος φαίνεται κυριλέ, δεν τον έχω δοκιμάσει, μπήκε στα υπόψη.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#745920 ΒΤW, ο χώρος του φούρνου "τρομερό παιδί" κάθε άλλο από μουράτος είναι , απλά προσεγμένος.
Θυμίζει κυρίως "εργαστήριο" που διαθέτει και σχετική βιτρίνα.
Τι μας νοιάζει αυτό όμως, πέραν της "καθαριότητας και τάξης", απ΄το να φάμε ψωμί ..."ψωμένιο" !
Και αυτοί, ναί, έχουν !!! :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#745924
dimviii έγραψε:Ολο το βραδυ δεν εκλεισε το antilag :metalo:


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl Γελάω στο γραφείο κάτω από τη μάσκα γμτ! :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#745971 kovathe, υπάρχει και σκόνη προζυμιου που χρησιμοποιούν κάποιοι φούρνοι. Στην Ισπανία εχω υπόψη πως υπάρχει και στη λιανικη, στα sm.

Απροπό, αν απλώσεις το προζύμι σου και το ψήσεις μέχρι να ξεραθει, μπορείς να έχεις κατι παρόμοιο στην κατάψυξη.

Ξαναπροπό, ξεφουρνίσματα βραδινα:
50-50% μαυρο-ασπρο το ένα, κίτρινο σκληρο το άλλο. Άσπρο προζύμι και τα 2.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#745989 Ωραίος.
Ναι το ξέρω για τη σκόνη προζύμι. Δεν το ψήνουν βέβαια γιατί η ζέστη θα το σκότωνε, το αποξηραίνουν απλώνοντας το σε λεπτό στρώμα.
Μπορεί να χρησιμοποιουν σκόνη δε ξέρω. Μου φαίνεται πολύ πιο πρακτικό για ένα φούρνο που ψήνει ποσότητες να έχει το δικό του έτοιμο ενεργό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#745990 Απ'ότι βλέπω υπάρχει κι εδώ

https://www.skroutz.gr/c/4064/aleyri/f/ ... ozymi.html

Βλέπω κι αυτό, δεν ξέρω αν θα σ'αφήσει να το αγοράσεις
https://wikifarmer.com/market/el/prozym ... itsa-500g/
Άβαταρ μέλους
By dimik
#745997 Πολύ πιο εύκολο να φτιάξεις biga ή pοolish.

Ανακατεύεις αλεύρι νερό και μαγιά το παρατάς την άλλη μέρα ζυμώνεις.
Σε γεύση βγαίνει σαν το προζύμι.

Πχ https://www.olivemagazine.gr/%CF%87%CF% ... E%BF%CF%85¹

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#746022 Έχω προζύμι δικό μου πάντως.
Δεν το έλεγα για αυτό.
Αν το έχεις ενεργό στο ψυγείο και το ταιζεις περιοδικά διατηρείται για πάντα.
Ανάλογα πόσο ψήνεις βέβαια, εγώ το χρησιμοποιώ περίπου 1 φορά τη βδομάδα. Και η διαδικασία είναι πολύ απλή και εύκολη πια.
Οι γιαγιάδες μας στο χωριό έψηναν μια φορά το μήνα και το διατηρούν με το λάδι ακόμα και τώρα με τον ίδιο τρόπο. Στο ψυγείο σε μορφή ζυμαριού, απλά σε μεγαλύτερη αναλογία αλεύρι/νερό. Οπότε και διατηρείται περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#746045
kovathe έγραψε:Ωραίος.
Ναι το ξέρω για τη σκόνη προζύμι. Δεν το ψήνουν βέβαια γιατί η ζέστη θα το σκότωνε, το αποξηραίνουν απλώνοντας το σε λεπτό στρώμα.
Μπορεί να χρησιμοποιουν σκόνη δε ξέρω. Μου φαίνεται πολύ πιο πρακτικό για ένα φούρνο που ψήνει ποσότητες να έχει το δικό του έτοιμο ενεργό.
Ίσα να ανάψει το λαμπάκι του φούρνου, δεν πεθαίνει τίποτα γιατί είναι χαμηλή η θερμοκρασία.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#749221 Για όσους εχουν vacuum sealer στο σπίτι: το χρησιμοποιείτε για τροφές πέρα απ' τα κλασικά κρέατα/ψαροθαλασσινά?
Αξίζει η προσπάθεια για άλλα ευαίσθητα που τα γονατίζει η κατάψυξη, πχ φύλλα βασιλικού και άλλα πράσινα, κομμένες πιπεριές, έντερα για το επομενο κοκορέτσι?
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#749257 Εχω vacuum sealer τα τελευταια δεκαπεντε χρονια.
Εκτος απο ενα εξαμηνο απο τοτε που το πηρα στη συζυγο, εκτοτε δεν το χρησιμοποιει και ειναι καταχωνιασμενο σε καποιο ντουλαπι...
Τωρα γιατι; Δεν ξερω! :lol:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#749525 Αλήθεια? Τι συσκευαζε αρχικά που αργότερα δεν χρειαστηκε?
Ειδικα για αλλαντικά είναι πολύ χρήσιμο!

και μιας και ψες είχα γιορτινή μέρα στο σπίτι, βάζω την αλλαντοπαραγωγή:

αρχικά ο γιορταζόμενος παστουρμάς! :eat:
σουτζουκι και πρασάτα λουκανικα στην καλογερική.
νεφραμιά στρογγυλή για σαλάμι σε τοστ ή κρυα σαντουϊτς.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα