Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#749168 Χαιρετώ την παρεα!!Τωρα τελευταία ψιλό ξύνομαι στην γκλίτσα του τσομπάνη και μου έχουν μπει ιδέες για το astra με τον 1.6 biturbo diesel με τα 160 άλογα . Το έχει κανείς; Είναι αξιόπιστος κινητήρας; Από κατανάλωση;
Τώρα έχω το micra 1.5 diesel 18’ και είμαι υπερευχαριστημένος. Έχει φτάσει τα 157.000 χιλιόμετρα και Καιει μέσο όρο 5 λίτρα .και τα χιλιόμετρα που κάνω ετησίως είναι γύρω στα 50k .
Σκέφτομαι να το δώσω και να φέρω από Γερμανία το astra. Αλλιώς ψάχνω κάτι σε suv από 16’ και μετά. Kadjar, qq, duster (18 και μετά ) .
Τι λέτε; Αξίζει; Το budget μου είναι στα 13-14 χιλιάρικα μαξ!!!

Παρακαλώ τις συμβουλές σας και τος γνώμες σας
Τελευταία επεξεργασία από manoliossss και 25 Ιαν 2022, 14:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#749180
popolaros έγραψε:κατσε εκει που εισαι
Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν ξέρω αν θέλω να το δώσω ή όχι.Επειδή το πήρα καινούριο και είμαι ψειρας το έχω στην πένα ,και ένας φόβος μου είναι το που θα μπλέξω! Από την άλλη μετά από 4 χρόνια θα ήθελα μια αλλαγη.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#749209 50 Κ km το χρόνο ? :hmmm:

πας κατευθείαν για το νέο Actros της Mercedes :lol:

πολλά χλμ για μικρό αμάξι , λογικά είσαι νέος ακόμα και δεν έχεις βαρεθεί την ελλιπή ηχομόνωση , το μικρό μεταξόνιο κλπα

κάποια στιγμή όμως θα γίνει και ίσως θα μπορούσες να δεις κάποιο Κεσκεσέ μτχ αν σου άρεσε η οικογένεια της Νισάν ή πολλές προτάσεις απο τον ανταγωνισμό
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#749211 Τα τελευταία 6 χρόνια είναι που κάνω τόσα χιλιόμετρα! Ηλικιακά είμαι 30 αλλά ναι,Η ηχομόνωση είναι ένα θεματάκι που μ ενοχλεί κάπως (δεν με κούρασε ακόμα). Η οδήγηση του micra μ αρέσει πολύ ,και δεν μου φαίνεται τόσο το μικρό μεταξόνιο. Σιγουρα στο άμεσο; ίσως μέλλον θα χρειαστώ μεγαλύτερο όχημα .
Άβαταρ μέλους
By edmond
#749212 Τώρα που παντρεύτηκες(και που παίζει λίγο παραπάνω μπαγιόκο από τον γάμο :shifty: ) κάνε την κίνηση σου. :rtfm: :roll:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#749220
edmond έγραψε:Τώρα που παντρεύτηκες(και που παίζει λίγο παραπάνω μπαγιόκο από τον γάμο :shifty: ) κάνε την κίνηση σου. :rtfm: :roll:
Καλα τα λες αλλά το Μπακαγιόκο του πήγε όλο 11 μερες βολτα στη Νέα Υόρκη! Γι αυτό είναι πιο σφιγμένα τα λουριά..Εκτος κι αν κερδίσω το TT σου giveaway της τουνη όπου τότε θα ΜΑι μια χαρά με το micra
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#749743 2 παρά είμαι !!(1.80 ) λογικά θα είναι αναβάθμιση αν και είναι 3 χρόνια πιο παλιό το Volvo (01/15) . Σαν κινητήρας τι λέει ! Με ιμάντες είναι ;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#749801 Το V40 μου είχε φανεί απίστευτα στενάχωρο από θέμα χώρων.
Γνωστός μου έφερε από έξω Kadjar 1.6 στην έκδοση Bose, το οποίο είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με full εξοπλισμό. Το θέμα είναι πως αν και υπάρχει ποικιλία από QQ και Kadjar, οι τιμές τους νομίζω πως ξεφεύγουν σε σχέση με το ποσό που διαθέτεις.

Θα μπορούσες να δεις και κάποιο Megane με τον 1.5diesel, το οποίο πιθανότατα θα είναι μέσα στο ποσό που αναφέρεις
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=338461901&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=20700&makeModelVariant1.modelId=17&maxFirstRegistrationDate=2018-12-31&maxMileage=100000&maxPowerAsArray=92&maxPowerAsArray=KW&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&ref=dsp&scopeId=C&sfmr=false&transmissions=MANUAL_GEAR&searchId=103fc4ad-b61d-97de-4142-2f6b1d7579c8
Άβαταρ μέλους
By Chris
#749803 Το ειχα απορριψει γι αυτο το λογο, κλεβει 10 ποντους απο το πισω καθισμα αναμεσα στο καθισμα και στις πορτες για 2 θηκουλες, δε νομιζω να χωρανε τρεις ανθρωποι πισω. Ενας πωλητης μου ειχε πει οτι το κανει αυτο γενικα η βολβο, και ισως στα μεγαλυτερα να υπαρχει η ανεση να κοπει φαρδος απο πισω, αλλα στο v40 οχι

Πχ

Εικόνα

Να το κανει γιατι δε χωραει το καθισμα ετσι κι αλλιως λογω του θολου, ή για να εχουν παραπανω περιθωριο οι επιβατες σε περιπτωση πλευρικης συγκρουσης? Παντως ειναι τετραθεσιο. Παιζει να ειναι και περισσοτερο απο 10 ποντους (επι δυο)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#749815
manoliossss έγραψε:Σε Volvo v40 d2 μπαίνουμε;
Σαν κατασκευή είναι πολυ καλό,ησυχο και στιβαροτατο. Είναι όμως πολύ κλειστοφοβικο και τουλάχιστον ένας τύπος καθίσματος ψιλομπακετ που έχει σε ταξίδι κουράζει.
Το d2 από επιδόσεις δε βάζει φωτιά στο δρόμο αλλά είναι αξιοπρεπέστατο. Οδηγικά αδιάφορο,ναι μεν στρίβει τρένο αλλά δε σου δίνει πληροφορια και το esp είναι αρκετά επίθετικο. Από αξιοπιστία τουλάχιστον μέχρι τα 200.000χλμ κιχ δεν έκανε. Έχει ακριβά ανταλλακτικά.

.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#749845 Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το kadjar μ αρέσει πολύ αλλά ξεφεύγει και δεν θέλω να ξεφύγω ούτε λίγο από το budget.Qq δεν θα ήθελα να πάω στο προ 18 μοντέλο γιατί έχω τεράστιο πρόβλημα με τριγμούς και εκείνο το qq υποφέρει από δαυτους!
Δευτερα θα πάω να δω κι από κοντά ένα v40,το οποίο από τις φωτό φαίνεται πολύ καλό! Είναι τελικά 12οs του 14’ (όχι 1ος του 15) και έχει 115 χιλιάδες χιλιόμετρα.Αν μ αρέσει θα το πάρω,αν όχι μένω με το micra,προσπαθώ να σβήσω από το μυαλό την αλλαγή αυτοκινήτου ,του βαζω ένα τεμπέλη και το κρατάω για αλλά 150 χιλιάδες χιλιόμετρα!