Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#749219 Κάνεις νέο vm και σε ρωτάει από που θες να βάλεις το λειτουργικό, διαλέγεις το iso και τέλος

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#749304
Scotch έγραψε:Καλή ιδέα. Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα VM ήταν με το Mac, προ πενταετίας (για να τρέχω Windows). Στην πράξη θα είναι εύκολο/γρήγορο; Υπάρχει κάποιο προτεινόμενο;

< >


Το έχω κάνει παλιότερα στην εργασία για πελάτη με πολύ παλιά έκδοση του λογισμικού που υποστηρίζουμε, η οποία ήταν ασύμβατη με την client εφαρμογή που είχα στημένη στο laptop.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#749305 Βρισκόμαστε σε αναζήτηση laptop για τη σύζυγο. Οι προδιαγραφές είναι σχετικά απλές, μιας και η χρήση αφορά:
(1) Web browsing
(2) Social media
(3) Word/ Excel
(4) MS Teams (τηλεκπαίδευση για τον μικρό όποτε απαιτείται)
(5) Καμιά ταινία σπάνια (η πλέον βαριά εργασία σε επίπεδο γραφικών)

Από οθόνη θέλει να παραμείνει στις 14" του τρέχοντος laptop. Και να κρατήσει ικανοποιητικά μια πενταετία.

Μοιραστείτε προτάσεις γιατί δεν έχω ιδέα. Τα τελευταία δέκα χρόνια καλύπτω τις ανάγκες μου αποκλειστικά με εταιρικό laptop. Τελευταία έρευνα αγοράς αυτή που οδήγησε στην επιλογή του Dell Inspiron 14 που χρησιμοποιεί μέχρι και σήμερα (έχει και εταιρικό).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#749308 €500? Δεν έχω άποψη τι budget απαιτείται για την χρήση που περιέγραψα. Βασική προϋπόθεση να εκτελούνται οι σχετικές εργασίες χωρίς καθυστερήσεις/κτλ, με πρόβλεψη για χρήση σε βάθος πενταετίας.

Πείτε εσείς και αν μου φανεί το κόστος υψηλό, θα το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#749313
NickTG έγραψε:https://www.huaweistore.gr/en/huawei-laptops-matebooks/huawei-matebook-d-series/huawei-laptop-matebook-d14-intel-10th-i5-8g_131195/?skuid=131219

HUAWEI MateBook D 14 is powered by 10th generation Intel® Core™ i7
Processor:Intel Core i5-10210U 10th Generation
Αλέν Ντελόν ;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#749368 5ετία είναι ζόρικος στόχος , θα έψαχνα για κάτι με 16 ή που να αναβαθμίζεται σε 16 (είναι μερικά που δέχονται ένα έξτρα dimm) σε αυτή τη περίπτωση

και εγώ στον σταθερό έχω 8 εδώ και 2 χρόνια και δεν βλέπω πρόβλημα, στο λαπτοπ δουλειάς όμως έχω 16 και βλέπω να καταλαμβάνεται η μισή ορισμένες φορές και μιλάμε για χαζομαρίτσες τύπου Chrome, Teams,Dropbox κλπα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#749369 Εδώ να ξαναπώ ότι το €500 είναι τελείως αυθαίρετο budget. Το ζητούμενο είναι να πάρουμε κάτι αξιόλογο για την χρήση που μας ενδιαφέρει, το οποίο με ελάχιστες παρεμβασεις (π.χ., μνήμη) θα βγάλει άνετα πενταετία. Και από την άλλη να μην πάρουμε κάτι που είναι overkill για απαιτητικές εφαρμογές (π.χ., σχεδίασης), για gaming, κτλ

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#749439
mousatos έγραψε:
NickTG έγραψε:https://www.huaweistore.gr/en/huawei-laptops-matebooks/huawei-matebook-d-series/huawei-laptop-matebook-d14-intel-10th-i5-8g_131195/?skuid=131219

HUAWEI MateBook D 14 is powered by 10th generation Intel® Core™ i7
Processor:Intel Core i5-10210U 10th Generation
Αλέν Ντελόν ;


Δεν ξέρω τι σχέση έχει ο Ντελον αλλά έβγαινε μέχρι i7 για αυτό και η περιγραφή.
Το συγκεκριμένο είναι με i5.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#749441
georgetz έγραψε:έχω 16 και βλέπω να καταλαμβάνεται η μισή ορισμένες φορές και μιλάμε για χαζομαρίτσες τύπου Chrome, Teams,Dropbox κλπα


Τι εννοείς η μισή; Ετσι λειτουργούν τα Windows - και 32GB να είχες, στο performance tab του task manager θα εμφάνιζε memory usage >30% μόλις άνοιγες τον browser. Είχες ποτέ ουσιαστικό θέμα έλλειψης RAM?

Επίσης, αφού σας χαλάει ο Chrome γιατί τον χρησιμοποιείτε; :hmmm:

Serf έγραψε:Εδώ να ξαναπώ ότι το €500 είναι τελείως αυθαίρετο budget. Το ζητούμενο είναι να πάρουμε κάτι αξιόλογο για την χρήση που μας ενδιαφέρει, το οποίο με ελάχιστες παρεμβασεις (π.χ., μνήμη) θα βγάλει άνετα πενταετία. Και από την άλλη να μην πάρουμε κάτι που είναι overkill για απαιτητικές εφαρμογές (π.χ., σχεδίασης), για gaming, κτλ

< Note >


Δες το Huawei που πρότεινε ο NickTG είναι μια χαρά για τη χρήση που θες. Δυστυχώς όμως ΑΝ χρειαστεί αναβάθμιση μνήμης, δεν έχει 2° slot.

Αν θες να μείνεις εντός budget:

https://www.skroutz.gr/s/32808658/Lenov ... -Grey.html

Χωρίς λειτουργικό, αν θες προσθέτεις μια μνημούλα 8GB με 25€, (πας στα 12 - δε σηκώνει παραπανω) σύνολο 416€ :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#749449 Έχει μικρό SSD το Lenovo. Τα 512GB είναι το minimum, ιδανικά 1TB (προσθέτω απαιτήσεις σιγά-σιγά). Και λειτουργικό (Windows) θα χρειαστούμε.

Τα €500 ήταν τελείως ενδεικτικά επειδή δεν είχα αίσθηση που "παίζει" αυτή η κατηγορία laptop. Για χάρη της συζήτησης ας θεωρήσουμε ότι και €1000 μπορούμε να πάμε. Αρκεί να μην είναι overkill, βλ. specs κατάλληλα για Gaming, Image Processing, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#749451
Serf έγραψε: Για χάρη της συζήτησης ας θεωρήσουμε ότι και €1000 μπορούμε να πάμε. Αρκεί να μην είναι overkill, βλ. specs κατάλληλα για Gaming, Image Processing, κτλ.


https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/ ... s-_3860027
Άβαταρ μέλους
By Serf
#749458 Μια χαρά φαίνεται. Κι η σύζυγος είπε ήδη να πάμε να το δούμε. Μάλλον θα χρειαστεί κι έναν έξτρα SATA σκληρό (αναφερει ότι έχει σχετική υποδοχή) για Dropbox-φωτογραφίες.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#749461
saxon_747 έγραψε:
georgetz έγραψε:έχω 16 και βλέπω να καταλαμβάνεται η μισή ορισμένες φορές και μιλάμε για χαζομαρίτσες τύπου Chrome, Teams,Dropbox κλπα


Τι εννοείς η μισή; Ετσι λειτουργούν τα Windows - και 32GB να είχες, στο performance tab του task manager θα εμφάνιζε memory usage >30% μόλις άνοιγες τον browser. Είχες ποτέ ουσιαστικό θέμα έλλειψης RAM?

Επίσης, αφού σας χαλάει ο Chrome γιατί τον χρησιμοποιείτε; :hmmm:



Έπεσε λίγο βαρύς ο καφές σήμερα ? :lol:

Ήμουν σαφής στο ποστ για τα περί μνήμης και δεν έγραψα ότι με χαλάει ο Chrome. Το χσζομαριτσες έχει να κάνει ότι υπάρχουν βαρύτερα σενάρια χρήσης με αντίστοιχες καταναλώσεις. :s_howdy

@serf,
Έχω το Matebook 14 2020 , είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη σειρά οπότε θα στο πρότεινα ( με την υποσημείωση για τη χωρητικότητα που αναφέρεις)

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/ ... x=products