Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#747269 @Νίκος Παππας
Το άλλο όχημα εννοούμε την Corolla?

Ο Δουσης στη γειτονιά μου έβαζε αυτήν εδω. https://youtu.be/A96nFkf5rpU

Δυστυχώς όμως τώρα μπαίνω στο σαητ του και δεν βλέπω διαθεσιμότητα.

Υπάρχει τεράστια ποικιλία στο AliExpress
Αν υπάρχει κάτι με 64gb και 4αρα Ram το τσιμπάς.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747277 Ναι την Corolla. Βλεπω ομως οι τιμες τσιμπανε. Δεν ξερω ποσο αξιζει ομως κατι τετοιο. Μηπως μια μοναδα με ΒΤ/USB απο επωνυμο κατασκευαστη ειναι καλυτερη ως λυση; Κι ας παιζει το τηλεφωνο τον ρολο του πλοηγου. Ετσι κι αλλιως μονο την google χρησιμοποιω. Το θεμα ειναι να ακους απο το κινητο μουσικη και να παιζει καλα.

Κατι τετοιο ας πουμε;
https://www.skroutz.gr/s/21373802/Pione ... 2-6-2.html

https://www.skroutz.gr/s/24174542/Sony- ... 2-6-9.html
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747280 Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το παρακάτω από 2 διαφορετικούς εγκαταστατες.

Ο ένας τα έφερε επίσημα ο άλλος του το πήγε πελάτης και εντυπωσιαστηκε.

https://store.myatoto.com/

Ρώτησα και για το δικό μου αλλά πρέπει να το πάω από εκεί να δει τι χρειάζεται για να εφαρμόσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747282
Νίκος Παππάς έγραψε:Ναι την Corolla. Βλεπω ομως οι τιμες τσιμπανε. Δεν ξερω ποσο αξιζει ομως κατι τετοιο. Μηπως μια μοναδα με ΒΤ/USB απο επωνυμο κατασκευαστη ειναι καλυτερη ως λυση; Κι ας παιζει το τηλεφωνο τον ρολο του πλοηγου. Ετσι κι αλλιως μονο την google χρησιμοποιω. Το θεμα ειναι να ακους απο το κινητο μουσικη και να παιζει καλα.

Κατι τετοιο ας πουμε;
https://www.skroutz.gr/s/21373802/Pione ... 2-6-2.html

https://www.skroutz.gr/s/24174542/Sony- ... 2-6-9.html

Για την περίπτωσή σου, καλύτερα ένα απλό 1 DIN με USB και Bluetooth και τέλος. Οτιδήποτε άλλο είναι και ακριβό και ρίσκο. Το μόνο που δεν θα έχεις είναι Android Auto αλλά αυτό λύνεται με τον απλό τρόπο: μια βάση στήριξης κινητού.
Αν ήταν κάποιο άλλο αμάξι, αν ήσουν πιο μερακλής για κατι τέτοια, ΟΚ να το συζητούσαμε.

Κοινώς, αν και είσαι σε καλό δρόμο (πχ πήρες σωστό φούρνο/εστίες, πήρες και αμάξι no-Japan) έχεις δρόμο ακόμη... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747288
Anonymous Founder έγραψε:Για την περίπτωσή σου, καλύτερα ένα απλό 1 DIN με USB και Bluetooth και τέλος. Οτιδήποτε άλλο είναι και ακριβό και ρίσκο. Το μόνο που δεν θα έχεις είναι Android Auto αλλά αυτό λύνεται με τον απλό τρόπο: μια βάση στήριξης κινητού.
Αν ήταν κάποιο άλλο αμάξι, αν ήσουν πιο μερακλής για κατι τέτοια, ΟΚ να το συζητούσαμε.

Κοινώς, αν και είσαι σε καλό δρόμο (πχ πήρες σωστό φούρνο/εστίες, πήρες και αμάξι no-Japan) έχεις δρόμο ακόμη... :s_biggrin

Την τελευταια προταση δεν την λαμβανω υποψη γιατι θα κατεβασω την κατανα και... :ninja: :ninja:
:x

Μπορει εγω να μην εχω απαιτησεις αλλα εχω γιο! Ο οποιος θελει νταπα ντουπα μες στο αμαξι, sub, κλπ

Εδω διαβασε στο μανιουαλ του Panda οτι εχει θεση κατω απο τον συνοδηγο για sub και αρχισε να ψαχνει :lol:

Το οποιο Panda θελει ηχεια γιατι μολις δωσεις λιγο ενταση τριζουν, κλασικο σε δεκαπενταετιας αυτοκινητα, απορω πως η Corollaρα δεν εχει θεμα ακομα. Japan βλεπεις :whistlink:
Κατι Hertz που βλεπω λενε τιποτα;
https://www.skroutz.gr/s/29431759/Hertz ... oofer.html
Άβαταρ μέλους
By edmond
#747296 Για μπασιάρικο ήχο χωρίς ενοχλητικά μπουκώματα, ανέκαθεν είχε η Sony, μιλάω βέβαια για νορμάλ τιμές ηχείων.
Αν καταφέρεις πάντως τιμολογιακά να φτάσεις πηγή Alpine, κάντο, δεν θα το μετανιώσεις. Άλλος ήχος...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#747324 Οι οθόνες ΟΕΜ είναι τσιμπημενες ρε γαμωτο ισχύει. Ουσιαστικά πληρώνεις να φαίνεται εργοστασιακο.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747341
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Για την περίπτωσή σου, καλύτερα ένα απλό 1 DIN με USB και Bluetooth και τέλος. Οτιδήποτε άλλο είναι και ακριβό και ρίσκο. Το μόνο που δεν θα έχεις είναι Android Auto αλλά αυτό λύνεται με τον απλό τρόπο: μια βάση στήριξης κινητού.
Αν ήταν κάποιο άλλο αμάξι, αν ήσουν πιο μερακλής για κατι τέτοια, ΟΚ να το συζητούσαμε.

Κοινώς, αν και είσαι σε καλό δρόμο (πχ πήρες σωστό φούρνο/εστίες, πήρες και αμάξι no-Japan) έχεις δρόμο ακόμη... :s_biggrin

Την τελευταια προταση δεν την λαμβανω υποψη γιατι θα κατεβασω την κατανα και... :ninja: :ninja:
:x

Μπορει εγω να μην εχω απαιτησεις αλλα εχω γιο! Ο οποιος θελει νταπα ντουπα μες στο αμαξι, sub, κλπ

Εδω διαβασε στο μανιουαλ του Panda οτι εχει θεση κατω απο τον συνοδηγο για sub και αρχισε να ψαχνει :lol:

Το οποιο Panda θελει ηχεια γιατι μολις δωσεις λιγο ενταση τριζουν, κλασικο σε δεκαπενταετιας αυτοκινητα, απορω πως η Corollaρα δεν εχει θεμα ακομα. Japan βλεπεις :whistlink:
Κατι Hertz που βλεπω λενε τιποτα;
https://www.skroutz.gr/s/29431759/Hertz ... oofer.html

Θα πας να βάλεις τέτοιο ηχείο στο Panda ; Πετάς τα λεφτά σου. Γιατί η πόρτα θα θέλει μόνωση για να πατήσει και να παίξει σωστά, θα θέλεις και καλή πηγή, λογικά έναν μικρό ενισχυτή, ένα σοβαρό crossover, ένα μικρό subwoofer, and sky's the limit...
Ο γιος να αρκεστεί και σε λιγότερα, δεν έγινε κάτι. Θεωρώ πως με κάνα 40-50€ max βρίσκεις ηχεία, βάλε και άλλα 100€ την πηγή και ένα 40αρι τοποθέτηση αν δεν το κάνεις μόνος σου, με 2 κατοστάρικα είσαι έτοιμος.
Αλλιώς, θέλεις χαλαρά 500€ που νομίζω δεν σου περισσεύουν.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#747376 Δεν είναι ακριβά τα Hertz.
Αναλογικά με τα χρήματά τους μια χαρά είναι .
Είχα βάλει τέτοια στο MR2
Πιθανόν να χρειάζονται τα μπάσα , τα crossovers και οι ενισχυτές αν αποζητάς αληθινά καλή ποιότητα .

Όμως μια δυνατή επώνυμη πηγή (πχ Pioneer, Alpine κλπ) , μαζί με τα ηχεία , θα δώσει πολύ μεγάλη ώθηση στον ήχο .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747380 Με παρεξήγησες νομίζω : δεν είπα πως είναι ακριβά per se, αλλά είναι ακριβά γιατί την περίπτωση που συζητάμε. Θεωρώ πως η λογική κίνηση είναι να πάει σε κάτι φθηνότερο.
Μια χαρά ηχεία είναι για τα λεφτά τους, εννοείται αυτό. Απλώς πάλι είναι πολλά θεωρώ για το budget που συζητάμε και δεν γνωρίζουμε πηγή, και το υπόλοιπο setup.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747404 Τα ηχεια ειναι ουσιαστικα να μπουν στις θεσεις που εχει το αυτοκινητο, απλα ειναι διαιρουμενα και το Panda εχει θεσεις για τετοια μπροστα ΚΑΙ πισω. Η πηγη ειναι ενα R/CD JVC με αρκετες ρυθμισεις η οποια μπορει να αλλαχθει μπορει και οχι. Ακουω ενα παρασιτο και τριξιμο μαζι που μπορει να ειναι μονο απο τα ηχεια ή και απο την πηγη. Θα δειξει
Αν θελει αλλαγη θα βαλω αυτο
https://www.skroutz.gr/s/15432689/Alpin ... CE%B7.html

Τωρα για μονωσεις, βασεις , ενισχυτες δεν ξερω αλλα και στα ΖΧ, Saxo, Corolla που ειχα/εχω μια πηγη και ενα σχετικα καλο σετ διαιρουμενων ηχειων και επαιζε αξιοπρεπως. ΝΑΙ εχανε στις υψηλες εντασεις και δεν κατεβαινε χαμηλα πολυ αλλα δεν με νοιαζει αυτο. Καλο ηχο στο αμαξι ακους μονο σταματημενος σε ερημια αλλιως το εξωτερικο περιβαλλον εισβαλει στον χωρο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747406 Είχα στο Cuore Hertz ενισχυτή, ένα noname sub και Alpine ηχεία και πηγή. Είχα περάσει dynamat στις πόρτες για καλύτερο ήχο.

Τα ηχεία τα έχω στην άκρη, όλο ξεχνάω να τα βάλω αγγελία. Την πηγή την είχα δανείσει αλλά δεν χρησιμοποιείται πλέον οπότε μπορώ να την πάρω πίσω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747413
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα ηχεια ειναι ουσιαστικα να μπουν στις θεσεις που εχει το αυτοκινητο, απλα ειναι διαιρουμενα και το Panda εχει θεσεις για τετοια μπροστα ΚΑΙ πισω. Η πηγη ειναι ενα R/CD JVC με αρκετες ρυθμισεις η οποια μπορει να αλλαχθει μπορει και οχι. Ακουω ενα παρασιτο και τριξιμο μαζι που μπορει να ειναι μονο απο τα ηχεια ή και απο την πηγη. Θα δειξει
Αν θελει αλλαγη θα βαλω αυτο
https://www.skroutz.gr/s/15432689/Alpin ... CE%B7.html

Τωρα για μονωσεις, βασεις , ενισχυτες δεν ξερω αλλα και στα ΖΧ, Saxo, Corolla που ειχα/εχω μια πηγη και ενα σχετικα καλο σετ διαιρουμενων ηχειων και επαιζε αξιοπρεπως. ΝΑΙ εχανε στις υψηλες εντασεις και δεν κατεβαινε χαμηλα πολυ αλλα δεν με νοιαζει αυτο. Καλο ηχο στο αμαξι ακους μονο σταματημενος σε ερημια αλλιως το εξωτερικο περιβαλλον εισβαλει στον χωρο.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά επειδή έχω κάνει τις εξής εγκαταστάσεις μόνος μου, αναφέρω:
-Στο πάλαι ποτέ Ζασταβα που δεν έπαιζαν λεφτά για τέτοια κόλπα, πήρα μονωτικό υλικό οικοδομής και μια βενζινόκολα και το κόλλησα στην πλευρά της πόρτας. Είναι απίστευτη η διαφορά που έκανε σε τριγμούς και θόρυβο. Είχε αλλάξει και ο ήχος που έκλεινε η πόρτα. Προφανώς, δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο, αν και πίστεψέ με στο γεγονός πως η μόνωση κάνει την διαφορά, παρά ένα ακριβότερο ηχείο. Το τελευταίο, αν το βάλεις σε μια τσίγκινη πόρτα, θα κάνει περισσότερο θόρυβο παρά θα παίζει μουσική. Άρα, αν θέλεις να επενδύσεις σε ακριβά ηχεία, βάλε στην εξίσωση και μια φθηνή μόνωση. Ούτως ή άλλως ο κόπος δεν είναι πολύ παραπάνω και ένας σοβαρός εγκαταστάτης θα στο κάνει χωρίς μεγάλο κόστος, κι αυτοί έχουν προσαρμοστεί στην εποχή.
-Στην BMW έβαλα μόνος μου το Alpine kit που είνα άλλα ηχεία εμπρός (διαιρούμενα) και τελικός ενισχυτής. Υπόψιν, είχε ήδη subwoofer κάτω από τα καθίσματα. Η διαφορά στον ήχο, ήταν απλά τρομακτική. Αντί να πάρεις ακριβά ηχεία , πάρε φθηνότερα ηχεία και έναν ενισχυτή.

Σε αυτό που λες για το τρίξιμο: βγάλε το r/cd και άλλαξε την έξοδο των ηχείων. Αν ο τριγμός αλλάξει πλευρά, φταίει η πηγή. Αν όχι, φταίει το ηχείο. Διαιρούμενα ηχεία υπάρχουν πολλά. Το διαιρούμενο δεν λέει τίποτε από μόνο του. Σωστό twitter και σωστό crossover θα κάνουν την δουλειά σωστά.
Άβαταρ μέλους
By administis
#747563 Καλημέρα σε όλους,

στην προσπαθεια μου να κανω update την sd card του r-link (captur 2014) καταφερα να τη σβησω.
προσπάθησα να κανω την ενημερωση κατεβαζοντας την σε ενα usb. το εβαλα στο αμαξι και εκανε την ενημερωση κανονικα. οταν τελειωσε δεν δούλευαν οι ΄χαρτες.
βρηκα εναν οδηγο και με το rlink explorer την εφτιαξα παλι αλλα χωρις να δουλευουν οι χαρτες.
πως θα το διορθώσω αυτο?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775684 Λέω να πάρω μια εσωτερική κεραία για ένα παλιό αυτοκίνητο γιατί η υπάρχουσα σπάνια πιάνει καλά.

Έχω βρει εδώ διάφορες

Αυτό με το ηλεκτρονική κεραία που λέει, πχ η πρώτη, σημαίνει ότι πρέπει να πάρουν και ρεύμα από τον αναπτήρα; Δεν γίνεται δουλειά χωρίς ρεύμα παρά μόνο με κούμπωμα κατευθείαν στην πηγή;