Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#747193
dimviii έγραψε:Παιδες θελω να αλλαξω την κλειδαρια ασφαλειας στην θωρακισμενη πορτα εισοδου.
η Πορτα ειναι φθηνη της golden doors,η κλειδαρια ασφαλειας ειναι μια με 4 γλωσσες της cisa αλλα ειναι της σειρας.Η πορτα βγαζει και πυρους πανω και πισω.
Εδω και καιρο ψιλοσκαλωνουν τα κλειδια,παμε να βγαλουμε αντικλειδια,αλλα οι κλειδαραδες λενε οτι λογω φθορας(των κλειδιων) δεν μπορει να γινει κατι καλυτερο.Οποτε και τα νεα αντιγραφα μια απο τα ιδια.
Απο το 2004 ειναι τοποθετημενη,οποτε μαλλον πρεπει να δρομολογησω αλλαγη.

Εσεις τι εμπειριες εχετε,τι να προσεξω,τι να μην βαλω,τι να βαλω?

Ενας φιλος ηλεκτρολογος, μου ειπε να παω στον κατασκευαστη της πορτας,γιατι οι περισσοτεροι μολις την ανοιξουν για να αλλαξουν την κλειδαρια την κανουν ρδελο.Ναι θελουν να τις λυσεις για να αλλαξουν κλειδαρια οταν εχουν την μεγαλη κουτιαστη.
Εχω βγαλει φωτο και αυριο θα παρω τηλεφωνο στην golden doors να δω τι θα μου πουν.
Βλεπω να φευγει το 200-250αρι. :x


Προ 2 ετών, όταν σκεφτόμουν να κάνω αναβάθμιση της κλειδαριάς και να απαλλαγώ από το παλιό κλειδί-γκουμούτσα, αγόρασα κάτι που διάβασα εδώ μέσα: κλειδαριά CISA REVOLUTION PRO, κύλινδρο CISA RS3 και defender Disec BD200 Monolito Rok. Τα περαστικά έγιναν από θείο, που δουλεύει στη Golden Doors :shifty: :innocent: Tώρα, στο σπίτι της συζύγου που μετακόμισα και αλλάξαμε πόρτα, βάλαμε Golden Doors και τα άφησα όλα επάνω του.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#747251
panos2171 έγραψε:
egobrain έγραψε:Για τη μούχλα στα πλακάκια (αρμους) του μπανιου να ψεκασω διάλυμα χλωρίνης όπως κάνουμε με τους τοίχους?


Τι εννοείς διάλυμα χλωρίνης; Εγώ ψεκάζω τη χλωρίνη όπως είναι στο μπουκάλι της.
την αραιώνω 1 προς 3. Καλύτερα σκέτη?

θα 'χω κανα πρόβλημα με το υλικό των αρμών?
Άβαταρ μέλους
By edmond
#747252 Εγγυηνένη δουλειά κάνουν και τα αποφρακτικά υγρά, τα οποία στην ουσία καίνε οτιδήποτε οργανικό.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#747506 Για ποιο λόγο τα καλοριφέρ είναι ζεστά στο πάνω μέρος και κρύα κάτω;

Πρόκειται για διαμέρισμα στον 4ο όροφο.
Πρόσφατα αλλαχθηκε ο κυκλοφορητης του καυστήρα αερίου και μια βαλβίδα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#747508 Έχουν πάρει αερα και θέλουν εξάερωση, με ταυτόχρονα φαπες για να απεγκωβιστει ο αέρας από κάτω και να ανέβει πάνω προς την βαλβιδα εξάερωση.


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#747514
skous έγραψε:Έχουν πάρει αερα και θέλουν εξάερωση, με ταυτόχρονα φαπες για να απεγκωβιστει ο αέρας από κάτω και να ανέβει πάνω προς την βαλβιδα εξάερωση.


< >


Υποτίθεται έγινε εξαέρωση...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#747531 Προσωπικά κάνω εξαέρωση με κρύα καλοριφέρ, ξεκινώντας από το πιο μακρινό - θεωρητικά - από τον λέβητα και μετά με ζεστά τα σώματα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#747532 Εξαέρωση καλό είναι να κάνουμε κάθε αρχή σεζόν στο πρώτο άναμα.
Ελαχιστότατη η πιθανότητα να έχουν έστω λίγο αέρα, αλλά είναι υπόθεση ενός λεπτού.
Πόσο μάλλον όταν έχουν αλλαχτεί εξαρτήματα στο σύστημα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747549 Η κάτω βάνα σε ποια θέση είναι; Σημάδεψέ την και μετά πήγαινε την στα δύο άκρα. Σε ένα από τα δύο, νομίζω τέρμα δεξιά θα πρέπει να ζεστάνει. Αυτό εφόσον έχει γίνει εξαέρωση και δεν είδες αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#747628 Το πιθανότερο είναι να θέλει συμπλήρωση νερού στο δίκτυο θέρμανσης.
Υπάρχει διακόπτης - βαλβίδα πλήρωσης, που επιτρέπει τη διαδικασία.
Προσοχή μην ξεπεράσετε τα bars που επιτρέπει το δίκτυο.
Σε αυτόνομες εγκαταστάσεις (πχ 1 διαμέρισμα 100-150 τμ) είναι συνήθως στο 1,5 bar. Για κάθε επιπλέον όροφο-πολυκατοικίες, προσθέτουμε 0,1-0,2 bar .
Πχ: 1ος όροφος -> 1,5+0,2 bar, απ΄το ισόγειο ( που -έστω- υπάρχει το λεβητοστάσιο ) = 1,7 bar.
4όροφη -> 1,5 +0,2+0,1+0,2+0,1= 2,1 bar.

Aφού αλλάχτηκε πρόσφατα ο κυκλοφορητής, άδειασε μέρος του νερού στο κύκλωμα.
Αν δεν προστέθηκε η σωστή ποσότητα για να πιάσει την προβλεπόμενη πίεση για σωστή λειτουργία, θέλει συμπλήρωση και μετά ξανά εξαερώσεις.