Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#747382
kostis20 έγραψε:Εγώ επιστρέφω 25.01.Λετε να αλλάξει ως τότε η οδηγία?

< >
Ποιος το ξέρει; Θα τρέχεις τελευταία στιγμή αν παραταθεί; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση ,ταξίδι 12-01 με την οδηγία να λήγει 10-01,είχα κλείσει τεστ από αρχές Γενάρη και μετά δεν έβρισκες slot για τεστ. Και έγινε η παράταση. Και υπάρχει και έλλειψη τεστ
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#747391 Εμείς παρέα το μεθεπόμενο Σάββατο Αυστρία μέσω Γερμανίας. Πτήση Αθήνα Μόναχο και από εκεί ενοικιάση αμαξιού . Είμαστε όλοι τριπλα τρυπημενοι . Αυστρία ξέρω ότι θέλει και ραπίντ η πισιαρ. Η Γερμανία νομιζω μόνο το εμβόλιο αν έχεις κάνει και την τρίτη δόση . Όποιος ξέρει κάτι άλλο το γράψει


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#747392 https://www.swiss.com/ch/en/customer-su ... /world-map
Εδώ τα λέει όλα απλα και κατανοητά. Με πολύ εύκολο τρόπο βρίσκεις τα πάντα και αν θες λεπτομέρειες σε παει στο αντιστοιχο site της κάθε χώρας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747397
bujinkan έγραψε:Εμείς παρέα το μεθεπόμενο Σάββατο Αυστρία μέσω Γερμανίας. Πτήση Αθήνα Μόναχο και από εκεί ενοικιάση αμαξιού . Είμαστε όλοι τριπλα τρυπημενοι . Αυστρία ξέρω ότι θέλει και ραπίντ η πισιαρ. Η Γερμανία νομιζω μόνο το εμβόλιο αν έχεις κάνει και την τρίτη δόση . Όποιος ξέρει κάτι άλλο το γράψει


< >


Εγώ διάβασα ότι Αυστρία δεν χρειάζεται τεστ αρκεί να είσαι τρις εμβολιασμένος.
https://www.austria.info/en/service-and ... egulations
3x vaccinated (or 1x vaccinated with Johnson & Johnson plus Booster): no PCR test needed
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747398
bill33 έγραψε:
kostis20 έγραψε:Εγώ επιστρέφω 25.01.Λετε να αλλάξει ως τότε η οδηγία?

< >
Ποιος το ξέρει; Θα τρέχεις τελευταία στιγμή αν παραταθεί; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση ,ταξίδι 12-01 με την οδηγία να λήγει 10-01,είχα κλείσει τεστ από αρχές Γενάρη και μετά δεν έβρισκες slot για τεστ. Και έγινε η παράταση. Και υπάρχει και έλλειψη τεστ
Ναι σίγουρα.Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τις 23 πχ θα κάνω pcr 48h πριν ή rapid στις 24h για να είμαι σίγουρος.
Πάντως πολλές χώρες δεν θέλουν πλέον test για όσους έχουν κάνει booster dose .

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#747426
kostis20 έγραψε:
bill33 έγραψε:
kostis20 έγραψε:Εγώ επιστρέφω 25.01.Λετε να αλλάξει ως τότε η οδηγία?

< >
Ποιος το ξέρει; Θα τρέχεις τελευταία στιγμή αν παραταθεί; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση ,ταξίδι 12-01 με την οδηγία να λήγει 10-01,είχα κλείσει τεστ από αρχές Γενάρη και μετά δεν έβρισκες slot για τεστ. Και έγινε η παράταση. Και υπάρχει και έλλειψη τεστ
Ναι σίγουρα.Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τις 23 πχ θα κάνω pcr 48h πριν ή rapid στις 24h για να είμαι σίγουρος.
Πάντως πολλές χώρες δεν θέλουν πλέον test για όσους έχουν κάνει booster dose .

< >

pcr 72 ωρες πριν την άφιξη
Άβαταρ μέλους
By bill33
#747466
kostis20 έγραψε:Ναι απλά λέω να το κάνω 48 h πριν,δε το δέχονται?

< >

Φυαικά και το δεχονται ,εντος 72 ωρων είναι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747478 Ωραία.Και pfl μόνο στο τελικό προορισμό έτσι?Θα πετάξω μέσω Ζυρίχης .Τώρα επιβεβαιωσα ότι η Τσεχία δε θέλει pcr αν έχεις κάνει booster...

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#747492 Αν δεν βγεις εκτος αεροδρομίου στην Ζυρίχη δεν χρειάζεσαι τεστ αλλα πρέπει να συμπληρώσεις το Ελβετικο PLF. Πρέπει να το συμπληρωσεις και στο πηγαίνε και στο ελα. Εδω τα λέει όλα.
https://travelcheck.admin.ch/

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747604 Το countdown των 72ωρων ξεκινάει από τη στιγμή που γίνεται το τεστ ή από τη στιγμή που βγαίνει το αποτέλεσμα;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#747618
Dimitris_P έγραψε:Το countdown των 72ωρων ξεκινάει από τη στιγμή που γίνεται το τεστ ή από τη στιγμή που βγαίνει το αποτέλεσμα;

Απο την ωρα του τεστ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#747642 Σε άλλα νέα, ο πεθερός φαίνεται να τη σκαπουλαρε, δεν κόλλησαν ούτε αυτός ούτε η πεθερά! Αυτή φουλ εμβολιασμενη βέβαια με 3 δόσεις.
Οπότε αποδείχτηκε ξανά ότι τα εμβόλια δουλεύουν.... Ακόμα και σαν προστασία σε ανεμβολιαστους όντως οι εμβολιασμενοι έχουν χαμηλότερο ιικό φορτίο....
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#747747
kovathe έγραψε:Οπότε αποδείχτηκε ξανά ότι τα εμβόλια δουλεύουν.... Ακόμα και σαν προστασία σε ανεμβολιαστους όντως οι εμβολιασμενοι έχουν χαμηλότερο ιικό φορτίο....


Όταν πριν τα εμβόλια, νοσούντες δεν κολλούσαν άλλα άτομα, τι αποδείχτηκε? :lol: