Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747579
993cc έγραψε:Ναι, ο κύριος λόγος είναι η αποζημίωση σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος. Ασφαλισμένο σαν απλά παλαιό αυτοκίνητο σε περίπτωση μεγάλης ζημιάς μπορεί να σου πουν πάρε ένα 1000άρικο δώσε μας το αμάξι (ολική καταστροφή με μη συμφέρουσα την επισκευή του κατ'αυτούς) και στο καλό, ενώ αν εγγραφεί στο μητρώο σαν ιστορικό θα αποζημιωθεί με βάση την πραγματική του αξία.


Αυτό ισχύει για όλες τις ασφαλιστικές ή για αυτές που έχουν συνάψει συμφωνία οι σύλλογοι;
Όσον αφορά τον σύλλογο δείχνουμε προτίμηση σε συγκεκριμένο ή οποιον να ναι;

rocsta έγραψε:Δηλαδή mx5 πιάνει παραπάνω από χιλιάρικο; :shifty:


Αν είναι ειδική έκδοση μόνο για γνώστες ναι. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By 993cc
#747820 Σίγουρα ισχύει για 1-2 ασφαλιστικές που παρέχουν την μειωμένη τιμή ασφαλίστρου, δεν το κάνουν όλες. Όσο για τις λέσχες δεν νομίζω να παίζει ιδιαίτερο ρόλο αλλά θα πρέπει να πάρεις κάποια τηλέφωνα έτσι κι αλλιώς..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#747883
panos2171 έγραψε:
Αν είναι ειδική έκδοση μόνο για γνώστες ναι. :shifty:


Όλες δεν είναι;; :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#747933 Και μόνο για γνώστες! :rtfm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By pavlos
#846616 Γεια σας παιδιά καλός σας βρήκα !
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα κλασσικό.
Βρήκα για αγορά ένα off road του 1990 άριστη εργοστασιακή κατάσταση σχεδόν πέρα λίγα εχτρα και σύστημα αερίου με επαγγελματική άδεια.
Θέλω να το πάρω με τις νέες ιστορικές πινακίδες για κανονική κυκλοφορία μιας και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω σαν επαγγελματικό
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο θέμα και πόσο εφικτό είναι ;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#846711 Αν έχει υγραέριο θα πάρεις την βεβαίωση που χρειάζεσαι; Υποθέτω μιλάμε για κάποιο τζιπ με πολλά κυβικά, που δεν συμφέρει να το έχεις με κανονικές πινακίδες. Έχεις ρωτήσει πόσο θα πληρώνεις να το ασφαλίσεις;
https://www.caranddriver.gr/eidiseis/ar ... o-7820257/
Άβαταρ μέλους
By pavlos
#846744 Η ασφάλεια πάει όσο και ένα νέο αμάξι παρόμοιας αξίας.
Μιλάμε για ένα wrangler YJ με άδεια αγροτικού.
Προσπαθώ να μιλήσω με την ΦΙΛΠΑ από χθες αλλά μάταια για να κλείσω ραντεβού να κοιτάξουν το αμάξι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#846749 Για ποιο λόγο να πάρεις κάτι τέτοιο; Με το νέο νόμο μπορείς να το έχεις κανονικά επιβατηγό, με 200€ τέλη. Ή εννοείς πως θα γυρίσεις την άδεια σε επιβατηγό;
Είναι 2.4 ή 4.0 λίτρα το μοτέρ;
Άβαταρ μέλους
By pavlos
#846864 Το αμάξι έχει άδεια αγροτικού και εγώ θέλω να το πάρω και να το κάνω ιστορικό λάθος διατύπωση έκανα :roll:
Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την ΦΙΛΠΑ που εκδίδει το πιστοποιητικό ιστορικού σχετικά με το σύστημα lpg να μου πουν πόσο αυστηρά είναι τα κριτήρια
Και τα δύο με ενδιαφέρουν η τσέπη μου λέει το 2500 η καρδιά λέει το 4000 :sorry:
Μέχρι στιγμής έχω βάλει στο μάτι ένα 2500