Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#747094
Νίκος Παππάς έγραψε:Εμένα το μυαλό μου πηγε στο τι θα έκανα στον σοβατζή. :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :oops:


Αχαχαχα και μενα εκεί πάει πρώτα το μάτι
Άβαταρ μέλους
By glf
#747098 Δείτε ένα ωραίο Sonoff DIY πίνακα σε σπίτι. Λίγα και καλά, πολλά ρελέ μαζεμένα.
Το κάτω.

Άβαταρ μέλους
By dimik
#747112
glf έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εμένα το μυαλό μου πηγε στο τι θα έκανα στον σοβατζή. :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :oops:


Αχαχαχα και μενα εκεί πάει πρώτα το μάτι
Κι εμένα πήγε εκεί πρώτα αλλά τι α κανς α κατς να σκασ';

Ευτυχώς φαίνεται μόνο με απευθείας φως και το σπίτι θα πρέπει να ξαναβαφτει μόλις κλείσει 5ετια για να φύγουν και οι ρωγμες στον που έκανε εδώ και εκεί τώρα που "κάθισε".



< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747114
glf έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εμένα το μυαλό μου πηγε στο τι θα έκανα στον σοβατζή. :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :oops:


Αχαχαχα και μενα εκεί πάει πρώτα το μάτι


σοβαδες Γερμανικης εταιριας μυριζομαι. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#747116
dimik έγραψε:
glf έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εμένα το μυαλό μου πηγε στο τι θα έκανα στον σοβατζή. :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :oops:


Αχαχαχα και μενα εκεί πάει πρώτα το μάτι
Κι εμένα πήγε εκεί πρώτα αλλά τι α κανς α κατς να σκασ';

Ευτυχώς φαίνεται μόνο με απευθείας φως και το σπίτι θα πρέπει να ξαναβαφτει μόλις κλείσει 5ετια για να φύγουν και οι ρωγμες στον που έκανε εδώ και εκεί τώρα που "κάθισε".



< >



σε οποιο σπιτι και να μπεις και να βαλεις λαμπα πλαι στον τοιχο,ετσι θα δειχνει.
Εκτος και αν πληρωσεις πολλα παραπανω, και δουλευει ο μαστορας με λαμπα για να σβηνει ατελειες.
Άβαταρ μέλους
By glf
#747127
dimviii έγραψε:σε οποιο σπιτι και να μπεις και να βαλεις λαμπα πλαι στον τοιχο,ετσι θα δειχνει.
Εκτος και αν πληρωσεις πολλα παραπανω, και δουλευει ο μαστορας με λαμπα για να σβηνει ατελειες.


Αυτό. Γι'αυτό αποφεύγουμε κάθετες λάμπες σύριζα με τον τοίχο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747155
glf έγραψε:Δείτε ένα ωραίο Sonoff DIY πίνακα σε σπίτι. Λίγα και καλά, πολλά ρελέ μαζεμένα.
Το κάτω.



Επιτηρητής τάσης είναι το μόνιτορ;
Άβαταρ μέλους
By glf
#747158 Μετρητής ενέργειας KEWEISI KWS-AC300

Δε νομίζω να το διαβάζει αυτό με το tasmota.
Εγώ έχω μετρητή ενέργειας Modbus που το βλέπω και στο smarthome.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747165 Η προτίμηση στα Sonoff σε τέτοια project είναι λόγω Tasmota; Γιατί έχω διαβάσει αρκετά παράπονα πως δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν κατασκευή και αντοχή... Θα μου πεις ποια είναι η εναλλακτική; Διάφορες από Shelly μέχρι Τuya κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747179 Λέω να πάρω κι ένα 2ο echo dot να το έχω στο δωμάτιο γιατί βαριέμαι καμιά φορά να καλώ την Alexa από το κινητό. Το άλλο το έχω στο σαλόνι. Είναι το 3.
Να πάρω το 4; Είναι καλύτερο ποιοτικά από θέμα ήχου;
https://www.amazon.de/-/en/dp/B084DWG2V ... B084DWG2VQ
Άβαταρ μέλους
By glf
#747186
Anonymous Founder έγραψε:Η προτίμηση στα Sonoff σε τέτοια project είναι λόγω Tasmota; Γιατί έχω διαβάσει αρκετά παράπονα πως δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν κατασκευή και αντοχή... Θα μου πεις ποια είναι η εναλλακτική; Διάφορες από Shelly μέχρι Τuya κλπ.
Ναι καθαρά και μόνο για tasmota.
Εγώ άμα σου πω ότι ακόμα δεν έχω καμία αστοχία από sonoff; Δεν έχω κανένα παράπονο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#747188
Dimitris_P έγραψε:Λέω να πάρω κι ένα 2ο echo dot να το έχω στο δωμάτιο γιατί βαριέμαι καμιά φορά να καλώ την Alexa από το κινητό. Το άλλο το έχω στο σαλόνι. Είναι το 3.
Να πάρω το 4; Είναι καλύτερο ποιοτικά από θέμα ήχου;
https://www.amazon.de/-/en/dp/B084DWG2V ... B084DWG2VQ
Για τη διαφορά τιμής δε βλέπω το λόγο να πάρεις το gen3. Μόνο ίσως αν το θες να μη πολυφαινεται.

Το gen4 είναι λίγο πιο ογκώδης και νομίζω έχει καλύτερο μπάσο απο το 3.
Έχω και τα δύο
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747630 Και το ταξίδι συνεχίζεται...


Έβαλα δοκιμαστικά το πρώτο sonoff r3 σε παντζούρι.

Έπεσε τρελή κοπτοραπτικη γιατί δεν είχα ηλεκτρολογικα καλώδια και αρκετό σπρώξιμο να χωρέσουν όλα στο κουτί αλλά τα κατάφερα.

Παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια για το θέαμα

Έτσι μου έρχεται να φωνάξω τκν ηλεκτρολόγο να κάνει τα υπόλοιπα, σε καμία ωρίτσα θα τα έχει τελειώσει όλα. ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747631 Υπάρχει καμία άλλη εφαρμογή που να υποστηρίζει sonoff? Το ewelink μου φαίνεται δύσχρηστο