Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#739523
Scotch έγραψε:
socratesn έγραψε:Εννοείς μέσω TaxisNet , στο κουμπί Εξόφληση - Έλεγχος & Πληρωμή με κάρτα έτσι?
Εμένα μου έχει τύχει 2-3 φορές να χρειαστεί μετά την εξόφληση να κάνω αποσύνδεση και να ξαναμπω για να εξαφανιστεί η οφειλή.
Συνήθως όμως έχει εξαφανιστεί αμέσως.
Χρειάζεσαι την άμεση εξόφληση για έκδοση ενημερότητας?

Πλήρωσα 30/11 με ταυτότητα πληρωμής μέσω τραπέζης (με χρήση πιστωτικής), όχι απευθείας μέσω taxis. Απλά υπάρχει αυτό το lag ενημέρωσης του taxis με την πληρωμή της τράπεζας (έχει χρεώσει κλασσικά και προσαύξηση) και αναρωτιέμαι πόσο μπορεί να διαρκέσει γιατί προέκυψε να θέλω άμεσα ενημερότητα.


2 εργάσιμες κάνει σε αυτή την περίπτωση συνήθως, αλλά ειδικά για πληρωμές που γίνονται τις τελευταίες 2 εργάσιμες του μήνα που έχει αυξημένο όγκο πληρωμών μπορεί να φτάσει από 4 μέχρι και 7 εργάσιμες. Πιο πολύ δε νομίζω να περίμενα για κάποια πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739528 socratesn και stavrosg, σας ευχαριστώ πολύ.

Το "άμεσα" είναι μέχρι 5/12 (μα καλά, Κυριακάτικη προθεσμία...;), οπότε θα τσεκάρω και αύριο το πρωί, κι αν δεν έχει ενημερωθεί θα κάνω αίτημα (ή να το κάνω από σήμερα κι αν ξεμπλοκάρει απλά δεν πάω στη ΔΟΥ..; Μην το κάνω αύριο τελευταία στιγμή...).
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#739530 Όποτε θέλουμε άμεση πληρωμή, μόνο μέσω taxis και κάρτας...
Αλλιώς στην αναμονή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739532 I know. Απλά η ανάγκη ενημερότητας προέκυψε αιφνιδίως μετά την πληρωμή. Μη σου πω ότι έτσι μου 'ρχεται να τα ξαναπληρώσω μέσω taxis για να μην τρέχω στη ΔΟΥ και να τα συμψηφίσω σε επόμενη δήλωση.
Τελευταία επεξεργασία από Scotch και 02 Δεκ 2021, 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#739533 Θα πρότεινα να το κάνεις από σήμερα το αίτημα να είσαι βέβαιος, επισύναψε και το αποδεικτικό εξόφλησης, ώστε αν τυχόν αύριο δεν έχει εμφανιστεί η πληρωμή ώστε να τη βγάλεις ηλεκτρονικά την ενημερότητα, να έχεις τη δυνατότητα να τους πάρεις ένα τηλ να το επισπεύσουν το σημερινό αίτημα ή να περάσεις από εκεί πέρα ο ίδιος.

Σε περίπτωση που την εκδόσεις ηλεκτρονικά, το πολύ πολύ να τους πάρεις ένα τηλέφωνο πως παραιτείσαι του αιτήματος.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#739545 Γνωρίζει κανείς αν οι δαπάνες (κωδ. 049 "Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής") αφαιρούνται όταν υπολογίζεται το διαθέσιμο κεφάλαιο προηγούμενων ετών για ανάλωση? Από οσο καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω δεν αφαιρείται (όπως ούτε ο φόρος που έχει πληρώσει κάποιος) που μου φαίνεται περίεργο. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#742311 μια βοήθεια παρακαλώ....για τα αναδρομικά

στη διαδικασία για δήλωση ποσών αναδρομικών, πάμε στην τότε δήλωση για το έτος που πρέπει, και πατάμε το κουμπί που υπάρχει για τροποποιητικής. ανοίγει η τότε δήλωση, και εγώ πάω και διορθώνω τα ποσά σύμφωνα με τα νέα ποσά που εισέπραξα, και τις κρατήσεις αντίστοιχα. μετά στη συνέχεια την υποβάλλω πάλι οριστικά και βγαίνει εκκαθαριστικό με τον αναλογούντα φόρο που θα πληρώσω τέλος Ιανουαρίου 22.
το έχω καταλάβει σωστά???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#742320 Δεν σου βγάζει ξεχωριστό κουμπί για αναδρομικά ώστε να πάρει μόνο του τα ποσά?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#742415 έχει μόνο μια επιλογή, για τροποποιητική!!! και όταν το πατάς σου βγαζει την τότε δήλωση και μπορείς να αλλάξεις τα νούμερα. για αυτό ρωτάω εαν είναι η σωστή επιλογή αυτή!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#742450
224v έγραψε:έχει μόνο μια επιλογή, για τροποποιητική!!! και όταν το πατάς σου βγαζει την τότε δήλωση και μπορείς να αλλάξεις τα νούμερα. για αυτό ρωτάω εαν είναι η σωστή επιλογή αυτή!!!

< Note >
Αν οταν πατας τροποποιητική δεν σου βγάζει επιλογή δήλωση αναδρομικών έτσι ώστε να γίνει αυτόματα η τροποποιητική τότε ίσως θέλει να πάει χειρόγραφα(ή μέσω email)στην ΔΟΥ που ανήκεις! Διαφορετική αν πας να προχωρήσεις μόνος σου έτσι όπως λες θα σου την βγάλει εκπρόθεσμη και θα έχεις πρόστιμο 100€.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#742525
stavrosg έγραψε:
vasilis έγραψε:Αξίζει τελικά ή να πάμε σε κάποιο του εμπορίου; Μιλάμε για 0-3 τιμολόγια το μήνα και καμιά δεκαριά ΑΠΥ

Έχει και με 5€ το μήνα, νομίζω είναι no brainer αν το συγκρίνεις με το πόσο δύστροπα και δύσχρηστα είναι τα timologio και η ειδική φόρμα καταχώρησης.

mcduck έγραψε:Βάζεις tadopoulos.jim+timologio@gmail.com.

Διαφορετικο; Ναι. Θα λάβεις το email; Ναι. Θα ξέρεις ποιός το έστειλε; Επίσης.

Επίσης παίζει και το να βάλεις ή να βγάλεις τις τελείες, το Gmail θεωρεί ίδιο το a.b@gmail.com με το ab@gmail.com.


Αυτό. :rtfm:

Τι εννοείτε εδώ; Υπάρχουν ειδικά προγράμματα;; Γιατί προσπάθησα χθες για πρώτη φορά να περάσω τιμολόγια και εκεί με .την καθαρή αξία και τους φόρους κόντεψα να σπάσω τον υπολογιστή. Εννοείται δεν τα κατάφερα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#742541 Μια διαφήμιση που βλέπω συχνά τελευταία είναι για αυτό
https://go.prosvasis.com/
Είναι εταιρεία του ομίλου της softone, ενός από τα περισσότερα διαδεδομένα ERP στην Ελλάδα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#742580
224v έγραψε:μια βοήθεια παρακαλώ....για τα αναδρομικά

στη διαδικασία για δήλωση ποσών αναδρομικών, πάμε στην τότε δήλωση για το έτος που πρέπει, και πατάμε το κουμπί που υπάρχει για τροποποιητικής. ανοίγει η τότε δήλωση, και εγώ πάω και διορθώνω τα ποσά σύμφωνα με τα νέα ποσά που εισέπραξα, και τις κρατήσεις αντίστοιχα. μετά στη συνέχεια την υποβάλλω πάλι οριστικά και βγαίνει εκκαθαριστικό με τον αναλογούντα φόρο που θα πληρώσω τέλος Ιανουαρίου 22.
το έχω καταλάβει σωστά???

< Note >


Απλά να διευκρινήσουμε ότι ξέρετε πως στην εφαρμογή των δηλώσεων εισοδήματος, το έτος που διαλεγετε αφορά τα εισοδήματα του προηγούμενου. Δηλαδή για τα αναδρομικά του 2015 μπαίνετε στις δηλώσεις του έτους 2016 και για το 2016 στις δηλώσεις του έτους 2017.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#742606 ναι σίγουρα αυτό!!!, τελικά το κουμπί για τα αναδρομικά το είχε στην επόμενη οθόνη από αυτήν για την αρχική τροποποιητική. το έκανα οπότε πρέπει να δω τώρα το νέο εκκαθαριστικό και τι να πληρώσω. βγαίνει αμέσως??? η θέλει κανένα διήμερο???

< Note >