Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739561
g8777 έγραψε:To Cybertruck δλδ σε ποιους απευθυνεται; :hmmm:

Στους αναγνωστες της Κικης Δημουλα; Στους ακροατες του Τριτου; Στην Λεσχη των χαμενων ποιητων;





Σε ολα αυτα μαζι;

Δεν γνωρίζω σε ποιους. Λογικά όχι στους ίδιους που τους αρέσουν τα LEDάκια , οι ψεύτικες εξατμίσεις και ο ψεύτικος ήχος από τα ηχεία.
Μπορεί και να κάνω και λάθος βέβαια.
Στην τελική, δεν με νοιάζει κιόλας. Είναι σαφές τι κάνει η μία μάρκα και τι η άλλη, σε τι επενδύει και σε ποιους περιμένει να πουλήσει.
Ή μπορεί και όχι. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739565 Τι κανει δλδ η καθε μαρκα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739568 Εδώ είναι το BMW forum οπότε ασχολούμαστε με το τι κάνει η BMW. Νομίζω είναι σαφές τι κάνει και ενοχλεί κάποιους, ήδη έχει γραφτεί πολλές φορές. Αν πιστεύεις πως το ίδιο κάνει η Tesla, κανένα πρόβλημα, απλώς διαφωνούμε και δεν νομίζω πως είναι δική μου δουλειά να αποδείξω πως και οι δύο κάνουν το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739571 Θα σου πω τι πιστευω.


Η Τεσλα εχει πολυυυυυυ δρομο ακομα για να κανει ο,τι (και αν ειναι αυτο) που κανει η BMW.

Αν το κανει ποτε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#739573
g8777 έγραψε:Τι κανει δλδ η καθε μαρκα;


Απο ενα καρναβαλι κανει η καθε μαρκα, προσπαθωντας να μη μοιαζει με κανενα αλλο καρναβαλι που εχουμε δει στο παρελθον.

Δε νομιζω οτι αυτα τα καρναβαλια μπορουν να θεωρηθουν κριτηριο, για το "που βαδιζει η καθε μαρκα"¨...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739574
g8777 έγραψε:Θα σου πω τι πιστευω.


Η Τεσλα εχει πολυυυυυυ δρομο ακομα για να κανει ο,τι (και αν ειναι αυτο) που κανει η BMW.

Αν το κανει ποτε.

Επί της ουσίας δεν διαφωνούμε. Θεωρώ πως όντως τέτοια καραγκιοζιλίκια δεν θα τα δούμε σύντομα από την Tesla, ενώ παίζει και να μην τα δούμε και ποτέ.
Γι'αυτό που είμαι απολύτως σίγουρος επίσης είναι πως η BMW στο τέλος θ'αναγκαστεί ν'αντιγράψει την Tesla, ενώ η Tesla δεν χρειάζεται ν'αντιγράψει κανέναν αυτή την στιγμή, αφού πουλάει ό,τι βγάζει και δεν προλαβαίνει να ικανοποιήσει την ζήτηση, αφού οι προπαραγγελίες για τα πάντα είναι πάντα περισσότερες από την παραγωγή.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#739577 Βέβαια και η BMW δεν έχει απούλητα και σημειώνει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο (μέχρι που έσκασε ο covid).
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#739581
Anonymous Founder έγραψε:E, θα διαφωνήσω εδώ. Το Cybertruck επίτηδες σχεδιάστηκε έτσι και δείχνει εντελώς εξωγήινο. Αυτό είναι και το ωραίο του. Και πουθενά δεν έχει τις βλακείες που μας έχει συνηθίσει τελευταία η BMW με τους ψεύτικους διαχύτες, εξατμίσεις, ήχο, κλπ κλπ.
Είναι όντως ένα... εξωφρενικό σχήμα, αλλά αυτό είναι και το ωραίο του. Ειδικά στην Ευρώπη, αν το δεις στο δρόμο θα μοιάζει λες και βγήκε από ταινία επιστημονικής φαντασίας!
Το Rivian είναι πολύ πιο συμβατικό και προσωπικά θα το χαρακτήριζα ως και αδιάφορο σχέδιο, δεν έχει δηλαδή κάτι χτυπητό. Καμία σχέση με το Cybertruck.
Καμία σύγχρονη BMW δεν μου αρέσει, και μάλλον είναι λογικό, αφού δεν απευθύνονται πλέον σ'εμένα!
:lol:



Εγώ πάλι θυμάμαι τέτοια σχέδια στις εποχές των πρώτων 3d gpu και του PS και Ν64 όπου απλά δεν είχαν δύναμη για κάτι καλύτερο.
Επίσης φέρνει κάτι και από B movies της εποχής.

Βαρετό ίσως το έλεγα. Εξωφρενικό όχι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739584
Anonymous Founder έγραψε:
g8777 έγραψε:Θα σου πω τι πιστευω.


Η Τεσλα εχει πολυυυυυυ δρομο ακομα για να κανει ο,τι (και αν ειναι αυτο) που κανει η BMW.

Αν το κανει ποτε.

Επί της ουσίας δεν διαφωνούμε. Θεωρώ πως όντως τέτοια καραγκιοζιλίκια δεν θα τα δούμε σύντομα από την Tesla, ενώ παίζει και να μην τα δούμε και ποτέ.
Γι'αυτό που είμαι απολύτως σίγουρος επίσης είναι πως η BMW στο τέλος θ'αναγκαστεί ν'αντιγράψει την Tesla, ενώ η Tesla δεν χρειάζεται ν'αντιγράψει κανέναν αυτή την στιγμή, αφού πουλάει ό,τι βγάζει και δεν προλαβαίνει να ικανοποιήσει την ζήτηση, αφού οι προπαραγγελίες για τα πάντα είναι πάντα περισσότερες από την παραγωγή.


Η Τεσλα ή ο Πανοπουλος ολα αυτα;

Πουλησε ο,τι εβγαλε.

Τεραστια ζητηση ( στα τουιτς).

Τεχνολογια.

Η μαυρο BMW πρεπει να κλαιει με μαυρο δακρυ.

Εικόνα


Προχωραμε ομως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739585 Υπάρχουν οι σημερινές πωλήσεις και οι πωλήσεις σε 5 ή 10 χρόνια. Το ποιος είναι σε καλύτερη θέση, έχει διάφορες αναγνώσεις.
EV Sales (Global)
Εικόνα
https://backlinko.com/tesla-stats
H Tesla πουλάει σχεδόν 3 φορές περισσότερα EV οχήματα από την BMW, και η BMW δεν είναι και χτεσινή, είχε εδώ και χρόνια ηλεκτρικά σε προσφορά, άρα μπορείς να πεις πως ξεκίνησε και με πλεονέκτημα.
Από εκεί και μετά, ίδωμεν. :oops:
Αυτό που δεν αλλάζει φυσικά με τις πωλήσεις, είναι τα καραγκιοζιλίκια που ανέφερα πιο πάνω, από μια εταιρεία που κάποτε ήταν πολύ μακριά από κάτι τέτοιο και που γελάγαμε όταν οι κάτοχοι κολλούσαν το Μ στην πίσω πόρτα να πάρουν λίγη "λάμψη". Τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα, το κολλάει μόνη της παντού, μαζί με το σήμα μην τυχόν και ξεχαστεί κάποιος και δεν το δει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739589 Οι παραδοσιακοι κατασκευαστες πλυντ...εεε αυτοκινητων ξεκινησαν πολυυυυυυυ πισω σε σχεση με την Τεσλα. Χωρις Ιλον να δημιουργει Χιλιαστες με ενα SNAP! των δαχτυλων ειναι καταδικασμενες να ακολουθουν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739590 Δηλαδή οι αγοραστές Tesla είναι χιλιαστές, ζόμπι και βλάκες που ακολουθούν τον Elon, ενώ της BMW όχι; :lol:
Η BMW πουλάει χοντρικά x3 τ'αυτοκίνητα που πουλάει η Tesla, αλλά η τελευταία πουλάει μόνον EV και καθόλου θερμικά. Σε λιγότερο από 10 χρόνια, σε πάρα πολλές χώρες ή θ'απαγορεύονται εντελώς τα θερμικά, ή θα υφίστανται περιορισμούς.
Το ποιος είναι σε καλύτερη θέση λοιπόν, δεν είναι τόσο εύκολο να το κρίνει κάποιος, και πιθανώς η BMW να είσαι σε χειρότερη θέση απ' όσο νομίζεις.
Το σίγουρο είναι πως η Tesla είναι σε εξαιρετική θέση και μόνον καλύτερη θα γίνει. Και όχι δεν μιλάω για την μετοχή της, αλλά για τις πωλήσεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739593 Οι αγοραστες Τεσλα ειναι οι αγοραστες iphone πριν δεκα χρονια.

Ακριβως ομως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739595 Αυτοί είναι οι αγοραστές της BMW θα έλεγα εγώ, παρά της Tesla. Μπερδεύεις το προϊόν με τον CEO και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα. Κι εγώ θεωρώ λακαμά τον Elon, αλλά το προϊόν είναι κορυφαίο. Και δεν έχω iPhone, ούτε είχα ποτέ. Και πάρα πολλοί που γνωρίζω, θα σου πουν το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739596 Αυτο ειναι ακομα μεγαλυτερο προβλημα (ή επιτυχια του Ιλον). Να μην εχεις το προϊον , παρολαυτα να εισαι προφητης του.