Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#732420
axel12p έγραψε:
Αυτό που μου κάνει απλά εντύπωση είναι ότι δεν προχωράνε έργα αποθήκευσης ενέργειας με αναστρεψιμα υδροηλεκτρικά, τα οποία στην Ελλάδα λόγω της μορφολογίας του εδάφους, λογικά μπορούν να γίνουν. :hmmm:


Και τέτοια προχωράνε.
Απλά έχουμε το πρόβλημα ότι κανείς δεν θέλει τίποτα κοντά του.
Όλα είναι καλά αρκεί να είναι αλλού.

Γενικά μια χαρά μπορούμε να μην καίμε σχεδόν καθόλου λιγνίτη. Το πρόβλημα είναι τα λεφτά που θέλει αυτό αλλά και η νοοτροπία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#732439
Anonymous Founder έγραψε:Κοίτα να δεις ρε παιδί μου κάτι πράγματα, ποιος θα το περίμενε... Αφού ο ανταγωνισμός θα έφερνε χαμηλότερες τιμές και ειδικά από τους ιδιώτες. Περίεργα πράγματα...
( :shifty: )


#%Q$ τη ΔΕΗ που δεν με δέχεται :s_mad :s_mad :s_mad :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#732448
Anonymous Founder έγραψε:Κοίτα να δεις ρε παιδί μου κάτι πράγματα, ποιος θα το περίμενε... Αφού ο ανταγωνισμός θα έφερνε χαμηλότερες τιμές και ειδικά από τους ιδιώτες. Περίεργα πράγματα...
( :shifty: )

Ας μην κοροιδευόμαστε. Προφανώς και η ΔΕΗ μπαίνει μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο κρατάει για κοινωνικούς σκοπούς και πιθανότατα λόγο πολιτικών πιέσεων. Πράγμα που σημαίνει ότι σε βάθος χρόνου μάλλον εμείς θα πληρώσουμε την ζημιά πάλι, γιατί ως γνωστόν τίποτα δεν είναι τζάμπα ;-)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#732450 Όταν ήταν φθηνότεροι οι εναλλακτικοί δηλαδή, έμπαιναν αυτοί μέσα; Η συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι σε αυτό το πρόγραμμα πάντως, αλλά στα Γ1 κλπ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#732451
Anonymous Founder έγραψε:Όταν ήταν φθηνότεροι οι εναλλακτικοί δηλαδή, έμπαιναν αυτοί μέσα;

Νομίζω είναι περιττό να γράψω για την τιμή του φυσικού αερίου και την Οριακή Τιμή Συστήματος. Τα γνωρίζεις πολύ καλά, οπότε ξέρεις αν έμπαιναν αυτοί μέσα ;-)
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#732461
axel12p έγραψε:Καλό backup ο λιγνίτης, από άλλη βέβαια πρέπει να σημειώσουμε ότι η τιμή του διοξειδίου του άνθρακα έχει πάει από τα 5€/τόνος το 2017 στα 60€/τόνος σήμερα. Μόνο την τελευταία χρονιά η τιμή του έχει αυξηθεί κατά 132%! :lipsealed:

Ποια πρέπει να είναι η τιμή του φυσικού αερίου για να μας συμφέρει η καύση λιγνίτη; Και για πόσο; :hmmm:

Η τιμή του φυσικού αερίου λογικά θα πέσει μελλοντικά, ενώ του διοξειδίου του άνθρακα μάλλον θα συνεχίσει να σκαρφαλώνει.


Οικονομικά νομίζω ήδη πρέπει να συμφέρει. :hmmm:

Με την τιμή του φυσικού αερίου το Σεπτέμβριο να βρίσκεται στα 70 ευρώ/MWh και το κόστος αγοράς δικαιωμάτων εκπομπής διοξειδίου του άνθρακα στα 60 ευρώ ο τόνος, το μεταβλητό κόστος μια μονάδας φυσικού αερίου φτάνει στα 168 ευρώ/MWh (144 ευρώ κόστος καυσίμου και 24 ευρώ κόστος ρύπων).

Αντίστοιχα μια λιγνιτική μονάδα με το ίδιο κόστος ρύπων εμφανίζει λειτουργικό κόστος στα 120 ευρώ ο τόνος, δηλαδή 90 ευρώ κόστος ρύπων και 30 ευρώ κόστος καυσίμου. Δηλαδή μια λιγνιτική μονάδα εμφανίζει χαμηλότερο κόστος της τάξης των 48 ευρώ /MWh.

Η διαφορά αυτή αναμένεται να διευρυνθεί ακόμη περισσότερο τον Οκτώβριο, κατά τη διάρκεια του οποίου οι τιμές του φυσικού αερίου αναμένεται να φτάσουν τα 90 ευρώ /MWh. Αυτό σημαίνει ότι το λειτουργικό κόστος των μονάδων αερίου θα ξεπεράσει τα 200 ευρώ /MWh και άρα η διαφορά με τους λιγνίτες θα ξεπεράσει τα 80 ευρώ /MWh.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#732468
axel12p έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Όταν ήταν φθηνότεροι οι εναλλακτικοί δηλαδή, έμπαιναν αυτοί μέσα;

Νομίζω είναι περιττό να γράψω για την τιμή του φυσικού αερίου και την Οριακή Τιμή Συστήματος. Τα γνωρίζεις πολύ καλά, οπότε ξέρεις αν έμπαιναν αυτοί μέσα ;-)

Το πόσο μέσα μπαίνουν, έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής. Η ΔΕΗ παράγει με Υ/Η, λιγνίτη, ΑΠΕ και ελάχιστο ΦΑ. Άρα, αν σκεφτείς πως όλο το 2020 είχαν κέρδος, δεν νομίζω πως έχουν μπει μέσα.
Πράξεις δεν έχω κάνει, αλλά αν έμπαιναν μέσα, θα είχε γίνει θέμα στην ΡΑΕ ήδη από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#732486 Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Προφανώς και δεν έμπαιναν μέσα τόσο καιρό που η τιμή του φυσικού αερίου ήταν χαμηλή. Απλά τους άφηναν να κλέβουν πελάτες από την ΔΕΗ. Τώρα που η τιμή του φυσικού αερίου έχει πάει στον Θεό, η ΔΕΗ πρέπει να δείξει το "κοινωνικό" της πρόσωπο και να βάλει πάλι πλάτη. Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή...

Την προηγούμενη εβδομάδα διάβαζα πάντως πως ήδη οι μικρές εταιρείες έχουν αρχίσει να έχουν πρόβλημα και πως το επόμενο διάστημα πιθανότατα κάποιες από αυτές να εξαγοραστούν από τους μεγάλους του χώρου. Υπάρχει η εκτίμηση πως σε βάθος χρόνου θα μείνουν 3-4 καθετοποιημένες εταιρείες στον χώρο, όπως συμβαίνει αντίστοιχα και με τις τηλεπικοινωνίες.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#732570 Σαν περιεργα μου τα λεει το allazorevma.gr :dizzy:

Τωρα ειμαι στη Ζενιθ για αεριο και στη ΔΕΗ με Γ1 για ρευμα. Εψαξα βρηκα λογαριασμους για διαστημα 12 μηνων, προσθεσα τις KWh κι αρχισα το ψαξιμο λοιπον...

- Βαζω αλλαγη και στα 2 (αεριο/ρευμα) και σαν καλυτερη προσφορα μου βγαζει να τα παω ολα στη Ζενιθ με συνολικο οφελος 543€ το χρονο.
- Βαζω αλλαγη μονο στο ρευμα και μου βγαζει νικητη το myHome Online με συνολικο οφελος 997€ το χρονο.

Γιατι στο ψαξιμο για τον πιο επικερδη συνδυασμο δε μου ειπε "κατσε στα αυγα σου στη Ζενιθ για αεριο κι αλλαξε απλα προγραμμα στη ΔΕΗ"? Κατι μου διαφευγει ή κατι δεν παει καλα με τον αλγοριθμο τους? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#732596 Έκανα κι εγώ αίτηση για το ΔΕΗ myHome Enter

Ερώτηση: για σύνδεση κοινοχρήστων μόνο σε κατάστημα μπορεί να γίνει αλλαγή προγράμματος;
Άβαταρ μέλους
By alex
#732609
axel12p έγραψε:Την προηγούμενη εβδομάδα διάβαζα πάντως πως ήδη οι μικρές εταιρείες έχουν αρχίσει να έχουν πρόβλημα και πως το επόμενο διάστημα πιθανότατα κάποιες από αυτές να εξαγοραστούν από τους μεγάλους του χώρου. Υπάρχει η εκτίμηση πως σε βάθος χρόνου θα μείνουν 3-4 καθετοποιημένες εταιρείες στον χώρο, όπως συμβαίνει αντίστοιχα και με τις τηλεπικοινωνίες.


ακριβως αυτο θα γινει,η ιστορια επαναλαμβανεται..το περιμεναμε.μια αφορμη θα υπηρχε και αργαη' γρηγορα θα γινοταν..η αγορα δεν χωραει τοσες εταιρειες,οτι εγινε με κινητη και ιντερνετ θα γινει και εδω..το πολυ 7 εταιρειες να μεινουν..δεη,nrg,protergeia,watt/wolt,elpedison,ηρων ... οι οποιες στηριζονται απο ισχυρους ομιλους.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#732622
alex έγραψε:
axel12p έγραψε:Την προηγούμενη εβδομάδα διάβαζα πάντως πως ήδη οι μικρές εταιρείες έχουν αρχίσει να έχουν πρόβλημα και πως το επόμενο διάστημα πιθανότατα κάποιες από αυτές να εξαγοραστούν από τους μεγάλους του χώρου. Υπάρχει η εκτίμηση πως σε βάθος χρόνου θα μείνουν 3-4 καθετοποιημένες εταιρείες στον χώρο, όπως συμβαίνει αντίστοιχα και με τις τηλεπικοινωνίες.


ακριβως αυτο θα γινει,η ιστορια επαναλαμβανεται..το περιμεναμε.μια αφορμη θα υπηρχε και αργαη' γρηγορα θα γινοταν..η αγορα δεν χωραει τοσες εταιρειες,οτι εγινε με κινητη και ιντερνετ θα γινει και εδω..το πολυ 7 εταιρειες να μεινουν..δεη,nrg,protergeia,watt/wolt,elpedison,ηρων ... οι οποιες στηριζονται απο ισχυρους ομιλους.
Και εγώ νομίζω ότι θα μείνουν 3-4 εταιρείες...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#732777 Έστειλα κι εγώ τα απαραίτητα pdf-docx ταυτοποίησης αλλά δεν πήρα επιβεβαιωτική απάντηση εως τώρα. Εσείς πήρατε κάποια απάντηση οτι όλα είναι ΟΚ ;