Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#731492 πώς λέμε dune II, the building of a dynasty? https://en.wikipedia.org/wiki/Dune_II

αμέτρητες ώρες, το ξαναθυμήθηκα στο lock down. Ό,τι και να είναι η ταινία θα τη δω.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#731688
kubiak έγραψε:Μήπως πήγε κανείς Dune;
mirage έγραψε:Ναι το είδα και το συνιστώ προσωπικά με αρεσε αρκετά.
georgetz έγραψε:οι περισσότερες ταινίες του κυρίου Βιλνέβ είναι αξιοπρόσεκτες, θα το δώ και εγώ κ ας μην είμαι του Dune lore γνώστης :lol:
kovathe έγραψε:Επί τη ευκαιρία είπα να ξαναδώ ολη τη mini series μέσα στο σ/κ.
Υπέροχο το dune.
JimClark έγραψε:πώς λέμε dune II, the building of a dynasty? https://en.wikipedia.org/wiki/Dune_II

αμέτρητες ώρες, το ξαναθυμήθηκα στο lock down. Ό,τι και να είναι η ταινία θα τη δω.
Το είδα και εγώ, απολαυστικότατο...

Ο Denis Villeneuve διεκδικεί μέχρι στιγμής θέση δίπλα στον Ridley Scott όσον αφορά την προτίμησή μου σε σκηνοθέτες...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#731834 Ξαναείδα κι εγώ όλη τη miniseries..
Πόσο γαμάτο το σύμπαν του Χέρμπερτ.

Η ταινία του Βιλνέβ μέχρι που φτάνει στην ιστορία? Καλύπτει τον god emperor (τον Leto τον 2ο)?

< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#731843
kubiak έγραψε:Ο Denis Villeneuve διεκδικεί μέχρι στιγμής θέση δίπλα στον Ridley Scott όσον αφορά την προτίμησή μου σε σκηνοθέτες...

Οι ταινίες του Villeneuve είναι συλλεκτικές πριν καν παιχτούν. Εξαιρετικός.
Και δεν είδα Dune ακόμη. Δεν είμαι καν φαν του είδους, είμαι όμως φαν του Ντενί, οπότε θα πάω για απόλαυση και χάζεμα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#732590
St.Devote έγραψε:
g8777 έγραψε:Εικόνα


:omg:


Ποιο Parasite :s_sarcastic τωρα . Στα ισα και να ξαναφαει. :s_empathy

Α, αν εισαι Ασιμω ξερεις:

Εικόνα

:s_laughat :s_laughat :s_laughat


Είχα σκοπό να γράψω σήμερα για αυτήν την ταινία . Σίγουρα ανήκει στην κατηγορία haters gonna hate - lovers gonna love .

Σε κάθε περίπτωση βασίζεται σε μια απίστευτη σεναριακή ιδέα που σε συνδυασμό με την αλληγορία της ( που πετιγραφει τις συμπεριφορές που ακολουθούν την ταξική διαστρωμάτωση κάθε κοινωνίας και πως αυτάδιαμιρφωνονται από τα "σκαμπανεβάσματα" που φέρει η ζωή + ...) την κάνει εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.

Εάν έχετε καιρό να δείτε κάτι που μετά από χρόνια θα χαρακτηρίζεται "cult" , μην την χάσετε .


Υγ ... Η γυναίκα μου βρήκε μερικές σκηνές πολύ σκληρές . Το'πα .

Υγ # edit ...ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα στην παρένθεση και μου φαίνονται λίγο κουλτουριαρικα . Αφαιρέστε την κουλτούρα και κρατηστε τα υπόλοιπα )


Από εδώ
viewtopic.php?p=635359#p635359

Την είδα και εγώ για μεσημεριανό. Χώνεψα κιόλας. Δυνατή :lol: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#732591 Κάθεσαι κι ακούς τον g....
Όταν τα έλεγε ο κορεατης με το snowpiercer, αυτός ο Ισπανός, Μεξικανός, τι διαολο, ρουφαγε το αυγουλακι του
Άβαταρ μέλους
By g8777
#732592 Το snowpiercer είναι Τα Λιονταράκια του κυρ Ηλία για ανθρώπους που φοράνε σακκακι με γυριστα μανίκια.
Call me shallow, it's the fucking truth.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#732708 ειδα Dunαρα χθες σε ολη την 4Κ μεγαλοπρεπεια του - ΕΠΟΣ clap
Εχει βρει την μανιερα ο Βιλνεβ οπως και με το Blade Runner και βγαζει ταινιαρες :metalo:
Αν και προσωπικα πιστευω οτι εαν εβγαινε η εκδοση του Jodorowsky θα ειχαμε φτασει σε αλλα επιπεδα κινηματογραφικα



χθες εντελως τυχαια πετυχα και το τρεηλερ για τα Καλαβρυτα 1943, αγνοουσα πληρως την υπαρξη του
φαινεται πολυ καλο

https://youtu.be/u7DdHc92l14
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#732904
kovathe έγραψε:Ξαναείδα κι εγώ όλη τη miniseries..
Πόσο γαμάτο το σύμπαν του Χέρμπερτ.

Η ταινία του Βιλνέβ μέχρι που φτάνει στην ιστορία? Καλύπτει τον god emperor (τον Leto τον 2ο)?

< >

Απαντάω μόνος μου.. Ποιο god emperor? :lol:
Ούτε την ιστορια του Paul δεν τελείωσε...
Η ταινία είναι έπος.. ΑΠλά υπέροχη. Αλλά προφνώς θέλει άλλες 2-3 για να ολοκληρωθεί η ιστορία, οπότε καμιά 6ετία :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#732906 Είδαμε χθες το Bohemian Rhapsody. Έφυγε ευχάριστα αλλά θεωρώ ότι ο Μάλεκ όσο καλά και αν προσπάθησε να υποδυθεί τον Φρέντι, είναι ουσιαστικά αδύνατον. Το γενικό πρόσημο είναι θετικό. Δίνω ένα 7.5.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#733202 Χρυσή δισκοθήκη το DUNE και απο εμένα που μεγάλωσα με το dos παιχνιδάκι, χωρίς να έχω καμία σχέση με το βιβλίο. Και γουστάρω που θα ειναι δι ή τρι-μερές. Θα το ήθελα ένα κλικ πιο γρήγορο. Κάποιες σκηνές μόνο μου φάνηκαν κάπως αργές.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#733216 Εεεπ όχι και παιχνιδάκι, παιχνιδάρα το Dune

Απέφευγα επίτηδες οτιδήποτε σχετικό γιατί κι εγώ απείχα από το franchise λόγω παιχνιδιού, αλλά από ότι φαίνεται θα του ρίξω ένα βλέφαρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#733562
Giuseppe Busso έγραψε:
St.Devote έγραψε:
g8777 έγραψε:Εικόνα


:omg:


Ποιο Parasite :s_sarcastic τωρα . Στα ισα και να ξαναφαει. :s_empathy

Α, αν εισαι Ασιμω ξερεις:

Εικόνα

:s_laughat :s_laughat :s_laughat


Είχα σκοπό να γράψω σήμερα για αυτήν την ταινία . Σίγουρα ανήκει στην κατηγορία haters gonna hate - lovers gonna love .

Σε κάθε περίπτωση βασίζεται σε μια απίστευτη σεναριακή ιδέα που σε συνδυασμό με την αλληγορία της ( που πετιγραφει τις συμπεριφορές που ακολουθούν την ταξική διαστρωμάτωση κάθε κοινωνίας και πως αυτάδιαμιρφωνονται από τα "σκαμπανεβάσματα" που φέρει η ζωή + ...) την κάνει εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.

Εάν έχετε καιρό να δείτε κάτι που μετά από χρόνια θα χαρακτηρίζεται "cult" , μην την χάσετε .


Υγ ... Η γυναίκα μου βρήκε μερικές σκηνές πολύ σκληρές . Το'πα .

Υγ # edit ...ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα στην παρένθεση και μου φαίνονται λίγο κουλτουριαρικα . Αφαιρέστε την κουλτούρα και κρατηστε τα υπόλοιπα )


Από εδώ
viewtopic.php?p=635359#p635359

Την είδα και εγώ για μεσημεριανό. Χώνεψα κιόλας. Δυνατή :lol: :iconcool:


Η ταινία είναι WOW!
Νομίζω ότι ΟΛΟΙ πρέπει να τη δουν...Αναθεωρείς πολλά δεδομένα... :hmmm: