Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#726905
harpymonk έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βαριέμαι αφόρητα να το κάνω αυτό και επιπλέον με τον κορονοϊο προτιμώ να ψωνίζω από το σπίτι μου, Πάτρα να εκτίθεμαι τόση ώρα. Τώρα που το σκέφτομαι, μείον θα ψωνίσω από Skroutz για να έχω εύκολη και δωρεάν επιστροφή.


Μετα ομως το παιζουμε εμπαναστατης και υπερ του εργαζομενου σωστα;

Σιγα μην πας εσυ να παρεις κατι απο το μαγαζακι της γειτονιας σου (που κλεινεις εμμεσα παραγγελνοντας απο τον ονλαιν μεσαιωνα). Εκει να δεις, στις αποθηκες, τις εργασιακες συνθηκες που επικρατούν. Αλλα τι σε νοιαζει εσενα, η δουλεια να γινεται κι'αν δεν γουσταρεις τα στελνεις και πισω οπου αλλοι σκλαβοι θα κανουν την διαλογη, την εναποθήκευση κοκ.

Δεμλες οι κνιτισες ειναι ακομα ετσι τριχωτες οπως παλια;
Τρυφωνα δεν ξέρω ποσα χρονια έχεις να έρθεις αλλά μικρά μαγαζιά στην γειτονιά με αθλητικά παπούτσια δεν υπάρχουν πια.
Κλείσανε.

Όσα λίγα υπάρχουν παπουτσια δεν έχουν.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#726908 Εικόνα
https://www.nike.com/gr/t/%CE%B1%CE%BD% ... CZ5631-012

Αύριο παραλαμβάνω το παραπάνω. Το πρόλαβα σε τιμή 47,98€.

Συν ένα και από μένα στη Nike, αρκεί να τσεκάρεις τις τιμές της. Για Adidas εγώ κοιτώ αποκλειστικά σε Ultraboost (έχω ένα ζευγάρι ακόμη και αποδείχτηκαν σκυλιά, ούτε καν κάποιο σκίσιμο στο εξωτερικό ύφασμα), αλλά εκεί παίζεις σε διπλά και τριπλά χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#726911
Νίκος Παππάς έγραψε:
harpymonk έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βαριέμαι αφόρητα να το κάνω αυτό και επιπλέον με τον κορονοϊο προτιμώ να ψωνίζω από το σπίτι μου, παρά να εκτίθεμαι τόση ώρα. Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα ψωνίσω από Skroutz για να έχω εύκολη και δωρεάν επιστροφή.


Μετα ομως το παιζουμε εμπαναστατης και υπερ του εργαζομενου σωστα;

Σιγα μην πας εσυ να παρεις κατι απο το μαγαζακι της γειτονιας σου (που κλεινεις εμμεσα παραγγελνοντας απο τον ονλαιν μεσαιωνα). Εκει να δεις, στις αποθηκες, τις εργασιακες συνθηκες που επικρατούν. Αλλα τι σε νοιαζει εσενα, η δουλεια να γινεται κι'αν δεν γουσταρεις τα στελνεις και πισω οπου αλλοι σκλαβοι θα κανουν την διαλογη, την εναποθήκευση κοκ.

Δεμλες οι κνιτισες ειναι ακομα ετσι τριχωτες οπως παλια;
Τρυφωνα δεν ξέρω ποσα χρονια έχεις να έρθεις αλλά μικρά μαγαζιά στην γειτονιά με αθλητικά παπούτσια δεν υπάρχουν πια.
Κλείσανε.

Όσα λίγα υπάρχουν παπουτσια δεν έχουν.

Redmi Note 8 Pro


Και intersport έχει και πολλά μαγαζιά με αθλητικά και προσωπικό που σε εξυπηρετεί.

Off-topic[Admin]
Άβαταρ μέλους
By pro
#726915 Για αυτούς που ψάχνουν παπούτσι, η reebok έχει καλές τιμές στο site, και με κουπόνι από εδώ (εξτρα 30%)

https://www.lagonika.gr/prosfores/%ce%b ... b7-reebok/

οι τιμές γίνονται αστείες. π.χ.

https://www.reebok.com/gr/classic-leath ... FY7429_650
38 ευρω

https://www.reebok.com/gr/reebok-rewind ... 58627.html
26 ευρω

Δεν ξέρω τι έχει μείνει από νούμερα, έγινε λίγο χαμούλης 2-3 μέρες
Τελευταία επεξεργασία από pro και 19 Σεπ 2021, 11:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pro
#726916
sknipper έγραψε:Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι ψιλό στην τύχη επιλέγετε παπούτσια.... Είτε με το πως φαίνονται απέξω είτε απλά με τη μάρκα που ίσως κάποτε σαν ταίριαξε. Πλέον όμως κάθε μάρκα έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα.
Πάτε να τα δοκιμάσετε; Να τα τρέξετε σε διάδρομο; Ξέρετε τι σας πάει; Τι σόι καμάρα έχετε, πόσο πρηνισμό κάνετε και ποιος τρόπος αντιμετώπισης σας ταιριάζει; Πόσο ζυγίζουν, πόσο μαλακωσιά έχουν και κατά πόσον την χρειάζεστε. Κλπ.


Για την μεγάλη πλειοψηφία που θέλει ένα παπούτσι για να βγαίνει στα μαγαζιά, άντε να κάνει και 5χλμ ελαφρύ τρεξιματάκι μια στο τόσο όλα αυτά που αναφέρεις είναι επιστημονική φαντασία, και καλά κάνει και είναι. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις Balanis Antenna Theory για να μιλήσεις στο κινητό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#726993
g8777 έγραψε:
sknipper έγραψε:Μου φαίνεται ότι οι περισσότεροι ψιλό στην τύχη επιλέγετε παπούτσια.... Είτε με το πως φαίνονται απέξω είτε απλά με τη μάρκα που ίσως κάποτε σαν ταίριαξε. Πλέον όμως κάθε μάρκα έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα.
Πάτε να τα δοκιμάσετε; Να τα τρέξετε σε διάδρομο; Ξέρετε τι σας πάει; Τι σόι καμάρα έχετε, πόσο πρηνισμό κάνετε και ποιος τρόπος αντιμετώπισης σας ταιριάζει; Πόσο ζυγίζουν, πόσο μαλακωσιά έχουν και κατά πόσον την χρειάζεστε. Κλπ.
Onyx.=
Θα επιχειρησω τρελλη μαντεψια.
Σουπερ μαρκετ δεν σε αφηνουν να πηγαινεις. Ποτε. Κανεις.
Το αντίθετο, είμαι ο πιο κατάλληλος. Ναι μεν θα χαζέψω πολύ ώρα μουστάρδες αλλά θα βρω αυτά που δεν βρίσκουν οι άλλοι και το καταλληλότερο μοντέλο (με τα λιγότερα πρόσθετα, από καλή οικογένεια κλπ).
Έχω σύστημα, πάντα περνάω όλους τους διαδρόμους κλπ. Βέβαια έχεις εν μέρει δίκιο αν πάμε όλοι μαζί τρώω παντόφλα γιατί θέλω ώρα.
pro έγραψε:Για την μεγάλη πλειοψηφία που θέλει ένα παπούτσι για να βγαίνει στα μαγαζιά, άντε να κάνει και 5χλμ ελαφρύ τρεξιματάκι μια στο τόσο όλα αυτά που αναφέρεις είναι επιστημονική φαντασία, και καλά κάνει και είναι. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις Balanis Antenna Theory για να μιλήσεις στο κινητό.
Καλά δε μιλάω για καθημερινό παπούτσι βόλτας αυτό το παραδέχομαι είναι θέμα εμφάνισης και άνεσης. Μιλάω για παπούτσι που θέλεις να τρέξεις. Τότε το παπούτσι κάνει τη διαφορά και σε άνεση και σε τραυματισμούς. Γιατί με το σωστό παπούτσι πας αλλιώς, πας συχνότερα, κουράζεσαι λιγότερο οπότε πας μακρύτερα, το ευχαριστιέσαι περισσότερο και κινδυνεύεις λιγότερο.

Κάποιος μαθημένος με Nike, Asics (αυτά μου πάνε) πιθανόν να του φανεί περίεργο το Reebok, On, Hoka γιατί έχουν διαφορετική καμάρα (και δεν μου πάνε). Όσες ανασκοπήσεις (reviews) και να διαβάσεις αν δεν το δοκιμάσεις στο δικό σου πόδι δεν θα το καταλάβεις. Από τη μελέτη ήθελα Hoka αλλά όταν το δοκίμασα δεν. Όπως διαφέρει και ο τρόπος με τον οποίο υποστηρίζει το κάθε παπούτσι τον υπερπρηνισμό, δεν κάνουν όλα το ίδιο με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να το δοκιμάσεις σε διάδρομο σε άμεση σύγκριση με άλλο για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τη διαφορά.
Άλλο παπούτσι χρειάζεσαι αν είσαι 90 και άλλο αν είναι 65 κιλά. Άλλο αν τρέχεις 5χλμ άλλο αν πας ημιμαραθώνιο+. Άλλο αν πας με 6-6:30/χλμ και άλλο αν πέφτεις κάτω από 5:30/χλμ.
Άβαταρ μέλους
By pro
#726996
sknipper έγραψε:Άλλο παπούτσι χρειάζεσαι αν είσαι 90 και άλλο αν είναι 65 κιλά. Άλλο αν τρέχεις 5χλμ άλλο αν πας ημιμαραθώνιο+. Άλλο αν πας με 6-6:30/χλμ και άλλο αν πέφτεις κάτω από 5:30/χλμ.


Ακριβώς. Τι ζήτησε λοιπόν ο ΗΦ?

Anonymous Founder έγραψε:Ψάχνω ν'αγοράσω κι εγώ ένα νέο ζευγάρι για τρέξιμο, περπάτημα κλπ, θα προτιμούσα κάτι σε Adidas. Καμία πρόταση για online κατάστημα με καλές τιμές, ή πάω στο Skroutz κατευθείαν;


Τον κόβεις να ενδιαφέρεται για ημιμαραθώνιο; Κι αν ενδιαφερόταν θα ρωτούσε στο πέτρολχεντς; Κι αν ρωτούσε, έτσι θα έθετε το ερώτημα;

Ο άνθρωπος είναι σαφής, ένα all around παπούτσι ζητάει και δεν θέλει να να δώσει και πολλά χρήματα. Τι πρηνισμούς και καμάρες και ροτόντες του λες; Και πόση διαφορά θα κάνουν 50γρ διαφορά στο βάρος για αυτή τη χρήση;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#727000 Ακριβώς.
Γι αυτό κι εγώ του είπα να πάει σε ένα κλασικό ποιοτικό δοκιμασμένο μοντέλο που θα τον βολέψει κι αν αποφασίσει να πάει από περπάτημα σε ελαφρύ τρέξιμο.
Που μπορεί να το βρει σε προσφορά σε πολύ λογική τιμή btw
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727010
pro έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ψάχνω ν'αγοράσω κι εγώ ένα νέο ζευγάρι για τρέξιμο, περπάτημα κλπ, θα προτιμούσα κάτι σε Adidas. Καμία πρόταση για online κατάστημα με καλές τιμές, ή πάω στο Skroutz κατευθείαν;
Τον κόβεις να ενδιαφέρεται για ημιμαραθώνιο; Κι αν ενδιαφερόταν θα ρωτούσε στο πέτρολχεντς; Κι αν ρωτούσε, έτσι θα έθετε το ερώτημα;
Ο άνθρωπος είναι σαφής, ένα all around παπούτσι ζητάει και δεν θέλει να να δώσει και πολλά χρήματα. Τι πρηνισμούς και καμάρες και ροτόντες του λες; Και πόση διαφορά θα κάνουν 50γρ διαφορά στο βάρος για αυτή τη χρήση;
Η πρώτη του απαίτηση είναι για τρέξιμο. Η έννοια του allround δεν σημαίνει τίποτα γιατί διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, κάποιοι πάνε βόλτες σε αγριοβούνια με βροχές και χιόνια δεν θα έχει τις ίδιες allround απαιτήσεις με άλλον που βγαίνει ότι έχει καλό καιρό σε ίσιο δρόμο. Και εφόσον δεν τον ακολουθώ σε strava ή Garmin connect οπότε δεν ξέρω πόσο τρέχει ή πως τρέχει. Για άλλους που ακολουθώ έχω καλύτερη άποψη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727013 Για τον ΗΦ μιλάμε. Βόλτες ενός boomer στα βουνά του Γαλατσίου..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727018
Νίκος Παππάς έγραψε:Για τον ΗΦ μιλάμε. Βόλτες ενός boomer στα βουνά του Γαλατσίου..
Μην σε παρασύρουν οι εξωτερικές εντυπώσεις και η γενική κατηγοριοποίηση. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει.
Κι έχει πολλές ανηφόρες στα βουνά του Γαλατσίου, θέλει @@ για να τρέξεις εκεί πέρα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727026
sknipper έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Για τον ΗΦ μιλάμε. Βόλτες ενός boomer στα βουνά του Γαλατσίου..
Μην σε παρασύρουν οι εξωτερικές εντυπώσεις και η γενική κατηγοριοποίηση. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κρύβει.
Κι έχει πολλές ανηφόρες στα βουνά του Γαλατσίου, θέλει @@ για να τρέξεις εκεί πέρα.
Πέρα από την πλακα που κανω στον . την οποία δεν έπιασες, τίποτα δεν κρύβει.

Ο ΗΦ ζήτησε ενα απλό παπουτσι για περπατημα, ψιλοτρεξιμο, καμιά βόλτα.
Τιμή δεν είπε αλλά κάτι ultraboost που αναφέρθηκαν μάλλον θα του φανούν ακριβά πολυ.

Υποθέτω κάτι γύρω στα 70-90€, μπορεί να λέω και πολλα.
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσει, μέχρι περσι δεν μου αρεσαν τα Adidas σαν εφαρμογή, αλλά φέτος δοκίμασα ένα και το πηρα. Ήμουν της ΝΙΚΕ παιδι.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#727027 Μην αφήνετε τον Σκνιπερ να σας οδηγήσει Στα Βουνά της Τρέλλας.


Ιν δε μαουθ οφ μαντνεςς.


Στον άγνωστο πόλεμο.


Σιγά μην ψειρισουμε αν τα κορδόνια είναι από τρίχες Καμπάλα ή Πατουλαινας.

ΑΣΕΜΑΣΜΩΡΕΑΣΕΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727031 Reebok Nano X, cross training-crossfit παπούτσια που τα κάνουν όλα καλά και αντέχουν.

Μέτα από ultraboost και ASICS Kayano που καταστραφηκαν σε λιγότερο από χρόνο είναι από τα καλύτερα παπούτσια που έχω φορέσει σε άνεση και αντοχή.

Τα φοράω και για γυμναστική και σε βόλτες τόσο σε άσφαλτο όσο και σε ανώμαλο δρόμο.

Βγήκαν ήδη τα X1 οπότε οι τιμές στα Χ έχουν πέσει.

< >