Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#726994
harpymonk έγραψε:Θενκς Χρηστο, appreiciated.
1070 VAM σε Cat.1 πρεπει να εισαι επαγγελματίας...
Αυτό δεν έχω καταλάβει που κολλάει. Κάτι έχω χάσει, ποιος πήγε σε cat 1; Εγώ πάντως όχι.


Σήμερα έβγαλα το αισθητήριο cadence, το άνοιξα, έβγαλα μπαταρία, έβαλα μπαταρία, άναψε μπλε λαμπάκι (που σημαίνει ότι τώρα λειτουργεί σαν cadence) και όλα καλά. Τα χλμ και ταχύτητα επανήλθαν και εμφανίστηκε και το cadence που είχει χαθεί.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#727028 Ωραια βολτούλα σήμερα μέχρι Σαρωνίδα, με αρκετή κίνηση όμως.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#727029 Ωραια βολτούλα σήμερα μέχρι Σαρωνίδα, με αρκετή κίνηση όμως.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#727030 Ωραια βολτούλα σήμερα μέχρι Σαρωνίδα, με αρκετή κίνηση όμως.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#727032
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ωραια βολτούλα σήμερα μέχρι Σαρωνίδα, με αρκετή κίνηση όμως.

Εικόνα
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ωραια βολτούλα σήμερα μέχρι Σαρωνίδα, με αρκετή κίνηση όμως.

Εικόνα
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ωραια βολτούλα σήμερα μέχρι Σαρωνίδα, με αρκετή κίνηση όμως.

Εικόνα
Τόσο πολύ χάρηκες που την ανέβασες τρις ?

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#727033 Το Tapatalk κάνει σεξ με τον εαυτό του


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727292
bujinkan έγραψε:
sknipper έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:... θα είχα βάλει έναν φίλο να μου το φέρει από Αμερική να έχω και το μοτέρ μέχρι τα 32χλμ/ώρα αντί για τα 25…
Δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις;
Νιώθω μια μικρή κρυφή χαρά όταν περνάω τους ηλεκτρικούς που έχουν τερματίσει το κοντέρ στα 25...
Οι ξεκλείδωτοι όμως αν ξέρουν και να κάνουν πεντάλι, δεν πιάνονται.
Γατάκια με mountain Enduro και λάστιχο 2.5 σας πάω μια κόντρα
Derestricted no limit
Mountain Enduro με 2,5 λάστιχο, εεεε; Ώ άπληστε καβαλημένε ηλεκτροβοήθητε, θύμησέ μου πόσο είναι τα γρανάζια που διαθέτεις εμπρός-πίσω και θα σου φτιάξω κόντρα να βγεις τελευταίος!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#727293
sknipper έγραψε:
bujinkan έγραψε:
sknipper έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:... θα είχα βάλει έναν φίλο να μου το φέρει από Αμερική να έχω και το μοτέρ μέχρι τα 32χλμ/ώρα αντί για τα 25…
Δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις;
Νιώθω μια μικρή κρυφή χαρά όταν περνάω τους ηλεκτρικούς που έχουν τερματίσει το κοντέρ στα 25...
Οι ξεκλείδωτοι όμως αν ξέρουν και να κάνουν πεντάλι, δεν πιάνονται.
Γατάκια με mountain Enduro και λάστιχο 2.5 σας πάω μια κόντρα
Derestricted no limit
Mountain Enduro με 2,5 λάστιχο, εεεε; Ώ άπληστε καβαλημένε ηλεκτροβοήθητε, θύμησέ μου πόσο είναι τα γρανάζια που διαθέτεις εμπρός-πίσω και θα σου φτιάξω κόντρα να βγεις τελευταίος!
Σα δεν ντρέπεσαι να την λες σε μεγάλο άνθρωπο ...

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727296
bujinkan έγραψε:
sknipper έγραψε:
bujinkan έγραψε:
sknipper έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:... θα είχα βάλει έναν φίλο να μου το φέρει από Αμερική να έχω και το μοτέρ μέχρι τα 32χλμ/ώρα αντί για τα 25…
Δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις;
Νιώθω μια μικρή κρυφή χαρά όταν περνάω τους ηλεκτρικούς που έχουν τερματίσει το κοντέρ στα 25...
Οι ξεκλείδωτοι όμως αν ξέρουν και να κάνουν πεντάλι, δεν πιάνονται.
Γατάκια με mountain Enduro και λάστιχο 2.5 σας πάω μια κόντρα
Derestricted no limit
Mountain Enduro με 2,5 λάστιχο, εεεε; Ώ άπληστε καβαλημένε ηλεκτροβοήθητε, θύμησέ μου πόσο είναι τα γρανάζια που διαθέτεις εμπρός-πίσω και θα σου φτιάξω κόντρα να βγεις τελευταίος!
Σα δεν ντρέπεσαι να την λες σε μεγάλο άνθρωπο ...
Όπως λένε η μισή ντροπή δική μου και η μισή δική σου που δεν φέρεσαι σαν μεγάλος άνθρωπος. Άλλωστε διαθέτω και κιλά και ηλικία για να μπορώ να τη λέω άνετα σε χοντρούς και ώριμους.
Για τα γρανάζια όμως δεν λες τίποτα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#727298
sknipper έγραψε:
bujinkan έγραψε:
sknipper έγραψε:
bujinkan έγραψε:
sknipper έγραψε:[quote="Χρήστος Λάππας"]... θα είχα βάλει έναν φίλο να μου το φέρει από Αμερική να έχω και το μοτέρ μέχρι τα 32χλμ/ώρα αντί για τα 25…
Δεν μπορείς να το ξεκλειδώσεις;
Νιώθω μια μικρή κρυφή χαρά όταν περνάω τους ηλεκτρικούς που έχουν τερματίσει το κοντέρ στα 25...
Οι ξεκλείδωτοι όμως αν ξέρουν και να κάνουν πεντάλι, δεν πιάνονται.
Γατάκια με mountain Enduro και λάστιχο 2.5 σας πάω μια κόντρα
Derestricted no limit
Mountain Enduro με 2,5 λάστιχο, εεεε; Ώ άπληστε καβαλημένε ηλεκτροβοήθητε, θύμησέ μου πόσο είναι τα γρανάζια που διαθέτεις εμπρός-πίσω και θα σου φτιάξω κόντρα να βγεις τελευταίος!
Σα δεν ντρέπεσαι να την λες σε μεγάλο άνθρωπο ...
Όπως λένε η μισή ντροπή δική μου και η μισή δική σου που δεν φέρεσαι σαν μεγάλος άνθρωπος. Άλλωστε διαθέτω και κιλά και ηλικία για να μπορώ να τη λέω άνετα σε χοντρούς και ώριμους.
Για τα γρανάζια όμως δεν λες τίποτα. :iconcool:[/quote]Δεν ξέρω από αυτά για αυτό δεν απαντώ ...που το βρίσκω αυτό το χαρακτηριστικό ?
Μήπως είναι αυτό ?
Sram PG-1210 Eagle, 11-50T

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#727378 Γενικά έχει πλάκα να στήνεις κατευθυνόμενες κόντρες εξουδετερώνοντας τα δυνατά σημεία του ενός ή τονώνοντας τα καλά του άλλου.
Για να δούμε. Ποδηλάτης σου λέει, πως φαίνεται ο ηλεκτροκίνητος, δεν ξέρει ούτε τι σχέσεις έχει.... :lol:
Νομίζω Cube κάτι άγριο έχεις, υποπτεύομαι 38άρι εμπρός (τόσο είδα να έχει σε κάμποσα ηλεκτρικά).
38-11 λοιπόν η πιο μακριά σχέση σου με λάστιχα μεγάλα και παχιά. Και ξεκλείδωτο να μην περιορίζεσαι στα 25 χλμ αλλά δεν είναι και με ηλεκτρόγκαζο, πρέπει να γυρίζεις και αυτό δίνει βοήθεια.
Και πόσο γρήγορα μπορούν να γυρνάνε τα πόδια σου; 120 στροφές; Ξέρεις τι τελική έχεις με αυτά τα γρανάζια; 58χλμ εκεί τελικιάζεις.
Έχεις αλήθεια δοκιμάσει να δεις πόσο γρήγορα μπορείς να πας έστω και σε κατηφόρα; Για να δω αν οι υπολογισμοί μου είναι σωστοί.
Γιατί σε κατηφόρα μια νορμάλ κούρσα (50-11 με 28άρι) στις 120 στροφές πάει με 70χλμ.
Αν λοιπόν φτιάξουμε μια κόντρα με rolling εκκίνηση από τα 25χλμ/ώ για να χάσεις το πλεονέκτημα της επιτάχυνσης και μια κατηφόρα ίσια και ομαλή και με τόση κλίση που να επιτρέπει στον άλλον να τελικιάζει αλλά όχι υπερβολική κατηφόρα που πάνε χωρίς πεντάλι με 80+χλμ και τότε θα ξανασκεφτείς για το ποια γατάκια θα πατήσεις κάτω. :twisted:
Άλλη κόντρα που νομίζω θα σε δυσκόλευε είναι να ακολουθήσεις κουρσάδες σε κάποια εκδρομούλα που θα κινούνται με 30+χλμ για 3-4 ώρες. Πόση αυτονομία σου δίνει η μπαταρία αν την λειτουργείς συνεχώς; Και είσαι μαθημένος εσύ να ποδηλατείς σταθερά για ώρες; Έστω το 25-30 αλλά με πολύ αυξημένες τριβές.

Πέραν αυτών των υποθετικών χαζών κοντρών πάντως, είναι εντυπωσιακό το ότι μπορούν να σου δίνουν 85Νm και 300% της ισχύος που βάζεις εσύ, δίνεις δηλαδή εσύ 80βατ που δεν είναι τίποτα κι αυτό σου δίνει 240βάτ και ξαφνικά έχεις 320, όποτε θέλεις συν επιπλέον ό,τι παραπάνω από τα 80 μπορείς να δώσεις. Μπορεί να μην έχεις τελικές αλλά έχεις απίστευτες επιταχύνσεις και ικανότητα αναρρρίχησης, ανεβαίνεις μεγάλες κλίσεις με ευκολία. Είναι γλυκιά η δύναμη. Και σου δίνει φτεράαααα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#727390 Εγώ πάντως για πλάκα το έγραψα ,τώρα αν κάποιοι το πήρατε σοβαρά δεν ξέρω
Όντως πάντως σε ευθεία με cadence 95 αν θυμάμαι καλά πήγαινα με 57 χλμ . Παραπάνω πετάλι δεν μπορούσα .
Αν θυμάμαι καλά βέβαια ...θα το ξανατσεκαρω .
< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#728381
bujinkan έγραψε:Εγώ πάντως για πλάκα το έγραψα ,τώρα αν κάποιοι το πήρατε σοβαρά δεν ξέρω
Όντως πάντως σε ευθεία με cadence 95 αν θυμάμαι καλά πήγαινα με 57 χλμ . Παραπάνω πετάλι δεν μπορούσα .
Αν θυμάμαι καλά βέβαια ...θα το ξανατσεκαρω .
Α, τώρα που άρχισες να ανησυχείς είναι πλάκα εεε! :lol:
Αν με 95 είχες 57 τότε μάλλον δεν φοράς 38 εμπρός γρανάζι αλλά 42-46. Ή τα πίσω σου είναι 10 και όχι 11. Γιατί όντως 46-11 ή 42-10 δίνουν 56+ στις 95 με 2,50 λάστιχο.
Και δεν μπορούσες παραπάνω λόγω ζοριού (δεν είχες άλλη δύναμη) ή τερμάτισαν τα πόδια σου; Το δεύτερο μου φαίνεται υπερβολικό, εγώ άνετα πάω με 95 σταθερά και στα ζόρια πάω μέχρι πάνω από 120 για λίγο. Βέβαια εκτός δρόμου ποδηλάτης ίσως είναι αλλιώς, μαθημένος σε πιο αργό ρυθμό με ροπές από τον πιο μεγάλο βραχίονα.
Ναι τσέκαρέ το πάλι σε παρακαλώ, περιέργεια. Το γρανάζι έχεις εμπρός και μέχρι πόσο στροφάρουν τα πόδια σου σε μια κάπως εύκολη ταχύτητα.