Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#726902 Έχω την εντύπωση ότι το αστικό ταξί δεν μπορεί να κλέβει τις κούρσες από τα αγοραία. Δεν ισχύει; Σε πάει στην άλλη άκρη τής χώρας;
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#726920 Νομίζω μπορεί να σε πάει αλλά δεν μπορεί να πάρει κόσμο εκεί που θα πάει.

Δλδ κάποιο ταξί απ' την Πάτρα, μπορεί να σε παει στο αεροδρόμιο του Ελ. Βεν. αλλά δεν μπορεί να πάρει κόσμο από κει.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#726922 Γιατί να μην σε πάει?
Αν πάρει κούρσα από ελ.βελ. και του πει πήγαινε με Πάτρα, τι θα πει?
Άσχετα αν πρακτικά γίνεται εξαιρετικά σπάνια λόγω κόστους.
Α, και αν πάει Πάτρα, από εκεί απαγορεύεται να πάρει κούρσα για Αθήνα. Στην πράξη βέβαια δεν θα γυρίσει άδειος, θα πάει να σταθεί στον σταθμό ΚΤΕΛ και θα τσιμπήσει κανά πελάτη με αντίτιμο το κόστος του λεωφορείου. Νομίζω ο καθένας θα προτιμούσε αυτή τη περίπτωση. 2 άτομα να καταφέρει να πάρει, έχει βγάλει τα έξοδα του.

εδιτ
μλκ φόκουσμαν έγραψα ίδιο παράδειγμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#727115
– Θα βάζατε τις κόρες σας σε αυτοκινούμενο όχημα;

– (Γελάει) Εγώ θα έμπαινα, οι κόρες μου όχι. Θα σας εξηγήσω γιατί. Παρά την εντυπωσιακή πρόοδο που έχει σημειωθεί, παραμένει δύσκολο για ένα ρομπότ να σκεφθεί όλους τους πιθανούς συνδυασμούς προβλημάτων τα οποία ενδέχεται να προκύψουν στον δρόμο μιας πόλης. Χάρη στην τεχνολογία μπορούμε να είμαστε 99,9% σίγουροι ότι τίποτα κακό δεν θα συμβεί. Αυτό μας αρκεί για πολλές εφαρμογές, αλλά όχι για ένα αστικό περιβάλλον και για συνθήκες στις οποίες θα υπάρχει ρίσκο για τη ζωή πολιτών. Το υπόλοιπο 0,1%, όσο κι αν φαίνεται ελάχιστο, δεν είναι: απαιτεί πάρα πολλή δουλειά και τεράστιο κόστος, και προβλέπω ότι θα περάσουν τουλάχιστον είκοσι χρόνια μέχρι να επιτευχθεί. Στην ασφάλεια δεν μπορείς να κάνεις εκπτώσεις. Και μέχρι στιγμής τα αυτόνομα αυτοκίνητα δεν είναι τόσο ασφαλή όσο αυτά που οδηγούν άνθρωποι.


Η Ελλαδα χρειαζεται εναν markvag.





Scotch , serf:

Εικόνα

Dimsabas-------------->

Εικόνα

g8777------------>

Εικόνα


HF--------->

Εικόνα

:ninja:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727117 Η ερώτηση που δεν του έκαναν είναι αν θα έβαζε τις κόρες του σε αμάξι που οδηγεί o [text holder] ή ο οποιοσδήποτε κάγκουρας.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#727126 η νέα γραμμή 4 δεν θα έχει οδηγούς!!!. έτσι δουλεύει το μετρό στο Dubai και αλλού πλέον οπότε όλοι θα μπαίνουμε και θα μας μεταφέρουν οχήματα χωρίς οδηγό!!!. ειδικά δε στ μετρό θα έχει τζάμια στις αποβάθρες και θα σταματάει στις προβλεπόμενες πόρτες που θα υπάρχουν..... έτσι τέρμα οι αυτοκτονίες η τα ατυχήματα πτώσεων στις γραμμές.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#727153
224v έγραψε:η νέα γραμμή 4 δεν θα έχει οδηγούς!!!. έτσι δουλεύει το μετρό στο Dubai και αλλού πλέον οπότε όλοι θα μπαίνουμε και θα μας μεταφέρουν οχήματα χωρίς οδηγό!!!. ειδικά δε στ μετρό θα έχει τζάμια στις αποβάθρες και θα σταματάει στις προβλεπόμενες πόρτες που θα υπάρχουν..... έτσι τέρμα οι αυτοκτονίες η τα ατυχήματα πτώσεων στις γραμμές.

< Note >


Τις κόρες σας μη στέλνετε με τη γραμμή 4!!!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727218 Άντε, να κινείται λίγο το πράμα...

2022 Lucid Air Receives Impressive Official EPA Range Estimates

The longest-range version of Lucid Motors' Air sedan, the Dream Edition Range model, earned a 520-mile estimate.


Δηλαδή 836χλμ αυτονομία! :omg:


Εικόνα

Μ' αρέσει και εμφανισιακά... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#727222 Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ένα άρθρο για αυτό σε κάποιο περιοδικό...
Σύμφωνα με όσα διάβασα, θα το προτιμούσα σε σχέση με Tesla (αν είχα τα χρήματα βέβαια -που δεν πρόκειται-)...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727223 Νομίζω (θα) κοστίζει τα διπλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727224 Όμορφο δείχνει από μπροστά, γιατί πίσω θυμίζει έντονα κάποια Renault με ολίγη από Bangle και BMW και δεν είμαι ακόμη σίγουρος αν μου αρέσει, αλλά για να χτυπήσεις την Tesla, δεν αρκεί η εμφάνιση και η μεγάλη αυτονομία/μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#727233 - 77.400$ προ φόρων
- 1111 άλογα
- 0-100 σε 2.5"
- 500Km αυτονομίας με 20 λεπτά φόρτισης
- Drag coefficient 0.21

Εντυπωσιακό το πως ανοίγει ο χώρος αποσκευών. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Μου αρέσει πολύ το ότι έχουν τραβήξει την καμπίνα των επιβατών προς τα πίσω, με αποτέλεσμα να έχει πολύ χώρο για τα κεφάλια των πίσω επιβατών.
Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τα Tesla μέσα έξω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#727237 Τα 1111 χόρσα είναι μετρημένα ακριβώς τόσα; ή απλά να δώσουν έμφαση κάτι σαν τα 1001 της Veyron?
Lol...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727244 Πάντως, αν και έχουν αργήσει πολύ, φαίνεται πως έχουν και εργοστάσιο και προϊόν. Βλέπω πάντως πως ακόμη και η Nikola έβγαλε φορτηγά ηλεκτρικά, μωρέ λέτε; Η Tesla ακόμη το κουράζει με το Semi της διαβάζω...
Και φυσικά έχουμε και την Rivian, την μεγάλη ελπίδα για την αντι-Tesla στις ΗΠΑ, με πολλά κεφάλαια και παραγγελίες.

Και βέβαια, υπάρχουν και κάποια γλυκούτσικα σαν ετούτο εδώ:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
https://jalopnik.com/this-planned-elect ... 1818561069
https://jalopnik.com/lets-check-in-on-n ... 1847704683
Αμφιβάλλω αν θα καταφέρει να επιβιώσει, αλλά είναι πανέμορφα και θ'αγόραζα άνετα ένα! :inlove: