Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#718943 Ίσως έχει μπει μόνωση με φύλλο αλουμινίου κάτω από μοκέτα ή τεχνητό πάτωμα.
Ενδιαφέρουσα η λύση σου με γκελ στη γειτόνισσα αλλά καλύτερα powerline, αυτό θα παρακάμπτει το πάτωμα και θα είσαι πιο ανεξάρτητος αλλά το σωστό καταλαβαίνεις είναι να περαστεί καλώδιο είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#718952 Δεν δουλευει powerline, το εχω δοκιμασει, καθως το χρησιμοποιω αλλου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Πλακακια εχει το πατωμα, απο κατω τους δεν ξερω, μαλλον κλωβο faraday. Καλωδιο επισης ειναι πολυ δυσκολο, θα πρεπει ειτε να διασχισει πολλα μετρα οριζοντια για να παει εξωτερικα, και πως το κρυβεις, ειτε να τρυπησει η πλακα, που ειναι μεγαλος μπελας και με αγνωστες συνεπειες αν γινει κανα λαθος ή πετυχεις οπλισμο πχ. Τελοσπαντων, αφου δουλευει τωρα δεν το ακουμπαμε. Αν κατσει καμια κεντα στο μελλον και εγκατασταθουμε εδω μονιμα, σιγουρα θα χρειαστει να μπει τρυπανι

Γκελ, σωστος ορισμος :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#734232
COSMOTE Fiber Διαθεσιμότητα στην περιοχή σου
Έως 200 Mbps Διαθέσιμο στην περιοχή σου μέσω υποδομής Fiber To The Home
Έως 100 Mbps Διαθέσιμο στην περιοχή σου και με υποδομή Fiber To The Home!


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#737271 DSL downstream
109997 kBit/s
DSL upstream
10999 kBit/s
DSL maximum downstream
135648 kBit/s
DSL maximum upstream
52118 kBit/s

System uptime
104 days, 4 hours, 52 minutes, 22 seconds
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#741329 200/20 δίνει η κοσμοτε. Και 100/10. Δυστυχώς. Στο μέλλον είπε το παιδί ότι θα παίξουν και παραπάνω πακέτα.

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#741339 Σου εξηγώ πως αν παίρνεις internet μέσα από αυτό το modem πάντως, αυτό δεν είναι FTTH. Είναι απλώς γρήγορο VDSL.
Οι ταχύτητες που έβαλες πιάνονται και με VDSL, δεν χρειάζεσαι FTTH.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#741353 Καλά αν έχει οπτική στο σπίτι και τερματίζει σε ΟΝΤ και μετά αναθέτει τη γραμμή στο fritz, ftth έχει. Απλά δυστυχώς δεν είναι συμμετρικό, γιατί συμμετρικό στην Ελλάδα δίνει μόνο η Inalan και η HCN.

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#741354 Εγιναν ολοκληρες εργασιες στην πολυκατοικια. Ηρθαν τεχνικοι και εφεραν την ινα στο διαμερισμα. Μου εβαλαν και ενα Ont nokia.
Ναι 200/20 δινει και το vdsl (οχι στην περιοχη μου)
Εγω εκανα FTTH (Πηρα και το κουπονακι)
https://www.sfbb.gr/
Άβαταρ μέλους
By babakos
#741439 Το κέρδος είναι οτι το FFTH μπορει να δώσει και στην Ελλάδα (σε λίγα χρόνια) 1Gbps συμμετρικό ενώ το VDSL δεν μπορει στις δικές μας υποδομές να ανεβει πάνω από 300Mbps (και αυτό υπό πολύ αυστηρές προυποθέσεις μιας και ξερετε την κατάσταση με το χαλκο στην Ελλάδα). Γιαυτο εξαλλου δεν προσφέρεται ακόμα πάνω από 200/20 σε VDSL

+ το πολύ χαμηλό ping που για κάποιους μετράει..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#741444
uncle_nontas έγραψε:Καλά αν έχει οπτική στο σπίτι και τερματίζει σε ΟΝΤ και μετά αναθέτει τη γραμμή στο fritz, ftth έχει. Απλά δυστυχώς δεν είναι συμμετρικό, γιατί συμμετρικό στην Ελλάδα δίνει μόνο η Inalan και η HCN.

Έχετε δίκιο, δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό! :oops:
Καλή απόλαυση στον Geo f1 λοιπόν. :s_thumbsup
https://www.cosmote.gr/eshop/global/gad ... 90029_prod
53€ το μήνα, όταν εγώ πληρώνω 32€ για VDSL50 δεν είναι καθόλου κακό deal.
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#741445 Περιμένω κ εγώ ftth 100/10 από cosmote, ενώ προέρχομαι από 200/200.... Το λες κ σοβαρή υποβάθμιση.

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#741448
Anonymous Founder έγραψε:
uncle_nontas έγραψε:Καλά αν έχει οπτική στο σπίτι και τερματίζει σε ΟΝΤ και μετά αναθέτει τη γραμμή στο fritz, ftth έχει. Απλά δυστυχώς δεν είναι συμμετρικό, γιατί συμμετρικό στην Ελλάδα δίνει μόνο η Inalan και η HCN.

Έχετε δίκιο, δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό! :oops:
Καλή απόλαυση στον Geo f1 λοιπόν. :s_thumbsup
https://www.cosmote.gr/eshop/global/gad ... 90029_prod
53€ το μήνα, όταν εγώ πληρώνω 32€ για VDSL50 δεν είναι καθόλου κακό deal.


Αφαιρεσε και 13 ευρ απο το κουπονι!!!