Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#718917
bibendum έγραψε:Κάνει διακοπές το hotspot?

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε.

< >


ετσι μου ειπε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#718919 :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#718920 Απο εκεί κ πέρα παίζει διαφορά νερά να δημιουργούνται θελημενα από το δίκτυο. Μπορεί να βάζουν όριο στην ταχύτητα και άλλα τέτοια ωραία.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718932 Κατέβασα αυτό Ελλάδα φέτος

TP-Link Archer MR600 AC1200 LTE... https://www.amazon.de/dp/B07RS7HM59?ref ... b_ap_share

Με μια κάρτα Vodafone απεριόριστα data 17€ έπαιζε μια χαρά μέσα στο σπίτι
Άβαταρ μέλους
By markvag
#718965
dimviii έγραψε:
babakos έγραψε:
dimviii έγραψε:
babakos έγραψε:Η Cosmote δίνει με 10 Ευρώ απεριοριστα δεδομένα για ένα μηνα, μπορεί να σε βολέψει.


link? περσυ (και οχι μονο) πρεπει να εδωσα πανω απο 60-70 ευρω για να εχω ιντερνετ στις διακοπες.


https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/ep ... ernet.html


πηγα σημερα σε ενα Γερμανο στο Πυργο,οντως ισχυει αυτη η προσφορα,αλλα εχουμε ενα προβληματακι.
Θελω να αγορασω ενα στικακι(δευτερο,εγω εχω εδω και πολλα χρονια) για τον γιο μου.Θα δουλεψει με τηλεργασια απο τη Κερκυρα,βαρυ το προγραμμα που τρεχει,και θα χρειαστει και αυτος απεριοριστα data.
Δεν ειχαν στικακι,ειχαν ενα ρουτερ που κοστζε 49,90 και μπορουσαν να συνδεθουν μεχρι 4 συσκευες.Συν 10 ευρω για να φορτωσεις την προσφορα παμε στα 60 ευρω.
Ποσο κανει το στικακι ρωταω που δεν εχετε? 50 ευρω μου λεει. :dizzy:
Σαν ακριβα δεν ειναι? Πανε πολλα χρονια που ειχα παρει το δικο μου,και δεν θυμαμαι ποσο το ειχα παρει,αλλα σαν ακριβα μου φαινεται.

Ρωτησα τον γιο μου γιατι δεν βαζει απεριοριστα στο κινητο του(υπαρχει και εκει προσφορα) και να το κανει hotspot.
μου ειπε οτι το δοκιμασε και κανει διακοπες,δεν δουλευει σωστα.Ειναι σωστο να κανει διακοπες ,ή εχει καποιο προβλημα το κινητο του?


Συμφωνώ κι εγώ με τη λύση hotspot στο κινητό, είτε ασύρματα, είτε με καλώδιο.

Θεωρητικά δεν πρέπει να διακόπτεται, αλλά στο προηγούμενο εταιρικό μου κινητό (Xiaomi Redmi 8T 3/32GB - don't judge :x ) όταν με έπαιρναν τηλέφωνο έχανε τη σύνδεση. Στο καινούριο (Xiaomi Redmi 10T Lite 6/128GB) δεν νιώθει τίποτα. Έχω την εντύπωση πως για κάποιον λόγο, κάποια κινητά δεν μπορούν να τα σηκώσουν ταυτόχρονα. :s_dunno


Ερώτηση: Δεν θα έπρεπε η δουλειά του να του παρέχει σύνδεση; :hmmm: Εμείς σε όσους δούλευαν remotely τους είχαμε ικανό πρόγραμμα δεδομένων στο εταιρικό κινητό (πλέον έχουν πάει όλα σχεδόν στο unlimited - άλλη φάση :inlove: , Unlimited ΚΑΙ 5G πλέον :inlove: , έστω όπου πιάνει 5G, δεν μου έκαναν και το καλό το εμβόλιο με το τσιπάκι :x ). Αν είναι μεγάλη η εταιρεία, αν έχει πχ 100+ κινητά, το κόστος μπορεί να πέσει σε αστεία επίπεδα :twisted: .


Βέβαια, θα μου πεις, τι ψάχνεις στο Ελλαδιστάν...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718981 Όσα χρόνια είχα δοκίμασει τη χρήση hotspot από κινητό ακόμα και dedicated συσκευή γενικά ήταν της ταλαιπωρίας για κάτι πέραν της μια σύντομης αναζήτησης ανάγκης η κάνα email

Με το router που έβαλα πιο πάνω ηταν σχεδόν σαν κανονικό Ίντερνετ σπιτιού, κλάσεις καλύτερο service
Άβαταρ μέλους
By GTS
#718984 Mε iPhone + Frog μια χαρα ειναι και ποιο γρηγορο απο αυτο που εχω στο σπιτι. Aπεριοριστα γκιγκα διατηρει οτι ταχυτητα πιανεις στο δικτυο εκεινη την στιγμη και μονο λιμιτ μηπως ψηθει το μηλοφωνο. Πολλα χρονια πριν με Wind σου εκοβε ταχυτητα πολυ οταν εβλεπε οτι εκανες streaming.

Το μονο θεμα που εχω παλαιοτερες συσκευες Win με παλια wi-fi adaptors εχουν θεμα να συνδεθουν σε iPhone 11.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#718987
KiloMeater έγραψε:Όσα χρόνια είχα δοκίμασει τη χρήση hotspot από κινητό ακόμα και dedicated συσκευή γενικά ήταν της ταλαιπωρίας για κάτι πέραν της μια σύντομης αναζήτησης ανάγκης η κάνα email

Με το router που έβαλα πιο πάνω ηταν σχεδόν σαν κανονικό Ίντερνετ σπιτιού, κλάσεις καλύτερο service


Με smartphone hotspot και λάπτοπ είναι άψογο. Το χρησιμοποιώ πολύ καθημερινά σε Cosmote. Έχω συμβόλαιο απεριόριστα data.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#718988
KiloMeater έγραψε:Κατέβασα αυτό Ελλάδα φέτος

TP-Link Archer MR600 AC1200 LTE... https://www.amazon.de/dp/B07RS7HM59?ref ... b_ap_share

Με μια κάρτα Vodafone απεριόριστα data 17€ έπαιζε μια χαρά μέσα στο σπίτι


Eξαιρετικό το εν λόγω Tp-link, πιο αξιόπιστο από λύσεις τύπου "κάνω hotspot το κινητό" ειδικά αν μιλάμε για πολλές συσκευές που θα πέσουν επάνω του.

Ταμάμ για εξοχική κατοικία
Άβαταρ μέλους
By markvag
#718991
KiloMeater έγραψε:Όσα χρόνια είχα δοκίμασει τη χρήση hotspot από κινητό ακόμα και dedicated συσκευή γενικά ήταν της ταλαιπωρίας για κάτι πέραν της μια σύντομης αναζήτησης ανάγκης η κάνα email

Με το router που έβαλα πιο πάνω ηταν σχεδόν σαν κανονικό Ίντερνετ σπιτιού, κλάσεις καλύτερο service


Επειδή το δουλεύω και εγώ (όχι συχνά, αλλά όχι και σπάνια) και αρκετοί συνάδελφοι (καποια γραφεία σε λατομεία είναι μονίμως έτσι), δεν είχα τέτοια εμπειρία. Βιντεοκλήσεις, δουλειά γραφείου, ακόμα και σχετικά βαριά προγράμματα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ένας μάλιστα στέλνει καπ' καπ' και κάτι 3D μοντέλα (κάποιες δεκάδες GB) για ανάλυση... :lol: (προφανώς σε πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα). Το μήνα πρέπει να είναι 500-600GB... :lol:

Σε πρόσφατες διακοπές μικρής διάρκειας, που το WiFi του ξενοδοχείου είχε πολύ αδύναμο σήμα στο δωμάτιό μας, είχα ανοίξει το hotspot του κινητού και έπαιζαν τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα.


Βέβαια, σίγουρα είναι καλύτερη λύση του 4G router. Αλλά δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα και με τη λύση μέσω κινητού. Κυρίως για μένα το πρόβλημα είναι ότι σου τρώει την μπαταρία του κινητού... Και με το παλιότερο ότι συχνά όταν με έπαιρναν τηλέφωνο έκοβε το internet, το οποίο πλέον δεν συμβαίνει με την καινούρια συσκευή.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#718992 Και εγώ όσες φορές μου έχει χρειαστεί σε διακοπές ή και στο σπίτι δεν είχα κανένα θέμα με Hotspot.
Netflix στη μέγιστη ανάλυση της οθόνης + browsing σε άλλη συσκευή άνετα σε διακοπές και στο σπίτι κατέβασμα μεγάλων παιχνιδιών σε xbox και switch χωρίς κανένα θέμα και πολύ πιο γρήγορα από τη σταθερή σύνδεση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#718995 Εκεί πάντως που συγκινήθηκα ήταν όταν μέτρησα ταχύτητα download ακριβώς κάτω από κεραία 5G (μία υπάρχει στη Δράμα ακόμα :lol: ) και το κινητό έπιασε λίγο πάνω από 800Mbps download :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718999 Το κινητό ως hotspot είχε τα εξής θέματα σε μένα

-έπιανε καλα μόνο στη ίδιο δωμάτιο όσο ξεμάκραινες μέσα στο σπίτι έπεφτε πολύ
-όταν είμαστε σπίτι όλοι (κινητά ρολόγια ταμπλέτες λαπτοπ streaming devices ) σταδιακά δεν δούλευε τίποτα . Αμα ήμουνα μόνος μου οκ κάτι έκανε
-ζεσταινόταν πολύ μιας και ήθελε να είναι και στη πρίζα συνέχεια για συνεχή χρήση σε σημείο που το Φοβόμουνα μη σκάσει

(Samsung s8+ η παλιότερα S7)
Άβαταρ μέλους
By skous
#719000 To παραπάνω routerάκι (ή αντίστοιχο, δεν θυμάμαι ακριβές μοντέλο τώρα) έχω βάλει και εγώ εδώ και 2 χρόνια περίπου, και μαζί με 2 extenders έχω φτιάξει OneMesh network και παίζει μέσα/έξω/πάνω/κάτω άψογα, με πολλές συσκευές στο δίκτυο (τουλάχιστον 12).

Έψαχνα για κάποιο 5G φέτος, αλλά οι τιμές είναι απλησίαστες...