Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#718872 Μερικές πρόσφατες δικές μου στην προσπάθεια να πνίξω το τρέχον καταναλωτικό - φωτογραφικό δίλημμα : να πάρω Nikon Z6 ή DJI Mini 2? :help: :lipsealed: :lol:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#718907 Αν είναι να πνίγεις έτσι τα καταναλωτικά σου διλήμματα, μην πάρεις τίποτα από τα δύο :thumbsup:

Πολύ ωραία και η πρώτη. Μου φάνηκε τόσο επαγγελματική που ξανά τσέκαρα ότι είμαι στο "πόσταρε δικές σου φωτογραφίες" :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#718921 Αν είναι να βλέπουμε τόσο καλές φωτό παρε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ
ψιθυριστά στο αυτί και τα δυυυυοοοοοο
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#718923 Τέτοια μου λέτε άτιμοι και θα μπω στα έξοδα μου φαίνεται :inlove: :x

Μπορεί σε ποιότητα να μη κερδίσω πολλά, αλλά καλώς κακώς όσο καλύτερο εξοπλισμό έχεις τόσο ευκολότερη γίνεται η ζωή σου και τόσο περισσότερος χρόνος σου απομένει για μία καλύτερη λήψη την καίρια στιγμή.

Επίσης καλή η D3500 για αυτό που είναι, μου χει δώσει λήψεις που κάποια χρόνια πριν τις έβλεπα από άλλους και τις ζήλευα, αλλά νομίζω έχουν εξαντληθεί τα όρια της πλήρως πια. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#718975 Εντωμεταξύ το δίλημμα είναι αρκετά "περίεργο".
Το Mini 2 κάνει max 580€ (αν πάρεις την combo έκδοση), ενώ η Z6 που αναφέρεις τα τριπλά λεφτά!
Μήπως να κοιτούσες κάποια ποιο οικονομική φωτογραφική καινούργια ή μεταχειρισμένη;
Με λιγότερα λεφτά από την Ζ6 ίσως μπορείς να αγοράσεις drone και μηχανή μαζί. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#718976 Όντως είναι περίεργο ειδικά budget-wise, απλά και τα δύο ενδεχόμενα είναι περισσότερο στη λογική "νέο παιχνίδι" και λιγότερο στη λογική της πρακτικής ανάγκης.
Οπότε αν και οφφ τοπικ, εξηγώ
Η Z6 μ' αρέσει γιατί με ένα 2.000€ έχω έναν σωστό kit φακό 24-70 F/4 και ταυτόχρονα με τον αντάπτορα αξιοποιώ και τον prime 1.8 35mm που έχω και τον τηλεφακό 70-300 έστω σε DX Mode. Ουσιαστικά δίνω ένα πολύ σεβαστό ποσό, αλλά έχω ένα εύρος φακών που σε άλλη εταιρεία για να το αποκτήσω με σταθεροποίηση (γιατί η Ζ6 έχει in body stabilizer) χρειάζομαι κοντά ή και πάνω από 3χιλιαρο (ποσο που προφανώς δεν θα πετουσα ποτέ σε χομπυ).

Απ'την αλλη ένα droneακι επεκτείνει πολύ τις οπτικές και τις δυνατότητες , θα μου αναζωπυρώσει σίγουρα το ενδιαφέρον "να βγω να τραβηξω", αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα ξενερώσω ως προς την ποιότητα, συν ότι θεωρώ πως σου στερεί αρκετή απόλαυση ως προς το να "χτίσεις" ενα κάδρο ή εστω το κανει πολυ εύκολο :lol:

Φυσικά κ εγώ σαν τρίτος σε κάποιον φιλο μου θα πρότεινα μια A7ii + air 2 στα λεφτά της Ζ6 :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#718978 Πάρε και τα δύο. Πρώτα το ακριβό και μετά το φθηνό. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718980 Το επιχείρημα είναι οκ να δώσω 2κ αλλά 3κ είναι πολλά για φωτογραφικές , μάλλον δεν είναι και το πιο σημαντικό … τι 2 τι 3

Από εκεί και πέρα αν ψάχνεις για παιχνίδι να σου ανανεώσει το φωτογραφικό ενδιαφέρον με το drone ετοιμάσου για ατέλειωτες ώρες
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719002
KiloMeater έγραψε:Το επιχείρημα είναι οκ να δώσω 2κ αλλά 3κ είναι πολλά για φωτογραφικές , μάλλον δεν είναι και το πιο σημαντικό … τι 2 τι 3



Εννοείται. Τι είναι άλλωστε το 50% παραπάνω. Ψίχουλα!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719004
socratesn έγραψε: (ποσο που προφανώς δεν θα πετουσα ποτέ σε χομπυ).


Αν ασχολείσαι βέβαια με κάτι δεν είναι πεταμένο το ποσό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719005
KiloMeater έγραψε:Αμα μπορείς να δώσεις 2κ για παντεσπάνι δίνεις και 3κ …. Και τα ψίχουλα χάρισμα


Όχι απαραίτητα.
Αλλά ακόμα και έτσι άλλο το να μπορείς και άλλο το να θες μιας και παραμένει μια μεγάλη διαφορά.

Όποιος θέλει να μου χαρίσει ψίχουλα 1Κ πάντως στέλνω IBAN.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#719007 Απλά είναι απο τα χομπυ που δεν έχουν πάτο αν αρχίσεις να ξοδευεις..
Οπότε αν πέσεις στην παγίδα του "βαζω τόσα ακόμα για να παρω κατι καλύτερο" , δεν τελειώνεις ποτέ. :thumbsdown:

Προσωπικά το 2χιλιαρο το θεωρώ τεράστιο ποσό, αλλά συγκεκριμένα για την Ζ6 -αλλων αναγκων επιτρεποντων- ίσως να το διεθετα απλα και μόνο για την ψυχοθεραπεία του πράγματος και το ότι θα μου επέτρεπε να αξιοποιήσω και τον εξοπλισμό που ήδη έχω. Με τη λογική ότι για αρκετά χρόνια δεν θα χρειαζόταν να μπω σε άλλους πειρασμούς, πράγμα που τωρα λογικά μου συμβαίνει έχοντας ξεμεινει με μια εντρυ λεβελ μηχανη.


Κατά τα άλλα αν τα βάλεις κάτω είναι τεράστια συζήτηση, με ένα τέτοιο ποσό παω και διακοπές σε 2 3 χώρες και τις χαίρομαι με την DSLR που ηδη εχω. Ολα ειναι θεμα προτεραιοτήτων και συγκυριών.. Πάντως ναι, εφόσον ήδη όπως προείπα τα 2Κ τα θεωρώ μεγαλο ποσο, τα 3Κ ειναι προφανώς εξωφρενικά στα ματια μου.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719008
socratesn έγραψε:Απλά είναι απο τα χομπυ που δεν έχουν πάτο αν αρχίσεις να ξοδευεις..
Οπότε αν πέσεις στην παγίδα του "βαζω τόσα ακόμα για να παρω κατι καλύτερο" , δεν τελειώνεις ποτέ. :thumbsdown:

Προσωπικά το 2χιλιαρο το θεωρώ τεράστιο ποσό, αλλά συγκεκριμένα για την Ζ6 -αλλων αναγκων επιτρεποντων- ίσως να το διεθετα απλα και μόνο για την ψυχοθεραπεία του πράγματος και το ότι θα μου επέτρεπε να αξιοποιήσω και τον εξοπλισμό που ήδη έχω. Με τη λογική ότι για αρκετά χρόνια δεν θα χρειαζόταν να μπω σε άλλους πειρασμούς, πράγμα που τωρα λογικά μου συμβαίνει έχοντας ξεμεινει με μια εντρυ λεβελ μηχανη.


Κατά τα άλλα αν τα βάλεις κάτω είναι τεράστια συζήτηση, με ένα τέτοιο ποσό παω και διακοπές σε 2 3 χώρες και τις χαίρομαι με την DSLR που ηδη εχω. Ολα ειναι θεμα προτεραιοτήτων και συγκυριών.. Πάντως ναι, εφόσον ήδη όπως προείπα τα 2Κ τα θεωρώ μεγαλο ποσο, τα 3Κ ειναι προφανώς εξωφρενικά στα ματια μου.


2-3k για καμερα μονο για επαγγελματικη χρηση ή περιστασιακα επαγγελματικη χρηση τα δικαιολογω. Δηλ αν κανεις τιποτα βαφτίσια/ γαμους για 2η δουλεια και να γεμιζεις τα σ/κ σου.

Ετσι δες το τι ειδους αποσβεση μπορεις να κανεις και μετα αποφασιζεις τι ειναι καλυτερα να παρεις.