Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#709788 Αν θες να μην κλεβονται βαλε τσιμεντενιες που με το χωμα μεσα θα πανε 150 κιλα. Αλλα κοστιζουν καμια 30ρια ευρω.

Πλαστικες ισιες δεν εχω δει πουθενα σε τιμη νορμαλ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#709818 ουτε η ξυλινη γεματη με χωμα σηκωνεται.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#711481 Πήγα χθες να ποτίσω τον μπαχτσέ μου και με φώναξε ο γείτονας να δω τις φυστικιές του. Όλα τα φύλλα του ήταν γεμάτα με αυτό το έντομο. Ευρύτομο είναι ή σκολύτης; Κοίταξα τα δέντρα μου, που είναι στα 50-60 δέντρα αλλά προς το παρόν είναι καθαρά. Θα μιλούσε με γεωπόνο αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ.. Ο κηπάκος μου είναι τζετ πάντως, ντοματούλες και πιπεριές ξεπροβάλλουν σλόουλυ σλόουλυ, αγγουράκια τρώω ήδη και περιμένω πεπόνι, καρπούζι και μελιτζάνα.

Εικόνα
image uploader
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718397 Η μια από τις τουγιες μου δεν πάει καλά. Μπορώ να τη σώσω κάπως η να κάνω κάτι ; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#718413 Ίσως αν κοπούν τα ξερά και ψεκαστεί με ένα μυκητοκτόνο να έχει μια ελπίδα, αν και τα κωνοφόρα αν πάρουν την κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#718460 Για τα συγκεκριμένα δεντράκια ποια εποχή του χρόνου είναι ενδεδυγμένη για κλάδεμα; Έχω μερικά που έχουν ξεφύγει λίγο σε διαστάσεις και θέλω να τα μαζέψω...
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#718522 Φθινόπωρο ή άνοιξη, πριν ξεκινήσουν τα πολλά κρύα ή οι ζέστες αντίστοιχα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#718545 Άρα για μας εδώ στους τροπικούς ((Ρόδο) :lol: ) μέχρι Νοέμβριο καλά είναι να ασχοληθώ; Ή αλλιώς Μάρτιο γιατί μετά παραζεσταίνει :hmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#718589
KiloMeater έγραψε:Η μια από τις τουγιες μου...
Για Ελλάδα, σε τούγιες καιλοιπά "κωνοφόρα" (πχ λέυλαντ), μυκητοκτόνο Aliette.
Ριζοπότισμα και ταυτόχρονα (την ιδια μέρα, πάντα βραδάκι, χωρίς ήλιο), ψέκασμα στα κλαδιά πατόκορφα.
Επανάληψη κάθε 15 ημέρες και .... ο θεός βοηθός.
Αν περάσει 2μηνο και δε σταματήσει το ξέραμα κλαδιών, .... :lipsealed:
Εχασα 4 λευλαντ στο φράχτη την τελευταία 3ετία, τα 3 μαζεμένα πέρσι και το 1 ήταν απ΄τα πιό μεγάλα (4+ μέτρα ύψος και 2μ. μέγιστη διάμετρο κλαδιών). :s_cry
Αντίστοιχα, έσωσα άλλα 3 που πήγαιναν για φούντο και είχαν στο 40% ξεραθεί, με την ίδια μέθοδο.
Άβυσσος η αρρώστια και η αντίδραση του κάθε δέντρου σε θεραπεία και "φάρμακο".

Πότισμα το χειμώνα 1-2 φορές τη βδομάδα, το καλοκαίρι κάθε 2η μέρα, με νερό τόσο όσο να μη λιμνάζει στο χώμα (2-3 λίτρα νερού/δέντρο).
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#718782
Γιώργης έγραψε:Ακριβώς.


Ευχαριστώ :)

dimitrisB έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Η μια από τις τουγιες μου...
Για Ελλάδα, σε τούγιες καιλοιπά "κωνοφόρα" (πχ λέυλαντ), μυκητοκτόνο Aliette.
Ριζοπότισμα και ταυτόχρονα (την ιδια μέρα, πάντα βραδάκι, χωρίς ήλιο), ψέκασμα στα κλαδιά πατόκορφα.
Επανάληψη κάθε 15 ημέρες και .... ο θεός βοηθός.
Αν περάσει 2μηνο και δε σταματήσει το ξέραμα κλαδιών, .... :lipsealed:
Εχασα 4 λευλαντ στο φράχτη την τελευταία 3ετία, τα 3 μαζεμένα πέρσι και το 1 ήταν απ΄τα πιό μεγάλα (4+ μέτρα ύψος και 2μ. μέγιστη διάμετρο κλαδιών). :s_cry
Αντίστοιχα, έσωσα άλλα 3 που πήγαιναν για φούντο και είχαν στο 40% ξεραθεί, με την ίδια μέθοδο.
Άβυσσος η αρρώστια και η αντίδραση του κάθε δέντρου σε θεραπεία και "φάρμακο".

Πότισμα το χειμώνα 1-2 φορές τη βδομάδα, το καλοκαίρι κάθε 2η μέρα, με νερό τόσο όσο να μη λιμνάζει στο χώμα (2-3 λίτρα νερού/δέντρο).


Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, όπως πάντα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718786
dimitrisB έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Η μια από τις τουγιες μου...
Για Ελλάδα, σε τούγιες καιλοιπά "κωνοφόρα" (πχ λέυλαντ), μυκητοκτόνο Aliette.
Ριζοπότισμα και ταυτόχρονα (την ιδια μέρα, πάντα βραδάκι, χωρίς ήλιο), ψέκασμα στα κλαδιά πατόκορφα.
Επανάληψη κάθε 15 ημέρες και .... ο θεός βοηθός.
Αν περάσει 2μηνο και δε σταματήσει το ξέραμα κλαδιών, .... :lipsealed:
Εχασα 4 λευλαντ στο φράχτη την τελευταία 3ετία, τα 3 μαζεμένα πέρσι και το 1 ήταν απ΄τα πιό μεγάλα (4+ μέτρα ύψος και 2μ. μέγιστη διάμετρο κλαδιών). :s_cry
Αντίστοιχα, έσωσα άλλα 3 που πήγαιναν για φούντο και είχαν στο 40% ξεραθεί, με την ίδια μέθοδο.
Άβυσσος η αρρώστια και η αντίδραση του κάθε δέντρου σε θεραπεία και "φάρμακο".

Πότισμα το χειμώνα 1-2 φορές τη βδομάδα, το καλοκαίρι κάθε 2η μέρα, με νερό τόσο όσο να μη λιμνάζει στο χώμα (2-3 λίτρα νερού/δέντρο).
Πολύ χρήσιμο ευχαριστώ
Κάπως την έχασα την απάντηση σου τη είδα μέσω quote
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#718893 Εχω εδώ και 5-6 βδομάδες μια σεφλέρα στο σαλόνι και βλέπω πως κάθε τόσο ρίχνει φύλλα της.
Εχω προσέξει το χώμα να μην είναι αραιό ή πυκνό, το πότισμα να είναι προσεχτικό (διάβασα ειναι ευαίσθητη στο λίγο ή υπερβολικό νερό), το φως του ήλιου είναι μέτριο.
Ρίχνει πχ 1 φύλλο ανά 3-4 μέρες. Το λέμε φυσιολογικό ή να προσέξω κάτι?
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#718977 Φως θέλει πολύ αλλά όχι άμεσο. Ίσως και ένα ψέκασμα στα φύλλα που και που με νερό θα βοηθούσε για έξτρα υγρασία. Κατά τα άλλα ένα φύλλο ανά λίγες μέρες δεν ακούγεται ανησυχητικό.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#719080 Χμ, ίσως της λείπει φως γιατί δεν έχω και πολύ στο σπίτι..
Έχει ρίξει 15-20 φύλλα απ' οταν την πηρα και φαινεται καπως ξεδοντιασμένη χαμηλά.
Θα τη δροσίσω και θα την τσεκάρω :s_thumbsup