Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718574
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
socratesn έγραψε:
224v έγραψε:τα αναδρομικά από συντάξεις που μας έδωσαν για τα έτη 15 και 16 στην τροποποιητική που θα κάνω σε ποιους κωδικούς τα βαζω???
επίσης έδωσαν μια μικρή αποζημίωση για τον Ιανό του περασμένου Οκτωβρίου, όμως τον έδωσαν μέσα στο 21. θα τον δηλώσω στο 20 η του χρόνου αφού τα έδωσαν φέτος τον Μάρτη??

< Note >

Τα αναδρομικά δεν μπαίνουν κάπου, με το που κλικάρετε στην "τροποποιητική αναδρομικών έτους" , πάει κατευθείαν στην εκκαθάριση όπου και θα βγάζει τη χρεωστική διαφορά εφόσον βγει επιπλέον φόρος (Hint : Θα βγει :lol: )

Το έχω γράψε και εγώ, στους γονείς μου ο έξτρα φόρος ήταν εν τέλει ίσα βάρκα-ίσα νερά με τα αναδρομικά! :lol: :ninja:

@224v Όταν την υποβάλεις, πες μας και τι έγινε τελικά με τον φόρο. :s_blush


αυτο υπονοεί 100% marginal tax rate που αποκλειεται να παιζει. δεν κανεις ενα κοπο να την ξαναδεις την φορολογικη δηλωση;

H λογίστρια τα έβγαλε, εγώ τι να δω;
Θα το πω στους γονείς μου πως δεν παίζει το σενάριο, για να χαρούν. Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσει και η εφορία βέβαια.
:s_blush
Τώρα, πώς (θα) μπορεί να παίξει η περίπτωση, απλούστατα το έξτρα εισόδημα, σου φέρνει έξτρα φόρο. Αλλάζεις κλίμακα και μαζί αλλάζει κλίμακα και η εισφορά αλληλεγγύης. Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, βγήκε το νούμερο. Καλοφάγωτα. Δεν βαριέσαι, μαζί τους θα τα πάρουν;
:s_wacko
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#718587 H υπόθεση φορολογίας -κρατήσεων, έχει ενδιαφέρον σε μερικές περιπτώσεις:
2019, ειδοποιούμαι τηλεφωνικά ότι έχω λαμβάνειν συμπληρωματικό εφάπαξ.
"Καλό", σκέφτηκα ! Και 100€ να είναι, ... καλοφάγωτα.
Πάω για να δωσω ΦΕ , μία αίτηση και αρ. ΙΒΑΝ (μπορούσα και με mail , αλλά ήθελα να μάθω τι και πώς) και ... ταράμ, ταράμ, παραθέτω στιχομυθία μεταξύ υπαλλήλου και εμού:
-Το ποσό ανέρχεται στα 1.850€
-Α, ωραία!!! :yahoo:
-Εεεεε, όχι και τόσο...
-Δηλαδής? :oops:
-Εχει κρατήσεις και φόρο ..... 80% !!!!
:s_cry

Πράγματι, 1μιση μήνα μετά ήρθε το ενημερωτικό σημείωμα και το υπόλοιπο που έλαβα ήταν ....
450€ περίπου!
:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By GTS
#718591 Μονο αν ο νεος συντελεστης της Εισφ Αλλ δρα αναδρομικα μπορει ισως να φερει περισσοτερο φορους.

Παντως αν μιλαμε για ΔΥ οτι να παρουν και οτι εφορια να τους κρατησουν ειναι μια η αλλη, αφου το κρατος καθοριζει και τα δυο. Θα μπορουσε να καθοριζει ενα καθαρο ποσο, το ιδιο θα ηταν.
Συνολικα σε ολη τον εργασιακο βιο συν εφαπαξ συν συνταξη χαμενοι δεν ειναι.

Ερωτηση: συνταξιουχος του Πολ Ναυτικου (αρα σε προωρη συνταξη) μπορει να δουλεψει σε εμπορικη επιχειρηση σαν υπαλληλος ή απαγορευεται; Μπορει σαν Ναυτικος (δηλ οι Ναυτικοι εχουν αλλη αντιμετωπιση απο τους ιδιωτικους υπαλληλους);
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#718595
GTS έγραψε:Μονο αν ο νεος συντελεστης της Εισφ Αλλ δρα αναδρομικα μπορει ισως να φερει περισσοτερο φορους.

Παντως αν μιλαμε για ΔΥ οτι να παρουν και οτι εφορια να τους κρατησουν ειναι μια η αλλη, αφου το κρατος καθοριζει και τα δυο. Θα μπορουσε να καθοριζει ενα καθαρο ποσο, το ιδιο θα ηταν.
Συνολικα σε ολη τον εργασιακο βιο συν εφαπαξ συν συνταξη χαμενοι δεν ειναι.

Ερωτηση: συνταξιουχος του Πολ Ναυτικου (αρα σε προωρη συνταξη) μπορει να δουλεψει σε εμπορικη επιχειρηση σαν υπαλληλος ή απαγορευεται; Μπορει σαν Ναυτικος (δηλ οι Ναυτικοι εχουν αλλη αντιμετωπιση απο τους ιδιωτικους υπαλληλους);

Ο φόρος σου μπορεί να προκύπτει και από άλλα πράγματα. Αν πχ έχεις εισόδημα από ενοίκια μπορεί να σου ανεβαίνει σημαντικά περισσότερο η αλληλεγγύη σε σχέση με κάποιον άλλον που παίρνει ακριβώς τα ίδια αναδρομικά.

Αν είχαμε έναν φλατ συντελεστή θα μπορούσε να υπολογιστεί και να παρακρατηθει ο φόρος χωρίς ίσως καν να υπάρχει η υποχρέωση της υποβολής, ας εκκαθαριζόταν αυτόματα

Ένα παράξενο που είδα εγώ φέτος σε δήλωση είναι άτομο που πήρε ασθένεια από το ΙΚΑ γύρω στα 200 ευρώ και της βγήκε να πληρώσει τα μισά σε φόρο επειδή είχε φτάσει σε υψηλό συντελεστή από τον υπόλοιπο μισθό της.
Άρα @@ παροχές παίρνει με τις τόσο υψηλές εισφορές που δίνει.

Σε πιο χαμηλό εισόδημα αυτή η παροχή δεν θα είχε καθόλου φόρο
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#718864 Ενα φορολογικο quiz αν εχει κανεις καμια ιδεα καλοδεχουμενη

Ειμαι στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου εδω και χρονια
Παρολαυτα υποβαλλω και μια ελαχιστη δηλωση ελλαδα καθε χρονο, η οποια καλυπτει μονο καποιες κινησεις απο τοκους και μερισματα απο χαρτοφυλακιο μετοχων σε ελληνικο φορεα
Ολες οι πληροφοριες ειναι διαθεσιμες στη δηλωση μεσα, παταω τα κουμπακια που ανοιγουν pop ups, copy paste στα πεδια και τελος , 5 λεπτα υποθεση
Η δηλωση ειναι κοινη με τη συζηγο η οποια δε δηλωνει τιποτα

Φετος εκανα ενα λαθος, κει εκει ξεκινησε η περιπετεια
Δηλωσα φορο μερισματων αλλοδαπης , σωστο νουμερο μεν, αλλα στη λαθος στηλη, στη γυναικα
Μου εβγαλε ενα μηνυμα οταν πηγα να υποβαλλω μου ελεγε οτι θα χρειαστει το χαρτι-δικαιολογητικο
Εκει κολλησε το μυαλο μου στο λαθος κομματι και πηρα το χαρτι οντως το οποιο εκδωθηκε και ειχε τα νουμερα με σφραγιδες κτλ, τα νουμερα ταιριαζανε ετσι και αλλιως με αυτα που ειχε το συστημα διαθεσιμο
Κανω υποβολλη αφου λεω εχω και το χαρτι και διαπιστωνω το λαθος μετα που ειχαν γινει ολα και τα ξαναδιαβασα . :slap:

Εκτοτε τι τηλεφωνα εχω παρει και εγω και ο πατερας μου που ειναι δηλωμενος εκπροσωπος να μπορεσουμε να κανουμε την αλλαγη, τιποτα
Του ζητανε να παει στη Αθηνα στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου με το χαρτι, πραγμα που προσπαθω να αποφυγω
(ηλικιωμενος εν μεσω covid και με καυσωνες)
Εχω παρει οπου μπορεσα λογιστες ΔΟΥ τοπικη, εξωτερικου, τιποτα κανεις λεει δεν μπορει νακανει τιποτα
Τους λεω καντε deletε τη δηλωση να την ξαναβαλω.. τιποτα... ξεκλειδωστε να την κανω edit να μεταφερω ενα πεδιο μια θεση αριστερα.. δε γινεται
Θελουν το χαρτι.. το χαρτι το οποιο λεει τα ιδια με τα στοιχεια που εχουν ηδη στη βαση τους.... και το οποιο ειναι irrelevant κατα βαση

Καμια ιδεα τι μπορει να γινει;
Σκεφτομαι και την εναλλακτικη να την αφησω να κανει expire και να δηλωθει ακυρη...
Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται; Μπορω να πληρωσω καποιο (μικρο?) προστιμο του χρονου και να υποβαλλω την επομενη;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#718979 Η έκπτωση πληρωμής ισχύει για το φετινό οικονομικό έτος και όχι για την πληρωμή των αναδρομικών, σωστά; Έτσι διαπίστωσα τουλάχιστον από τις ταυτότητες πληρωμής. Btw χθες το μεσημέρι πληρώθηκαν μέσω ebanking οι οφειλές, ακόμα δεν έχουν μηδενιστεί στο Taxis
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#719011 Δεν έχω λύση για το quiz σου, αλλά μια απορία που προκύπτει διαβάζοντας τα πάθη σου.

Με δεδομένο αυτό:
KiloMeater έγραψε:Ειμαι στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου εδω και χρονια


Γιατί τα δηλώνεις αυτά;
Δηλωσα φορο μερισματων αλλοδαπης , σωστο νουμερο μεν, αλλα στη λαθος στηλη, στη γυναικα

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#719020 ^dat

Εεπ, απο φέτος παίζει ενας καινούργιος κωδικός (15) που ρωτάει

Έχετε εισόδημα η/και περιουσία στην αλλοδαπή?

Εφόσον όμως εισαι στην ΔΟΥ εξωτερικού και υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογικής, εξ όσων διαβασα δεν οφείλεις να το συμπληρώσεις.
Κακώς βέβαια δεν το ξεκαθαρίζουν, μια ζωή τρομπάρισμα
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#719023 Το σύστημα τσιμπάει τα ποσά αυτοματοποιημένα ανα ΑΦΜ προφανώς, δεν εξετάζει το αν το κάθε ΑΦΜ θεωρείται κάτοικος αλλοδαπής, άρα φυσιολογικό είναι να τα εμφανίζει αν πιέσεις στο σχετικό "πατήστε εδώ" του κωδικού.

Προφανώς όντας κάτοικος άλλης ΕυρωπαΊκής χώρας εκ του περισσού τα δήλωσες, αλλά ok δεν είναι και κάτι να χρήζει άγχους.

Ετοιμάζεις ένα ωραιότατο ευγενικό mail που αναλύεις πλήρως τι συνέβη (ντάξει, όχι πολλά πολλά, έλληνας ΔΥ θα τα διαβάσει :lol: , μη ξυπνήσεις τον detective μέσα του) , επισυνάπτεις αυτό που σου ζητησε κατά την εκκαθάριση (το αποδεικτικό των τόκων δηλαδή), τη δήλωση Ε1 που υπέβαλλες καθώς και μία Υ.Δ. στην οποία αναφέρεις το αίτημά σου και πως όλα τα επισυναπτόμενα και αναφερόμενα στο mail είναι ακριβή και αληθή. Αναγκαστικά θα πάρει αριθμό πρωτοκόλλου και 99% θα λυθεί χωρίς να χρειαστεί να πας το θέμα σου, σε νοιάζει να πάρει πρωτόκολλο πράγμα που θα συμβεί με το Mail και μετά εφόσον το αναλάβει υπάλληλος του Εισοδήματος θα επικοινωνείς σε άλλη βάση = όχι γενικότητες για να σε αποφύγουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719027 από το 85 που ήμουνα κάτοικος εξωτερικού έχω ένα να πόσο σε τράπεζα του εξωτερικού με 2 ονόματα, μαζί με την σύζυγό... πώς τα δηλώνουμε μισά μισά??? τους τόκους εννοώ αν και δεν τα δείχνει αυτόματα αφού η τράπεζα εξωτερικού έχει αφμ κλπ και θα έπρεπε να τα έχει στείλει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#719095
Dimitris_P έγραψε:Η έκπτωση πληρωμής ισχύει για το φετινό οικονομικό έτος και όχι για την πληρωμή των αναδρομικών, σωστά; Έτσι διαπίστωσα τουλάχιστον από τις ταυτότητες πληρωμής. Btw χθες το μεσημέρι πληρώθηκαν μέσω ebanking οι οφειλές, ακόμα δεν έχουν μηδενιστεί στο Taxis

Νομίζω αύριο θα έχουν μηδενίσει, συνήθως τη μεθεπόμενη εργάσιμη.

Ενδιαφέρον αυτό με την έκπτωση και τα αναδρομικά. Και το αναφέρω γιατί η μισθοδοσία μου αποτελείται σταθερά από τέτοια, κάθε χρόνο, σε ένα σημαντικό ποσοστό. Του χρόνου λοιπόν που θα δηλώσω τα έξτρα περσινά, θα χάσω το 3% της εφάπαξ καταβολής φόρου (που ούτως ή άλλως εφάπαξ είναι ο φόρος των αναδρομικών).
Σιγά το 3% θα μου πείτε, αλλά ό,τι είναι.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#722435 Στον πίνακα 7 του Ε1, όταν ανοίγουμε την "εικόνα δαπανών" εμφανίζει ξανά τις καταβολές ενοικίων, που τις έχουμε συμπληρώσει στον πίνακα 6. Τι κάνουμε, τις ξανασυμπληρώνουμε :hmmm: ;
Επίσης, η διατροφή τέκνων μπαίνει ή όχι :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#722452
Govus έγραψε:Στον πίνακα 7 του Ε1, όταν ανοίγουμε την "εικόνα δαπανών" εμφανίζει ξανά τις καταβολές ενοικίων, που τις έχουμε συμπληρώσει στον πίνακα 6. Τι κάνουμε, τις ξανασυμπληρώνουμε :hmmm: ;
Επίσης, η διατροφή τέκνων μπαίνει ή όχι :hmmm: ;

Αυτό είναι για να περιοριστεί το απαιτούμενο ποσό των δαπανών σου από το 30% στο 20%

Έχεις κάποιο τέτοιο πρόβλημα; Δεν έχεις αρκετές αποδείξεις; Αν δεν εχεις το αγνοείς