Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706806 Λογικό δεν είναι να έχουν μείνει ελάχιστοι ηλεκτρονικοί; Οι εταιρείες δεν βγάζουν service manual και ανταλλακτικά και οι περισσότεροι επιλέγουν να αντικαταστήσουν την συσκευή τους παρά να την επισκευάσουν, εκτός και αν είναι πολύ χαμηλό το κόστος επισκευής. Αλλά σε αυτή την περίπτωση πως θα βγάλει τα έξοδα και το μεροκάματο του ο ηλεκτρονικός;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706810 Και εγώ τον fubar θυμήθηκα! :lol:
Επειδή τα μεταφορικά από εξωτερικό είναι υψηλότερα από την τιμή του ανταλλακτικού, ρίξε μια ματιά και σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Ελλάδα.

https://electron-kriti.gr/el/ilektronika-exartimata/relay
https://www.markidis.gr/el/ilektrobiomihaniko-iliko/relays/relays-tipomenou

Η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκω το συγκεκριμένο στα 9V DC, αλλά πιθανότατα να ταιριάζει κάποιο άλλο. Επίσης, λογικά το κατάστημα θα γνωρίζει και κάποιον που να μπορεί να αναλάβει την επισκευή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#706818 Ακριβώς έτσι το σκέφτηκα κι εγώ, πώς σε ένα ηλεκτρονικό θα κάνω την δουλειά καλύτερα και σωστότερα και θα αποφύγω αλλά λάθη.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#707164 Δεν χρειάζεται να είναι omron, τον πέρνεις στο χέρι για να δούνε τα στοιχεία του σε ωolt και ampere και πας σε ένα Καυκά ή σε Σκρέκη και με λιγότερο από 10 € κάνεις τη δουλειά σου, με άλλο ένα 10ευρω αγοράζεις και ένα κολλητήρι 40-50 watt από μαγαζί με βιομηχανικά να το έχεις και για άλλες δουλειές, αν έρθεις εδώ φέρτο να σου το αλλάξω ή να δανείσω μερικά κολλητήρια. :yahoo: Κερνάω και καφέ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707407
21 quadra έγραψε:Δεν χρειάζεται να είναι omron, τον πέρνεις στο χέρι για να δούνε τα στοιχεία του σε ωolt και ampere και πας σε ένα Καυκά ή σε Σκρέκη και με λιγότερο από 10 € κάνεις τη δουλειά σου, με άλλο ένα 10ευρω αγοράζεις και ένα κολλητήρι 40-50 watt από μαγαζί με βιομηχανικά να το έχεις και για άλλες δουλειές, αν έρθεις εδώ φέρτο να σου το αλλάξω ή να δανείσω μερικά κολλητήρια. :yahoo: Κερνάω και καφέ.

Τα χαρακτηριστικά τα έχω ήδη, έχω μια πρόταση για ηλεκτρονικό από συμφορουμίτη, θα τον δοκιμάσω αν το αναλαμβάνει, αν όχι, θα έρθω για δωρεάν καφέ και μαθήματα στον τόρνο και την φρέζα!
:yahoo: :lol:
Κολλητήρι έχω (της πλάκας) αλλά δεν εμπιστεύομαι τα χέρια μου. Από το πανεπιστήμιο το έχω το κουσούρι να μην τα πάω τόσο καλά με δαύτα.
:vava:

Ευχαριστώ πολύ! :s_roses :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By GTS
#707408 θελω να παρω ενα λαστιχο για να το συνδεσω στην βρυση σε μπαλκονι του 1ου οροφου και να το πεταξω απο κατω στην πιλοτη για προφανη χρηση. Ποσα μετρα θα χρειαστω; Σκεφτομαι για 15μ ισως, η θεση του αυτοκινητου πιθανον να ειναι ακριβως απο κατω απο το μπαλκονι και ισως το μισο μεσα στην πιλωτη. Οι διατομες στο λαστιχο και η συνδεση στην βρυση ειναι στανταρ στην Ελλαδα; Καποιο λαστιχο/σετ να προτεινετε απο Leroy Merlin; Στο μελον μαλλον θα παρω μπαλαντεζα (υπαρχει και πριζα στο μπαλκονι) και πιεστικο αν ειναι λειτουργικη η κατασταση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#707412 Με 3-4€ το πλένεις σε ένα Labiko κλπ χωρίς όλη αυτή την βαβούρα. Δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση ούτε για το λάστιχο που λέει ο λόγος. Αν επιμένεις, αγόρασε ένα λάστιχο 20 ή 25 μέτρα και ταχυσυνδέσμους για την βρύση ώστε να το βάζεις βγάζεις εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#707413
GTS έγραψε:θελω να παρω ενα λαστιχο για να το συνδεσω στην βρυση σε μπαλκονι του 1ου οροφου και να το πεταξω απο κατω στην πιλοτη για προφανη χρηση. Ποσα μετρα θα χρειαστω; Σκεφτομαι για 15μ ισως, η θεση του αυτοκινητου πιθανον να ειναι ακριβως απο κατω απο το μπαλκονι και ισως το μισο μεσα στην πιλωτη. Οι διατομες στο λαστιχο και η συνδεση στην βρυση ειναι στανταρ στην Ελλαδα; Καποιο λαστιχο/σετ να προτεινετε απο Leroy Merlin; Στο μελον μαλλον θα παρω μπαλαντεζα (υπαρχει και πριζα στο μπαλκονι) και πιεστικο αν ειναι λειτουργικη η κατασταση.

2 15μέτρα θα αγόραζα εγω με ταχυσύνδεσμο για την ένωση.Και μια ανέμη για να το μαζευω.Και πιστόλι κλπ για την άκρη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707415
GTS έγραψε:θελω να παρω ενα λαστιχο για να το συνδεσω στην βρυση σε μπαλκονι του 1ου οροφου και να το πεταξω απο κατω στην πιλοτη για προφανη χρηση. Ποσα μετρα θα χρειαστω; Σκεφτομαι για 15μ ισως, η θεση του αυτοκινητου πιθανον να ειναι ακριβως απο κατω απο το μπαλκονι και ισως το μισο μεσα στην πιλωτη. Οι διατομες στο λαστιχο και η συνδεση στην βρυση ειναι στανταρ στην Ελλαδα; Καποιο λαστιχο/σετ να προτεινετε απο Leroy Merlin; Στο μελον μαλλον θα παρω μπαλαντεζα (υπαρχει και πριζα στο μπαλκονι) και πιεστικο αν ειναι λειτουργικη η κατασταση.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/po ... s-15759464
Άβαταρ μέλους
By GTS
#707417
Anonymous Founder έγραψε:Με 3-4€ το πλένεις σε ένα Labiko κλπ χωρίς όλη αυτή την βαβούρα. Δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση ούτε για το λάστιχο που λέει ο λόγος. Αν επιμένεις, αγόρασε ένα λάστιχο 20 ή 25 μέτρα και ταχυσυνδέσμους για την βρύση ώστε να το βάζεις βγάζεις εύκολα.


Δεν παιζει αυτο που λες. Θελω να κανω detailing πχ ζαντες εχουν δουλεια. Στυλ λαμπικο πηγαινω 20 χρονια τωρα, με εχουν βολεψει καλα αλλα εισαι συνεχως με την ψυχη στο στομα αφου περιμενουν 3-5 ατομα καθε φορα και βριζουν αν καθυστερησεις (και ο υπαλληλος αν κανεις οτι βγαζεις σφουγγαρι ειναι ετοιμος να σε διωξει).

Το θεμα ειναι ποιο πρεπει να ειναι το καταλληλο λαστιχο, ποσο μακρυ πρεπει να ειναι και ποιες οι καταλληλες συνδεσεις δεδομενου οτι θα κανει σημαντικη διαδρομη.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#707418
bill33 έγραψε:
GTS έγραψε:θελω να παρω ενα λαστιχο για να το συνδεσω στην βρυση σε μπαλκονι του 1ου οροφου και να το πεταξω απο κατω στην πιλοτη για προφανη χρηση. Ποσα μετρα θα χρειαστω; Σκεφτομαι για 15μ ισως, η θεση του αυτοκινητου πιθανον να ειναι ακριβως απο κατω απο το μπαλκονι και ισως το μισο μεσα στην πιλωτη. Οι διατομες στο λαστιχο και η συνδεση στην βρυση ειναι στανταρ στην Ελλαδα; Καποιο λαστιχο/σετ να προτεινετε απο Leroy Merlin; Στο μελον μαλλον θα παρω μπαλαντεζα (υπαρχει και πριζα στο μπαλκονι) και πιεστικο αν ειναι λειτουργικη η κατασταση.

2 15μέτρα θα αγόραζα εγω με ταχυσύνδεσμο για την ένωση.Και μια ανέμη για να το μαζευω.Και πιστόλι κλπ για την άκρη.


Σκεφτομαι να παρω αρχικα ενα 15μ με ενα απλο πιστολι για να δοκιμασω. Νομιζω αν παρω πιεστικο 15μ θα φτασουν. Αλλα εχει πολλα, ποιο απο ολα ειναι το ερωτημα.