Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#705994 Έτσι ακριβώς, το πούλησα στους δυόμιση μήνες με 1.600+ χιλιόμετρα. Με τα ηλεκτρικά, τα χιλιόμετρα φεύγουν καρφί. Πρόσεξε μόνο μη σου βγάλει κάναν τραυματισμό από την πολλή καταπόνηση, μέση ας πούμε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#706046 Εγώ πάντως έβγαλα πάνω από 400 χλμ τον Απρίλιο που είναι προσωπικό ρεκόρ και πολύ παραπάνω από το κανονικό (απλό commuting). Αλλά πλέον λόγω ποδηλάτου χαίρομαι να πηγαίνω βόλτες. Ειδικά όσο φτιάχνει ο καιρός οι αποστάσεις μπορεί να μεγαλώνουν. Να δούμε αν τον Μάιο θα κάνω το πρώτο μου century.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#706126 Τώρα που σταματήσαμε τα μαθήματα για Πάσχα και είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο είπα να δω πόσα χιλιόμετρα μπορώ να μαζέψω χωρίς να λείπω άπειρες ωρες. Αυτή η βδομάδα πήγε καλά:

Εικόνα

Αυτά τα 440 + τα 63 της προηγούμενης Κυριακής που Το Strava φυσικά δεν συνυπολογίζει στην τρέχουσα βδομάδα μας κάνουν 503 απολαυστικά χιλιόμετρα σε 8 συνεχόμενες μέρες.
Η επιλογή της Σαρωνίδας δεν ειναι τυχαία καθώς μου επιτρέπει να τελειώνω την βόλτα σε λιγότερο από 2:15 και να αποφεύγω την πολύ παντόφλα στο σπίτι. Θεωρητικά θα μπορούσα να συνεχίσω στους ίδιους ρυθμούς και την βδομάδα που ακολουθεί, αλλά ήδη ακούω αρκετή γκρίνια και μάλλον δεν με παίρνει.

Αυτο το ποδηλατάκι παίζει να είναι η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ…
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#706178 Χρήστο αν δεν κάνω λάθος έχεις ηλεκτρικό, σωστά;

Έχεις περί τα 28χαω μέση ταχύτητα με υψομετρικά κιόλας.
Εγώ βγάζω 21 χαω (βέβαια αγύμναστος και με το Mountain και 26´ ζάντες) σε ισιάδα.

Η διαφορά μου φαίνεται τεράστια, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνεις και διπλάσια διάρκεια, δλδ 2:15 ώρες ποδηλασία.

Μπορεί να υπολογίσει ο υπολογιστής του ποδηλάτου σε τί ποσοστό της διαδρομής ή ποσοστό της καταναλώμενης ενέργειας συμμετέχει η ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή διαφορετικά λογικά αναφέρει την ενέργεια που παρήγαγε το ποδήλατο και το Strava τη συνολική. Εκεί λογικά μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό της υποβοήθησης στο σύνολο της διαδρομής. Αν το έχεις υπολογίσει, θα είχε ενδιαφέρον...


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#706179 Ωραίο να έχεις τη δυνατότητα 2-3 ωρών κάθε μέρα για τη βόλτα σου. Και με τόση διάρκεια πρέπει να αποτελεί καλή άσκηση άσχετα από την υποβοήθηση.
Όμως θα πρέπει να βάλει βατόμετρο στα πεντάλια ή στο βραχίονα ώστε να ξέρει τι κάνουν τα πόδια του, δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να ξέρεις τι βγάζεις εσύ καθώς το τι βγάζει το ποδήλατο αλλάζει συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#706189 Το μόνο που ξέρω είναι ότι στην μέγιστη υποβοήθηση σου δίνει άλλο τόσο από την δύναμη που βάζεις, καθώς και ότι η @&€%# κόβει στα 25 και -αντίθετα από το mtb του Αχιλλέα- δεν υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις.

Ό,τι θερμίδα έκαψα αυτές τις μέρες, την ξαναπήρα σήμερα με τα ψητά…
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#706389
PeterPan έγραψε:Χρήστο αν δεν κάνω λάθος έχεις ηλεκτρικό, σωστά;

Έχεις περί τα 28χαω μέση ταχύτητα με υψομετρικά κιόλας.
Εγώ βγάζω 21 χαω (βέβαια αγύμναστος και με το Mountain και 26´ ζάντες) σε ισιάδα.

Η διαφορά μου φαίνεται τεράστια, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνεις και διπλάσια διάρκεια, δλδ 2:15 ώρες ποδηλασία.

Μπορεί να υπολογίσει ο υπολογιστής του ποδηλάτου σε τί ποσοστό της διαδρομής ή ποσοστό της καταναλώμενης ενέργειας συμμετέχει η ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή διαφορετικά λογικά αναφέρει την ενέργεια που παρήγαγε το ποδήλατο και το Strava τη συνολική. Εκεί λογικά μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό της υποβοήθησης στο σύνολο της διαδρομής. Αν το έχεις υπολογίσει, θα είχε ενδιαφέρον...


< >
Εμένα μου το βγάζει δες τη φωτό
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#706671
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Χρήστο αν δεν κάνω λάθος έχεις ηλεκτρικό, σωστά;

Έχεις περί τα 28χαω μέση ταχύτητα με υψομετρικά κιόλας.
Εγώ βγάζω 21 χαω (βέβαια αγύμναστος και με το Mountain και 26´ ζάντες) σε ισιάδα.

Η διαφορά μου φαίνεται τεράστια, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνεις και διπλάσια διάρκεια, δλδ 2:15 ώρες ποδηλασία.

Μπορεί να υπολογίσει ο υπολογιστής του ποδηλάτου σε τί ποσοστό της διαδρομής ή ποσοστό της καταναλώμενης ενέργειας συμμετέχει η ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή διαφορετικά λογικά αναφέρει την ενέργεια που παρήγαγε το ποδήλατο και το Strava τη συνολική. Εκεί λογικά μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό της υποβοήθησης στο σύνολο της διαδρομής. Αν το έχεις υπολογίσει, θα είχε ενδιαφέρον...


< >
Εμένα μου το βγάζει δες τη φωτό
Εικόνα

< >
Πολύ ωραία ανάλυση!

Σήμερα ήμουν στην ανηφόρα δίπλα με έναν τύπο με e-bike. Με το που άναψε το φανάρι έφυγε σφαίρα, μέχρι τα δικά μου 300 μέτρα, αυτός είχε γίνει καπνός, ωραία φάση τα ηλεκτρικά!

Σήμερα είχα κέφια μετά τη δουλειά και η σύζυγος ανέλαβε τα παιδιά. Οπότε βρήκα 2 ώρες για μένα.

Το mountain με κουράζει αρκετά, φαρδιά λάστιχα, 26άρες ζάντες, άλλη θέση οδήγησης. Περιμένω πως και πως να ανοίξουν οι παραγγελίες...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#706678
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Χρήστο αν δεν κάνω λάθος έχεις ηλεκτρικό, σωστά;

Έχεις περί τα 28χαω μέση ταχύτητα με υψομετρικά κιόλας.
Εγώ βγάζω 21 χαω (βέβαια αγύμναστος και με το Mountain και 26´ ζάντες) σε ισιάδα.

Η διαφορά μου φαίνεται τεράστια, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνεις και διπλάσια διάρκεια, δλδ 2:15 ώρες ποδηλασία.

Μπορεί να υπολογίσει ο υπολογιστής του ποδηλάτου σε τί ποσοστό της διαδρομής ή ποσοστό της καταναλώμενης ενέργειας συμμετέχει η ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή διαφορετικά λογικά αναφέρει την ενέργεια που παρήγαγε το ποδήλατο και το Strava τη συνολική. Εκεί λογικά μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό της υποβοήθησης στο σύνολο της διαδρομής. Αν το έχεις υπολογίσει, θα είχε ενδιαφέρον...


< >
Εμένα μου το βγάζει δες τη φωτό
Εικόνα

< >
Πολύ ωραία ανάλυση!

Σήμερα ήμουν στην ανηφόρα δίπλα με έναν τύπο με e-bike. Με το που άναψε το φανάρι έφυγε σφαίρα, μέχρι τα δικά μου 300 μέτρα, αυτός είχε γίνει καπνός, ωραία φάση τα ηλεκτρικά!

Σήμερα είχα κέφια μετά τη δουλειά και η σύζυγος ανέλαβε τα παιδιά. Οπότε βρήκα 2 ώρες για μένα.

Το mountain με κουράζει αρκετά, φαρδιά λάστιχα, 26άρες ζάντες, άλλη θέση οδήγησης. Περιμένω πως και πως να ανοίξουν οι παραγγελίες...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Για ποιο σκέφτεσαι ?

sony
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#706817
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Χρήστο αν δεν κάνω λάθος έχεις ηλεκτρικό, σωστά;

Έχεις περί τα 28χαω μέση ταχύτητα με υψομετρικά κιόλας.
Εγώ βγάζω 21 χαω (βέβαια αγύμναστος και με το Mountain και 26´ ζάντες) σε ισιάδα.

Η διαφορά μου φαίνεται τεράστια, πόσο μάλλον όταν εσύ κάνεις και διπλάσια διάρκεια, δλδ 2:15 ώρες ποδηλασία.

Μπορεί να υπολογίσει ο υπολογιστής του ποδηλάτου σε τί ποσοστό της διαδρομής ή ποσοστό της καταναλώμενης ενέργειας συμμετέχει η ηλεκτρική υποβοήθηση; Ή διαφορετικά λογικά αναφέρει την ενέργεια που παρήγαγε το ποδήλατο και το Strava τη συνολική. Εκεί λογικά μπορείς να υπολογίσεις το ποσοστό της υποβοήθησης στο σύνολο της διαδρομής. Αν το έχεις υπολογίσει, θα είχε ενδιαφέρον...


< >
Εμένα μου το βγάζει δες τη φωτό
Εικόνα

< >
Πολύ ωραία ανάλυση!

Σήμερα ήμουν στην ανηφόρα δίπλα με έναν τύπο με e-bike. Με το που άναψε το φανάρι έφυγε σφαίρα, μέχρι τα δικά μου 300 μέτρα, αυτός είχε γίνει καπνός, ωραία φάση τα ηλεκτρικά!

Σήμερα είχα κέφια μετά τη δουλειά και η σύζυγος ανέλαβε τα παιδιά. Οπότε βρήκα 2 ώρες για μένα.

Το mountain με κουράζει αρκετά, φαρδιά λάστιχα, 26άρες ζάντες, άλλη θέση οδήγησης. Περιμένω πως και πως να ανοίξουν οι παραγγελίες...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Για ποιο σκέφτεσαι ?

sony
Θέλω το canyon grail 7

https://www.canyon.com/de-de/gravel-bik ... /2370.html

Από Ιούλιο ίσως ανοίξει παραγγελία. Αλλά εκ πείρας, σε 1 μέρα οι παραγγελίες τελειώνουν.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#706877
PeterPan έγραψε:Θέλω το canyon grail 7

https://www.canyon.com/de-de/gravel-bik ... /2370.html

Από Ιούλιο ίσως ανοίξει παραγγελία. Αλλά εκ πείρας, σε 1 μέρα οι παραγγελίες τελειώνουν.
Πολύ καλή επιλογή το Canyon Grail 7.
Βασικά πολύ καλό σε όλα του.

Στα συν για μένα
- όμορφο
- ελαφρύ
- πολύ καλός εξοπλισμός από επώνυμες μάρκες (όχι δική τους μάρκα)
- καλές ζάντες
- κρυμμένα συρματόσχοινα
- αρκετά σημεία για μπουκαλοθήκες

Δεν ξέρω
- αν έχει σημεία πρόσδεσης για στάνταρ φτερά και σχάρα.

Στα μείον ότι
- για μένα, όχι για όλους, που θέλω χρήση σε δρόμο (πρακτικά αποκλειστικά σε δρόμο) προτίμησα εμπρός γρανάζια 50-34 αντί 46-30 για να έχω καλή μακριά σχέση σε κατηφόρες.
- δεν ξέρω αν έχεις δυνατότητα customisation (πχ να το πάρεις με άλλα λάστιχα, άλλη κασέτα, άλλο stem, τιμόνι, βραχίονες πενταλιών κλπ) αλλά δεν το είδα.
- δεν έχει tapered steerer (δεν ξέρω πόσο κακό θεωρείται αυτό αλλά οι περισσότεροι λένε ότι είναι καλό να είναι tapered)
- το bottom bracket είναι pressfit (και όχι threaded). Αν και από μηχανολογικής πλευράς το pressfit λένε ότι είναι πιο σωστό στην πράξη και επειδή οι σκελετοί δεν είναι τέλειοι το άλλο βολεύει καλύτερα (δεν τρίζει και το αλλάζεις πιο εύκολα μόνος σου).
- οι κολλήσεις φαίνονται πιο πολύ από όσο στο δικό μου.

Το υπέρτατο μείον είναι ότι δεν διατίθεται....
Μήπως θα ήθελες να κοιτάξεις την επίσης Γερμανική Rose http://www.rosebikes.com
Αλλά βλέπω κι αυτή θέλει 22-24 εβδομάδες αλλά τότε θα το έχεις.
Οπότε σου προτείνω και την αγγλική Ribble http://www.ribblecycles.co.uk που στέλνει Γερμανία και μερικά μεγέθη τα έχει σε στοκ (αποστολή 9 Ιουλίου, Γερμανία σε 3-7 εργάσιμες)! Με τεράστιο πλεονέκτημα το customisation που μπορείς να του κάνεις. Μπες να ρίξεις μια ματιά νομίζω σε κάνει να σκέφτεσαι.
Ή μπες σε κάποιο γερμανικό ή διεθνές online ποδηλατάδικο και πάρε ό,τι έχουν διαθέσιμο στο μέγεθός σου που να σου κάνει...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#706917 Sorry που σας ξενερώνω, αλλά τις προάλλες βρήκα στο σπίτι στο χωριό το παλιό μου ποδήλατο, ένα Ideal Hillmaster. Το ποδηλατάκι είναι σε αξιοπρεπή κατάσταση, αλλά σίγουρα θέλουν αλλαγή τα λάστιχα τα οποία είδα ότι αναφέρουν διάσταση 26x1.95. Επειδή θέλω να βρω την οικονομικότερη δυνατή λύση, γνωρίζετε αν μπορώ να βάλω άλλη διάσταση πέρα από 1.95; Γιατί δεν βρίσκω πολλές επιλογές στο skroutz. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με την ζάντα; Να παραμείνω καλύτερα στο 1.95 για σιγουριά;