Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706373 Δεν κανω κλικ, μαλλον αναφερεσαι στον γνωστο πρωην "διασκεδαστη" Πουμπουρα. Μικρε Ακριδα, ολοι αυτοι ειναι τα νοθα παιδια που εσπειρε ο Κανακισμος στο διαβα του. Ας αναρωτηθουν αυτοι που τον μαζεψαν απο την Πορτογαλια το 2004. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#706375 Το "καλύτερο" ενδεχόμενο είναι να τα είπε για να γίνει σούσουρο και να ανεβάσει φόλοουερΖ. Γιατί αν τα πιστεύει όντως, τι να πω, εκτός τόπου και χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#706380
g8777 έγραψε:
Θα προσθεσω και την επιδραση του κοβιντ ( μεσω της εγκαθιδρυσης της τηλεργασιας σε μεγαλο τμημα του εργατικου δυναμικου) .

The 45-year-old Briton is the latest financial employee to weigh in on the work-till-you-drop culture during a pandemic that’s obliterated the lines between office and home life for droves of workers.

“Whereas before I would finish sensibly anywhere between five and half six, I’d be finding myself there on a Friday at 8 o’clock at night exhausted, thinking I need to prep up something for Monday and I haven’t got time, and I started then to actually work weekends,” Frostick said in a phone interview from his home in Dorset.


Frostick said he and colleagues spend a disproportionate amount of time on Zoom calls, and work days can stretch to 12 hours. The isolation of remote work also takes a toll, he said.

“We’re not able to have those other conversations off the side of a desk or by the coffee machine, or take a walk and go and have that chat,” he said. “That has been quite profound, not just in my work, but across the professional-services industry.”
Λινκ





Πληρωμενες καταχωρησεις για να φτιαξουμε κλιμα και να μην τσινησουν τα προβατα οταν θα επιδιωξουμε να τα ξαναμαζεψουμε στο μαντρι.

Προσωπικα (εμου του ιδιου συμπεριλαμβανομενου), δεν ξερω κανεναν που να προτιμαει το προηγουμενο καθεστως σε σχεση με το τωρινο. Αντε να ειναι ενας (workaholic) στους 10 (παρταλια, οπως η ανθρωπινη φυση μας επιτασσει). Δουλευε μεχρι τις 6 λεει ο τυπος, αλλα δε μας λεει ποσο commuting, προετοιμασια κλπ ειχε, τι ωρα ξεκινουσε το πρωι και τι ωρα πραγματικα καταφερνε να την πεσει στον καναπε του. Και τελοσπαντων αν δε μπορει να βαλει ορια, δεν του φταιει κανεις. Κι εγω εν μεσω κορονοιου εχω δουλεψει και στις 8, και στις 10, αλλα συμβαινει ελεγχομενα, επειδη στις 2 ξεκινησα να μαγειρευω, στις 3 εφαγα με 2 μπυριτσες, και μετα εριξα μια σιεστα μεχρι τις 7. Οποτε καφεδακι, και 2 ωριτσες δουλεια, η οποια δεν μου επηρεαζει ουτε το work/life balance, ουτε την ψυχολογια ουτε τιποτα. Καλυτερα απο ποτε. Να αναγκαζομαι να τρωω στη μαπα 50 αντιπαθητικους καθε μερα, να περναω 2 ωρες στο δρομο κλπ για να τα πω 10 λεπτα με τους 3 που συμπαθω πανω απο την καφετιερα? Παιρνουμε μπυρες και τα λεμε σε ενα παγκακι οποτε θελουμε

Edit. Ποσες χαμενες ωρες να προσπαθω να περασει η ωρα οταν δεν εχω δουλεια χωρις να καρφωνομαι... Ο μεσος εργαζομενος γραφειου δουλευει γυρω στις 3 με 5 πραγματικες ωρες. Οι υπολοιπες πλεον δεν ειναι χαμενες, μαγειρευω, ταχτοποιω, διαβαζω κανα βιβλιο, κλπ, αντι να προσπαθω να μην παρουν χαμπαρι οτι σερφαρω
Άβαταρ μέλους
By g8777
#706383
Chris έγραψε:Κι εγω εν μεσω κορονοιου εχω δουλεψει και στις 8, και στις 10, αλλα συμβαινει ελεγχομενα, επειδη στις 2 ξεκινησα να μαγειρευω, στις 3 εφαγα με 2 μπυριτσες, και μετα εριξα μια σιεστα μεχρι τις 7


Σε αυτο ακριβως εγκειται ο προβληματισμος μου. Η διαχυση του εργασιακου βιου μεσα στον προσωπικο. :) Αν τωρα σου φαινεται ευκολο, μακροπροθεσμα που οι απαιτησεις της ζωης σου (και της εργασιας σου κατα πασα πιθανοτητα ) θα αυξηθουν, με παραλληλη μειωση των αντοχων σου (mentally / physically) θα ειναι ιδιατερως δυσκολο να παραμεινεις αποδοτικος.

(inb4 expat στην Ελβετια που δουλευει 3 ωρες την μερα για 8777777 ευρω :shifty: )


Οσο για το αν επιδιωκουν τα προβατα να επιστρεψουν στο "μαντρι", θα διατηρησω τις επιφυλαξεις μου.
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 04 Μάιος 2021, 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#706387 Ναι, τα καταλαβαινω τα στατιστικα, προφανως ετσι ειναι, που να προσθεσουμε κιολας ρυπανση απο το commuting κλπ. Φοβαμαι ομως πως οι περιπτωσεις google ειναι λιγες, και οι μανατζαρεοι που τρεφονται απο την εικονα της προσωπικης τους μυρμηγκοφωλιας θα κερδισουν στο τελος

Θεωρω πως αν χρειαστει θα το ρυθμισω ωστε να μην δουλευω κουλες ωρες. Αυτο που ηθελα να τονισω ειναι πως η διαχειριση του ποτε θα δουλευεις ειναι ανεκτιμητη

Να στο πω αλλιως: 8 ωρες στο γραφειο, 2 commuting, 3 δουλειες του σπιτιου, παει 8-9 το βραδυ μεχρι να ξεκινησει ο πραγματικος ελευθερος χρονος. Κι αυτο για 5 καθαρες ωρες εργασιας. Αν γινεται απο το σπιτι, στις 5 εχεις τελειωσει και με τη δουλεια και με τις δουλειες του σπιτιου αν το επιθυμεις, και ξεκιναει ο χρονος με την οικογενεια. Ασυγκριτα καλυτερο

Και για να προλαβω τις απαντησεις, ας συγκρινουμε τη δουλεια απο το γραφειο με δουλεια απο το σπιτι υπο κανονικες συνθηκες, οχι συνθηκες κορονοιου. Δηλαδη τα παιδια σχολεια, οχι μεσα στα ποδια μας, τα μπαρ εστιατορια κλπ ανοιχτα, οχι κλεισμενοι μεσα χωρις καμια επιλογη κλπ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#706390
Chris έγραψε:

Προσωπικα (εμου του ιδιου συμπεριλαμβανομενου), δεν ξερω κανεναν που να προτιμαει το προηγουμενο καθεστως σε σχεση με το τωρινο.


Προσωπικά δεν αντέχω με τίποτα την τηλεργασια και τις ελάχιστες φορές που την εκανα πήγε να μου σαλεψει

Ακόμα και τις φορές που υποχρεουμαστε να την εφαρμόσουμε πηγαίνω αμέσως και ζητάω να εξαιρεθώ ακόμα και αν είμαι στο γραφείο τελείως μόνος

Πολλοί άλλοι την βρίσκουν με αυτό, το δέχομαι, εγώ δεν αντέχω να κλείνω 24ωρα μέσα στο σπίτι. Αυτές οι δύο ώρες οδήγησης την ημέρα είναι κάτι που με ευχαριστεί άλλωστε (που αργά το βράδυ βέβαια είναι 20 λεπτά, αλλά εκεί είναι ακόμα πιο ευχάριστα)
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 04 Μάιος 2021, 14:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#706391
Chris έγραψε: Ο μεσος εργαζομενος γραφειου δουλευει γυρω στις 3 με 5 πραγματικες ωρες.

αυτό ισχύει ενδεχομένως όπου υπάρχει (υπερ)επάρκεια ανθρώπων

όπου δεν υπάρχει δεν μπορείς να δουλέψεις μόνο 3 με 5 ώρες
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#706393
italakias έγραψε:Αλλα ειπε αλλα καταλαβατε για αλλη μια φορα.

Κριμα. :sorry:

μπορω να προσλαβω και εσενα αμεσα,θα εχουμε πολυ χρονο να μου εξηγησεις τι ηθελε να πει.
Άβαταρ μέλους
By vengas
#706394
QsisVTS έγραψε:
Chris έγραψε: Ο μεσος εργαζομενος γραφειου δουλευει γυρω στις 3 με 5 πραγματικες ωρες.

αυτό ισχύει ενδεχομένως όπου υπάρχει (υπερ)επάρκεια ανθρώπων

όπου δεν υπάρχει δεν μπορείς να δουλέψεις μόνο 3 με 5 ώρες

Εξαρτάται και από τον τρόπο δουλειάς και από το task που έχει δωθεί. Πχ, σαν software developer, αν το task έχει κώδικα που έχει χρησιμοποιηθεί αλλού ή είναι παραπλήσιος με κάτι άλλο μπορείς να κάτσεις και 9 -10 ώρες τη μέρα. Εάν πρέπει να ψάξεις να εφαρμόσεις και να συγκρίνεις λύσεις τότε κουραζεσαι πιο γρήγορα. Εάν πάλι διακόπτεις το ενα τασκ για να δεις κάτι αλλο και ξαναγυρνας μετα στο παλιο, τότε χέσε μέσα... Δλδ πχ όταν κάνεις κάτι κ έρχεται κατι άλλο που είναι urgent. Εάν πάλι κάνεις κάτι και έχεις ένα βουνό από πίσω να περιμένει και αισθάνεσαι ότι δεν τελειώνει με τπτ και αυτή η κατάσταδη διαιωνίζεται χρόνια, κουράζεσαι στο 5ωρο :metalo: Εάν για το κάθε τασκ χρησιμοποιείς διαφορετικά εργαλεία χέσε μέσα^2. Δυστυχώς οι εταιρίες που εφαρμόζουν τα τελευταία, δίνουν καλύτερα χρήματα, και δεν υπάρχουν τόσο πολύ οι κλίκες που συναντάς στα καλά οργανωμένα software house όπως και δεν παίζουν με την παραμικρή ευκαιρία σουταρίσματα, οπότε τις λούζεσαι :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By italakias
#706396
diplomat έγραψε:Αφού σε διαβεβαιώσω ότι δεν σε χλευάζω, μας το κάνεις πενηνταράκια αυτό που εννοάει ο ποιητής;

Αυτο που θελει να πει ειναι οτι απο το να καθεσαι σαν μαλακας επι μηνες ανεργος και να περιμενεις,πας καπου και δουλευεις με πολυ λιγα λεφτα ωστε να κανεις καποιον κυκλο γνωριμιων που αργοτερα θα εκμεταλλευτεις.

Εσυ Διπλωματη τι δουλεια κανεις;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#706399
italakias έγραψε:
diplomat έγραψε:Αφού σε διαβεβαιώσω ότι δεν σε χλευάζω, μας το κάνεις πενηνταράκια αυτό που εννοάει ο ποιητής;

Αυτο που θελει να πει ειναι οτι απο το να καθεσαι σαν μαλακας επι μηνες ανεργος και να περιμενεις,πας καπου και δουλευεις με πολυ λιγα λεφτα ωστε να κανεις καποιον κυκλο γνωριμιων που αργοτερα θα εκμεταλλευτεις.


Εθελοντής |λογοκρισία| το λενε στο χωριό μου
Άβαταρ μέλους
By bill33
#706404
italakias έγραψε:Για σενα τον κοντοφθαλμο ετσι ειναι.

Γεμισε την κοιλιά σου εμπειρία και γνωριμίες εσύ που βλέπεις πιο μακρια.
Εσύ πας να δουλευεις χωρίς μισθό;Αυτό που το είπε δουλευει χωρίς μισθό;https://www.protothema.gr/life-style/article/1120677/o-savvas-poubouras-mas-leei-na-douleuoume-amisthi-gia-tin-ebeiria-kai-to-twitter-gledaei/
Σε ξενο κwλο χίλια παλούκια χωράνε.