Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#701999
Το ό,τι δεν μας αρέσει να το αποκαλούμε φασιστικό και ρατσιστικό είναι απλά άποψη αγαθού-απλοικού ανθρώπου και είναι δείγμα απειθαρχίας και αναρχίας.


:s_howdy :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#702002
sknipper έγραψε:Δεν θα έχει τελειώσει μέχρι τέλος του χρόνου. Ειδικά στην Ελλάδα, αλλού μπορεί.


Που αλλού μπορεί? και γιατί όχι Ελλάδα? Ο εμβολιασμός στην Ελλάδα γίνεται υποδειγματικά. Τα εμβόλια να έρχονται όπως και στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ και μια χαρά μέχρι το τέλος θα έχουμε εμβολιαστεί.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702004
skous έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή αλλιώς, στην τελική σε μία κοινωνία εμβολιασμένη ο ανεμβολιαστος δεν μεταδίδει σε άλλους μόνο αυτός κινδυνευει..

Αποδεκτό ρίσκο, όπως συμβαίνει με όλα αυτά που προξενουν κακό στον οργανισμό και επιτρέπονται.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω είμαι υπέρ των εμβολίων και θα εμβολιαστω όταν έρθει η σειρά μου. Αλλά δεν μου αρέσουν τα "αποφασιζωμεν και διατασσωμεν"

Redmi Note 8 Pro
Καταρχάς ο ανεμβολίαστος μεταδίδει, αλλά το ίδιο μπορούν να μεταδίδουν και οι ανεμβολίαστοι. Αυτός λογικά μεταδίδει και μεγαλύτερο φορτίο, άρα αυξάνει τις πιθανότητες να κολλήσει κάποιος εμβολιασμένος. Και προφανώς δεν θα ξεριζωθεί ποτέ η ασθένεια όσον υπάρχουν ηλίθιοι (εκτός αν γίνει τόσο επιθετική και ψοφήσουν)

Εγώ τέτοιους σταρχίδες για τους άλλους δίπλα μου δεν θέλω. Είναι ο κάθε ελληνάρας που ξέρει καλύτερα από τους άλλους, που πάντα κάνει την λαμογιά του, κατηγορεί τους άλλους αλλά όταν σφίξουν τα γάλατα γλύφει ..πομολάκια... μπάς και σωθεί.. Μάγκες στυλ Πολάκη.... Μανούλες του φέησμπουκ κλπ κλπ....


< >
Η ασθένεια δεν θα ξεριζωθει ποτε, όπως δεν σταμάτησε η γρίπη. Εκτός αν μεταλλαχθεί κατά τέτοιο τρόπο που δεν μεταδίδεται πλεον στον άνθρωπο.
Αλλά αν μεταδίδει ο εμβολιασμένος ικανό ιικο φορτίο να νοσησει άλλος εμβολιασμένος, τότε θα φοράμε μάσκα από δω και πέρα;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By skous
#702040 To θα «ξεριζωθει» το ειπα εννοντας οτι οντως θινει στυλ γριπης (μακάρι).

Το ποσο μεταδιδειο καθενας ακομα δεν εχει μελετηθει ακριβως,όμως ο ανεμβολιαστος εχει σιγουρα μεγαλυτερο φορτιο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702055 Πάντως, προφανώς το να κάνεις υποχρεωτικό ον εμβολιασμό για τους πάντες μπορεί να έχει διάφορα νομικά και ηθικά κωλύματα, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε κάποιος να το λύσει.
Είναι μια μεταδοτική ασθένεια και δικαιώματα έχουν όλοι. Δεν μπορείς να βάζεις τους άλλους σε κίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#702105
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή αλλιώς, στην τελική σε μία κοινωνία εμβολιασμένη ο ανεμβολιαστος δεν μεταδίδει σε άλλους μόνο αυτός κινδυνευει..


Δεν είναι έτσι...


Επίσης, η ιστορία με τα lockdowns έπρεπε να είχε ήδη τελειώσει αφού και ουσιαστικά δεν υπάρχουν και δεν προσφέρουν τίποτα πέραν του επικοινωνιακού!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#702107 Όχι αναγκαστικά.... Μακάρι να ήταν απλά τα πράματα και μονοδιάστατα.

https://www.theguardian.com/society/202 ... -countries
Άβαταρ μέλους
By markvag
#702113
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή αλλιώς, στην τελική σε μία κοινωνία εμβολιασμένη ο ανεμβολιαστος δεν μεταδίδει σε άλλους μόνο αυτός κινδυνευει..

Αποδεκτό ρίσκο, όπως συμβαίνει με όλα αυτά που προξενουν κακό στον οργανισμό και επιτρέπονται.


Redmi Note 8 Pro


Όχι ακριβώς, μιας και το εμβόλιο για να προστατεύσει όλους μας πρέπει ο εμβολιασμός να είναι πάνω από ένα ποσοστό του πληθυσμού. Κοινώς, εάν ένας βλάκας δεν εμβολιαστεί προστατεύεται "τζάμπα" από τους υπόλοιπους εμβολιασμένους και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει ρίσκο, ούτε για τον τζάμπα μάγκα - βλάκα.

Εάν όμως αυτοί είναι πολλοί, τότε δεν υπάρχει ανοσία στον πληθυσμό και κινδυνεύουν, εκτός από τον πανύβλακα, και άτομα που είτε εμβολιάστηκαν και δεν τους έπιασε (μπορεί στον καθένα να συμβεί αυτό), είτε άτομα που δεν μπορούν να κάνουν εμβόλιο (πχ ανοσοκατεσταλμένα, πολύ μικρής ηλικίας βρέφη, κτλ). Και φυσικά έχεις μία ασθένεια που κυκλοφορεί στον πληθυσμό και ανά πάσα στιγμή μπορεί να φουντώσει... Και γιατί; Γιατί η ηλιθιότητα είναι ανίκητη.




ΥΓ: Έχει πολύ πλάκα χρήστες που δήλωσαν ψηφοφόροι των χρυσαύγουλων και έχουν εκφράσει πολλές φορές αντίστοιχες απόψεις να κατηγορούν άλλους για χρυσαυγιτισμό. Ή μάλλον θα είχε αν δεν ήταν γνωστής ποιότητας οι κατήγοροι...



Anonymous Founder έγραψε:Πάντως, προφανώς το να κάνεις υποχρεωτικό ον εμβολιασμό για τους πάντες μπορεί να έχει διάφορα νομικά και ηθικά κωλύματα, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε κάποιος να το λύσει.
Είναι μια μεταδοτική ασθένεια και δικαιώματα έχουν όλοι. Δεν μπορείς να βάζεις τους άλλους σε κίνδυνο.


Πως ακριβώς είναι κάποια εμβόλια ήδη υποχρεωτικά, εδώ και δεκαετίες δηλαδή; :whistlink:

Τα παιδιά μας και εμείς δεν έχουμε το δημοκρατικό δικαίωμα να μεταδώσουμε την ερυθρά δηλαδή και να σκοτώσουμε κάποιον;; :protest: :protest:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#702121 Μακροπροθεσμα ο κωρονοιος θα αποδυναμωθει λογω μεταλλαξεων,μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου θα νοσησει και θα αποκτησει ανοσια .
Σε συνδιασμο με τον εμβολιασμο καποιου ποσοστου πληθυσμου,ο κωροναιος θα γινει μια απλη γριπη.
Και τωρα δλδ γριπη ειναι ,απλα προκαλει πνευμονια σε καποιους.
Στους 100 πεθαινουν 2-3 ανθρωποι με υποκειμενα νοσηματα.

Μην φερνεις την καταστροφη μαρκοβαγγο και κοιτα να ποσταρεις καμια φωτο απτα μηχανηματα του λατομειου. :lol: :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#702122
Σε συνδιασμο με τον εμβολιασμο καποιου ποσοστου πληθυσμου


Αυτό πάντως ιταλακια η ΕΛ δικαιοσύνη ως επιχείρημα το έστειλε κουβά.
Θυμίζω το επιχείρημα μη σκλαβωμένων γονέων ότι αφού τα άλλα παιδιά είναι εμβολιασμενα --> wusapbro που το δικό τους δεν είναι.

Το λέω επειδή βλέπω ένα σταθερό φλερτ από πλευρά σου με νομιμότητα, νομιμοφροσύνη και νιψονανομηματα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#702284
italakias έγραψε:Μακροπροθεσμα ο κωρονοιος θα αποδυναμωθει λογω μεταλλαξεων
Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Η μετάλλαξη μπορεί να κάνει τον ιό πιο αδύνατο ή πιο δυνατό. Οι μεταλλάξεις είναι που μπορούν να καταστήσουν τα εμβόλια άχρηστα και την όποια ανοσία αγέλης ανύπαρκτη και φτου κι από την αρχή, σαν να είναι τελείως καινούργιος ιός...
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#702285 Θρησκευτικά: 8 ώρες / εβδομάδα
Βιολογία: 1 (σκάρτη) ώρα / εβδομάδα
Αποτέλεσμα:
italakias έγραψε:Μακροπροθεσμα ο κωρονοιος θα αποδυναμωθει λογω μεταλλαξεων


Τα λέω καλά τζι;
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#702291
A-Viper7 έγραψε:Θρησκευτικά: 8 ώρες / εβδομάδα
Βιολογία: 1 (σκάρτη) ώρα / εβδομάδα
Αποτέλεσμα:
italakias έγραψε:Μακροπροθεσμα ο κωρονοιος θα αποδυναμωθει λογω μεταλλαξεων



Αυτό γιατί είναι εσφαλμένο; Η φυσική επιλογή στους ιούς δεν οδηγεί την εξέλιξη τους προς πιο μεταδοτικά στελέχη αλλά λιγότερο επιβλαβή προς τον ξενιστή τους; (Δεν πήγα σχολείο, στο Wikipedia το διάβασα)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702293 Δεν πάει απαραίτητα έτσι. Μπορεί να μεταλλαχτούν για να γίνουν πολύ πιο μεταδοτικοί και θανατηφόροι, έτσι θα επικρατήσουν αυτοί σε σχέση με τους πιο αδύναμους.