Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#699731
Dodger έγραψε:*λεϊσμανίαση :s_howdy


:s_thumbsup

Ή λεϊσμάνια ή νόσος του Καλά-Αζάρ. Την έχει και η δικιά μου. Της είχα κάνει μια ακριβή γαλλική χημειοθεραπεία και έπεσαν σε ικανοποιητικά επίπεδα οι τιμές και από τότε την ρυθμίζουμε με συντηρητική αγωγή και έχει φτάσει τα 14 το ζώο.

Να του κάνετε το εμβόλιο glf και φυσικά τα κολάρα του κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#701056 Το στέγνωμα μετά το μπάνιο είναι βάσανο.
Έχουμε ένα πιστολάκι 2000W και θέλει ώρα να στεγνώσει όλο της το τρίχωμα, άσε που κάθεται δύσκολα.

Αν έπαιρνα ένα πιο δυνατό 3-4000W θα γινόταν πιο γρήγορα η δουλειά;

https://www.skroutz.gr/c/1511/Pistolaki ... max=25.001
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#701058 βάλε και έναν να σου το σηκώνει...


Το αυτοματάκι του πίνακα ντε, όταν πέφτει. :lol:

Καλύτερα με το αυτό που έχεις κ ας αργεις κάτι παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#701062
Dimitris_P έγραψε:Το στέγνωμα μετά το μπάνιο είναι βάσανο.
Έχουμε ένα πιστολάκι 2000W και θέλει ώρα να στεγνώσει όλο της το τρίχωμα, άσε που κάθεται δύσκολα.

Αν έπαιρνα ένα πιο δυνατό 3-4000W θα γινόταν πιο γρήγορα η δουλειά;

https://www.skroutz.gr/c/1511/Pistolaki ... max=25.001



Εικόνα

Κοιτα πώς ελυσα εγω αυτο το θεμα.Οση ωρα την εκανα μπανιο, ειχα αναψει την κουζινα στους 250 Κελσιου. Μολις τελειωνε η καθαριοτητα την πηγαινα μπροστα στην πορτα της κουζινας, γυρνουσα την λειτουργια σε αερα και ανοιγα την πορτα. Ποπουλενιο μαξιλαρι μεσα σε μισο λεπτο. :inlove:


Μην ταλαιπωρειτε τα ζωντανα χωρις λογο, για ονομα δλδ. :(
Άβαταρ μέλους
By glf
#701064 Εγώ μετά το μπάνιο την κάνω με πετσέτα. Παίρνω τα πολλά. Μετά τη βάζω να ξαπλώσει στην κουβέρτα της και τη σκεπάζω για να καταλάβει ότι θέλω να κάτσει να χουχουλιαξει.
Και σε λίγο πιάνω και το χτενακι να βγάλω τρίχα και την αρέσει και κάθεται.
Ε στο τέλος έχει στεγνώσει κιόλας.

Το δύσκολο είναι να την προλάβω με την πετσέτα πριν θελήσει να τιναχτεί μόνη της και γίνει πόλεμος.

Αυτά στα .. 2 μολις μπάνια που την κάνανε μέχρι τώρα σε κρύο καιρό στη μπανιέρα μας :)

Ε το καλοκαίρι βλέπω να την κάνουμε στην αυλή η στο μπαλκόνι..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#701834 φυλακας αιμοβορος :lol:
https://twitter.com/RexChapman/status/1 ... 1335716869
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#701920 πανεμορφη! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#701987 Εκπομπή με τον Κυριάκο στην Ερτ2 μίλησε για το νέο νομοσχέδιο, για τα ζώα.
Πλάνα με ουρά λέγεται.. ωραία σχέδια άκουσα αλλά θέλει πολύ δουλειά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#702162
224v έγραψε:Εκπομπή με τον Κυριάκο στην Ερτ2 μίλησε για το νέο νομοσχέδιο, για τα ζώα.
Πλάνα με ουρά λέγεται.. ωραία σχέδια άκουσα αλλά θέλει πολύ δουλειά.

< Note >


το νομοσχεδιο εχει ( απ οσο εχω διαβασει μια και δεν το εχω βρει ως σχεδιο) πολλά πραγματα προς τη σωστη μερια ( οκ θελει λιγο δουλίτσα με τους εκτροφείς)

Αλλα ενα τεραστιο κενό που ειχε και το εν ισχυ και αυτο που αποσυρθηκε αρον αρον.

τον ελεγχο - ποιός?
και ποιος ελεγχει πειθαρχικά τον ελεγχοντα.....

Θεωρητικά, αν εφαρμοζόταν ο τρεχον νομος τα αδεσποτα θα ειχαν μειωθει. Αλλα και αυτος - οπως και αλλοι νομοι - δεν εφαρμοζεται...

Πχ. για γνωστους λογους πολλοι δημοι δεν εχουν δημοτική αστυνομια. Αρα ποιος?
Πολλοι κτηνιατροι δουλευουν καθαρα με "πελατειακη" νοοτροπία "οτι θελει ο πελατης"
Πολλοι εισαγκελεις σφυριζουν αδιαφορα στις κακοποιήσεις οπως και ( λογικό στις μερες μας ) η αστυνομία εκτός εξαιρεσεων.

Και πουθενα δεν ειδα το θεμα "παιδεία".....
παιδια στην ωριμοτητα να μη παρω σκυλο σα χριστουγενιατικο/πασχαλιατικο/δεξερωκιεγωτι δωρο και μετα "α λερωνει α γαυγιζει α μου εφαγε τις παντοφλες" και το παραταμε ή στο βουνό ή στο μπαλκόνι "στην καλυτερη"
Παιδεία ειναι να μην αφηνουμε τη σκυλα μας να "γκαστρωθει" αν δεν εχουμε τι να κανουμε τα κουταβια ( εδω αδικουνται οι εκτρωφεις απο το νομο) και τα αμολαμε παλι στα βουνα ή στα παρκινγ των σουπερμαρκετ
Παιδεια ειναι να μην παραταμε στο βουνό το κροτοφωβικό κυνηγόσκυλο μας
παιδεια ειναι ακομα ακομα να ριχνουμε το "υφος" μας και να μαζευουμε τις ακαθαρσιες του σκυλου μας....

παιδεια ειναι κλπ
κλπ
κλπ.....