Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#701895 Ερώτηση
Η ευθυγράμμιση είναι πάντα απαραίτητη μετά από κάθε αλλαγή ελαστικών ή nice to have?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#701896 απαραιτητη δεν ειναι,αλλα καλο ειναι να την κανεις,εαν εχει φυγει δεν θα φαγωθουν ομοιομορφα τα καινουρια σου ελαστικα.
Εαν υποθεσουμε οτι ελαστικα αλλαζεις καθε 40-50-60κ χλμ δεν ειναι και κανα τρομερο κοστος τα 40 ευρω περιπου.
Ασε που στην ευθυγραμμιση μπορει να βρεθει και κατι που ειναι χαλασμενο,χωρις να το εχει αντιληφθει ο οδηγος.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#701995
dimviii έγραψε:απαραιτητη δεν ειναι,αλλα καλο ειναι να την κανεις,εαν εχει φυγει δεν θα φαγωθουν ομοιομορφα τα καινουρια σου ελαστικα.
Εαν υποθεσουμε οτι ελαστικα αλλαζεις καθε 40-50-60κ χλμ δεν ειναι και κανα τρομερο κοστος τα 40 ευρω περιπου.
Ασε που στην ευθυγραμμιση μπορει να βρεθει και κατι που ειναι χαλασμενο,χωρις να το εχει αντιληφθει ο οδηγος.



ναι,δεν ξερω τι σκεφτομουν καμια φορα κολλαει το μυαλο του ανθρωπου για 20-30 ευρω :(

τις πρoαλλες, ειχε νερα στον δρομο που παρκαρω ο οποιος εχει μια ελαφρα ανηφορικη κλιση και μου γλυστρισε
οποτε, δεν περιμενα αλλο, ειδα και το promo της Michelin και επαιξα σε Primacy 4 (195/55/R16) , 1η βδομαδα Φλεβαρη 2021
395, ουτε καν 400 :lol:

τα δοκιμασα ηδη σε στροφη που μπορεις να παρεις με αρκετα χιλιομετρα και το καλυτερο κρατημα ειναι ηδη αισθητο
δεν αναφερω τον μειωμενο θορυβο, το θεωρω εκ των ων ουκ ανευ για νεο ελαστικο
Άβαταρ μέλους
By alex
#702080 205/55/16 δεν μπορει να παρει η ζαντα σου? θα γλυτωνες ενα 100αρικο. στο λεω γιατι και εμενα η εργγοστασιακη ειναι ιδια με την δικια σου αλλα αφηνει περιθωριο και για 205.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#702092
alex έγραψε:205/55/16 δεν μπορει να παρει η ζαντα σου? θα γλυτωνες ενα 100αρικο. στο λεω γιατι και εμενα η εργγοστασιακη ειναι ιδια με την δικια σου αλλα αφηνει περιθωριο και για 205.


ενδιαφερον αυτο που λες, θα ρωτησω τον μηχανικο μου
βεβαια δεν ξερω εαν εχει νοημα να ξεφυγω απο τις αρχικες διαστασεις του κατασκευαστη

Σε μια κουβεντα που εκανα στο μαγαζι σχετικα με τους δεικτες ταχυτητας, εγω ρωτησα εαν εχει νοημα να παω σε κατι μικροτερο δεδομενου οτι το αυτοκινητακι κινειται 99% εντος και δεν προκειται να πιασει ποτε τα 210χλμ του Η.
Η απαντηση τους ηταν οτι ειχε εξ αρχης ο κατασκευαστης
Άβαταρ μέλους
By alex
#702195 δεν ειναι θεμα ταχυτητας..καταρχην γλυτωνεις χρηματα ..το δευτερο ειναι οτι μεγαλωνει η διαμετρος του ελαστικου και εχεις καλυτερα πατηματα..αλλα κυριως ειναι ταχρηματα.ορισμενες διαστασεις λογω οτι δεν ειναι δημοφιλης στις εταιρειες ελαστικων κοστιζουν παραπανω..αν βεβαια δεχεται το μοντελλο σου..ρωτα και εναν λαστιχα,μπορει να ξερει..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#702311
alex έγραψε:...μεγαλωνει η διαμετρος του ελαστικου και εχεις καλυτερα πατηματα...
Διάβασα αυτό, παύση :dizzy: , μετά είδα ποιος το έγραψε και ηρέμησα, business as usual... δεν θα ασχοληθώ, δεν έχει νόημα.
Άβαταρ μέλους
By alex
#702355 καλα που δεν ασχοληθηκες λοιπον :dizzy: ..οχι που δεν θα εμπαινες στον πειρασμο..δεν μπορεις :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#703442 Έβαλα πριν λίγο καιρό στο colt σε 195-50/15 Hankook Ventus Prime3.

1.000χλμ. έχω κάνει περίπου, δεν περιμενα να είναι τόσο καλά.
Έχω βάλει διάφορα, yokohama, bridgestone, continental, κανένα δεν ήταν τόσο καλό.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#703481
Andreasdik έγραψε:Έβαλα πριν λίγο καιρό στο colt σε 195-50/15 Hankook Ventus Prime3.

1.000χλμ. έχω κάνει περίπου, δεν περιμενα να είναι τόσο καλά.
Έχω βάλει διάφορα, yokohama, bridgestone, continental, κανένα δεν ήταν τόσο καλό.


Ενδιαφέρον. Απο αίσθηση ?
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#703621 Διάβασα ότι θέλεις κάτι πιο σπορ, δεν είναι τόσο σπορ.
Ο λαστιχάς μου πρότεινε τα ventus v12 evo2 που είναι η πιο σπορ σειρά.
Δεν ήθελα όμως σπορ ελαστικά, το colt είναι αρκετά σφικτό απο μόνο του και έτσι βελτιώθηκε αρκετά για καθημερινη χρήση, τα prime3 είναι πιο μαλακά. Δεν είναι όμως σαν τα continental, που για εμένα ήταν απογοήτευση.

Πήγα συνειδητά για Hankook, διαβαζω πολύ καλές κριτικές σε δοκιμές.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703628 Έχω έρθει για αλλαγή ελαστικών στο smart. 27η και 40η εβδομάδα του 2020 δεν είναι λίγο "παλιά";

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#703631 για μένα όχι, πιο πολύ με χαλάει η διαφορά στις εβδομάδες αν μιλάμε για ίδια τετράδα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703632 Ναι, είναι ίδια τετράδα, αλλά δυστυχώς διαφορετικές διαστάσεις οπότε δεν έρχονται σαν σετ...

< >