Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#695919 τους αριθμο-λάγνους...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#695941
Zorz έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Η Διακήρυξη Του Γκρέιτ Μπάρινγκτον


Έλεος, έχεις καταντήσει σαν τις Μανούλες του facebook με τις συνωμοσιολογικές ανοησίες που αλιεύεις και σερβίρεις εδώ μέσα. :dizzy: Και δεν είναι καν φρέσκιες πανάθεμα με, το συγκεκριμένο είναι από τον Οκτώβριο. Πρόκειται για στοχευμένη ψευδοεπιστημονική προπαγάνδα που έχει αναλυθεί και διαψευστεί πλήρως.
Τις προάλλες παρέθεσες κάτι ανάλογο από το Globalresearch. Πραγματικά σαν τις Μανούλες του facebook, απλά ψάχνεις δεξιά και αριστερά για validation, για κάτι που θα ενισχύσει τις προκαταλήψεις σου. Απλά κρίμα.


Μιλάμε για τραγικές πίπες εν τω μεταξύ. Εκει με τo herd immunity νομίζω πρεπει να τους μαντρώσουν όλους αυτούς και να τους στείλουν στο Manaus μπας και ξεκαβλώσουν λίγο και ηρεμίσουμε όλοι μας

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n394
Άβαταρ μέλους
By sargus
#695946 Μην πηγαίνετε και εσείς στο άλλο άκρο. Μια χαρά λογικά είναι τα περισσότερα από αυτά που λένε, άσχετα αν δε συμφωνεί κάποιος με αυτά.
Το θέμα είναι άλλο: όπως προκύπτει από πολλές αναφορές, και από την είδηση από πάνω για τη Βραζιλία, το πιθανότερο είναι ότι τα εμβόλια θα είναι μάλλον πολύ περιορισμένης αποτελεσματικότητας και πολύ σύντομα -αν όχι και τώρα που μιλάμε- θα πρέπει να κάνουμε το επόμενο (όχι το τωρινό αλλά το επόμενο που δεν έχει βγει ακόμη).
Δε ξέρω πόσος καιρός θα χρειαστεί να ξεμπερδεψουμε με τον κωρονοιο με αυτά και με αυτά. Μάλλον 1-2 χρόνια ακόμη έτσι όπως είμαστε τώρα φαίνεται να είναι το αισιόδοξο σενάριο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#696031 Οι ΠΑΠΑΡΕΣ πάλι για μια εβδομάδα έβγαλαν βεβαιώσεις κίνησης! :rant:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#696051
Zorz έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Η Διακήρυξη Του Γκρέιτ Μπάρινγκτον


Έλεος, έχεις καταντήσει σαν τις Μανούλες του facebook με τις συνωμοσιολογικές ανοησίες που αλιεύεις και σερβίρεις εδώ μέσα. :dizzy: Και δεν είναι καν φρέσκιες πανάθεμα με, το συγκεκριμένο είναι από τον Οκτώβριο. Πρόκειται για στοχευμένη ψευδοεπιστημονική προπαγάνδα που έχει αναλυθεί και διαψευστεί πλήρως.
Τις προάλλες παρέθεσες κάτι ανάλογο από το Globalresearch. Πραγματικά σαν τις Μανούλες του facebook, απλά ψάχνεις δεξιά και αριστερά για validation, για κάτι που θα ενισχύσει τις προκαταλήψεις σου. Απλά κρίμα.


Κρίμα γιατί έχεις μαύρα μεσάνυχτα (επί του θέματος) και μάλιστα θα δεις ότι ο χρόνος θα με επιβεβαιώσει.
Όχι εμένα αμιγώς δηλαδή, αλλά όσους υποστηρίζουμε ότι η Στρατηγική αντιμετώπισης του ιού, είτε σε ελληνικό, είτε σε πανευρωπαϊκό σε επίπεδο Ένωσης, είτε σε παγκόσμιο επίπεδο, είναι σφόδρα λανθασμένη.

Σου συστήνω να κάτσεις προσεκτικά να διαβάσεις τι λέει στο Q&A.

Τέλος, ποτέ η Απολυτότητα δεν ήταν Σύμμαχος της Επιστήμης. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#696056
MIXOStsi έγραψε:Οι ΠΑΠΑΡΕΣ πάλι για μια εβδομάδα έβγαλαν βεβαιώσεις κίνησης! :rant:

Ε ναι αλλοίμονο. Ένας μόνιμος υπάλληλος κάθε βδομάδα έχει συναρπαστικές αλλαγές στην εργασιακή του κατάσταση #not. Από την άλλη για κάθε μέρα πρέπει να δηλώνεις το ίδιο. Εγώ πχ που μία μέρα σχολάω 9μμ, μία 7μμ και τρεις κανονικά έχω βάλει 5 ώρες διάστημα αποχώρησης.... :help:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#696168 Άντε πάλι με τα σχολεία πρώτα... :lol:

Πελώνη: Άνοιγμα γυμνασίων,λυκείων πριν το τέλος Μαρτίου- Επαναλειτουργία εστίασης τον Απρίλιο


Κοροναϊός : Πρώτα το λιανεμπόριο και μετά τα σχολεία, λέει ο Εξαδάκτυλος

Το λιανεμπόριο αναμένεται να είναι από τις πρώτες δραστηριότητες που θα ανοίξουν όταν το επιτρέψουν τα επιδημιολογικά δεδομένα, καθώς είναι πιο ασφαλές από τα σχολεία, τα οποία περνούν σε δεύτερη μοίρα.

«Η εμπειρία μάς έχει δείξει ότι το λιανεμπόριο είναι πιο ασφαλές. Νομίζω ότι αυτή θα πρέπει να είναι η σωστότερη προτεραιότητα. Μόλις μας δώσουν τη δυνατότητα τα επιδημιολογικά στοιχεία» θα ανοίξουν και τα σχολεία επισήμανε ο κ. Εξαδάκτυλος, ο οποίος έκανε λόγο για «αναγκαιότητα φυσικής λειτουργίας των σχολείων».



:lol: :lol: :lol: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#696175 Παίρνεις στα σοβαρά μια Επιτροπή Ειδικών (?) που δεν ξέρουμε καν ποια είναι;
Μια διορισμένη Επιτροπή που αποφασίζει φασιστικά να πάρει συγκεκριμένα και μονόπλευρα μέτρα;
Μια Επιτροπή που αποφασίζει Ιατρικά (υποτίθεται), ενώ το πρόβλημα που έχει να διαχειριστεί έχει προεκτάσεις κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, ψυχολογικές, υγείας. Είδες εσύ αυτή η Επιτροπή να περιλαμβάνει κάποιον από αυτούς τους ειδικούς; για να ληφθούν αποφάσεις σε μια ισορροπία προς όλες τις προεκτάσεις;
Εγώ βλέπω κάτι λοιμωξιολόγους του κώλου και κάτι συνδικαλιστές υπό τον μανδύα του ιατρού, να μιλούν σχεδόν πολιτικά, λες και έχουν de facto πολιτική θεσούλα μελλοντικά.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#696221 Το παραπάνω ποστ ειναι το απτό παράδειγμα γιατί οι τυπαίοι που πουλάγανε ορθολογισμό και αριστεία (και διάφορα χάπατα συνασπιστήκανε μαζί τους γιατί νοιώθανε και πολύ φιλελεύθεροι να ουμ :s_sarcastic ) ειναι για κρέμασμα.
Η ζημιά που έχουν κάνει πολιτικοποιώντας σε ελεινό βαθμό την επιστήμη βρίσκοντας συμμάχους όλα τα δεξιά απολοιφάδια που εχουν ξεμείνει στα πανεπιστήμια, ειναι τεράστια.
Μπούσσε εγώ απλά θα στο ξαναγράψω. Κάλλιστα και τα δύο που βλέπεις μπορεί να ειναι εξίσου λάθος
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#696223
rx8_drifter έγραψε:Μπούσσε εγώ απλά θα στο ξαναγράψω. Κάλλιστα και τα δύο που βλέπεις μπορεί να ειναι εξίσου λάθος


Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ και τελειώνω το παρακάτω βίντεο (είναι ημερών πριν)


Διεξάγεται επιστημονικός διάλογος μεταξύ Δρ. Γιάννη Ιωαννίδη και του Ντιντιέ Ραούλ.
Νομίζω έχω να κάνω με έξυπνους ανθρώπους, ανοιχτόμυαλους, οπότε αφιερώστε μια ωρίτσα και κάτι από το χρόνο σας και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#696340
WSJ NEWS EXCLUSIVE
WHO Investigators to Scrap Plans for Interim Report on Probe of Covid-19 Origins
U.S.-China tensions rise over investigation as group of scientists presses for fresh inquiry, including into lab escape theory

https://www.wsj.com/articles/who-invest ... U2B7WTXd2E
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#696444 Είστε για μια διαδήλωση χιμπριντ;
50% Κουφοντίνα - 50% να μειωθούν τα κρούσματα

Νομίζω θα πάει καλά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#696448
diplomat έγραψε:60,038 τεστ, 3,215 θετικά (5.35%).


Όλες τις προηγούμενες ημέρες ανακοινώνουν παντού σχέδια και πλάνα για ανοίγματα μαγαζιών, εστίασης και τουρισμού.
Κάθε μέρα όμως ανακοινώνουν όλο και περισσότερα κρούσματα.
Ώσπου θα φτάσει η μέρα που και πάλι δεν γίνεται να τα ανοίξουν όλα αυτά, αλλά τουλάχιστον μέχρι εκείνη τη στιγμή θα έχουν κάνει πολλές θετικές δηλώσεις ότι θέλουν αλλά δεν μπορούν.

:iconcool: