Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#696127 Scotch είχα καιρό να μπω, καλορίζικο, φάνηκαν πολλές λεπτομέρειες κατά τη διάρκεια της πορείας εγκατάστασης που θα είναι χρήσιμες σε πολλούς.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#696216 Scotch, έχεις το ηλεκτρολογικό σχέδιο της εγκατάστασης μήπως? Απο περιέργεια θελω να τσεκάρω αν αυτό που λέω εχει βάση και αν το κάνουν αλλιώς ολλανδια
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#696228 Α γειά σου. Ερώτηση. Δείχνει μια γραμμή που πάει στον φορτιστή, 3Χ32 αμπέρ. Μετά στον φορτιστή έβαλε κι άλλο πίνακα ή τον συνέδεσε κατευθειαν σ αυτο το καλώδιο?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#696229 Έβαλε κι άλλον. Αυτόν που φαίνεται αριστερά του σκ@τοσωλήνα (στη φωτογραφία πιο πίσω, με το αυτοκίνητο).

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696240 Όχι μόνον, είχε και ρελέ διαφυγής και άλλα, κανονικός πίνακας.
Ο πρώτος είναι απλά για διακλάδωση. Κι εμένα περιττός μου φάνηκε ο πρώτος, αλλά δεν είμαι ειδικός, ούτε το έχω ψάξει.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#696255 Αυτή τη 18327 τη λυχνία 3φασική, δεν τη χώνεψα ποτέ ρε γμτ... :lol:

:metalo:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#696257
Anonymous Founder έγραψε: Κι εμένα περιττός μου φάνηκε ο πρώτος, αλλά δεν είμαι ειδικός, ούτε το έχω ψάξει.


Μπορεί για λόγους χειρισμού και μόνο να το απαιτεί ο τοπικός ΔΕΔΔΗΕ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696261 Ο ΔΕΔΔΗΕ λογικά δεν θα έπρεπε να έχει γνώμη, αφού το μόνο που πρέπει να καταθέτει ο ιδιοκτήτης είναι την ΥΔΕ.
Ξαναλέω πάντως, στην δική μου πολυκατοικία, σε δύο διαμερίσματα έχει γίνει κατευθείαν από το καλώδιο και χωρίς πίνακα. Με κλέφτες ή κλεμες, δεν γνωρίζω με σιγουριά, αλλά πίνακες δεν υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#696379 Ο ΔΕΔΔΗΕ πράγματι μόνο ΥΔΕ ζήτησε, όταν κάλεσα για επανασφράγιση του ρολογιού, επιτακτικά μάλιστα, απειλώντας με διακοπή ρεύματος.

Στο αν ήταν απαραίτητο να γίνει έτσι, δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω. Ο δικός μου ηλεκτρολόγος πάντως, τον οποίο εμπιστεύομαι (μέχρι να πάψω :lol: ), μου είπε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος (και την ίδια άποψη είχαν άλλοι δύο) :s_dunno

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#698866 https://www.autobild.de/artikel/wallbox ... 16935.html θα χρειαστεί και αυτό μειονέκτημα η γερμανική γλώσσα