Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#695404
Corto Maltese έγραψε:Όσο δεν υποχρεώνονται να καταθέτουν οι εταιρείες και επιχειρήσεις αναλυτικό αιτιολογημένο κατάλογο με το ελάχιστο απαραίτητο προσωπικό για να λειτουργήσουν με φυσική παρουσία δε θα γίνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Καραγκιοζλίκια του αισχίστου είδους πρέπει να είναι φόλα κυριακούλης κάποιος για να μην προσβάλεται με τέτοιες |λογοκρισία|.

Αν γινόταν αυτό το τελείως ηλίθιο και αυθαίρετο ποσοστό 50% σε πάρα πολλές περιπτώσεις θα ήταν λίγο

Δεν βγαίνουν οι δουλειές από το σπίτι
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#695405 Επ!
Εξαρτάται. Εγώ πχ έχω να πάω από Οκτώβρη. Και η γυναίκα θα μπορούσε να δουλεύει από το σπίτι αλλά το IT τους εκεί είναι γτπ και δεν μπορεί να στήσει ένα VPN.. και μιλάμε για μεγάλο όμιλο
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#695415
Hellenic tifosi έγραψε:Νομίζω είναι συνδυασμός παραγόντων. Και παραπάνω δουλεύει ο κόσμος, και παραπάνω ξεθάρρεμα υπάρχει σε επισκέψεις σε σπίτια κλπ. Είναι κρίμα όμως που θίγονται δραστηριότητες απειροελάχιστου ρίσκου (πάρκα, πλατείες, κλπ).


Πέρα από τη μη τήρηση μέτρων στην εργασία (γιατί μπορεί να είναι άτομα στο γραφείο αλλά στις αποστάσεις και με τα προβλεπόμενα μέτρα - λέμε τώρα) το μεγάλο πρόβλημα είναι το υπογραμμισμένο όπου βρίσκεσαι κοντά σε κόσμο άνευ μάσκας.
Και για αυτά δεν χρειάζεται να παρτάρεις με τη ρεμπέτικη κομπανία του MC Κουτσαβάκη --> οι 5αδες που βλέπουμε σε στόριζ στα ίντσαγκραμζ μια χαρά δουλίτσα κάνουν και δεν νομίζω να έχουν επηρεαστεί σε όλα τα upgrades του lockdown.

Τα πάρκα, πλατείες όταν γίνεται κυριολεκτικά διαδήλωση και με 30-40% πηγουνάτους δεν είμαι σίγουρος πόσο απειροελάχιστο ρίσκο έχουν.

Κοινός παρανομαστής: νομίζω δουλευόμαστε και κακώς δεν ανοίγουν με υποτυπώδη τρόπο (κλειξ ουγέι; ) κάποιες κατηγορίες έστω μαγαζιών.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#695417 Σημερα το πρωι ο Εξαδακτυλος στον ΑΝΤ1:

"Σας διαβεβαιώ ότι τα ΜΜΜ δεν συμβάλουν στην μετάδοση του Ιού όσο νομίζουμε..."


Στο μεταξύ το ομολόγησε χθες ο Χαρδαλιας.
Ότι στην μετάδοση του ιου συμβάλλουν εργασιακοι χώροι, ΜΜΜ και συγκεντρώσεις στα σπίτια.


Για το τελευταίο παιρνουν μέτρα συνεχώς.

Για τα δύο πρωτα δεν κάνουν τίποτα.



Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#695418 Το τελευταίο είναι και το μόνο που δεν κοστίζει τίποτα στο GDP εάν κοπεί εν αντιθέσει με δουλίτσες και μετακίνηση σ'αυτές.

Η ψυχική υγεία των πολιτών είπατε; Μπαχαχαχα :svivhaha:

Βέβαια επειδή τρεντάρει λόγω ημέρας, χρειάζεται όντως ατομική ευθύνη στις επισκεψούλες. Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να πέφτουν πολλές προτάσεις από φίλοι για μπαλκονάτους καφέδες.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#695437 Αυτό το 2χλμ πάντως είναι εντελώς του ποδαριού.
Εγώ που μένω στας εξοχάς στα 2 χλμ το μόνο που έχω να παω είναι 3 συνεργεία και 2 βενζινάδικα :lol: :lol: :lol:
Και εντός των ορίων του δήμου γυρνάω ελεύθερα σε όλο το νησί (Ρόδος) που είναι ένας δήμος δηλαδή; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#695438
stavrosg έγραψε:Αυτό το 2χλμ πάντως είναι εντελώς του ποδαριού.
Εγώ που μένω στας εξοχάς στα 2 χλμ το μόνο που έχω να παω είναι 3 συνεργεία και 2 βενζινάδικα
Και εντός των ορίων του δήμου γυρνάω ελεύθερα σε όλο το νησί (Ρόδος) που είναι ένας δήμος δηλαδή; :hmmm:
Εντός δήμου κινείσαι ελευθερα. Εκτός δήμου δυο χιλιόμετρα από το όριο.

Το οποίο σημαίνει ότι εσυ γυρνάς όλη την Ρόδο, αλλά εγώ δεν μπορώ να πάω για πλυσιμο το αμάξι στο Νέο Ηράκλειο γιατί είναι πανω απο δυο χιλιόμετρα από το όριο του δήμου μου.

Παραλογισμός

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#695440 Εντωμεταξύ η μίλιον ντάλαρ κουέστχιον είναι: 2χλμ σε ευθεία; Όπως πάει το αμάξι με μονόδρομους κλπ; Με το ποδάρι; Με το αστικό;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#695442
diplomat έγραψε:Το τελευταίο είναι και το μόνο που δεν κοστίζει τίποτα στο GDP εάν κοπεί εν αντιθέσει με δουλίτσες και μετακίνηση σ'αυτές.

Η ψυχική υγεία των πολιτών είπατε; Μπαχαχαχα :svivhaha:

Βέβαια επειδή τρεντάρει λόγω ημέρας, χρειάζεται όντως ατομική ευθύνη στις επισκεψούλες. Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να πέφτουν πολλές προτάσεις από φίλοι για μπαλκονάτους καφέδες.

Πώς δεν κοστίζει ρε συ; Το να κάθεσαι σπίτι σου και να μην κάνεις τίποτα φυσικά και κοστίζει
Άβαταρ μέλους
By dimik
#695446
Dimitris_P έγραψε:Επ!
Εξαρτάται. Εγώ πχ έχω να πάω από Οκτώβρη. Και η γυναίκα θα μπορούσε να δουλεύει από το σπίτι αλλά το IT τους εκεί είναι γτπ και δεν μπορεί να στήσει ένα VPN.. και μιλάμε για μεγάλο όμιλο
Ακριβώς, εξαρτάται από το κατά πόσο διατίθενται οι εργοδότες να πληρώσουν και να οργανώσουν τηλεεργασια.

Πιθανότητα - > 0 αν δεν τους αναγκάσεις με κάποιο τρόπο ή αν δεν βγει off η εταιρεία με μεγάλο αριθμό κρουσμάτων.

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#695448
QsisVTS έγραψε:Πώς δεν κοστίζει ρε συ; Το να κάθεσαι σπίτι σου και να μην κάνεις τίποτα φυσικά και κοστίζει


Εννοώ ότι το να μην δουλεύει ο κόζμος* (και συνεπαγωγικά να μετακινείται με τα ΜΜΜ) κοστίζει στα έσοδα του γκοβέρνο, οπότε είναι πολύ δυσκολότερο να επικεντρωθούν εκεί συγκριτικά με το ανέξοδο φόκους στις μετακινήσεις για βόλτες και επισκέψεις.

(*τηλεργασία στα ποσοστά που ανέφεραν αποτελεί ευσεβή πόθο)

Από κει και πέρα σαφέστατα κοστίζει το menumecpiti. Ο (κάθε) δίπλωματ που έχει μετατραπεί σε χρόνιο ανεργέητορ το ξέρει καλά.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#695449
diplomat έγραψε:Εννοώ ότι το να μην δουλεύει ο κόζμος* (και συνεπαγωγικά να μετακινείται με τα ΜΜΜ) κοστίζει στα έσοδα του γκοβέρνο, οπότε είναι πολύ δυσκολότερο να επικεντρωθούν εκεί συγκριτικά με το ανέξοδο φόκους στις μετακινήσεις για βόλτες και επισκέψεις.
(*τηλεργασία στα ποσοστά που ανέφεραν αποτελεί ευσεβή πόθο)


Αυτό δεν ισχύει φυσικά για το δημόσιο (forevah) :shifty: ...
#natalemeola
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#695451 Βλέπω αρκετή κίνηση στους δρόμους παντως και πολλοί έρχονται και στο κατάστημα (δεν έχουν ακούσει καν για λοκνταου ή κάνουν ότι δεν άκουσαν)
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#695452 Σήμερα το πρωί, πρώτη μέρα του "νέου", "έξυπνου", "ΧΧΧ-Σκληρού" lockdown, έκανα 5 λεπτά παραπάνω από τα προηγούμενα πρωινά (06:30-07:00, που ήδη έτρωγα την ίδια ακριβώς κίνηση επί χαζού και ημίσκληρου lockdown με την περίοδο πριν κι από εκείνο, ήτοι 6/2020-10/2020) για να πάω στη δουλειά μου (βιομηχανική περιοχή Ασπροπύργου). Και όχι, δεν ήταν "ανεύθυνοι" συμπολίτες μας που έκαναν άσκοπες μετακινήσεις με τα ΙΧ τους, αλλά ταλαίπωροι μικρομεσαίοι/μεροκαματιάρηδες (όπως η αφεντιά μου) που πηγαίνουν για το μεροκάματο. Κατά τα άλλα, τηλεργασία και λοιπές π@υτσες μπλε.
Κατά τα λοιπά πάντως να ξέρετε, οι επόμενες 2 εβδομάδες είναι κρίσιμες. Όλα θα κριθούν από την ατομική ευθύνη...