Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#695084
rocsta έγραψε:Αν ημουν λιγο τολμηρος Μιχος ισως να δοκιμαζα τα 001 της bridge που δεν τα βαζει κανεις

< >


Τα Yoko και τα Michelin τα βρίσκω ίδια τιμή, 400€
Τα ΑΤ001 380...
Μ' αρέσει εμφανισιακά το Yoko αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει νόημα να τα βάλω.

Άντε κι έχει χιόνια και λάσπες στο Πήλιο... :lol:

Ας κάνει άλλος το πείραμα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By opc
#695153
MIXOStsi έγραψε:
rocsta έγραψε:Αν ημουν λιγο τολμηρος Μιχος ισως να δοκιμαζα τα 001 της bridge που δεν τα βαζει κανεις

< >


Τα Yoko και τα Michelin τα βρίσκω ίδια τιμή, 400€
Τα ΑΤ001 380...
Μ' αρέσει εμφανισιακά το Yoko αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει νόημα να τα βάλω.

Άντε κι έχει χιόνια και λάσπες στο Πήλιο...

Ας κάνει άλλος το πείραμα...
Δε ξέρω πόλη-περιοχη που βρίσκεσαι, αλλά νομίζω πως Κυριαζής κτλ τα yoko στα 360 παίζουν...

< one >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#695231
Scotch έγραψε:Μου ανάφερε συγκεκριμένα πως έχει πάρα πολλά παράπονα από πελάτες για την αντοχή τους και πως δεν έχουν καμία σχέση με προγενέστερα ελαστικά της εταιρείας (premium contact 5, κλπ).

Προφανώς και δεν έχει σχέση το eco με το premium. Η E class είναι καλύτερη από smart.

Όσο για τους λαστιχάδες που βγάζουν συμπέρασμα από τους πελάτες τους, μάλλον δεν έχουν ιδέα οι ίδιοι. Μιλάμε για λάστιχα που έμειναν στον ήλιο ή ήταν σε πάρκιγκ; Έχει ιδέα ο πελάτης ή απλά θα πατήσει πρωινή υγρασία σε γλιστερή άσφαλτο και θα πει "μαπα είναι, γλιστράει". Είναι τόσο υποκειμενικό το να πεις αν είναι καλά, αν κρατάνε, αν μπιστάνε, αν υδρολισθαίνουν που δεν βγαίνει άκρη. Οι συγκρίσεις έχουν νόημα μόνο από τον ίδιο άνθρωπο, στις ίδιες συνθήκες (και αν είμαστε πολύ αυστήροι στο ίδιο αυτοκίνητο) και γι' αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Συμπέρασμα: μόνο τα τεστ αξίζουν, και αυτά αν θεωρήσουμε ότι είναι αντικειμενικά τελείως, που προφανώς δεν είναι. Φυσικά τεστ φθοράς στο χρόνο είναι ακόμη δυσκολότερο να γίνει. Μόνο να συγκριθούν ως καινούργια.

@MIXOStsi όντως είναι λίγο αλμυρά τα yoko 205/70R15 στα 400€
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#695304 Μπήκαν τα Michelin, 370€ τελικά DOT4920...
Αν προλάβω μπορεί να ανέβω σ/κ Πήλιο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#695401
Andreasdik έγραψε:Σκέφτομαι όμως και τα latitude cross για αλλαγή.


Να το κάνεις.

Μόλις ανοίξει ο καιρός, τα περνάω ξανά 2η τετράδα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#695424 Ευχαριστώ Ξενοφώντα!
Η γνώμη σου μετράει :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#695476 Καλησπέρα. Συνάδελφος έχει ένα Α3 1,4tsi με το οποίο κάνει πάνω από 50Κ χλμ / έτος, κατά βάση στην Εγνατία. Ήρθε η ώρα να αλλάξει λάστιχα. Διάσταση 225/45/17.

Προτεραιότητες:

- Διάρκεια ζωής
- Άνεση (μαλακό πλαϊνό θα ήταν καλό)
- Ασφάλεια (κράτημα, φρενάρισμα, κτλ)
- Να μην χρειαστεί νεφρό για την αγορά τους

Το αυτοκίνητο είναι το μοναδικό της οικογένειας, οπότε σίγουρα το ελαστικό θα πρέπει να είναι καλό στους τομείς που άπτονται της ασφάλειας και αυτό να έχει διάρκεια. Δηλαδή, ένα ελαστικό που έχει κορυφαίο κράτημα για 10Κ χλμ και μετά είναι για πέταμα, δεν μας κάνει. Δεν μας ενδιαφέρει το απόλυτο κράτημα ή η οδήγηση στο όριο (εξάλλου δεν θα έπαιρνε Audi A3 αν τον ενδιέφεραν αυτά :shifty: :s_biggrin )

Αυτή τη στιγμή το αμάξι φοράει Bridgestone Turanza T005, από το οποίο και είναι ευχαριστημένος. Η πρώτη σκέψη προφανώς είναι να αγοράσει τα ίδια.

Εκτός αυτών σκέφτεται και καμία αλλαγή, με τα επικρατέστερα να είναι:

Pirelli Cinturato P7 C2
Michelin Primacy 4

και ως outsider τα Vredestein Ultrac Satin, που είδε καλές κριτικές εδώ

Δεν του πρότεινα κανένα Continental, γιατί δεν έχουν τόσο αντοχή σε χλμ (μετά τα 40Κ πέφτουν πολύ εμφανώς, κάτι που αρχίζει κάπου στα 30-35Κ).

Σκέψεις, απόψεις, εντυπώσεις, προτάσεις;

Είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις, κυρίως για εξοικονόμηση χρημάτων, αλλά χωρίς να χάσουμε σε απόδοση, κυρίως στις βασικές μας προτεραιότητες.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#695477 Καλά, πήρε βενζίνη για να κάνει 50Κ το χρόνο; Σόρι για την παρέμβαση, αλλά μου έκανε εντύπωση. Για το ερώτημά σου δεν έχω κάτι να συνεισφέρω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#695478
Dimsabas έγραψε:Καλά, πήρε βενζίνη για να κάνει 50Κ το χρόνο; Σόρι για την παρέμβαση, αλλά μου έκανε εντύπωση. Για το ερώτημά σου δεν έχω κάτι να συνεισφέρω.


Το αυτοκίνητο δεν είναι καινούριο, αγοράστηκε καινούριο το 2008. Τώρα για το αν θα βάλει αέριο ο ιδιοκτήτης δεν ξέρω, μάλλον όχι για μία σειρά από λόγους. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By italakias
#695807
markvag έγραψε:Καλησπέρα. Συνάδελφος έχει ένα Α3 1,4tsi με το οποίο κάνει πάνω από 50Κ χλμ / έτος, κατά βάση στην Εγνατία. Ήρθε η ώρα να αλλάξει λάστιχα. Διάσταση 225/45/17.

Προτεραιότητες:

- Διάρκεια ζωής
- Άνεση (μαλακό πλαϊνό θα ήταν καλό)
- Ασφάλεια (κράτημα, φρενάρισμα, κτλ)
- Να μην χρειαστεί νεφρό για την αγορά τους

Το αυτοκίνητο είναι το μοναδικό της οικογένειας, οπότε σίγουρα το ελαστικό θα πρέπει να είναι καλό στους τομείς που άπτονται της ασφάλειας και αυτό να έχει διάρκεια. Δηλαδή, ένα ελαστικό που έχει κορυφαίο κράτημα για 10Κ χλμ και μετά είναι για πέταμα, δεν μας κάνει. Δεν μας ενδιαφέρει το απόλυτο κράτημα ή η οδήγηση στο όριο (εξάλλου δεν θα έπαιρνε Audi A3 αν τον ενδιέφεραν αυτά :shifty: :s_biggrin )

Αυτή τη στιγμή το αμάξι φοράει Bridgestone Turanza T005, από το οποίο και είναι ευχαριστημένος. Η πρώτη σκέψη προφανώς είναι να αγοράσει τα ίδια.

Εκτός αυτών σκέφτεται και καμία αλλαγή, με τα επικρατέστερα να είναι:

Pirelli Cinturato P7 C2
Michelin Primacy 4

και ως outsider τα Vredestein Ultrac Satin, που είδε καλές κριτικές εδώ

Δεν του πρότεινα κανένα Continental, γιατί δεν έχουν τόσο αντοχή σε χλμ (μετά τα 40Κ πέφτουν πολύ εμφανώς, κάτι που αρχίζει κάπου στα 30-35Κ).

Σκέψεις, απόψεις, εντυπώσεις, προτάσεις;

Είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις, κυρίως για εξοικονόμηση χρημάτων, αλλά χωρίς να χάσουμε σε απόδοση, κυρίως στις βασικές μας προτεραιότητες.

Αυτο περι νεφρου δεν στεκει για κατοχο οχηματος των 20.000 ευρω.
Οτι βαλει απο τα επωνυμα θα του κανουν δουλεια.
Η διαφορα τους σε λεφτα σε σχεση με αλλα,ειναι κανα 50αρι
Τα κοντινεταλ και καθε ελαστικο σε διασταση 225 45 17 μεχρι 40.000 χλμ το πολυ ειναι.
Τα vredestein ειναι συνολικα κατωτερα και αυτο το σαιτ που πολλοι διαβαζετε οπως και καθε αρλουμπα στο διαδικτυο, εχει γνωμες του καθε τυχαιου και οχι για την ελληνικη ασφαλτο.


Ελπιζω να βοηθησα.