Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#695372
g8777 έγραψε:
dimviii έγραψε:
g8777 έγραψε:Πριν φτασουμε στο κατα ποσο αποτελεσματικα ειναι θα ηταν καλο να σταθουμε (καμια 87αρια χρονια) στο κατα ποσο μπορουν να εφαρμοστουν.


και ελεγχθουν


Αυτό εννοώ, ειδικά ο περιορισμός για παραμονή στον ίδιο Δήμο (λολ) είναι ενδεικτικός της βαθιάς σκέψης που προηγήθηκε. Εγώ θα στο γράψω από τώρα. Δεύτερο Πάσχα μέσα δεν θα ανεχτεί ο Έλληνας. Δεν έχουνε Μάρτιο 2020.


ειναι και 5 Μαιου,βλεπω να εχουμε τιποτα 32 βαθμους,αντε κρατα τους μεσα στο σπιτι.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#695374
g8777 έγραψε:Εγώ θα στο γράψω από τώρα. Δεύτερο Πάσχα μέσα δεν θα ανεχτεί ο Έλληνας. Δεν έχουνε Μάρτιο 2020.


Ναι καλά, σιγά τον επαναστάτη!
Να προσέξουμε μόνο όπως σηκωνόμαστε από τον καναπέ να πάμε κατούρημα να μη σκίσουμε κανένα καλσόν...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#695375 Παίδες σιγά, πως κάνετε έτσι;
Τουλάχιστον δεν θα πεθάνει η μανούλα μας.

Κλείσε μας στο σπίτι Μητσοτάκη. Τα 2χλμ είναι πολλά και υπάρχει κίνδυνος να μολυνθούμε. Δώσε πόνο. Περνάμε τέλεια! :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:

Βάλε SMS και όταν αλλάζουμε δωμάτιο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#695376
sargus έγραψε:
g8777 έγραψε:Εγώ θα στο γράψω από τώρα. Δεύτερο Πάσχα μέσα δεν θα ανεχτεί ο Έλληνας. Δεν έχουνε Μάρτιο 2020.


Ναι καλά, σιγά τον επαναστάτη!
Να προσέξουμε μόνο όπως σηκωνόμαστε από τον καναπέ να πάμε κατούρημα να μη σκίσουμε κανένα καλσόν...


Είναι μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι η τήρηση των μέτρων πρακτικά επαφίεται στην καλή του θέληση. Ποια αστυνόμευση τώρα. :lol:
Σαργκε ξέρεις πως ξεκίνησε η Παλιγγενεσία του 1821; Η μαμά της Γιάννας Αγγελοπούλου Δασκαλακις δεν μπόρεσε να γιορτάσει Κούλουμα στα Καλάβρυτα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#695379 πριν 20 ημερες.

https://twitter.com/eironpolidoras/stat ... 3861577734
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#695380
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#695382
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#695383 Όσο δεν υποχρεώνονται να καταθέτουν οι εταιρείες και επιχειρήσεις αναλυτικό αιτιολογημένο κατάλογο με το ελάχιστο απαραίτητο προσωπικό για να λειτουργήσουν με φυσική παρουσία δε θα γίνει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Καραγκιοζλίκια του αισχίστου είδους πρέπει να είναι φόλα κυριακούλης κάποιος για να μην προσβάλεται με τέτοιες |λογοκρισία|.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#695385 Ενώ αν τα καταθέτουν; Ποιος θα προλάβει να αξιολογήσει και να εξακριβώσει πόσες;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#695387 Δεν έχει σημασία. Αν δηλώνει ο άλλος όμως 8 και βρούνε 45 θα έχει θέμα (εφόσον θέλουμε μέτρα). Και υποθέτω ότι αιτιολογίες "το αφεντικό είναι ο κλασσικός τσομπάνης και τους θέλει όλους εδώ να τους βλέπει" δε θα μπορούν να γραφτούν. Στο φινάλε ΑΞΙΟΙ και ΑΡΙΣΤΟΙ είναι, καλύτερα από μένα θα ξέρουν.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#695388 ναι, σώθηκες :lol:
Θα βάλουν έναν έντυς να γράφει "διατμηματικά meeting" και κάτιαλλοπουαπαιτειπαρουσία και τρέχα γύρευε.

Εδώ δεν μπορούν να ελέγξουν πιο απλά πράγματα και λένε παπαριές τύπου "θα πηγαίνει ο αστυνομικός παρέα στο σπίτι να δει ποιο θέλει βοήθεια" :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#695389
mjacob έγραψε:Ενώ αν τα καταθέτουν; Ποιος θα προλάβει να αξιολογήσει και να εξακριβώσει πόσες;


Αυτή την απορία έχω και εγώ. :lol:

Εδώ μπορεί ο ΟΠΟΙΟΣΔΉΠΟΤΕ να τυπώσει και να συμπληρώσει ένα χαρτί τύπου Α για τους ελεύθερους επαγγελματίες και να ΑΛΩΝΙΖΕΙ όλη την Ελλάδα, σοβαρά μιλάμε τώρα;
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#695390 Επισης υπάρχουν ένα σωρό δουλειές που πραγματικά δεν μπορεί να παίξει τηλεργασία. Σε κάποιες από αυτές τηρούνται μέτρα μασκών, αντισηπτικών, κλπ, αλλά σε κάποιες άλλες (π.χ οικοδομή, συνεργεια, κλπ), δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που φοράει μάσκα :P

Νομίζω είναι συνδυασμός παραγόντων. Και παραπάνω δουλεύει ο κόσμος, και παραπάνω ξεθάρρεμα υπάρχει σε επισκέψεις σε σπίτια κλπ. Είναι κρίμα όμως που θίγονται δραστηριότητες απειροελάχιστου ρίσκου (πάρκα, πλατείες, κλπ).
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#695396 Βασικά όταν ο ίδιος ο πολίτης δεν φροντίζει να προστατέψει τον εαυτό του και τους γύρω του, τι να σου κάνει το κράτος, να βάλει έναν αστυνομικό στον καθένα;

Μιλούσα σήμερα το μεσημέρι με μία μικροβιολόγο, η οποία τα είχε δει όλα. Μπαίνουν στο εργαστήριο χωρίς μάσκα, έχουν συμπτώματα αλλά αναφέρουν ότι δεν έχουν τίποτα και δήθεν κάνουν τεστ προληπτικά, βγαίνουν θετικοί και τους βλέπει τις επόμενες ημέρες να κυκλοφορούν κανονικά... :thumbsdown:

Στο αθλητικό κέντρο της περιοχής, γίνεται καθημερινά πανικός, δε το συζητάμε για τα ΣΚ. Από το πρωί μέχρι το βράδυ φουλ κόσμος. Βλέπω και εγώ στην δουλειά, ότι οι μισοί πλέον μου έρχονται χωρίς μάσκα ή κατεβασμένη στο πηγούνι.

Η φάση είναι πως η περιοχή κατά το πρώτο κύμα είχε αρκετές απώλειες και μάλιστα νέων ανθρώπων. Ο κόσμος τότε τρόμαξε, μαζεύτηκαν όλοι στα σπίτια τους και μόλις πέρασε κανένας μήνας με τα κρούσματα να έχουν πέσει, άρχισαν σταδιακά όλοι να χαλαρώνουν, οπότε τώρα πάμε για round 2, μιας και τα επιβεβαιωμένα κρούσματα είναι πλέον και εδώ αρκετά.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#695402