Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#693455
manoliossss έγραψε:
George_Prix έγραψε:
manoliossss έγραψε:Παιδιά ορίστε να φάτε!!
Η αλήθεια είναι ξεχάστηκα στην αρχή και το έβαλα χαμηλά και άρπαξε λίγο απ έξω αλλά το πήρα χαμπάρι γρήγορα και το έσωσα.

Το σουφλιμας να πω την αλήθεια δεν το ήξερα αλλά τώρα το έμαθα


Ολα καλα, στην ωρα του το εβγαλες τελικα!

Δεν ξερω αν βλεπω καλα, αλλα νομιζω οτι ειναι καπως "υγιεινο" το κοντοσουβλι σου. Χωρις αρκετο λιπος ωστε να βουλωσουν οπως πρεπει οι αρτηριες. Ή κανω λαθος? :hmmm:
Ναι ψιλοlight βγήκε..Είχε μόνο όσο λιπος έπρεπε για να μη στεγνώσει τελείως στο ψήσιμο..


Εμενα γενικα μου αρεσουν τα ανθυγιεινα, αλλα ειδικα στο κοντοσουβλι που ειναι και χοντρα τα κομματια, παντα του λεω του χασαπη να εχουν λιπος. Αλλιως στεγνωνει και γινεται πετσι.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#693500
dimik έγραψε:Είναι γνωστό ότι στην Καρδίτσα το μέγεθος δεν μετράει


Βασικά στην Καρδίτσα είναι ντροπή να είναι μικρότερος απο ένα μέτρο ο σουφλιμάς :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#693530 ΡΕΕΕΕΕΕ, τι παραγματα ειναι αυτά???? Ειμαι στη δουλειά!!!!! Πεινάωωωωω και διαβαζω και αυτά!!!!
Θελετε να με καταστρεψετε????
edit Ανδρέα, αν είναι μικρότερος από 1 μέτρο δεν φτάνει για να φάνε όλοι!!! 'Οταν φτιάχνω εγώ ή ο πατέρας μου (μεγάλη σουβλα 1,5 μετρα και μεγαλύτερα κομματια) για 8 ατομα, δεν φτάνει για το ευχαριστηθούν όλοι!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#693532
dimik έγραψε:Η λύση για ζουμερό κοντόσουβλι είναι κρέας από λαιμό το οποίο έχει ενδομυικο λίπος

< >


Σωστος!

Ακομα και τα μικρα σουβλακια/καλαμακια ( :s_tongue ) απο λαιμο, ειναι γλυκισμα :eat:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694648 Απο τοτε που ειχαμε πιασει την κουβεντα και μετα, εχω κολλησει με τις Rib Eye και τρωω τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα.

Εδω και καιρο λεγαμε οτι χρειαζομαστε ενα ακομα τηγανι και τωρα που με βλεπω να συνεχιζω για καιρο με το μοσχαρι, σκεφτομαι μπας και παρω κατι καλο και ισως εξειδικευμενο (αν υπαρχει κατι τετοιο).

Για πειτε καμια ιδεα...
Άβαταρ μέλους
By skous
#694672
George_Prix έγραψε:Απο τοτε που ειχαμε πιασει την κουβεντα και μετα, εχω κολλησει με τις Rib Eye και τρωω τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα.

Εδω και καιρο λεγαμε οτι χρειαζομαστε ενα ακομα τηγανι και τωρα που με βλεπω να συνεχιζω για καιρο με το μοσχαρι, σκεφτομαι μπας και παρω κατι καλο και ισως εξειδικευμενο (αν υπαρχει κατι τετοιο).

Για πειτε καμια ιδεα...
BBQ υγραεριου.

Τι τηγανια και σαγανακια......


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694696
skous έγραψε:
George_Prix έγραψε:Απο τοτε που ειχαμε πιασει την κουβεντα και μετα, εχω κολλησει με τις Rib Eye και τρωω τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα.

Εδω και καιρο λεγαμε οτι χρειαζομαστε ενα ακομα τηγανι και τωρα που με βλεπω να συνεχιζω για καιρο με το μοσχαρι, σκεφτομαι μπας και παρω κατι καλο και ισως εξειδικευμενο (αν υπαρχει κατι τετοιο).

Για πειτε καμια ιδεα...
BBQ υγραεριου.

Τι τηγανια και σαγανακια......


< >


Φιλε οσον αφορα το αποτελεσμα δεν εχεις αδικο! Γλυκισμα κι οσο πιο υγειεινα γινεται ψηνονται τα κρεατα με ενα BBQ υγραεριου (το οποιο ειναι στη λιστα με τις ανεκπληρωτες αγορες εδω και χρονια).

Αλλα...
1) Ξεφευγει σε κοστος σε σχεση με ενα τηγανι που ειχα κατα νου να αγορασω αυτη τη στιγμη.
2) Αν ειναι να βγω εξω στο κρυο, βαζω και μια φωτια να παρω μπονους και λιγο καρκινογονο καρβουνιλα (να κανω και σπασιμο στη γυναικα μου που με πρηζει με την καρβουνιλα τοσα χρονια). Και να πιω κανενα κρασακι διπλα στη φωτια μεχρι να γινουν τα καρβουνα. Που το κανω κεφι γιατι ειναι το τζακι που δεν εχω στο σπιτι κατα καποιο τροπο για μενα!

Οποτε τιποτα γνωμες για καλο τηγανι παραμενουν ευπροσδεκτες. Με ενα ψαξιμο λιγων λεπτων που εκανα, νομιζω για μαντεμενιο ειμαι. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα ισιο ή σχαροτηγανο κι επισης δεν εχω ιδεα ποιες μαρκες θεωρουνται καλες.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#694697 Ρωτουσα τις προαλλες πως θα κανω το μαντεμενιο σκαροτηγανο αντικολλητικο, ειπαν κατι ιδεες ο κοβαθε και ο mjacob, τελικα το αλειψα λιγο λαδι και το εβαλα μια ωρα στο φουρνο. Παλι κολλανε τα μπιφτεκια, αλλα τωρα τουλαχιστον καθαριζει πανευκολα αν το γεμισω ζεστο νερο και το ξυσω με μια ξυλινη κουταλα. Υπαρχει καποιο πιο καταλληλο εργαλειο; Μεταλλικη βουρτσα; Μου φαινεται λιγο υπερβολη...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#694705 Μια φορα προσφατα χρησιμοποιησα ενα τετοιο καπου αλλου κι απο τοτε βρισκω κομματακια συρμα σε ολο το σπιτι, χειροτερο απο χρυσοσκονη ειναι :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#695373 Χάζευα κάτι φωτογραφίες και έπεσα πάνω σε 2 κρεατίσιες.


Εδώ είναι το καλύτερο συκώτι που έχω φάει στη ζωή μου. Είναι στον "Μήτσος" στην Αληθινή στη Σύρο. ΕΠΟΣ... (Σημειώστε το μαγαζί για ψητό)

Εικόνα

Και εδώ είναι στο "Oroscopo" στο Χίλτον απέναντι. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία του πιάτου αλλά ήταν πεντανόστιμο...

Εικόνα

Μου έλειψε να πάω σε ένα ταβερνάκι ρε γμτ...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#695667 Δοκιμασα τη συνταγη για Οσσομπούκο του Πετρετζικη. ΛΟΥΚΟΥΜΙ. Μεδουλι, μαλακο κρεας, σαλτσα... τι να λεμε.

Επισης με τρέλλα συστηνεται η "αυθεντικη" καρμποναρα του Ιωαννιδη που εδειξε στο προσφατο μαστερκλαςς. Ειναι πολυ βατή.
Εννοειται δεν μπηκα στη διαδικασια να παρω το αλλαντικο που δειχνει, πηρα καπνιστη μπριζολα που μας εδωσε ο χασαπης να δοκιμασουμε, 2 κομματια ανευ οστου σε συσκευασια κενου, νομιζω ΚΡΕΚΑ, αλλα μη σας παρω στο λαιμο μου.
Ακομα σκεφτομαι τη γευση μια εβδομαδα τωρα.

Οταν με το καλο ανοιξουν τα πραγματα, και εχει ζεστό καιρο, First Time Omakase στο Matsuhisa... αν εχετε ιδιαιτερο λογο. Εννοειται τσουρουφλιζει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#695672 +1 και στα δύο, βγαίνουν άνετα με πολύ καλό αποτέλεσμα.