Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#695197 Κόβετε πάντα σε ειδική ξύλινη επιφάνεια (και οι γραμμές του ξύλου να είναι κάθετα) ή πλαστική. Σε κεραμικό πιάτο ή μεταλλικό η κόψη χάνει την αιχμηρότητά της και θα θέλει ακόνισμα πολύ συχνότερα.
Μια χαρά ακονίζεις και με ακονιστήρι αλλά δεν είναι όλα τα ίδια. Ακόνισμα με πέτρες (βρεγμένες) θέλει σωστή τεχνική.
Υπάρχουν 2 ειδών ακονίσματα. Το απλό και όταν αυτό δεν φτάνει τότε κάνεις το πιο σοβαρό το οποίο αφαιρεί υλικό. Μερικά ακονιστήρια έχουν 2 θέσεις ακονίσματος για αυτό το λόγο. Μερικές έχουν περισσότερες για να καλύπτουν και μαχαίρια με διαφορετική γωνία κόψης (και δυτικού τύπου και ιαπωνικά).
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#695314
dimik έγραψε:
JarnoT έγραψε:Με ακονισμούς δεν πρόκειται να μπλέξω πάντως. Δεν ξέρω τι κάνει κανείς όταν φτάσει αυτή η ώρα (αποδέχεται ότι θα κόβουν λιγότερο; :s_blush )


Τότε μην πάρεις τέτοιο μαχαίρι, αργά ή γρήγορα θα είναι άχρηστο.
Αντί να μπλέξεις ο ίδιος μπορείς να ψάξεις να βρεις κάποιον επαγγελματία να στο ακονισει.

Εννοείται θα βρω κάποιον ειδικό (αλλά όχι και κάθε μήνα ας πούμε.. ούτε στον βενζινά δεν πηγαίνω τόσο συχνά), εννοώ προσωπικά δεν νομίζω ότι θα μπλέξω, με ξεπερνάει το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#695316
Νίκος Παππάς έγραψε:
JarnoT έγραψε:Κάθε 3-4 χρήσεις;; Ουάου, αυτό θα γίνεται δηλαδή; Δεν με αρέσει.


Τότε παιρνεις ένα τέτοιο
https://www.skroutz.gr/s/25442288/Wusth ... 00116.html
και το ακονιζεις μια φορά τον μήνα κι αν.

Redmi Note 8 Pro



Νικοπαππα νομιζω οτι αναρωτιεμαι. :hmmm:

Μπα, οχι, τσιμπουρι ηταν. :s_blush
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#695328 hahaiv:
:s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#695329 Ρε σεις, τόσο ακριβά είναι αυτά τα Wusthof; Μου είχαν κάνει δώρο ένα σετ και τα έχω σε καθημερινή χρήση, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι ιδιαίτερο και κόβουν μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#695331
g8777 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
JarnoT έγραψε:Κάθε 3-4 χρήσεις;; Ουάου, αυτό θα γίνεται δηλαδή; Δεν με αρέσει.


Τότε παιρνεις ένα τέτοιο
https://www.skroutz.gr/s/25442288/Wusth ... 00116.html
και το ακονιζεις μια φορά τον μήνα κι αν.

Redmi Note 8 Pro



Νικοπαππα νομιζω οτι αναρωτιεμαι. :hmmm:

Μπα, οχι, τσιμπουρι ηταν. :s_blush
Καλά, τραγουδα..

Εχω 3 από το 98, ένα σεφ, ένα ξεφλουδισματος και ένα γενικής χρήσης.
Το σεφ κόβει όπως την πρωτη φορα. Βέβαια επειδή είναι βαρύ και δεν βολευει την συζυγο το χρησιμοποιεί μόνο για κόψιμο κρέατος.
Τα άλλα δύο καθημερινά και σφαζουν.

Ακονισμα τα μικρά ποτε, το σεφ μία δυο φορές το χρόνο τρία περάσματα στο μασατι από κάθε πλευρα.
Ούτε ειδικό ακονιστηρι, ούτε τίποτα.
Κάποια στιγμή θα το παω σε επαγγελματία να το ακονισει τέλεια ή θα παρω υλικά να το ακονισω Japan way.



Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#695813 Η Wusthof έχει σειρές, φτηνές, ενδιάμεσες και ακριβές. Αξίζει να πας από μεσαία και πάνω.
Εγώ βρήκα πακετάκι 3 με ονομασία top chef (από κάποια μαγειρική εκπομπή) σε πολύ καλή τιμή και ήταν της σειράς Gourmet (μεσαία και κάτι).

Ιαπωνικά ακονίσματα να κάνεις σε ιαπωνικά μαχαίρια.
Τα οποία είναι πιο σκληρά (δεν συγχωρούν) και επειδή η κόψη τους είναι πιο κοφτερή (πιο οξεία γωνία) ναι μεν κόβουν καλύτερα κάποια πράματα πχ πολύ λεπτές φέτες αλλά θέλουν πιο συχνά ακόνισμα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#696908
egobrain έγραψε:Μιας και είναι εκεί η κουβέντα, έχω ένα Vorda μάγειρα 3-4 χρόνια και τον τελευταία παρατηρώ πως δεν κόβει όσο καλά έκοβε τον πρώτο καιρό.
Το ακονίζω ανα 3-4 χρήσεις με το μικρό ακονιστήρι.
Φυσιολογική φθορα? Τι πορεία έχουν τέτοιες λεπίδες μέσα στα χρόνια?

Το παρατήρώ τον τελευταίο καιρό και βλέπω πως πλέον το ακονιστήρι δεν επαναφέρει το μαχαίρι στην παλιά του κοψιά.
Παναπεί πως γονάτισε το ακονιστηράκι ή απλά δεν μπορεί να κάνει δουλειά σε στομωμένο μαχαίρι? :hmmm:
Τι μασαζάκι θέλει γενικά το μαχαίρι σ' αυτην την φάση, καλύτερο ακονιστήρι, μασάτι, τρόχισμα?
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#697663 Απ' ο,τι κατάλαβα από διαβάσματα το μασάτι είναι για συχνή χρήση, για φρεσκάρισμα του μαχαιριού ακόμα και πριν από κάθε χρήση και οι πέτρες ακονίσματος επαναφέρουν την αιχμηρότητα κάθε που στομώνει. Στις πέτρες βλέπω πως έχουν κατά βάση δύο βαθμούς σκληρότητας (200-400 και 1000 συχνότερα) για χρήση ανάλογα με το πόσο στομωμένο είναι.
Στα βιντεάκια δείχνει πως θέλει ιδιαίτερη προσοχή για σταθερή κλίση στη λάμα. Πόσο άτσαλο μπορεί άραγε να βγει το αποτέλεσμα αν είσαι στραβοχέρης :lol:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#783020 Τι κάνει κάποιος παλιά τηγάνια/ταψιά που ..αποστρατεύτηκαν;
Παλιατζής; Άλλη διέξοδος;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#783034
egobrain έγραψε:Ίσως είναι χρήσιμα σε δομές που ετοιμάζουν φαγητό για άπορους, συσσίτια κλπ.



:s_thumbsup πολυ ωραια ιδεα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#783041 Αν αποστρατεύτηκαν λόγω ζημιάς (λχ. σκεύρωσαν ή αν έχει αρχίζει να ξεφλουδίζει η επίστρωση στα αντικολλητικά) τότε είναι άχρηστα και πρέπει να πάνε σε ανακύκλωση μετάλλων. Αν χρησιμοποιούνται ακόμα τότε χάρισε τα. Ίσως όμως να μην είναι τόσο χρήσιμα για συσσίτια, καθώς μαγειρεύουν μεγάλες ποσότητες. :hmmm: