Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#694304
diplomat έγραψε:Αναρωτιέμαι εάν θα μας πάνε 1+1 βδομάδες (να υπάρχει δηλ. ελπίδα να γλιτώσουμε τη δεύτερη) ή κατευθείαν 2 βδομαδούλες στο κεφάλι.
Το μαρτύριο της σταγόνας μας κάνουν.
Βδομάδα με βδομάδα το πάνε.

Σιγά μην φτιάξουν πλανο επιστροφής στην κανονικότητα όπως οι Βρετανοί.


Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά το Πάσχα θα βγει ο Κουλης παλι, θα πει νικήσαμε συμπολίτες μας, ας ορμησουμε στις εξοχές να χαρουμε το καλοκαίρι, ελάτε όλοι στην Ελλάδα εμβολιασμενοι ή μη...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#694308
Νίκος Παππάς έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά το Πάσχα


To Πάσχα θα με τσούξει ΠΑΡΑ πολύ εάν δε μπορέσω να βγω από το νομό.

Προετοιμάζομαι ήδη...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#694309
Νίκος Παππάς έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά το Πάσχα θα βγει ο Κουλης παλι, θα πει νικήσαμε συμπολίτες μας, ας ορμησουμε στις εξοχές να χαρουμε το καλοκαίρι, ελάτε όλοι στην Ελλάδα εμβολιασμενοι ή μη...

Redmi Note 8 Pro


Σε αυτό συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#694313
Ove20 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Για να μην έχουμε κάποια αμφιβολία ότι πάμε για τουλάχιστον άλλες 2 εβδομάδες:
https://ypergasias.gov.gr/apo-1-3-2021- ... gazomenon/


Οι λοιμωξιολόγοι εισηγήθηκαν παράταση 1 εβδομάδας.


Σιγά μην φτάσει μια εβδομάδα... Ας το πάνε 2 απευθείας και την καθαρά δευτέρα μέσα γιατί αν μας αφήσουν τότε καήκαμε πάλι :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#694314
ΤΑ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, 24.02.2021. ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΥΤΟΙ, ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΕΜΕΙΣ.
Η πραγματική (ποσοστιαία) αύξηση των χυδαία αποκαλούμενων ως "κρουσμάτων" εμφανίστηκε τη Δευτέρα με λιγότερο από έξι θετικά στα εκατό διενεργούμενα τεστ και με 47,56% αύξηση σε σχέση με την Κυριακή (προσοχή, ο αριθμός των τεστ δεν αντιστοιχεί απαραίτητα σε αριθμό ανθρώπων καθώς γίνονται πολλά επαναληπτικά).
Την Τρίτη, με τα 2.147 θετικά, και το σίγουρο...τέλος της ανθρωπότητας, στην πραγματικότητα είχαμε μείωση κατά 31,43% σε σχέση με την προηγούμενη ημέρα ενώ το ποσοστό επανήλθε στα λιγότερα από τέσσερα θετικά ανά εκατό που διενεργήθηκαν, δηλαδή στο 3,87%. Σήμερα, με τα 1.913 θετικά βρισκόμαστε στο 3,89%.
Δηλαδή, είμαστε στο επίπεδο..."στα ίδια Παντελή μου..."




Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#694321
diplomat έγραψε:Αναρωτιέμαι εάν θα μας πάνε 1+1 βδομάδες (να υπάρχει δηλ. ελπίδα να γλιτώσουμε τη δεύτερη) ή κατευθείαν 2 βδομαδούλες στο κεφάλι.



Πιστεύει κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να λήξει πριν το Πάσχα;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#694329
markvag έγραψε:
diplomat έγραψε:Αναρωτιέμαι εάν θα μας πάνε 1+1 βδομάδες (να υπάρχει δηλ. ελπίδα να γλιτώσουμε τη δεύτερη) ή κατευθείαν 2 βδομαδούλες στο κεφάλι.



Πιστεύει κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να λήξει πριν το Πάσχα;; :hmmm:


Πιστευω, ουτε μια στο εκατομμυριο.

Ηδη ο κοσμος δεν κρατιεται να βγει εξω να γλεντησει. Αν το ταιριαξουν και με το πασχα που ολοι το εχουμε συνδυασει με μαζωξεις και ταξιδια, σε 3 μερες μεσα θα γινει τετοια διασπορα που δεν εγινε τους τελευταιους 3 μηνες.

Μετα το πασχα θα χαλαρωσουν σταδιακα τα πραγματα...
Άβαταρ μέλους
By jaxws
#694365 Τέλος Οκτωβρίου εκλεισαν τα ξενοδοχεια στην Κρήτη. Επειτα απο 2-3 μέρες μπηκαμε σε lock -down. Μόλις η TUI και οι αλλοι ταξιδιωτικοί οργανισμοί αποφασίσουν να ανοίξουν πτήσεις προς την Ελλάδα ως δια μαγείας θα ξανανοίξουμε. Υπολογίζω την πρώτη εβδομάδα μετά το Πάσχα .
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#694381
jaxws έγραψε: Υπολογίζω την πρώτη εβδομάδα μετά το Πάσχα .


Μακάρι, όλα τα μακάρι, αλλά δύσκολο...

Ούτε βεβαιώσεις κυκλοφορίας δε μπορούν να βγάλουν... :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#694405
George_Prix έγραψε:
markvag έγραψε:
diplomat έγραψε:Αναρωτιέμαι εάν θα μας πάνε 1+1 βδομάδες (να υπάρχει δηλ. ελπίδα να γλιτώσουμε τη δεύτερη) ή κατευθείαν 2 βδομαδούλες στο κεφάλι.



Πιστεύει κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να λήξει πριν το Πάσχα;; :hmmm:


Πιστευω, ουτε μια στο εκατομμυριο.

Ηδη ο κοσμος δεν κρατιεται να βγει εξω να γλεντησει. Αν το ταιριαξουν και με το πασχα που ολοι το εχουμε συνδυασει με μαζωξεις και ταξιδια, σε 3 μερες μεσα θα γινει τετοια διασπορα που δεν εγινε τους τελευταιους 3 μηνες.

Μετα το πασχα θα χαλαρωσουν σταδιακα τα πραγματα...
Δεν αντέχω να μην το πω. Να το κάνουμε τι μετά το Πάσχα??
Με ενοχλεί απίστευτα που θεωρουμαστε ξένοι στην ίδια μας την χώρα και κάνουμε τεμεναδες σ όσους έρχονται απ' έξω.
Και οι προηγούμενοι έτσι έκαναν αλλά όχι τόσο ξεδιαντροπα ρε πουστη μου.
Κλεινόμαστε τα Σαββατοκύριακα μέσα απ' τις 18:00, τώρα ειδικά που μεγαλώνει η μέρα και είμαστε έτοιμοι να πέσουμε στα ακόμα σκληρότερα ναρκωτικά.
Και δεν θέλω να κάνω κατάχρηση της Εργάνης. Όχι δεν μ αρέσει.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#694414 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#694416 Κάντε λίγο υπομονή, μπας και καταφέρουμε να σώσουμε την υγεία μας. Κι εγώ που έχω μεγάλους γονείς (πατέρας 84 μάνα 76) ζορίζομαι (έχω να τους δω 1,5 χρόνο, ζουν σε άλλη πόλη) αλλά τι να κάνουμε; Πρέπει να σωθεί η ανθρωπότητα από αυτή τη λαίλαπα. Στα κομμάτια να πάει και το Πάσχα φέτος, ας ανοίξει τουλάχιστον ο τουρισμός μετά τις 15 Μάϊου, να δουλέψουν οι αλυσίδες, τα πρακτορεία και φυσικά και οι μικρομεσαίοι, να κάνουν και μερικά μεροκάματα αρκετές δεκάδες χιλιάδες άνεργοι συμπολίτες μας.
Όταν κάποια στιγμή τελειώσει όλο αυτό (λογικά όταν ολοκληρωθούν οι μαζικοί εμβολιασμοί) θα ζούμε σε μια καλύτερη, μάλλον αχρήματη (σχεδόν σοσιαλιστική) κοινωνία, όπου μπορεί να μην έχουμε περιουσιακά στοιχεία, ωστόσο θα είμαστε όλοι ευτυχισμένοι:
World Economic Forum Presents: The Great Reset—"You'll own nothing, and you'll be happy."
https://www.youtube.com/watch?v=4zUjsEaKbkM&feature=emb_logo
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#694428
lazarefa έγραψε:Κάντε λίγο υπομονή, μπας και καταφέρουμε να σώσουμε την υγεία μας. Κι εγώ που έχω μεγάλους γονείς (πατέρας 84 μάνα 76) ζορίζομαι (έχω να τους δω 1,5 χρόνο, ζουν σε άλλη πόλη) αλλά τι να κάνουμε;


Υπομονή κάνουμε αλλά σε αυτό που λες διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως.

Αν συμβεί κάτι και φυγουν οι γονείς σου δεν θα αισθάνεσαι καθόλου καλά που δε τους είδες τόσο καιρό. (Συνέβη σε φίλο)

Αυτό που συμβαίνει είναι τραγικό.

Θα μπορούσε να επιτρέπεται η μετάβαση σε άλλο νομό αν ζουν γονείς, αδέλφια εκεί.

Ποσως με ενδιαφέρει για το Πάσχα. Είκοσι πέντε χρόνια το περναω στην εξοχή ας μείνω δυο φορές σπίτι, δεν έγινε κάτι.

Όπως και αυτό με την απαγόρευση κυκλοφορίας. Όσο ήταν από τα μεσάνυχτα δεν είχε τόση σημασία.

Αλλά να σε πιανει τρέλα στο σπίτι και να μην μπορείς να βγεις έξω μία βόλτα με τα ποδια;
Ειδικά τα ΣΚ από τις 6 το απόγευμα και να έχει ήλιο έξω;
Απαράδεκτο.

Redmi Note 8 Pro