Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#694355
224v έγραψε:"ιδίως όταν στη μια πλευρά της ζυγαριάς βρίσκεται το ύψιστο έννομο αγαθό, αυτό της ζωής."
Αυτό ακριβώς που είχε στο μυαλό του ο δολοφόνος 11 ατόμων!!!!! Και ζητάει ανθρώπινα δικαιώματα..

Προσωπικά θα περιμένω την στιγμή της αποφυλάκισης του να δω αν θέλει να βγει έξω, γιατί κάποια κράτη δεν ξεχνούν.

< Note >


Παρόμοια επιχειρήματα έχουν απαντηθεί στα τα τελευταία ποστς του Arrows. Ο νόμος είναι συγκεκριμένος και σίγουρα όχι συναισθηματικός.

Ο Κουφοντινας γλενταει την κυβέρνηση και καλά κάνει αφού δεν πάνε στο δάσος για χέσιμο: αυτός παραβιασε τον νόμο (και πληρώνει γι'αυτό) και την ίδια στιγμή ανάγκασε την κυβέρνηση να παραβεί για χάρη του το νόμο...

Ο Κουφοντινας θα γίνει σύνθημα, πρότυπο, κίνητρο, καθοδηγητής και ήρωας - με τη βοήθεια του κράτους / κυβέρνησης αντί απλά να εκτίσει την ποινή που του αναλογεί.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#694359 Εγω εδω περα απο την κουβεντα βλεπω 30ηδες 40ηδες 50ηδες η τελος παντων καποιας ηλικιας καθυστερημενουν νοικοκυραιους που δεν μπορουν παρολη την ηλικια τους και τη μορφωση τους να κατανοησουν τα βασικα σημεια ενος κειμενου, ποσο μαλλον αρχες και αξιες βασικου πυλωνα του συγχρονου κρατους και της συγχρονης δημοκρατιας, δηλαδη τη δικαιοσυνη καο συμπεριφερονται σαν 5χρονα στην παιδικη χαρα με επιχειρηματα του στυλ "ναι αλλα ειναι αμετανοητος" κλπ. χαζα. Θλιβομαι πραγματικα με τη χαζομαρα της κοινωνιας και στεναχωριεμαι πολυ που αν κανω καποια στιγμη παιδια, αυτα θα πρεπει να συναναστρεφονται με τετοιους ηλιθιους. Εγω τους αποφευγω με σχετικη επιτυχια.
Επι του θεματος, καλο ψοφο να εχει ο κουφοντινας και ο καθε κουφοντινας, αλλα εγω σαν μελος αυτης της κοινωνιας δε θελω να εχω καθολου ευθυνη εστω και εμεσα σε αυτο.

.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694360
saxon_747 έγραψε:
224v έγραψε:"ιδίως όταν στη μια πλευρά της ζυγαριάς βρίσκεται το ύψιστο έννομο αγαθό, αυτό της ζωής."
Αυτό ακριβώς που είχε στο μυαλό του ο δολοφόνος 11 ατόμων!!!!! Και ζητάει ανθρώπινα δικαιώματα..

Προσωπικά θα περιμένω την στιγμή της αποφυλάκισης του να δω αν θέλει να βγει έξω, γιατί κάποια κράτη δεν ξεχνούν.

< Note >


Παρόμοια επιχειρήματα έχουν απαντηθεί στα τα τελευταία ποστς του Arrows. Ο νόμος είναι συγκεκριμένος και σίγουρα όχι συναισθηματικός.

Ο Κουφοντινας γλενταει την κυβέρνηση και καλά κάνει αφού δεν πάνε στο δάσος για χέσιμο: αυτός παραβιασε τον νόμο (και πληρώνει γι'αυτό) και την ίδια στιγμή ανάγκασε την κυβέρνηση να παραβεί για χάρη του το νόμο...

Ο Κουφοντινας θα γίνει σύνθημα, πρότυπο, κίνητρο, καθοδηγητής και ήρωας - με τη βοήθεια του κράτους / κυβέρνησης αντί απλά να εκτίσει την ποινή που του αναλογεί.

Οτι να ναι.
Η κυβερνηση γλενταει τον κουφοντινα.
Προτυπο ειναι ηδη ,για καποιους φλωρους των βορειων προαστιων.
Οχι για τον μεσο εργαζομενο πολιτη που παλευει για την επιβιωση του.

Η 17 Ν αποτελει παρελθον εδω και πολλα χρονια.
Υποστηριζουν τον κουφοντινα επειδη τους ερχονται μνημες απο την χρυση 8ετια Ανδρεα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#694367 Ο Κουφοντίνας αποδεικνύει καθημερινά ότι αυτό που ισχυρίζεται τόσα χρόνια αληθεύει. Ότι δηλαδή είναι πολιτικός κρατούμενος. Γεγονός τραγικό για τη χώρα μας. Είναι ένας δολοφόνος και πρέπει να του συμπεριφέρονται σαν δολοφόνο.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#694413 Επειδή ισως να μην ειμαι κι οτι πιο εξυπνο υπάρχει ή απλά ποσώς με απασχολεί αν ζησει ή αν πεθανει ο Κ, μπορεί καποιος καλος άνθρωπος να μου εξηγήσει γιατι ζούμε αυτη τη "κουφοντινιαδα"?
Απλά βασικά πράγματα δε χρειάζεται να μου τα αναλύσετε απλά για να πιάσω την κεντρική ιδεα.

Ο Κουφοντινας ζήτησε να παει σε φυλακη που δεν δικαιούται και δεν τον πανε
ή
τον πήγαν σε φυλακή που δεν "προβλέπεται"

Μονο και μονο το οτι θα απολυθεί (ή θα έχει δικαίωμα να το ζητήσει) τον Ιουλιο ( απ οτι λένε ) κάνει τραγικό το δικονομικό μας σύστημα να συζητάμε τέτοια πράγματα οταν εχει νταβλιασει 11 ανθρώπους και μη που πειτε δικάστηκε και καταδικάστηκε.... Αυτος ακόμα αναπνέει και βλέπει ( οκ οποτε ) τα προσφιλή του πρόσωπα - 11 οικογένειες "βλεπουν" ενα κομματι ασπρο μαρμαρο.....
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#694424
fokion έγραψε:Ο Κουφοντινας ζήτησε να παει σε φυλακη που δεν δικαιούται και δεν τον πανε
ή
τον πήγαν σε φυλακή που δεν "προβλέπεται"


Αφορμή στάθηκε μια διάταξη που ψηφίστηκε τον Δεκέμβριο και οι αποφάσεις που ακολούθησαν. Η διάταξη εκείνη απαγόρευε ουσιαστικά την παραμονή όσων έχουν καταδικαστεί για τρομοκρατία σε αγροτική φυλακή. Ο Κουφοντίνας ένιωσε πως τον στοχοποιούν, αφού μόνο εκείνος βρισκόταν σε αγροτική φυλακή, στον Βόλο. Μέσα σε λίγες ημέρες βγήκε η απόφαση για τη μεταφορά του. Θεωρητικά και βάσει κανονισμού, θα έπρεπε να επιστρέψει στη φυλακή στην οποία εξέτιε την ποινή του πριν από τον Βόλο, δηλαδή στον Κορυδαλλό. Το υπουργείο όμως αποφάσισε να τον μεταφέρει στον Δομοκό.


Το αίτημα του Δημήτρη Κουφοντίνα είναι να μεταφερθεί στις Φυλακές Κορυδαλλού, στην ειδική πτέρυγα που έχει φτιαχτεί για τους καταδικασθέντες της 17Ν, όπως προβλέπει άλλωστε φωτογραφικός νόμος που πέρασε η ΝΔ.


fokion έγραψε:Μονο και μονο το οτι θα απολυθεί (ή θα έχει δικαίωμα να το ζητήσει) τον Ιουλιο ( απ οτι λένε ) κάνει τραγικό το δικονομικό μας σύστημα να συζητάμε τέτοια πράγματα οταν εχει νταβλιασει 11 ανθρώπους και μη που πειτε δικάστηκε και καταδικάστηκε....


Αφού αυτό ορίζει ο νόμος τι να κάνουμε; :hmmm:

Εδω τα λέει ωραία:
https://thepressproject.gr/anaskopisi-s ... ufontinas/
Άβαταρ μέλους
By markvag
#694430
fokion έγραψε:Επειδή ισως να μην ειμαι κι οτι πιο εξυπνο υπάρχει ή απλά ποσώς με απασχολεί αν ζησει ή αν πεθανει ο Κ, μπορεί καποιος καλος άνθρωπος να μου εξηγήσει γιατι ζούμε αυτη τη "κουφοντινιαδα"?
Απλά βασικά πράγματα δε χρειάζεται να μου τα αναλύσετε απλά για να πιάσω την κεντρική ιδεα.

Ο Κουφοντινας ζήτησε να παει σε φυλακη που δεν δικαιούται και δεν τον πανε
ή
τον πήγαν σε φυλακή που δεν "προβλέπεται"

Μονο και μονο το οτι θα απολυθεί (ή θα έχει δικαίωμα να το ζητήσει) τον Ιουλιο ( απ οτι λένε ) κάνει τραγικό το δικονομικό μας σύστημα να συζητάμε τέτοια πράγματα οταν εχει νταβλιασει 11 ανθρώπους και μη που πειτε δικάστηκε και καταδικάστηκε.... Αυτος ακόμα αναπνέει και βλέπει ( οκ οποτε ) τα προσφιλή του πρόσωπα - 11 οικογένειες "βλεπουν" ενα κομματι ασπρο μαρμαρο.....



Ο Κουφοντίνας ζήτησε να εφαρμοστεί ο νόμος που το κράτος ψήφισε φωτογραφικά μόνο για εκείνον. Και αυτό είναι το τραγικό. Ο καταδικασμένος τρομοκράτης, ο αμετανόητος στυγνός δολοφόνος 11 ανθρώπων, ο άνθρωπος που δεν δίστασε να χύσει αίμα αθώων για να καταλυθεί το κράτος, πεθαίνει από απεργία πείνας, ζητώντας ένα μόνο πράγμα: Το κράτος να εφαρμόσει αυτά που λέει, τους νόμους του! Και με την συμπεριφορά της κυβέρνησης καταφέρνει να δείξει ότι το κράτος είναι ΓΤΠΚ... :s_shout :s_shout :s_shout Εάν κάποιος δικαιώνει τα εγκλήματά του, είναι η συμπεριφορά της κυβέρνησης!

Το κόμμα του "νόμου και τάξης" καταστρατηγεί τους νόμους που το ίδιο ψήφισε μόλις 2 μήνες πριν. :s_shout :s_shout




Επίσης, όσοι χαίρονται με τη συμπεριφορά του κράτους στο κτήνος που ακούει στο όνομα Κουφοντίνας, θα πρέπει να σκεφτούν πως όταν ένα κράτος παραβιάζει τους νόμους του, δεν πρόκειται να σταματήσει σε έναν. Κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά όλων μας.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#694440 Το έχει κάνει ηδη με τους περιορισμούς ελευθερίας κινήσεων. Το ζούμε κάθε μερα

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#694445 Ζητά να εφαρμοστεί ο νόμος αυτός που τον καταπάτησε αμέτρητες φορές .
Δε θα μου λείψει η παρουσία του. τον θεωρώ κι εγώ παράπλευρη απώλεια .
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#694446
markvag έγραψε:Επίσης, όσοι χαίρονται με τη συμπεριφορά του κράτους στο κτήνος που ακούει στο όνομα Κουφοντίνας, θα πρέπει να σκεφτούν πως όταν ένα κράτος παραβιάζει τους νόμους του, δεν πρόκειται να σταματήσει σε έναν. Κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά όλων μας.


Κράτος δικαίου ούτως ή άλλως δεν έχουμε, αποδεικνύεται καθημερινά ειδικά την περίοδο του Lockdown σε πολλά μικρά πράγματα και είναι απαράδεκτο το ότι πρόκειται να χαθεί ένας άνθρωπος (ναι ό,τι και αν έχει κάνει , εφόσον θανατική ποινή δεν υφίσταται δεν πρέπει με τίποτα να πεθάνει ) απλά για την εκδικητικότητα της κυβέρνησης.

Μόνο μία μικρή ένσταση, από την οπτική που το βλέπω εγώ ο συλλογισμός (που παίζει αρκετά γενικά) πως "κάνουν αυτά στον Κουφοντίνα, άρα θα τα κάνουν μελλοντικά και σε εμάς" είναι κατά τη γνώμη μου αβάσιμος γιατί παρότι δείχνει να ισχύει, δίνει μία περιττή (πάλι κατά τη γνώμη μου) νότα ηρωισμού στον Κουφοντίνα ο οποίος - καλώς κακώς - δεν είναι ένας από εμάς (ένας απλός πολίτης δηλαδή).
Θέλω να πω πως ούτως ή άλλως διαχρονικά το ελληνικό κράτος στέκεται απέναντι στους πολίτες του και πριν τον Κουφοντίνα και μετά απ΄ αυτόν, η δολοφονία του θα αποτελέσει απλά μία "νίκη" για τον δικό του και μόνο αγώνα και μία ακόμα ξεφτίλα για το ελληνικό κράτος, από κει και πέρα για τη δική μας ζωή το πολύ πολύ να σημάνει μία ακόμα απόδειξη πως ζούμε σε μπανανία.. :oops:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694472 "κουφοντινιαδα"

Καλα το ειπες,fokion.
Οπως υπαρχουν νοσταλγοι της χουντας και της ναζιστικης γερμανιας,ετσι υπαρχουν και νοσταλγοι της τρομοκρατικης οργανωσης 17Ν.
Το αστειο ειναι οτι ο Κουφοντινας φετος μπορει να ζητησει την αποφυλακιση του.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#694474 Κάποιοι τώρα τελευταία, ανακάλυψαν την πυρίτιδα της ακολασίας στον καλλιτεχνικό χώρο. :lol:

<<Έτσι, η Μάρω Κοντού ξεκίνησε την επαγγελματική της πορεία στον καλλιτεχνικό χώρο. Από το 1954 μέχρι το 1958 ήταν μέλος του χορού σε αρχαίες τραγωδίες. Η γιαγιά της δεν την συγχώρεσε για την επιλογή της. Όταν πληροφορήθηκε ότι η εγγονή της ήταν επίσημο μέλος του Εθνικού Θεάτρου της είπε οργισμένη:«Φτου σου πουτανάκι»....

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/maro-kont ... tri-chorn/
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#694481 Μουσάτε θα μπορούσες μία φορά έτσι για αλλαγή να ΜΗΝ γράψεις ανοησία. Να δεις πως είναι ρε αδερφέ