Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#691321
manoliossss έγραψε:Τα πήρες τελικά;τα βρήκα σήμερα σε άκρως δελεαστική τιμή 65€.Λέω να τα δοκιμάσω!

Τα πήρα Μανώλη, λίγο πιο ακριβά, στα 90 (φοβήθηκα τα νούμερα), αλλά δεν τα έχω καλοτρέξει.
Ωστόσο, η πρώτη περπατηματική αίσθηση είναι πολύ καλή, σχεδόν εφάμιλλη σε μαλακωσιά με ultraboost (με αυτά μπορώ άμεσα να συγκρίνω), πολύ πιο σταθερό πάτημα (πάσχει εκεί το ultra) και πιο ελαφριά. Επίσης χώρος για τα δάχτυλα :)
Αλλά στο τρέξιμο θα φανεί. Αν τα ήθελα για περπάτημα, πάλι ultra θα κοιτούσα.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#691325
JarnoT έγραψε:
manoliossss έγραψε:Τα πήρες τελικά;τα βρήκα σήμερα σε άκρως δελεαστική τιμή 65€.Λέω να τα δοκιμάσω!

Τα πήρα Μανώλη, λίγο πιο ακριβά, στα 90 (φοβήθηκα τα νούμερα), αλλά δεν τα έχω καλοτρέξει.
Ωστόσο, η πρώτη περπατηματική αίσθηση είναι πολύ καλή, σχεδόν εφάμιλλη σε μαλακωσιά με ultraboost (με αυτά μπορώ άμεσα να συγκρίνω), πολύ πιο σταθερό πάτημα (πάσχει εκεί το ultra) και πιο ελαφριά. Επίσης χώρος για τα δάχτυλα :)
Αλλά στο τρέξιμο θα φανεί. Αν τα ήθελα για περπάτημα, πάλι ultra θα κοιτούσα.
Τα βρήκα στο sportsdirect τόσο και ήμουν σε δίλημμα ανάμεσα σ αυτά ή τα Nike winflo 7 μιας και δεν ήθελα να φτάσω στην τιμή των ultra τα οποία δεν τ αλλάζω σε καθημερινή χρήση με κανένα!
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#691329 Να μας πεις εντυπώσεις, ελπιζω να σε βολέψουν και επιμένω οτι σ'αυτη την τιμη δύσκολο να βρεις κατι καλυτερο.
Μην ξεχναμε οτι κανενα αθλητικο παπούτσι δεν κανει πανω απο 7€ στην παραγωγη....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#693422 Χθες το πρωι βρεθηκα μετα απο μηνες σε μεγαλο εμπορικο και μπηκα σε ενα μαγαζι με αθλητικα, δοκιμασα τα τελευταια Asics Nimbus.... δε μου αρεσαν καθολου, μου φανηκαν πολυ σκληρα
Μαλλον εχω καλομαθει με τα Ultraboost
Σημερα εκανα μια μεγαλουτσικη διαδρομη και τα παπουτσια πηγαν πολυ καλα... παλιοτερα ειχα παρατηρησει οταν εφτανα το οριο των 18-20 χιλιομετρων ειχα ενοχλησεις στις πατουσες στο εμπρος μισο , εως καψιμο στο τελειωμα
Σημερα δεν καταλαβα τιποτα... ενταξει μετα απο ωρες τωρα που 'κρυωσαν' τα ποδια νιωθω τα κλασσικα πιασιματα αλλα οι πατουσες τιποτα... !!
(ειχα και νερακι βιταμινουχο μαζι στο τρεξιμο σημερα.. λες να εκανε τη διαφορα .. ; :lol: )
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#693431
George_Prix έγραψε:Διαβασα Nike και θυμηθηκα αυτο:

Nike: Πώς και γιατί την έχασε η Ελλάδα

https://www.gazzetta.gr/athlitismos/art ... e-i-ellada

wtf :protest:


Μολις βρηκα λυση στο ερωτημα μου. Να 'ναι καλα το νετ :lol: :lol: :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#693749 Περίμενα 12 μέρες για να μου πουν ότι τελικά έγινε λάθος στο σύστημα και δεν υπάρχουν τα winflo 7 στο νούμερο μου.Και χωρίς να το πολύ σκεφτώ αγανάκτησα και πάτησα μια παραγγελία στα hoka one one Clifton 7 που τα είχε προσφορά στα 100€ το intersport..Α στο καλό τους,να θες να αγιάσεις και να μη σ αφήνουν...Άντε να δούμε τώρα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#693959
KiloMeater έγραψε:...δοκιμασα τα τελευταια Asics Nimbus.... δε μου αρεσαν καθολου, μου φανηκαν πολυ σκληρα
Μαλλον εχω καλομαθει με τα Ultraboost
Σημερα εκανα μια μεγαλουτσικη διαδρομη και τα παπουτσια πηγαν πολυ καλα... παλιοτερα ειχα παρατηρησει οταν εφτανα το οριο των 18-20 χιλιομετρων ειχα ενοχλησεις στις πατουσες στο εμπρος μισο , εως καψιμο στο τελειωμα
Σημερα δεν καταλαβα τιποτα... ενταξει μετα απο ωρες τωρα που 'κρυωσαν' τα ποδια νιωθω τα κλασσικα πιασιματα αλλα οι πατουσες τιποτα... !!
(ειχα και νερακι βιταμινουχο μαζι στο τρεξιμο σημερα.. λες να εκανε τη διαφορα .. ; :lol: )
Σκληρά στην προσγείωση-αρχική επαφή, στην κάμψη, στο τελικό σπρώξιμο, στο ύφασμα, πού; Και θέλουμε να είναι άνετο, μαλακό αλλά να μην βουλιάζει, μαλακό και bouncy ώστε να επιστρέφει την ενέργεια πίσω. Ή μπορεί απλά να είσαι ελαφρύς. Η λίγο πιο σκληρή σόλα έχει πιθανότητες να έχει μεγαλύτερη διάρκεια σε χρόνο.

Για πόνους στα πόδια τα παπούτσια κάνουν μεγάλη διαφορά. Αντίθετα δεν θα πρέπει να κάνουν διαφορά σε γόνατα-ισχία, εκεί μετράει περισσότερο η σωστή τεχνική τρεξίματος.
Όμως δεν είναι μόνο το υλικό της σόλας, μπορεί να είναι απλά πιο άνετο εμπρός ή ο τρόπος δεσίματος να μην στραγγαλίζει τόσο. Μπορεί η όλη σχεδίαση του παπουτσιού και φιλοσοφία μεταφοράς βάρους κατά την κίνηση να ταιριάζει με το πως λειτουργεί το πόδι σου.
Τα πόδια πρήζονται σε μεγάλες αποστάσεις, αν απλά είναι πιο άνετο/φαρδύ εμπρός μπορεί να αρκεί για να κάνει τη διαφορά.

manoliossss έγραψε:...πάτησα μια παραγγελία στα hoka one one Clifton 7 που τα είχε προσφορά στα 100€ το intersport..Α στο καλό τους,να θες να αγιάσεις και να μη σ αφήνουν...Άντε να δούμε τώρα...
Τα Hoka ήταν μια μάρκα που ήθελα να μου ταιριάζει αλλά όταν τα δοκίμασα δεν έκαναν για τα πόδια μου, νομίζω με ενοχλούσε η καμάρα. Πες μας πως θα σου φανούν.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#695320 Μετά τα πρώτα τρεξίματα με το καινούριο μου NB Fuelcell prism, έχω να πω ότι μου έχουν καθίσει αρκετά καλά. Είναι αρκετά παράξενα στο περπάτημα για δυο συγκεκριμένους λόγους: πολύ πιο ισορροπημένη κλίση σε σχέση με τα επιθετικά UltraBoost που αντικατέστησαν και πιο έντονη υποστήριξη στην καμάρα. Ο συνδυασμός των δύο κάνει το περπάτημα να μοιάζει λίγο ..πάπιας σε σχέση με τα adidas, αλλά μάλλον θέμα συνήθειας θα είναι.

Στο τρέξιμο ωστόσο αλλάζει φυσικά η γεωμετρία πατήματος σε σχέση με το περπάτημα, οπότε δεν με απασχόλησε καθόλου το καινούριο ζευγάρι. Τι έχω παρατηρήσει ως τώρα (πάντα συγκριτικά με UltraBoost που φορούσα σε διάφορες γενιές τα τελευταία 4 χρόνια):
+ εμφανώς πιο ελαφριά στην αίσθηση (και στην πραγματικότητα)
+ περισσότερος χώρος (φάρδος) στα δάχτυλα (εκεί πάσχουν τα στενά ultra πάντα είχα θέματα πλευρικού στριμώγματος στα longruns)
+ σόλα με αρκετή μαλακωσιά (μικρότερη των ultra) αλλά με στιβαρά πλαϊνά, οπότε το πάτημά τους αρκετά πιο σίγουρο και σταθερό. Ωστόσο ακόμη δεν έχω τρέξει long να δω πώς θα μου φαίνεται τότε.
- μικρότερος αερισμός από το πάνω mesh, νιώθω ότι ιδρώνουν τα δάχτυλα πολύ πιο σύντομα.
- μου φαίνεται ότι η φτέρνα συμμετέχει ελάχιστα στο πάτημα, ίσως και λόγω της "γεωμετρίας" που εξήγησα στην αρχή, μπορεί να είναι και ιδέα μου ωστόσο.
- αυτό το λευκό χρώμα δύσκολα θα το συνηθίσω :s_whiteflag
= σταθερή γλώσσα
= ωραία κορδόνια που όταν σφίγγουν μένουν σφιχτά προκειμένου μετά να τα δέσω.

Ελπίζω να μη με απογοητεύσουν πάνω από τα 20χλμ (προς το παρόν δεν προβλέπονται τέτοια τρεξίματα) και φυσικά να αντέξουν σε βάθος κάποιου χρόνου + χλμ.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#697860 Αν κανείς ενδιαφέρεται ψάχνοντας για κάτι άλλο έπεσα πάνω σε αυτά : https://www.sivasdescalzo.com/en/p/ultr ... ndy-af5836
Για τους φανς του ultraboost v1.0. αν και το χρώμα προσωπικά δεν μ' αρέσει, είναι κλοπή στα 72€ :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#697892
socratesn έγραψε:Αν κανείς ενδιαφέρεται ψάχνοντας για κάτι άλλο έπεσα πάνω σε αυτά : https://www.sivasdescalzo.com/en/p/ultr ... ndy-af5836
Για τους φανς του ultraboost v1.0. αν και το χρώμα προσωπικά δεν μ' αρέσει, είναι κλοπή στα 72€ :thumbsup: :thumbsup:

Σωκράτη, ευχαριστίες! Εξαιρετικό χρώμα και τιμή.
Δε θα μ' αφήσετε ν' αγιάσω ρε σεις.. θα καταλήξω όπως ο Geo με τα nike :help:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#697895 :lol: Αυτό το topic σκέφτηκα με το που τα είδα, ίσως τα πάρω κ εγώ για 2α όταν θέλω κάτι πιο bouncy απ' τα kayano :eat:
Kαλοφόρετα! :s_drinks (το μαγαζί είναι εξαιρετικό και 100% safe εννοείται, έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από εκεί)

edit τώρα είδα το ποστ του HF, το προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί, έχει και φυσική παρουσία στη Βαρκελώνη. Μεταφορικά ανά περιόδους είναι δωρεάν άνω των 50€ , τώρα νομίζω είναι στα 9€. Προ covid παραλάμβανα σε 5 έργασιμες, τώρα έχει τυχει να μου κάνουν και 10ήμερο
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#697905
Anonymous Founder έγραψε:Πόσο κοστίζει η αποστολή;

socratesn έγραψε:Μεταφορικά ανά περιόδους είναι δωρεάν άνω των 50€ , τώρα νομίζω είναι στα 9€.

Για Ελλάδα με standard shipping αναφέρει 5 ευρώ για αγορές <150 ευρώ. Free για >150.