Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692249 Όταν επιλέγεις EU Priority Line, η προστασία τελωνείου αν δεις είναι απενεργοποιημένη γιατί περιλαμβάνεται. Αν δεν περιλαμβάνεται, την επιλεγεις (με χρέωση) και αν παίξει τελωνείο, σου κάνει refund το Banggood.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692251 Αυτό. Το είπαμε βέβαια και στο θέμα των υπολογιστών.

Σημείωση: η προστασία περιλαμβάνει το ποσό του τελωνείου μόνο. Admin fees κλπ δεν καλύπτονται.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#692259 Εχθές πήρα ένα φακό κινηματογραφικό, μτχ, από Ισπανία μέσω ebay Είχε σταλεί αρχές Δεκεμβρίου!!! Παρέλαβα από ΕΛΤΑ, η καθυστέρηση ήταν όμως στη Μαδρίτη. Ευτυχώς δεν χάθηκε γιατί κόστιζε γύρω στο χιλιάρικο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#692676 Banggood αποθήκη CZ (Τσεχίας)

Παρήγγειλα κάτι καλώδια και είπα να δοκιμάσω το EU Priority Line να δω αν θα έρθει πιο γρήγορα.
@@. Με DPD έφυγε Feb 05, 2021 Package has been sterilized and shipped out.

Κι εχθές ήταν Βουλγαρία

Έχω κάνει και αντίστοιχη παραγγελία από αποθήκη Κίνας με EU Priority Line που έφυγε 7/2, έχει tracking code DHL post αλλά δεν το έχει παραλάβει ακόμη.
The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL

Εν τω μεταξύ άλλη παραγγελία 17/2 από CN με priority Direct Mail (το default-φθηνότερο) έχει κι αυτή tracking number DHL post. Πραγματικά δεν ξέρω με ποιά λογική επιλέγουν courier.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος άλλη φορά να πληρώσω παραπάνω για το eu priority line έναντι του priority direct mail
Άβαταρ μέλους
By glf
#692800 Και γω. Οτι μπορω Τσεχία το βάζω και ιδίως για AliExpress που έρχεται πραγματικά γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#692993
mirage έγραψε:Επειδή βλέπω να σε χάνουμε απο καρδιακή προσβολή να ξέρεις πως συνηθως τα γράμματα δεν σκαναρονται μετά το κλείσιμο απο Γ.Ε.Τ.Α μέχρι την άφιξη τους στο Κέντρο Διανομής. Παρόλα αυτά κουνιέται κανονικά.


Ακόμα κολλημένο στο
9/2/2021 ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
είναι :(

Να στείλω τον τζι να καθαρίσει; :s_devil
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#693010 Έχω κάτι χρόνια να φέρω παραγγελία απο αμαζον και δε θυμάμαι, οποτε θέλω να ρωτησω τι γίνεται αν αργήσει να ερθει.
Στο σάιτ έλεγε οτι θα ερχόταν τη Δευτερα που πέρασε και μπορω να ζητησω refund.
Έλεγα να περιμένω λίγο ακόμα. Αν ζητησω refund ωστόσο, τα πραγματα γυρίζουν πίσω? Ή μπορεί να έρθουν αργότερα?
Είναι απο 3ο πωλητή πάντως αλλά έρχεται μέσω αμαζον.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#693017 Από τη στιγμή που σου δίνει τη δυνατότητα refund μπορείς να το προχωρήσεις.
Να υποθέσω ότι είναι untracked η αποστολή. Εμένα 2 untracked από uk το ένα ήρθε και το άλλο μάλλον το καβάτζωσαν, κάτι καλώδια ήταν, οπότε ζήτησα refund.

mirage έγραψε:Πάρε ένα τηλ τα ΕΛΤΑ και ρώτα τι γίνεται.

Θα δοκιμάσω από Δευτέρα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#693745 ΕΛΤΑ δεν γνωρίζουν πού είναι, λέει αν είχε φτάσει τελωνείο θα είχε σκαναριστεί.

Κατά τ'άλλα
Αποστολή Banggood από αποθήκη Τσεχίας CZ με EU Priority Line 4/2, έφυγαν με DPD
Παραλαβή σήμερα με ACS
Άρα επαναλαμβάνω πως δεν αξίζουν τα παραπάνω shipping fees.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#693918 Ποιο ειναι το ποσό για να ερθει προϊόν απο την Κίνα χωρίς τελωνείο;

Μάλλον την εκανα τη βλακεία. :oops:

Μετα απο χρόνια παρήγγειλα απο Κινα κάτι μπιχλιμπίδια των 10 και 15€ (ξεχωριστά), αλλά παρήγγειλα και ενα ΒΤ που κάνει 32€
Για αυτο το τελευταίο φοβάμαι πως θα με ταλαιπωρήσουν με τα τελωνεία :(

Ολα ερχονται απο Κινα (Σανγκάη)