Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#692586 Χμμ δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο θάναι το ξεκόλλημα τέτοιας κόλλας από πλακάκι..
Ίσως προσπαθήσω για αρχή βάζοντας διπλής όψης με μικρότερο βάρος στις βάσεις και βλέπω στην πορεία πως συμπεριφέρεται.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#692596 Μια και μιλάμε για κόλλες, στο φουσκωτό μου ,30 ετών, Marshall, πρέπει να έχει μερικούς πόρους που χάνουν αερα απειροελαχιστα. Έχω υλικό μπαλονιού ορίτζιναλ για κόλλημα αλλά τι κόλλα πλέον να χρησιμοποιήσω?? Δεν ξέρω τι υλικό είναι το μπαλόνι, hypalon??, PVC??. Του 1989 είναι το σκαφακι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#692618 Το σκαφάκι σου θα είναι είτε Hypalon-neoprene είτε PVC, με πιθανότερο το πρώτο. Πρέπει όμως να διαπιστώσεις πρώτα το υλικό γιατί από αυτό εξαρτάται και το είδος της κόλλας που θα χρησιμοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#694126 Μικρή ιστοριούλα αλα blog dimitspan :lol:

Έσπασε το ένα (από τα 5) ροδάκια της καρέκλας γραφείου. Δεν ήθελα να την πετάξω για διαφόρους λόγους (κυρίως για το περιβάλλον και γιατί μας έχει βολέψει). Το Πλαίσιο είχε αλλά όχι άμεσα διαθέσιμα (δεν με άφηνε ηλεκτρονικά να τα ψωνίσω γιατί ήταν μικρή η αξία) και μόνο με clickκλπ στο μαγαζί του κέντρου (ποιός τρέχει μέχρι εκεί...) και συν τοις άλλοις προτιμώ να ψωνίζω από αλλού αν μπορώ, σε ένα-δύο μαγαζιά από σκρουτζ είχαν άγνωστη διαθεσιμότητα, τελικά βρήκα ένα μαγαζί στις Σέρρες (https://www.kollises.gr/), τα ψώνισα τη Δευτέρα, μου ήρθαν σήμερα και αντικαστάθηκαν και τα 5 (τα 4 παλιά τα κρατάω για κάβα αν τυχόν σπάσει κανένα άλλο στα επόμενα 10 χρόνια).

11 ευρώ σύνολο στην πόρτα μου :metalo: :lol:

Εικόνα
(φρέσκα φρέσκα καθαρισμένα :s_crazy )
Άβαταρ μέλους
By pro
#694261 Είναι από τα εργαλεία που βγάζει σπάνια πάντως, ίσως μια φορά το χρόνο, οπότε ίσως περιμένεις αρκετά.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#694289
fokion έγραψε:Οχι οτι ειναι στα πλάνα ή στα σχεδια αλλα βρηκα αυτο

https://fuvproducts.gr/wp-content/uploads/2020/11/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-Supafil-2020.pdf

και μου κινησε το ενδιαφερον ως μια εναλλακτική της θερμοπροσοψης. Αντιλαμβανομαι οτι σε αντιθεση με την θερμοπροσοψη δεν μονονονται οι κολονες και τα δοκαρια κι αυτο ειναι ηδη ενα σοβαρό μειον.

ενα ακομα που δεν καταλαβα ειναι αν το "στησιμο" των τουβλων ειναι αυτο που ισχυει τωρα ή ειναι για πριν το '78...


Το λέει καθαρά, είναι για οικοδομές πριν το '80. Μικρότερη μόνωση αλλά και μικρότερο κόστος από οτι φαίνεται οπότε αν βρίσκεστε σε αυτή την κατηγορία ζυγίζετε κόστος - απόδοση και το βλέπετε...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#694366
drdino έγραψε:Έσπασε το ένα (από τα 5) ροδάκια της καρέκλας γραφείου. ...
Τα ροδάκια αυτά για καρέκλες είναι ψιλοστάνταρ; Δηλαδή ζορίζεις βγάζεις, σπρώχνεις βάζεις; Ή πρέπει να ξέρεις διάμετρο και μήκος του άξονα, διάμετρο τροχών κλπ;
Η καλή καρέκλα της Σουηδικής Kinnarps που δωρεάν ήρθε σπίτι για εργασία από το σπίτι της συζύγου έχει ροδάκια για σκληρό πάτωμα που δυσκολεύονται στη μοκέτα.
Σε σχετικότατο site βλέπω ότι όντως άλλες είναι για μοκέτα και άλλες για σκληρό πάτωμα και άλλες για όλα και ότι το στάνταρ είναι πείρος φ11χ22mm με τροχό 50mm (αλλά έχει και με 45, 60,65,75 και παρεπιμπτόντως ο πείρος του ΙΚΕΑ είναι 10 και όχι 11).
Βρήκα κάποιες όμορφες 75-77άρες σαν από πατίνια και με άξονα με παξιμάδι και όχι πριτσίνι. Θα τις πάρω και αν δεν, επιστροφή.
https://www.amazon.co.uk/Casters-Replac ... HJ1ZQ&th=1
Άβαταρ μέλους
By drdino
#694372 Σε όλες τις φασον κινεζοκαρεκλες είναι στάνταρ μάλλον από όσο είδα ο πίρος, τραβάς τη μια ρόδα και μετά κουμπώνεις την άλλη.

Του ΙΚΕΑ πρέπει να είναι άλλες όμως, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694378
fokion έγραψε:ειχε βγαλει ποτέ το Lidl ηλεκτρική πλάνη???

Αν εννοεις πλανη ξυλου,μπορεις να βρεις ευκολα.
Πριν χρονια πηρα μια με 40 ευρω.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#694380 Οντως πλανη ξυλου... αλλα αν ειναι να περιμενω τοσο πολύ με βλεπω για πρακτικερ μερια..
Άβαταρ μέλους
By italakias
#694383 Αυτο θελω να σου πω.
Μην περιοριζεστε σε 2-3 καταστηματα.
Υπαρχουν μαγαζια οπου θα βρεις καλα εργαλεια και ας πληρωσεις λιγο παραπανω.
Εξαλλου η πλανη πρεπει να κοβει καλα και σωστα ,οχι απλα να κοβει.

Αληθεια γιατι δουλεια την θες;
Άβαταρ μέλους
By fokion
#694410
italakias έγραψε:
Αληθεια γιατι δουλεια την θες;


Επειδή ερχεται το 15νθημερο που κανω το ..... συνταξιουχο και θα ειμαι σπιτι :x θελω να φτιαξω ενα σκεπαστρο πορτας απο σανιδες παλετας. ( και μετά βερνικι κλπ)
Για να "ενωσουν" σωστα ακομα και αυτες που θεωρητικά ειναι ισιες σανιδες ( κι οχι απλά κορμό κομμενος φετες) θελουν ενα "ξεχονδρισμα"
Το ειχα κανει με ράσπα και τριβειο με γυαλοχαρτο αλλα δεν συνέφερε ουτε σε υλικά ουτε σε κοπο

Και βεβαια οταν εχεις ενα εργαλειο ολο και κατι βρισκεις να κανεις "που δεν ειχες σκεφτει"....