Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#686526 Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!
Στις στροφές αν θυμάσαι να κοιτάς εκεί που θες να πας, όλα καλά θα πάνε, δε σε κυνηγάει κανείς, πάρε τον χρόνο σου και τα υπόλοιπα θα σου έρθουν.

Κάτι άσχετο, με το ΜΤ μου...
Επειδή χάλασε λίγο η σέλα το επιβάτη από ένα τακούνι ( :shifty: ) άλλαξα τη δερματίνη και άλλαξα και αυτή του αναβάτη να είναι ίδιες.
Επειδή η νέα δερματίνη είναι textured, είναι λες και οδηγούσα άλλη μηχανή. Δε γλιστράει πια ο κώλος μου στη σέλα (επειδή η yamaha είχε μια γτπ λεία δερματίνη), μένει ο κορμός του σώματος στη θέση του και παρατήρησα ότι μπαίνω πολύ πιο εύκολα στις στροφές!
Δεν την περίμενα αυτή την αλλάγη...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#686582
MIXOStsi έγραψε:Επειδή χάλασε λίγο η σέλα το επιβάτη από ένα τακούνι ( :shifty: )

Coupeas, βγές απο τον Mixos!!! :omg:


Μεγαλη υποθεση να μη γλιστραει η σελα ...!!
Αν και μερικοι συνδυασμοι υλικου σελας με παντελονι/φορμα κλπ, ειναι γαμησετα!
Ειχα ενα τζίν το οποιο οντας σκληρο γλιστραγε απιστευτα... με φορμα στην ιδια σελα βεντουζαρε.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#686686 :lol: :lol: :lol:

τίποτα δε βεντούζαρε σ' αυτή τη σέλα... :shifty:
Δε φανταζόμουν ποτέ τόσο αισθητή διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#687214 Σήμερα ξεκίνησα με πολύ ορεξη να αλλάξω όλες τις λάμπες της μηχανής με λεντ.
Οργάνωσα τον χώρο εργασίας στο υπόγειο, αλλά δυο βίδες άλεν ( μια μπροστά και μια πίσω) μου έβγαλαν απαγορευτικό [ :rant: ]
Το μόνο που καταφερα ( :thumbsup: ) είναι να αλλάξω τη ζελατίνα με μια άλλη που είχα
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω στο συνεργείο να μου επισκευάσει τονπλαγιο ορθοστάτη (γέρνει λίγο περισσότερο απ´οσο πρέπει), όποτε θα μου λύσει μούρη και ουρά για να αλλάξω λάμπες και φλας
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#687218
Morx έγραψε:Εαν χρειαζεσαι βοηθεια σφυρα :)
Ειμαι Covid Free! :lol:

πρέπει να παω σε συνεργείο να μου λυσει δυο αλενόβιδες και πιθανόν να πρέπει να τις αλλάξω κίολας.

Τα μαζεψα ολα και ανεβηκα στο σπίτι με την ουρα στα σκέλια.. Κι ειχα μια τεράστια ορεξη για μαστορέματα σήμερα, μεχρι και φρεντο παρήγγειλα :lol: :lol: :lol:

Απο covid δε μασάω εγώ, τον πέρασα κι εφτιαξα αντισώματα :innocent: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687221 Οι LED λάμπες στα φλας θα σου επηρεάσουν πιθανόν την συχνότητα που αναβοσβήνουν. Έχετε κι αυτό στα υπόψιν. Εγώ θ'άλλαζα τα φλας σε διάφανα αν με ρωτάς.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#687227
Anonymous Founder έγραψε:Οι LED λάμπες στα φλας θα σου επηρεάσουν πιθανόν την συχνότητα που αναβοσβήνουν. Έχετε κι αυτό στα υπόψιν. Εγώ θ'άλλαζα τα φλας σε διάφανα αν με ρωτάς.

Ολες λεντ εκτός απο τα φλας.
Ηδη πισω εχει μικρότερα φλασάκια και παρατηρείται το φαινόμενο που είπες (αναβοσβήνουν σαν να εχω καμμένη λάμπα). Αυτο συμβαίνει γιατι εχουν λάμπα 10 W ενω χρειάζεται 21. Εναλλακτικα θα μπορούσα να βαλω αντιστάσεις για να συμπληρωσω τα λειψά Watt.
Αρχικά θα τα αφησω πορτοκαλί να δω πως θα μου φαίνονται, 8€ υπόθεση είναι να τα κάνω διάφανα. Το δύσκολο ειναι να αλλαχθούν (αχ αυτή η αλενόβιδα :rant: )
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 19 Ιαν 2021, 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#687231 Αντί για αντιστάσεις, καλύτερα να αλλάξεις ρελέ για led στα φλας να είσαι κύριος...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#687233 Στο φαίρινγκ μπροστά είναι φαγωμένα τα πάσα της και μάλλον είναι πολύ σφιγμένη. Δεν μπορώ να τη γυρίσω
Η πίσω είναι αυτή που βρίσκεται ανάμεσα στη σέλα και την εξάτμιση, όποτε εκεί δεν έχω το κατάλληλο εργαλείο, δεν χωράνε τα κλειδιά αλεν και έχω ένα μικρό του ΙΚΕΑ το οποίο δεν πιάνει καλά


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#687806 Συνεχίζουμε τις «εσωτερικές» φωτογραφίες λόγω αδυναμίας για εκδρομές
Το πρόβλημα της βίδας λύθηκε με τον τροχό

Εικόνα


άλλαξα τις μπροστά λάμπες με λέντ
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Θέλει μάλλον λίγο ρύθμισης ως προς το άνοιγμα της δέσμης, για τους απέναντι είναι οκ με ένα άτομο, πρέπει να φοκιμασω και με δυο


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#687814 Κατάφερα έβγαλα και την ουρά, αλλά μάλλον πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο
Οι λάμπες λεντ που πήρα για το πίσω φανάρι ανάβουν μόνο στο στοπ και όχι στο πορείας
Επίσης τα φλας χρειαζόταν από ένα παξιμάδι που δεν είχα.
Εικόνα

Κάτι έκαναν εδώ στα καλώδια, σύνδεσα τα καινουρια φλας και δούλευαν, αλλά δεν μπορούσα να τα στερεώσω...
Εικόνα


< >