Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Θα κάνετε το εμβόλιο?

66
63%
20
19%
3
3%
4
4%
6
6%
6
6%
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687570 Γατάκια Ισπανοί , ελάτε να μάθετε μπαλίτσα από τους άρχοντες.
Ισπανός αξιωματούχος Υγείας παραιτήθηκε επειδή εμβολιάστηκε πριν την ώρα του
https://www.news247.gr/kosmos/ispania-p ... 17568.html
:s_laughat
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687600
ArrowsFA1 έγραψε:Συγγενικό μου πρόσωπο 85+ πήγε χθες για εμβολιασμό και απορρίφθηκε λόγω ιστορικού αλλεργίας σε συγκεκριμένο φάρμακο (κατά τα φαινόμενα άσχετο με τα συστατικά του εμβολίου).
Του είπαν να περιμένει άλλο εμβόλιο πιο safe για την περίπτωσή του.
Το άκουσα και σε μας αυτό, για άτομα με αλλεργίες έχουν ειδική έκδοση του εμβολίου.

Σε άλλα νέα, εμβολιάστηκα στις 31 Δεκεμβρίου και σήμερα βγήκα θετικός σε κορωνοϊό.... :hmmm:
(ασυμπτωματικός, σε έλεγχο ρουτίνας επειδή βρέθηκαν κρούσματα σε χώρο που κυκλοφορούσα)
Προσπαθώ να καταλάβω τι μετράει αυτό το τεστ και αν μπορεί να επηρεαστεί από τα αντιγόνα και τα αντισώματα που φτιάχνει ο οργανισμός μου λόγω εμβολίου. Μάλλον όχι, θα δω τι θα μου πούνε οι σχετικές υπηρεσίες το πρωί που θα τους πάρω τηλέφωνο. Υποθέτω ετοιμάζομαι για 10ήμερο κλείδωμα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#687604
sknipper έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Συγγενικό μου πρόσωπο 85+ πήγε χθες για εμβολιασμό και απορρίφθηκε λόγω ιστορικού αλλεργίας σε συγκεκριμένο φάρμακο (κατά τα φαινόμενα άσχετο με τα συστατικά του εμβολίου).
Του είπαν να περιμένει άλλο εμβόλιο πιο safe για την περίπτωσή του.
Το άκουσα και σε μας αυτό, για άτομα με αλλεργίες έχουν ειδική έκδοση του εμβολίου.

Σε άλλα νέα, εμβολιάστηκα στις 31 Δεκεμβρίου και σήμερα βγήκα θετικός σε κορωνοϊό.... :hmmm:
(ασυμπτωματικός, σε έλεγχο ρουτίνας επειδή βρέθηκαν κρούσματα σε χώρο που κυκλοφορούσα)
Προσπαθώ να καταλάβω τι μετράει αυτό το τεστ και αν μπορεί να επηρεαστεί από τα αντιγόνα και τα αντισώματα που φτιάχνει ο οργανισμός μου λόγω εμβολίου. Μάλλον όχι, θα δω τι θα μου πούνε οι σχετικές υπηρεσίες το πρωί που θα τους πάρω τηλέφωνο. Υποθέτω ετοιμάζομαι για 10ήμερο κλείδωμα.

Με τι τεστ βγηκες θετικός;Ποιο εμβόλιο σου έκαναν;
Θα έπρεπε να κάνεις την δευτερη δόση αυτές τις μέρες ,σωστά;Σας έχουν πει πότε θα είναι ;

Και φυσικα περαστικά να είναι. :)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#687605
sknipper έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Συγγενικό μου πρόσωπο 85+ πήγε χθες για εμβολιασμό και απορρίφθηκε λόγω ιστορικού αλλεργίας σε συγκεκριμένο φάρμακο (κατά τα φαινόμενα άσχετο με τα συστατικά του εμβολίου).
Του είπαν να περιμένει άλλο εμβόλιο πιο safe για την περίπτωσή του.
Το άκουσα και σε μας αυτό, για άτομα με αλλεργίες έχουν ειδική έκδοση του εμβολίου.

Σε άλλα νέα, εμβολιάστηκα στις 31 Δεκεμβρίου και σήμερα βγήκα θετικός σε κορωνοϊό.... :hmmm:
(ασυμπτωματικός, σε έλεγχο ρουτίνας επειδή βρέθηκαν κρούσματα σε χώρο που κυκλοφορούσα)
Προσπαθώ να καταλάβω τι μετράει αυτό το τεστ και αν μπορεί να επηρεαστεί από τα αντιγόνα και τα αντισώματα που φτιάχνει ο οργανισμός μου λόγω εμβολίου. Μάλλον όχι, θα δω τι θα μου πούνε οι σχετικές υπηρεσίες το πρωί που θα τους πάρω τηλέφωνο. Υποθέτω ετοιμάζομαι για 10ήμερο κλείδωμα.
Ο εμβολισμός από μόνος του δε μπορεί να δώσει θετικό τεστ PCR. Οπότε έχεις μολυνθεί.

Περαστικά.


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#687622
sknipper έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Συγγενικό μου πρόσωπο 85+ πήγε χθες για εμβολιασμό και απορρίφθηκε λόγω ιστορικού αλλεργίας σε συγκεκριμένο φάρμακο (κατά τα φαινόμενα άσχετο με τα συστατικά του εμβολίου).
Του είπαν να περιμένει άλλο εμβόλιο πιο safe για την περίπτωσή του.
Το άκουσα και σε μας αυτό, για άτομα με αλλεργίες έχουν ειδική έκδοση του εμβολίου.

Σε άλλα νέα, εμβολιάστηκα στις 31 Δεκεμβρίου και σήμερα βγήκα θετικός σε κορωνοϊό.... :hmmm:
(ασυμπτωματικός, σε έλεγχο ρουτίνας επειδή βρέθηκαν κρούσματα σε χώρο που κυκλοφορούσα)
Προσπαθώ να καταλάβω τι μετράει αυτό το τεστ και αν μπορεί να επηρεαστεί από τα αντιγόνα και τα αντισώματα που φτιάχνει ο οργανισμός μου λόγω εμβολίου. Μάλλον όχι, θα δω τι θα μου πούνε οι σχετικές υπηρεσίες το πρωί που θα τους πάρω τηλέφωνο. Υποθέτω ετοιμάζομαι για 10ήμερο κλείδωμα.



Περαστικά!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#687643 Ξεκίνησε και σε εμάς ο εμβολιασμός ..Εχθές δηλώσαμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ και σε ποιο νοσοκομείο θα θέλαμε να εμβολιαστούμε..
οπως εγραψα κ τις προάλλες με σύστημα fast track.
πχ χθες ειδοποίησαν συνάδελφο , σε μια ώρα έπρεπε να ήταν στο Αγία Ελένη , όντως πήγε σε 5΄ ειχε τελειώσει , έκατσε 15΄απ έξω για τυχόν παρενέργειες και με το που το έκανε του ήρθε μνμ για το επαναληπτικό...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#687762 Χαρούμενος alert!

Κλείστηκαν ραντεβού για τους γονείς μου και τον πεθερό μου! Αρχές Φλεβάρη 1η δόση, τέλος Φλεβάρη 2η δόση. Πολύ εύκολα και ωραια μέσω της πλατφόρμας, είδαμε αν τυχόν θέλαμε αλλαγη ραντεβου (δεν θέλαμε!), καθώς σκοπός ήταν να γίνουν όσο πιο γρήγορα μπορούμε.

Μεγάλη ανακούφιση....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687765 Έχετε ηλεκτρονική συνταγογράφηση; Ηλικίες;
Περιμένουμε κι εμείς πώς και πώς για τους γονείς μας, αλλά μόνον ο πατέρας μου είναι 73 και ευπαθής ομάδα, οι άλλοι δύο (μητέρα μου και πεθερός, η πεθερά δεν είναι πια μαζί μας) είναι κάτω από 70 άρα αργούν ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#687766 Ναι, έχουμε άυλη, αλλά ουσιαστικά μπηκα στο emvolio.gov.gr και τους τα επιβεβαίωσα. 84 και 81 αντίστοιχα είναι οι ηλικίες.

Και στα δικά σας εύχομαι, μακάρι σύντομα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687767 Πάντως για να λέμε και τα καλά, έβαλα προχθές (απαράδεκτο ότι το άργησα τόσο) τη μάνα στην άυλη συνταγογράφηση και η πλατφόρμα φύσαγε.

2' όλη η διαδικασία.