Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686479 Πονοι στα γονατα -> λαθος τοποθετηση των cleats.
Στις περισσότερες περιπτώσεις τα πας τελειως πισω και εισαι ΟΚ.

Υ.Γ.
Η αλυσίδα σου ειναι απαράδεκτα βρωμικη κανόνισε.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686481 Πιθανόν να ήταν λάθος θέση, αν και γενικά έχω πρόβλημα με τα γόνατα. Σε κάθε περίπτωση, δεν ήταν πρακτικό να κουβαλάω διαφορετικά παπούτσια για την δουλειά, όποτε με τα συγκεκριμένα πετάλια κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Ακόμα και σε διαδρομές 60-80 χιλιομέτρων δεν νιώθω ότι χάνω κάτι.

Για την αλυσίδα χτες παρέλαβα ένα μαραφετι που την καθαρίζει και περιμένω και το degreaser.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686489 Οταν κανεις ποδηλατο για να πας στη δουλεια σουδεν ειναι ιδιαίτερα πρακτικο να κουβαλας κανονικα παπούτσια για οταν φτασεις....

Αλυσιδα -> Quick link -> την βγαζεις -> degreaser -> την ξαναβαζεις -> λαδι
Αυτα τα μαραφετια που υποτίθεται καθαριζουν βασικα σπρώχνουν τη βρωμα μεσα....
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686493 Δεν είναι καθόλου πρακτικό για μένα που έχω να κουβαλάω και βαριά βιβλία στο σακίδιο. Άλλωστε από τη στιγμή που τα πετάλια με βόλεψαν το θέμα έκλεισε.

Για την αλυσίδα η φάση θα είναι αυτό ή τίποτα απολύτως.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#686497
Χρήστος Λάππας έγραψε:Όσα χρόνια είχα τα κουμπωτά αντιμετώπιζα πόνους στα γόνατα.
Στο καινούργιο, επειδή το χρησιμοποιώ και για να πηγαίνω στη δουλειά καθημερινά, έβαλα αυτά και ειμαι παρά πολύ ευχαριστημένος:

Εικόνα


Ωραίο φαίνεται το ποδήλατό σου και πανέμορφο χρώμα. Ποιο έχεις? Βianchi?
Τελευταία επεξεργασία από Ove20 και 16 Ιαν 2021, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#686502 Χμμμμ ενδιαφέρουσα η ιδέα του quick link ώστε να τη βγάζεις τελείως για καθάρισμα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686506
Ove20 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Όσα χρόνια είχα τα κουμπωτά αντιμετώπιζα πόνους στα γόνατα.
Στο καινούργιο, επειδή το χρησιμοποιώ και για να πηγαίνω στη δουλειά καθημερινά, έβαλα αυτά και ειμαι παρά πολύ ευχαριστημένος:

Εικόνα


Ωραίο φαίνεται το ποδήλατό σου και πανέμορφο χρώμα. Ποιο έχεις? Βianchi?

Πήρα ένα κουρσάκι με ηλεκτρική υποβοήθηση μέχρι τα 25χλμ/ώρα, το Bianchi Aria e-road. Το σκεπτικό ήταν να έχω ένα μέσο για να πηγαίνω στη δουλειά χωρίς να λούζομαι στον ιδρώτα, αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα ότι είναι απίστευτα απολαυστικό και για πολύ μεγαλύτερες βόλτες, με ή χωρίς την υποβοήθηση. Από την στιγμή που γυρίσαμε σε τηλεκπαίδευση και έχω περισσότερο χρόνο, το γύρισα και εγώ σε όλο και μεγαλύτερες καθημερινές διαδρομές.

Εικόνα


Από τον Οκτώβριο που το παρέλαβα έχω βάλει 3000 χιλιόμετρα (αν και από την Τρίτη το βλέπω να αραχνιάζει). Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686551
harpymonk έγραψε:Πονοι στα γονατα -> λαθος τοποθετηση των cleats.
Σωστά. Και εκτός από το εμπρός πίσω μπορεί να παίζει ρόλο και η στροφή, δεν είναι απαραίτητο οι μέσα και έξω βίδες των cleats να είναι στο ίδιο σημείο, μερικοί ποδηλατούν με τις φτέρνες λίγο προς τα έξω άλλοι λίγο προς τα μέσα, αν τα cleats σε οδηγούν σε άλλη κίνηση θα ενοχλούνται τα γόνατα. Λιγότερο σημαντικό αλλά ας αναφερθεί είναι και το θέμα ύψους. Ίσως να πρέπει να σηκωθεί και λίγο η σέλλα αν τα παπούτσια με τα cleats και τα πεντάλια είναι πιο παχιά από ό,τι χωρίς.
harpymonk έγραψε:Υ.Γ. Η αλυσίδα σου ειναι απαράδεκτα βρωμικη κανόνισε.
Να μην σου δείξω τη δική μου και πάθεις τίποτα και σε χάσουμε...
Η συντήρηση του σαράβαλού μου δεν με απασχολεί, απλά κάθε τόσο τσεκάρω με το χέρι αν τα λάστιχα είναι αρκετά φουσκωμένα.
Τις προάλλες λοιπόν, σαν πολύ ακούγεται η μετάδοση σκεφτόμουνα κι έπαιζα λίγο με τους μοχλούς ταχυτήτων να ευθυγραμμίσει η αλυσίδα καλύτερα. Κάτι που δεν θα γίνει με πάνω από μισό πόντο παίξιμο μέσα έξω σε κάθε πενταλιά των εμπρός γραναζιών λόγω τελειωμένης μεσαίας τριβής αλλά τέλος πάντων, υπομονή, σε 2 εβδομάδες ακόμα ελπίζω να έρθει το καινούργιο. Και κάποια στιγμή κοιτάω αλυσίδα γρανάζια και.... :dizzy: μόνο που δεν βγήκαν τέρατα να μου δαγκώσουν τα πόδια...
Η καλή μου όμως μου έκανε δώρο σετ καθαρισμού ποδηλάτου. :hmmm: Μάλλον παραείναι βρώμικο για να το προσέξει...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686565 Τώρα που μου ήρθε η καινούργια σέλα, έχω στο μυαλό μου σε κάποια στιγμή να πάω για ένα bike fit. Τώρα το πόσο θα κάνει διαφορά...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686601
sknipper έγραψε:
harpymonk έγραψε:Πονοι στα γονατα -> λαθος τοποθετηση των cleats.
Σωστά. Και εκτός από το εμπρός πίσω μπορεί να παίζει ρόλο και η στροφή, δεν είναι απαραίτητο οι μέσα και έξω βίδες των cleats να είναι στο ίδιο σημείο, μερικοί ποδηλατούν με τις φτέρνες λίγο προς τα έξω άλλοι λίγο προς τα μέσα, αν τα cleats σε οδηγούν σε άλλη κίνηση θα ενοχλούνται τα γόνατα. Λιγότερο σημαντικό αλλά ας αναφερθεί είναι και το θέμα ύψους. Ίσως να πρέπει να σηκωθεί και λίγο η σέλλα αν τα παπούτσια με τα cleats και τα πεντάλια είναι πιο παχιά από ό,τι χωρίς.

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση αλλα εσυ πως το ξερεις; Χρησιμοποιείς cleats;

sknipper έγραψε:
harpymonk έγραψε:Υ.Γ. Η αλυσίδα σου ειναι απαράδεκτα βρωμικη κανόνισε.
Να μην σου δείξω τη δική μου και πάθεις τίποτα και σε χάσουμε...
Η συντήρηση του σαράβαλού μου δεν με απασχολεί, απλά κάθε τόσο τσεκάρω με το χέρι αν τα λάστιχα είναι αρκετά φουσκωμένα.
Τις προάλλες λοιπόν, σαν πολύ ακούγεται η μετάδοση σκεφτόμουνα κι έπαιζα λίγο με τους μοχλούς ταχυτήτων να ευθυγραμμίσει η αλυσίδα καλύτερα. Κάτι που δεν θα γίνει με πάνω από μισό πόντο παίξιμο μέσα έξω σε κάθε πενταλιά των εμπρός γραναζιών λόγω τελειωμένης μεσαίας τριβής αλλά τέλος πάντων, υπομονή, σε 2 εβδομάδες ακόμα ελπίζω να έρθει το καινούργιο. Και κάποια στιγμή κοιτάω αλυσίδα γρανάζια και.... :dizzy: μόνο που δεν βγήκαν τέρατα να μου δαγκώσουν τα πόδια...
Η καλή μου όμως μου έκανε δώρο σετ καθαρισμού ποδηλάτου. :hmmm: Μάλλον παραείναι βρώμικο για να το προσέξει...


Δεν νομίζω οτι ειπε κατι καποιος για το "σαράβαλο" σου (οπως με τοσο αγαπη το αποκαλεις), μπορει ομως να κανω λαθος. Ενδιαφέρουσες ιστοριες και βιωματα παντως που ισως να ειναι χρησιμα σε καποιους.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686646
harpymonk έγραψε:
sknipper έγραψε:
harpymonk έγραψε:Πονοι στα γονατα -> λαθος τοποθετηση των cleats.
Σωστά. Και εκτός από το εμπρός πίσω μπορεί να παίζει ρόλο και η στροφή, δεν είναι απαραίτητο οι μέσα και έξω βίδες των cleats να είναι στο ίδιο σημείο, μερικοί ποδηλατούν με τις φτέρνες λίγο προς τα έξω άλλοι λίγο προς τα μέσα, αν τα cleats σε οδηγούν σε άλλη κίνηση θα ενοχλούνται τα γόνατα. Λιγότερο σημαντικό αλλά ας αναφερθεί είναι και το θέμα ύψους. Ίσως να πρέπει να σηκωθεί και λίγο η σέλλα αν τα παπούτσια με τα cleats και τα πεντάλια είναι πιο παχιά από ό,τι χωρίς.
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση αλλα εσυ πως το ξερεις; Χρησιμοποιείς cleats;
Τα παιδιάστικα σχόλιά σου συνεχίζονται. Αλήθεια ξέρεις τον 5χρονο Hambini; Καμία σχέση βέβαια, αυτός μόνος του μεν δηλώνει 5χρονος αλλά είναι πολύ ανοιχτός στο να μοιραστεί τη γνώση του και με καλή τεκμηρίωση. Σχεδόν σε λυπάμαι καθώς σε νιώθω να έρχεσαι αντιμέτωπος με την πιθανότητα να μην είσαι ο μόνος στον κόσμο τούτο που ξέρεις την απόλυτη αλήθεια; :lipsealed: Αν περιμέναμε από μερικούς σαν εσένα να μας τα πούνε φέξε μου και γλύστρησα, με το τσιγκέλι. Ευτυχώς υπάρχουν άλλοι, επαγγελματίες του χώρου μάλιστα, είτε αθλητές είτε bike fitters που δεν έχουν πρόβλημα να μοιράζονται γνώσεις κι εμπειρίες.
Μη σε σοκάρω αλλά και Ferrari δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά μπορώ πχ να πω ότι είναι κόκκινη, γρήγορη, έχει μεγάλα κεραμικά φρένα και αν δεν προσέχει θα βρίσκει στα σαμαράκια... Υπάρχει και κάτι καταπληκτικό που το έχουν μερικοί και που λέγεται κοινή λογική.... ίσως να το googlάρεις... :iconcool:
harpymonk έγραψε:Δεν νομίζω οτι ειπε κατι καποιος για το "σαράβαλο" σου (οπως με τοσο αγαπη το αποκαλεις), μπορει ομως να κανω λαθος. Ενδιαφέρουσες ιστοριες και βιωματα παντως που ισως να ειναι χρησιμα σε καποιους.
Είναι τουλάχιστον πιο χρήσιμα από τα σχόλια για τη χρησιμότητά τους... :shifty: ...και βέβαια ακόμα πιο χρήσιμα από το παρόν δικό μου σχόλιο για το δικό σου σχόλιο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686648
sknipper έγραψε:Μη σε σοκάρω αλλά και Ferrari δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά μπορώ πχ να πω ότι είναι κόκκινη, γρήγορη, έχει μεγάλα κεραμικά φρένα και αν δεν προσέχει θα βρίσκει στα σαμαράκια... Υπάρχει και κάτι καταπληκτικό που το έχουν μερικοί και που λέγεται κοινή λογική.... ίσως να το googlάρεις... :iconcool:

Η δικη μου δεν εχει τιποτα απο αυτα. :lol:
Η κοινη λογιη σε οδηγισε να επιβεβαιώσεις οτι πηγαίνοντας τα cleats πιο πισω μπορεις να αντιμετώπισεις πονους στα γονατα; Πως; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686701
harpymonk έγραψε:Η κοινη λογιη σε οδηγισε να επιβεβαιώσεις οτι πηγαίνοντας τα cleats πιο πισω μπορεις να αντιμετώπισεις πονους στα γονατα; Πως; :hmmm:
Το να πεις απλά λάθος τοποθέτηση δεν το θεώρησα αρκετό. H επιστημονική μου γνώση με βοήθησε να συμφωνήσω και να προσθέσω ότι δεν είναι μόνο το εμπρός πίσω που σκέφτονται οι περισσότεροι (όχι γνώστες σαν εσένα) και για πόνους στο γόνατο μπορεί να φταίει η λάθος στροφή.
Η κοινή λογική είναι που με κάνει να αντιληθφώ ότι αν το πεντάλι-cleat είναι πιο παχύ θέλεις πιο ψηλά τη σέλλα... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686755 Σούνιο σήμερα.

Εικόνα


Πολύ όμορφη διαδρομή, αλλά αρκετά τα χιλιόμετρα, και με κούρασε.

Εικόνα

Εικόνα

Ψοφοκρυο.

Πριν φύγω καθάρισα και την αλυσίδα με το μαραφέτι. Μια χαρά δουλειά κάνει:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#686762 γενναια απόφαση (απο οτι θυμαμαι το δρομο) , αλλα σιγουρα θα σε αποζημιωσε η θεα