Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#679925 Όχι, πάλι για χειμώνα με απανωτές συννεφιές. Τεσπα μπορεί να είναι ιδέα μου
Άβαταρ μέλους
By edmond
#679987 Σαν ποσότητα ζνχ έχεις την ίδια;
Στην συντήρηση ξέρεις μήπως βγήκαν καναδυό κουβάδες άλατα, τα οποία μείωναν την ωφέλιμη χωρητικότητα ζνχ;
Θέλω να πω, πρίν μπορεί να είχες δεδομένη θερμοκρασία ζνχ, μήπως όμως "σωνόταν" σαν ποσότητα πιο γρήγορα από τώρα;
Σκόρπιες σκέψεις...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#680992 Δεν βγήκαν και 2 κουβάδες άλατα, λιγότερο, μισή σακούλα περίπου

Εχθές αυτά:
- Ανοίγει το πρωί η :inlove: τον ηλιακό για περίπου 40 λεπτά να ζεστάνει, λογικό με τόσες μέρες συννεφιά.
- Κλείνει, κάνει ντους όλα καλά, λέει ότι έχει μείνει νερό.
- Πάω εγώ κατά τις 4 να δω αν έχει ζεστό για να κάνω μετά ντους, τίποτα. Ω ρε λέω, και τον ανοίγω 4 με 5
- Κάνω αργότερα ντους, όλα καλά, είχε μείνει ζεστό νερό όταν τελείωσα.
- Πάω το βράδυ στην κουζίνα να ρίξω ζεστό νερό στην κατσαρόλα να λιώσουν λίγο τ'απομεινάρια, ΤΙΠΟΤΑ
Άβαταρ μέλους
By pro
#682126 Σε σπίτι που δεν πολυκατοικείται το χειμώνα και είναι σε περιοχή που πιάνει χαμηλές θερμοκρασίες τι κάνουμε με νερό/ρεύμα/αέριο; Παλιά που δεν είχα αέριο τα έκλεινα και ησύχαζα, τώρα ακούω διάφορα και δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι η σωστή προσέγγιση.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#682149 Γενικώς, ειδικά σε σπίτι που δεν πολυκατοικείται ανεξαρτήτως χειμώνα καλοκαιριου ειναι πολύ καλή συνήθεια να κλείνεις παροχές. Το μονο που πρεπει να προσέξεις ειναι προφανως το νερό να το κλεισεις πριν το ρολόι κι όχι εσωτερικά αν έχεις και δεύτερη βάνα κάπου μεσα στο σπιτι και να αδειάσεις το δίκτυο,
Για τον γενικό εφόσον δεν έχεις τπτ συναγερμούς-καταψύκτες-ψυγεία που να τα θες μονιμως αναμένα εννοείται οτι τον κατεβάζεις
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682172 Αν πιάνει πάγο η περιοχή, προσοχή να μην γίνουν ζημιές. Αυτό που έγραψε παραπάνω ο rx8_drifter είναι βασικό, ν'αδειάσεις δηλαδή το κύκλωμα του νερού.
Άβαταρ μέλους
By pro
#682203 Βασικά η πραγματική ερώτηση είναι αν είναι σωστό να κλείνουμε ρεύμα και αέριο στο λεβητάκι του αερίου. Για παράδειγμα:

Στην περίπτωση που θα λείψουμε την χειμερινή περίοδο πρέπει να κάνουμε τα εξής:
1ον. Αφήνουμε την παροχή του φυσικού αερίου ανοιχτή.
2ον. Βάζουμε αντιψυκτικό στο κύκλωμα της θέρμανσης (καλούμε τον τεχνικό)
3ον. Ρυθμίζουμε τον θερμοστάτη χώρου μεταξύ 5 με 7 βαθμούς Κελσίου ως ελάχιστη.
4ον. Ελέγχουμε την πίεση του νερού της εγκατάστασης να είναι στο 1,5 bar.
5ον. Κλείνουμε τον γενικό παροχής του νερού και ανοίγουμε μια βρύση ώστε να πέσει η πίεση που έχει το δίκτυο. Είναι σημαντικό ειδικά για τους επίτοιχους λέβητες που είναι εγκατεστημένοι σε εξωτερικό χώρο.

(από εδώ: https://spodimatas.gr/%CF%84%CE%B9-%CE% ... %B3%CE%BF/ )
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#686535 Πρίν λίγους μήνες, συζητούσατε περί καύσιμου τζακιού βιοαιθανόλης, εδώ : viewtopic.php?p=673574#p673574
Είπα να απαντήσω ετεροχρονισμένα (είδα την προκοπή όταν απαντούσα και άμεσα), οπότε πληροφοριακά :
Έχω αυτό από το 2017
Εικόνα
Για διαστάσεις και τιμή, εδώ -> https://www.estiagreen.gr/370-%CF%84%CE ... stprice.gr

Καύσιμο παίρνει βιοαιθανόλη, τιμή 10λιτρου δοχείου, περί τα 30-35€ max.
Κατανάλωση περί το 1 λίτρο (τόσο είναι και το δοχείο καυσίμου) και κρατάει ένα 4ωρο max (στο ένα γέμισμα δηλαδή) για το συγκεκριμένο.
Ζεσταίνει σχετικά καλά ένα χώρο 12-15 τμ (όχι αν έξω ... χιονίζει), αλλά μυρίζει ελάχιστα όταν είναι αναμμένο. Δεν ενοχλεί , αλλά γίνεται αντιληπτό αν το παρακολουθήσεις.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686540 Ο ηλιακός που έχουμε πάει για ανακύκλωση οπότε είμαστε σε αναζήτηση άλλου.
Έχω δει τον παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/14863601/SOL-V ... CF%82.html

Φυσιολογική τιμή, καλή εγγύηση, μας καλύπτει και στα υπόλοιπα.
Καμία άποψη ή άλλη πρόταση?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#686559 Το σημερινό, τον δουλεύετε ως "τριπλής" ενέργειας?
Έχετε σωληνώσεις που πάνε στον ηλιακό και ζεσταίνουν το νερό απο το λέβητα (ότι τύπου και αν είναι), ή ... άγνωστο ? :hmmm:
Αν ναί, προχώρα, είναι ΟΚ .
Αν όχι, τότε πάρε διπλής και αυτόν : https://www.skroutz.gr/s/9146922/Gauzer ... CF%82.html
Εγγυήσεις κλπ, τα ακούω βερεσέ. Χωρητικότητα δοχείου και είδος -επιφάνεια συλλέκτη, ναί, μετράνε.
Τα άλλα όλα.... :sleep:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686578 Ναι, είναι κανονικά συνδεδεμένος και με το λέβητα πετρελαίου.
Από χωρητικότητα και λοιπά τεχνικά είμαστε εντάξει.
Εγγύηση θεωρώ πως δεν θα χρειαστεί αλλά ας υπάρχει τυπικά αφού τη δίνουν.
Αφού συμφωνούμε 2 θα κινηθούμε προς αυτόν μάλλον. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686589 Μια χαρά μου φαίνεται, και βλέπω πως ρίξε είναι και ελληνικός (υπάρχουν και μπόλικοι κινέζικοι και όχι από το πάνω ράφι διαβάζω).
Και προσοχή στον εγκαταστάτη πάντα, ειδικά αφού είναι τριπλής, να μονωθούν σωστά οι σωλήνες για να μην έχεις απώλειες.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686604 Αυτό με τη μόνωση είναι ένα θέμα.
Τι υπάρχει που να αντέχει επίθεση από γάτες? :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By edmond
#686610 Όλοι οι σωλήνες που θα πηγαινοέρχονται από-πρός το μπόιλερ, να καλυφθούν με σωλήνα αποχέτευσης PVC. Φ75 το πολύ Φ100 είσαι οκ, λευκό ή γκρί υπάρχουν στην αγορά.