Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#686607 Λοιπόν το ψαξα λίγο για USA και κατέληξα οτι, τουλάχιστον για οτι με ενδιέφερε, δεν αξίζει.
Πολλά έξοδα και δασμοί που δεν αποφεύγονται και διπλασίαζε την αξία του αντικειμένου.
Τώρα για κάνα ψιλολοι μπορεί να αξίζει αλλιως δεν ξέρω.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#689214 Παρήγγειλα τη Δευτέρα μέλι από το άγιο όρος https://www.athonian.gr/i-eteria/ και παρόλο που είδα ότι το έστειλαν με ΕΛΤΑ ήρθε γρήγορα:

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ 28-01-2021 15:17 ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2 28-01-2021 17:16 ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-01-2021 17:25 ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-01-2021 01:31 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΤΕΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 29-01-2021 07:58 ΚΤΕΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 4 29-01-2021 09:33 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 4
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 29-01-2021 11:38 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 4

Μέλι από το Αγιο Ορος μέσω λιτόχωρου και Λαρίσης ! Μάλλον εκεί είναι το logistics center .
Και μάλιστα το έφεραν στο σπίτι για 1η φορά στα χρονικά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#689255 Παραγγελία Τρίτη, παραδόθηκε χτες στα ΕΛΤΑ Courier στην Αθηνα, παραδόθηκε σημερα πριν το μεσημέρι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#689550 Παραγγελία που παραδόθηκε την Πέμπτη στα Ελτα courier περιμένω να δω αν θα με βρει στο γραφείο Δευτέρα πρωί (Παρασκευή ήμουν από σπίτι). Δεν μπαίνω να τσεκάρω, δεν ρωτάω, για να έχω την χαρά της ανακάλυψης. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#689585
mousatos έγραψε:Παρήγγειλα τη Δευτέρα μέλι από το άγιο όρος https://www.athonian.gr/i-eteria/ και παρόλο που είδα ότι το έστειλαν με ΕΛΤΑ ήρθε γρήγορα:

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ 28-01-2021 15:17 ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2 28-01-2021 17:16 ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 28-01-2021 17:25 ΛΙΤΟΧΩΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29-01-2021 01:31 ΚΤΕΠ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΤΕΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 29-01-2021 07:58 ΚΤΕΠ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 4 29-01-2021 09:33 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 4
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 29-01-2021 11:38 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 4

Μέλι από το Αγιο Ορος μέσω λιτόχωρου και Λαρίσης ! Μάλλον εκεί είναι το logistics center .
Και μάλιστα το έφεραν στο σπίτι για 1η φορά στα χρονικά.

Άσχετο, αλλά από περιέργεια, επειδή τους τελευταίους μήνες έχω αγοράσει αρκετές φορές μέλι από παραγωγούς/συνεταιρισμούς, νομίζω ότι οι τιμές που βλέπω στη συγκεκριμένη σελίδα για διάφορους τύπους μελιού είναι τουλάχιστον 20% πάνω από τις νορμάλ (κι όχι χαμηλές τιμές) που παίζουν έξω για αντίστοιχους τύπους μελιού.
Εφόσον έχεις κάποια εμπειρία στο μέλι, θεωρείς ότι αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε για τα συγκεκριμένα είδη μελιού του Αγ. Όρους;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#689605 Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη εμπειρία στο μέλι αλλά διαβάζω οτι νοθεύεται εύκολα και ήθελα να περιορίσω αυτή την πιθανότητα.
Παρήγγειλα αυτά τα δύο:
https://www.athonian.gr/trofima/honey/meli-antheon-3/
https://www.athonian.gr/trofima/honey/m ... theotokou/

Τα άνοιξα και τα 2 για να τα δοκιμάσω και το μέλι ανθέων ήταν κορυφή, συγκρίσιμο σε ρευστότητα και αρώματα με αυτό:
https://www.pharmnet.gr/ygeia-vitamines ... don_98233/
για το οποίο πλήρωσα ( τότε) full τιμή χωρίς έκπτωση , 36euro/κιλό.

Το μέλι καστανιάς δε με εντυπωσίασε . Πολύ πιο "νερωμένο" , δε στέκεται στο κουταλάκι , διαλύεται σχετικά εύκολα στο νερό ( με ανακάτεμα, όχι χωρίς) " , αν και έχει ωραία γεύση.

Οπωσδήποτε θα ξαναπαραγγείλω το ανθέων από το Άγιο Όρος ? Είναι άραγε από εκεί ή μήπως έχουν κάνει κάποια συμφωνία franchise με κάποιον παραγωγό από το Λιτόχωρο; Ή μήπως το στέλνουν χύμα για συσκευασία εκεί; Ναι αλλά έτσι χάνεται η αίσθηση ασφάλειας για τη νοθεία.
Τους έστειλα mail ρωτώντας αν στο Λιτόχωρο είναι το κέντρο διανομής τους και μέχρι στιγμής , ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Τον τελευταία καιρό έπαιρνα από έναν πομάκο στη λαϊκή με 12ε/κιλό που θεωρώ νορμάλ τιμή για μη νοθευμένο αλλά με το lockdown έχει σταματήσει να έρχεται στα μέρη μας.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#689647 Ούτε εγώ θεωρώ εαυτόν σοβαρό γνώστη, ωστόσο τελευταία έχω αρχίσει και ψάχνομαι με τα μέλια. Βασικά οι προτιμήσεις μου στρέφονται κυρίως προς μέλια με τα λιγότερα σάκχαρα (θέμα γούστου αλλά και διατροφικό για λιγότερα σάκχαρα/θερμίδες) καθώς και σε εκείνα που θεωρούνται ότι είναι πιο ωφέλιμα για τον οργανισμό (όλα τα μέλια είναι καλές τροφές, αλλά κάποιοι τύποι είναι ακόμα καλύτεροι απ΄ αυτή την άποψη).
Στο δια ταύτα, προτιμώ τα μέλια από δάση, δασικά δέντρα (βελανιδιά, έλατο, πεύκο, καστανιά πχ) καθώς και της κουμαριάς, κι όχι τα συνήθη ανθέων.
Βασικά είναι και θέμα γεύσεων τι πάει στον καθένα βέβαια.
Πάντως εγώ συνήθως αγοράζω κάτω από 10 ευρώ, και μόνο θυμαρίσιο αν θυμάμαι έχω βρει στα 12 ευρώ. Πάντα για μεμονωμένους παραγωγούς μιλώ κι όχι τα κλασικά τυποποιημένα.
Τέλος να πω ότι μου άρεσε αρκετά κι ένα μέλι που φέρνουν στα Lidl το οποίο λέει ότι είναι "βιολογικό" (τι σημαίνει αυτό στην πράξη δεν γνωρίζω). Το έχει στα 4 ευρώ τα 450 γραμμάρια αν θυμάμαι (άρα γύρω στα 9 ευρώ το κιλό έρχεται) κι έχει κι αυτό χαμηλή περιεκτικότητα σε σάκχαρα (60%).
Ίσως δεν θα ήταν κακή ιδέα να ανοιχτεί ένα θέμα ειδικά για μέλια στο φόρουμ...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#689693 Σωστά, την επόμενη φορά θα παραγγείλω από το βαθύ λαρύγγι (κι ας μην έχει αξιωθεί να κάνει ένα e-shop).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#692162

:s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By postruck
#692174 Το έβλεπα το απόγευμα,σε μεγάλο ποσοστό αυτά που λέει είναι αληθή σε πολλές εταιρίες και ειδικά με τον κάθε τυχάρπαστο "φραγκάτο",που χωρίς να έχει ιδέα απο τον κλάδο γίνεται πράκτορας της όποιας εταιρείας.